Ethos 6mm kontra Radian 5mm

PostZbig | 21 Lis 2010, 02:27

Ta krótka informacja dotyczy porównania Ethosa 6mm i Radiana 5mm podczas obserwacji Jowisza.
Zastosowany teleskop to Sky-Watcher 120mm ED APO 900mm (Equinox).
Posiadając wyżej opisany teleskop chciałoby się wycisnąć z niego jak najwięcej podczas obserwacji planetarnych, szczególnie podczas tak udanego sezonu Jowisza jaki mamy aktualnie. Dlatego mimo posiadania Ethosa 6mm (powiększenie 900/6=150x) postanowiłem zaopatrzyć się w okular 5mm który pozwoliłby uzyskać powiększenie 180x. Wybór padł na Radiana ze względu na mozliwość regulacji odległości oka od soczewki (ruchomy "eye-cup"). Pozwala to dobrać optymalne połozenie oka i uniknąć przykrego zjawiska znikania obrazu czyli tzw. "kidney-bean effect" - gdy oko znajdzie się za blisko okularu. Dzisiejszej nocy rozpogodziło się w Opolu i nawet pojawiła się niewielka mgła co wróżyło dobry seeing. Tak też było. Zatem po 1 godzinnym wystudzeniu teleskopu postanowiłem na przemian patrzeć na Jowisza Ethosem 6mm (150x) i Radianem 5mm (180x) sprawdzając efekt zastosowania większego powiększenia w porównaniu do znakomitych własności okularu Ethos.
Wrażenia mozna podsumować następująco:
Obraz Jowisza przez Ethosa jest wyraźnie bardziej kontrastowy. Nie można jednak wykluczyć znanego efektu, że przy mniejszym powiększeniu zawsze obraz estetycznie jest lepszy.
Dlatego przyjrzałem się bliżej tłu nieba.
Okazało się, że Ethos obiektywnie ma lepszy kontrast. Tło nieba było czarniejsze niż przy zastosowaniu Radiana. A powinno być odwrotnie (większe powiększenie powinno lepiej wyczernić tło). Tak więc w tym miejscu przewaga Ethosa jest oczywista. Widac tez mniej szans na odbicia światła - szczególnie tego wpadającego z poza obserwatora.
Następna kwestia to przewaga Ethosa podczas obserwacji przy dużym powiększeniu, duże 100-stopniowe pole widzenia zdecydowanie ułatwia obserwacje bez prowadzenia (używałem montażu SkyViewPro ręcznie prowadząc za gwiazdami).
Kolejny problem to wygoda patrzenia. Radian 5mmm wymagał ode mnie dużo wiekszej precyzji przy układaniu oka niż Ethos 6mm.
Obserwujac Jowisza starałem się znaleźć na jego powierzchni taki szczegół który lepiej byłoby widać przy powiększeniu 180x niz przy 150x. I choć Equinox posiada duży zapas możliwośći powiększenia to jednak w tamtych warunkach pogodowych w ciągu kilkudziesięciu minut nie znalazłem takiego szczegółu na powierzchni Jowisza który przy 180x widać było lepiej niż Ethosem przy 150x.
Jedyna zaleta Radiana nad Ethosem to wyraźnie mniejszy ciężar tego Radiana.
Wniosek - Ethos 6mm jest tak wyraźnie lepszym okularem niż Radian, ze nawet wzrost powiększenia (w użytecznym zakresie pracy teleskopu) nie poprawia obrazu.
Ten wniosek będe musiał jednak jeszcze zweryfikować obserwując kiedyś Jowisza podczas bardzo dobrego seeing'u - przy włączonym prowadzeniu teleskopu.
Wstępny wniosek końcowy jest zatem następujący. Wszelka inwetycja w Ethosa jest na dłuższą metę bardzo korzystna. Skok jakościowy i uniwersalny charakter tego okularu w pełni uzasadniają jego wiekszy koszt. W końcu praktyka dowodzi, że komplet dobrych okularów "żyje" najczęściej dłuzej niż posiadany telesko który zmiena sie ostatnio częściej niz kiedys to bywało.
Na koniec mogę opisać wrażenie, że kiedys też widziałem podobną różnicę między okularami. Otóż podobne wrażenie miałem kilka lat temu gdy obserwacje Księżyca zp. ED80/600mm i 40-stopniowego Lantana 3.8mm zamieniłem na 60-stopniowego Radiana 4mm. Zmniejszenie powiększenia ze 157x na 150x nie zmniejszyło liczby widzianych szczegółów, podczas gdy szerokie pole widzenia i wygoda obserwacji zdecydowanie poprawiło widok Księżyca.
"A foolish consistency is the hobgoblin of little minds", Self-Reliance by Ralph Waldo Emerson
Awatar użytkownika
 
Posty: 242
Rejestracja: 18 Kwi 2006, 18:37

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 12 gości

AstroChat

Wejdź na chat