Antares W70 8,6mm

PostRammstein | 25 Gru 2006, 17:26

Od wczoraj stałem się oficjalnie posiadaczem okularu Antares W70 8,6mm.
Jest to dobrze wykonany okular, optyka jest umieszczona w ładnej srebrnej obudowie która jest dobrze wyczerniona w środku. Producent informuje że jest to okular z optyką składającą się z 7 elementów. Dobrze widać warstwy MC które są zielone, niebieskie oraz fioletowe. Najniżej położona grupa soczewek to najprawdopodobniej barlow i jest ona umieszoczna bardzo blisko krawędzi dlatego należy uważać ponieważ jest bardzo narażona na różne zabrudzenia takie jak odciski palców i.t.d.
Testów na nocnym niebie jeszcze nieprzeprowadziłem, odrazu po rozpakowaniu prezentu chciałem wyjść i wyprubować okular ale niestety chmury zakryły całe niebo, a godzinkę przed jeszcze było czyste :(
Dziś porównałem ten okular z okularem kelnnera 25mm z barlowem x3, kombinacja ta dawała powiększenie wynoszace 42x a okular W70 8,6mm dawał powiększenie wynoszące około 40,7x. Pole widzenia Anterasa w porównaniu z Kelnnerem 25mm było ogromne, średnica obrazu była o około 2/5 wieksza od Kelnnera. W70 daje obraz ostry w prawie całym polu widzenia ale przy krawędziach wyraźnie widać rozmazaujący się obraz. Gdy tylko pogoda dopiszę opisze pierwsze wrażenia z nocnych obserwacji :)

Porównanie okularu z Kelnnerami 25mm oraz 12mm:
Image

Górna część okularu:
Image

Dolna część okularu:
Image
 
Posty: 576
Rejestracja: 16 Gru 2005, 22:09
Miejscowość: Wrocław

PostRammstein | 26 Gru 2006, 23:24

Dziś miałem okazję wyprubować nowy nabytek :) Okular daje bardzo dobre obrazy ostre w prawie całym polu widzenia. Pierwszym obiektem na jaki skierowałem teleskop był Księżyc, zastosowałem kombinację Kelnner 25mm oraz barlow x3 ten zestaw dawał powiększenie 42x a okular W70 8,6mm dawał powiększenie około 40,7x, obraz z W70 był znacznie lepszy, bardziej kontrastowy i ostrzejszy. Kolejnym obiektem były Plejady, w tym przypadku W70 wygrał bez problemu dzięki dużemu polu widzenia oraz znacznie ostrzejszym obrazie - takich pięknych Plejad niewidziałem jeszcze w życiu. Następnie skierowałem obraz ma M42 i tu obraz był również lepszy w W70, na tej mgławicy sprawdziłem również jak Antares wpsółpracuje z barlowem, przy powiększeniu 122x ujrzałem piękny widok i był to również najpiękniejszy widok M42 jaki w życiu widziałem przez teleskop. Na koniec postanowiłem skierować teleskop na Saturna, niestety znajdował się jeszcze nisko i ciężko było porównać mi obraz z Kelnnera 25mm + barlow x3 oraz W70 8,6mm. Chciałem wyjść jeszcze dziś porównać obraz na większej ilości obiektów ale niestety elektronika się zbuntowała i baterie wysiadły pierw w aparacie a parę minut puźniej w ETX'ie, niestety zapasowych baterii niemam i muszę jutro wybrać się na zakupy :/
Pomyśleć że kiedyś Kelnnery wystarczały Mi :lol:
 
Posty: 576
Rejestracja: 16 Gru 2005, 22:09
Miejscowość: Wrocław

PostRammstein | 14 Sty 2007, 21:49

Wkońcu poobserwowałem troszkę przez nowy okular i obecnie używam tylko 2 okularów: Kelnnera 25 oraz W70 8,6mm, tego pierwszego używam jedynie do ustawiania teleskopu :P W70 to bardzo dobry okular, świetnie sprawuje się na gromadach otwartych oraz DS, hihotki wspaniale wyglądają w tym okularze, widać różnicę w obrazie dawanym w Kellnerze oraz W70, a dziś przeżyłem dosłownie szok gdy spojrzałem na M42 :shock: pogode mam właściwie idealną do obserwacji ale muszę się uczyć troszkę puźniej może znów pujdę popatrzeć na niebo, M42 prezentowała się dziś tak wspaniale jak nigdy, pierw wsadziłem Kelnnera i byłem zachwycony obrazem, po raz pierwszy ujrzałem taką M42 ale puźniej przyszła kolej na W70 i wtedy przeżyłem szok, sam ledwo co dowierzałem co widzę. Obraz jaki ujrzałem przypominał obraz z teleskopu o średnicy 6" z zdjęcia porównującego M42 pod tym linkiem http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=1313&start=25
Trapez w orionie oczywiście przegrał walkę z ETX odrazu :D
A co do planet to już troszkę gorzej ten okular wypada ale nadal lepiej niż Kelnnery.
Co do M42 to najprawdopodobniej większość nieuwierzy w to że tak ładnie było ją widać, ale wiem co widziałem :)
 
Posty: 576
Rejestracja: 16 Gru 2005, 22:09
Miejscowość: Wrocław

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 20 gości

AstroChat

Wejdź na chat