Porównanie okularów ES 18 i Panoptic 19

Postmidimariusz | 25 Kwi 2011, 14:27

Porównanie okularów ES 18 i Panoptic 19

Kilka dni temu udało mi się porównać dwa okulary ES 18 i Panoptic 19 mm.

Image

Użyty sprzęt: Synta 12"

Dane techniczne:

Panoptic 19 mm


typ: Panoptic
model: EPO-19.0
długość ogniskowej: 19 mm
oprawa: 2" oraz 1,25"
elementy/grupy: 6/4
pole widzenia: 68o
grupa parafokalna: B
odległość od oka: 13 mm
waga: 186 g

Cena w stanach 225 USD.
Cena w Polsce: 899 zł (bazarek.pl) lub 949 zł (DO)


Explore Scientific Extreme 18 mm 82°

długość ogniskowej: 18 mm
oprawa: 2"
elementy/grupy: 6/4
pole widzenia: 82o
grupa parafokalna: B
odległość od oka: 13 mm
waga: 544 g


Cena u stanach 249,95 USD (http://www.adorama.com)
Cena w Polsce- brak danych



Test.

Seeing średni, niebo ciemne, brak Księżyca w pierwszej części obserwacji, nad ranem z Księżycem, temperatura +15 stopni C.

Okulary testowałem na obiektach: Saturn, różne galaktyki w Lwie i Pannie, porównanie najsłabszych widocznych gwiazd. Dodatkowo mgławice: Ameryka PN, Veil, M 57 – te wraz z filtrami Lumicon UHC 2” oraz TV OIII 2”.
Potem M13, M29, Księżyc.

Przez ponad 2 godziny obserwacji mogę powiedzieć, że panoptica 19 mm nie pokazał niczego, – czego bym nie zobaczył przez ES-a 18 i na odwrót. Porównywałem różne rzeczy – najsłabsze dostrzegalne gwiazdy, struktury galaktyk, struktura na Weilu, kratery na Księżycu, Saturna z jego Księżycami, kontrast. Nie da się dostrzec różnic w obrazie między tymi okularami.

Różnice między okularami.

Jedyne różnice występują w budowie fizycznej i polu.

ES 18 mm – ma dużo większe pole widzenia. 82 stopnie – tutaj trzeba się rozglądać. Jak się patrzy w górę – nie widać dołu, a jak się patrzy w prawo – nie widać lewej strony. To jakby przechadzka okiem po niebie.

Druga rzecz – gabaryty. ES-a można raczej porównać do Nagdera 31. Jest duży i ciężki, waży około pól kilograma. Mi tych wymiarów - nie przeszkadza to w obserwacjach.

Dość dziwnie jest wyprofilowany ten ES – trochę niestandardowo. Cechą charakterystyczna 1-szej serii ES-ów jest dość płasko wyprofilowany okular od strony ocznej – jest on dość duży i płaski. Z jednej strony trzeba się trochę „przykleić” do okularu, a z drugiej strony zauważyłem podczas obserwacji takie rozwiązanie odcina bardzo skutecznie światła otoczenia. W okularze widać przeogromne pole i czarne odcięcie otoczenia. Tej komfortu nie ma w Panopticu.

Ostrość obrazu – aż do samej diafragmy, powiedzmy 1 % przy samej diafragmie obraz staje się nieostry, co nie ma większego znaczenia. Trzeba specjalnie patrzeć, żeby to zaobserwować.

Panoptic 19 mm.

Bardzo skromny, mały, lekki. Można go porównać raczej go kitowego Plossla 25 mm.
Pole 68 stopni nie jest wcale, aż takie małe. Jednym spojrzeniem, obejmuje się bez problemu całe pole widzenia. Ten okular wg różnych testów jest absolutnie docelowy do bina i umożliwia wraz z nimi najlepsze osiągi.

Ostrość obrazu – aż po sam brzeg. Ostro odcięta diafragma.


Co wybrać?

To zależy, … dla kogo.

Ponieważ nie ma w zasadzie różnicy w samym obrazie bardziej docelowy ze względu na wielkie pole widzenia wydaje się ES 18.

Panoptic będzie zaś lepszy dal osób, które korzystają lub chcą kupić bina do teleskopu. Mamy „dwie pieczenie przy jednym ogniu”, a dokupienie drugiego takiego samego okularu nie jest wtedy, aż tak kosztowne jak parki Panopticów 19mm.
Synta 12", komplet ES-ów 30; 14; TS HR 7mm; filtry Lumicon 2" OIII, Polaryzacyjny.
DSC, Lornetki 10X50 20X80 TS 25X100

Awatar użytkownika
 
Posty: 811
Rejestracja: 20 Lut 2006, 22:27
Miejscowość: Czerwona Woda k. Zgorzelca

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 12 gości

AstroChat

Wejdź na chat