Okular ES 14mm N2.

PostKrzysztof_P | 27 Lut 2011, 21:19

Witam. :wink:

Dzisiaj mój nowy nabytek czyli okular Explore Scientific 14mm w końcu doczekał się pogody w Krakowie i wypadało by coś napisać o pierwszych wrażeniach.
Może wpierw trochę danych producenta:
Ogniskowa 14mm,
ER 15mm,
Pole własne 82*,
Waga 255g,
Powłoki EMD,
Elementów 7,
Mocowanie 1,25",
Dodatkowo okular wypełniony azotem i tym samym wodoszczelny , N2 , Nowa Seria.

Okularek bardzo zgrabny i poręczny nie tak duży jak LVW 13mm czy Nagler 12mm T4 raczej jak Nagler 13mm T6.
Można rzec takie maleństwo a pole jak tra lala. :D
Muszla oczna standardowa , bez regulacji odległości , dopasowana po rozłożeniu do ER idealnie , osoby w okularach nie będą miały większych problemów.
Otóż pierwsze wrażenia bardzo pozytywne w szczególności odnośnie komfortu obserwacji.
Dedykowany ER 15mm nie jest oszukany czego osobiście się obawiałem , jednak Nagler 13mm ma mniejszy komfort pod tym względem jego ER to 12mm i jednak te 3mm robią swoje na korzyść obserwatora.
Piękne 82* pola to już coś z objęciem niema większych problemów a i porozglądać się jest i w czym.
Okular ładnie punktuje gwiazdy tak w około 90% pola z moim SN 10" F4 Meade. Miałem Naglera 12mm T4 i praktycznie w korekcji taki sam wynik.
Pogoda nie była idealna , dodatkowo miejskie zaświetlenie ale moim zdaniem transmisja na wysokim poziomie , porównałem wygląd M42 w Orto 12,5mm i ES 14mm w obydwu okularach bez problemu złapałem od razu piąty składnik Trapezu.
W polu zmieścił mi się cały Miecz Oriona , M42 wspaniała , powiększenie z moim Telepem wyszło jakieś 72X , pole około 1,12*.
Piszę tak ogólnie dla zainteresowanych zakupem którzy rozważają zakup tego szkiełka.
Osobiście Polecam , Satysfakcja Gwarantowana.
Cena jak na tej klasy szkiełko bardzo atrakcyjna w porównaniu np. do LVW 13mm czy Naglera 13mm T6.

Czekam na Lepsze warunki pogodowe wiedząc już iż szkiełko jest OK. :D
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 02 Mar 2011, 11:53

Witam. :wink:
Wczoraj testowałem ES N2 4,7mm.
Pow. 215X , Saturn Klasa z Cassinim , Pasami i Satelitami , Wszystko w pięknym Polu widzenia bez odblasków , Gwiazdy Punktowe w 95% Pola , Komfortowy ER.
Seria okularów Klasa. Polecam.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postbluncik83 | 02 Mar 2011, 15:30

Pogratulować nabytku. Ciekawe jak spisuje się 30 mm - czy będzie realnym zagrożeniem dla Słoika TV ? A swoją drogą wiidziałem że ta seria pojawiła się też w Astrozakupach - tylko ta cena :shock:
WO 10 x 50
TS 15x70
Pzdr ! Robert
 
Posty: 63
Rejestracja: 30 Paź 2009, 23:22
Miejscowość: Oborniki

 

PostKrzysztof_P | 04 Mar 2011, 00:57

Okulary warte tej ceny , Zapewniam :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostTrev | 09 Mar 2011, 15:14

Krzysztof_P: próbowałeś może współpracy tego szkiełka z Barlowem?
Planuję właśnie zakup tego ESa 14mm, a że nie stać mnie od razu na zakup drugiego o mniejszej ogniskowej to chciałem go uzupełnić barlowem GSO ED 2", który i tak chciałem dodatkowo zakupić.
GSO 10"
 
Posty: 92
Rejestracja: 11 Lis 2010, 10:39
Miejscowość: Kraków / Rybna

 

PostKrzysztof_P | 09 Mar 2011, 16:47

Niestety nie korzystałem z dubletu Barlow - Okular gdyż nie miałem takiej potrzeby , natomiast myślę iż z ED GSO 2" 2X będzie Przyzwoicie gdyż to B. Dobry Barlow.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 10 gości

AstroChat

Wejdź na chat