Test okularów 12,5-14mm

Postacubenes | 11 Mar 2013, 21:00

W tym roku pogoda nas nie rozpieszcza gwieździstych nocy jak na lekarstwo jedną z nich postanowiłem poświęcić na przetestowanie grupy okularów w zakresie ogniskowych od 12,5mm -14mm oraz jako ciekawostkę 30mm plus barlow2x.
Bohaterami testu są
-Celestron Ultima 12,5mm ,cena 350zł (już nie produkowany)
pięcioelementowy (symetryczny) super plossl o polu własnym 51*
-Explore Scientific 14mm ,cena 750zł
dziewięcioelementowa hybryda o polu własnym 82*
-Vixen LVW 13mm , cena 1050zł
osmioelementowa hybryda o polu własnym 65*
Sky-Watcher SW UWA 13mm cena 500zł
ośmioelementowa hybryda o polu własnym 70*
-University Orto 12,5mm ,cena 300zł
czteroelementowy ortoskop o polu własnym 45*
-Celestron Ultima 30mm ,cena 500zł (już nieprodukowany)polus barlow Celestron ultima APO 2x cena 500zł
pięcioelementowy (symetryczny )super plossl o polu własnym 52* barlow trzyelementowy apochromatyczny o przelocie 28mm
Ogólna charakterystyka.
Celestron Ultima 12,5mm
Pierwsza generacja produkowana w Japoni przypomina typowego plossla .Okular jest solidnie wykonany posiada powłoki FMC,pole obcięte bardzo ostrą diafragmą stosunkowo długi er 9mm pozwala bez problemu ogarnąć nieco ponad 50* pola .
Explore scientific 14mm
Szerokokątny okular produkowany w Chinach zdobywający coraz większe rzesze zwolenników.
Solidne i estetyczne wykonanie oraz gwarantowana szczelność to duże plusy togo szkła , mała waga okulru tylko 255g powłoki FMC to kolejny plus.
Deklarowany ler 15mm to zbyt mało aby wygodnie objąć duże pole 82* dopiero po zwinięciu muszli ocznej i przybliżeniu oka do soczewki pole ukazuje się w całości ,niestety obserwacje gwiazd i obiektów na zewnętrznym obszarze pola nie należą do komfortowych.
Vixen LVW 13mm
Porządna Japońska taśma ,solidnie wykonany z bardzo ostrą diafragmą świetnie wyczerniony,powłoki FMC ,ler 20mm bardzo wygodne w odbiorze pole otoczone szeroką czarną obręczą.
Sw Uwa 13mm
Dobrze wykonany reprezentant Chin ,szerokie pole z komfortowym ler poziom wyczernienia nieco odstaje od pozostałych.
U.O. orto 12,5
Japońskie maleństwo z najmniejszym polem zaledwie 45* ,solidnie wykonany z wystarczająco komfortowym er aby objąć ostro obcięte małe pole.
Celestron Ultima 30mm
Kolejny produkt z kraju kwitnącej wiśni bardzo dobrze wykonany ,bardzo wygodny ler ,powłoki FMC ,ostro obcięte pole.
Barlow Celestron ultima apo 2x
Bardzo duży przelot 28mm ,powłoki FMC ,solidne wykonanie.
Do testu wykorzystałem teleskop Newtona 10" o światłosile F/4,7 .
Przy tak jasnym lustrze okulary będą a musiały pokonać wysoko ustawioną poprzeczkę więc łatwo nie będzie.

W pierwszej części testu sprawdzałem.
1 Utrzymanie ostrości.
W pierwszej części padło na trapez w Orionie , ustawiłem wyostrzone gwiazdki w środku pola i obserwowałem co będzie się działo z czasem przesuwania się trapezu do krawędzi pola.
Ortoskop punktował wyśmienicie pod tym względem tylko celestron mógł stanowić zagrożenie .Pozostałe hybrydy również punktują bardzo dobrze naprawdę minimalnie ustępując małemu ortosowi.
Na do łączonym szkicu widać moment w którym gwiazdki tracą punktowość i w jak dużym stopniu postępuje degradacja obrazu gwiazd.
2 Utrzymanie detalu .
Jowisz był kolejnym obiektem w ,który wycelowałem teleskop .
Tym razem wyostrzyłem obraz planety będącej w środku pola i uważnie wypatrywałem miejsca podczas oddalania się planety od środka pola w którym detal na planecie zaczyna się zlewać.
Przed szereg minimalnie wysunął się Uniwersity orto ukazując bardzo wysoki kontrast oraz ostrość ,na tym samym poziomie ostrość prezentował celestron 12,5 z nieco słabszym kontrastem .
Na pochwałę zasługuje es ,który mimo garści soczewek wewnątrz ,ukazał obraz planety na wysokim poziomie i miał najmniejsze odblaski pośród hybryd.
Na szkicu widać że okulary w różny sposób i miejscu traciły detal np; ultima +barlow bardzo długo utrzymywała szczegóły planety a gdy Jowisz dochodził do krawędzi obraz szybko zaczął się pogarszać (dynamikę degradacji widać na szkicu) innym przykładem jest Es subtelny detal zaczyna tracić stosunkowo szybko w okolicy połowy pola ale dynamika degradacji jest powolna .
3 Abberacja chromatyczna ,tutaj też wykorzystałem dominatora naszego układu słonecznego .
W tym rozdaniu największymi przegranymi są wielosoczewkowe hybrydy to one obnażyły swoją słabość tej korekcji najbardziej.
Obserwując Jowisza w centrum pola dopatrzyłem się szczątkowej abberacji w LVW i nieco większej w esie i sw-swa .Abberacja zaczyna przybierać na mocy najszybciej w esie już przed połową pola kolorki stawały się coraz wyraźniejsze dążąc do silnego nasycenia przy krawędzi .
Nieco lepiej poradził sobie SW natomiast lantan Vixena wykazał najmniejsze niedociągnięcia z tej grupy hybryd .Najlepiej poradził sobie ortoskop UO zapewne za sprawą najmniejszego pola ,które łatwiej skorygować ,znikoma abberacja pojawia się dopiero w zewnętrznej części pola i przyrost utrzymuje się na niskim poziomie .Pozostałe dwie ultimy również udowodniły że korekcja abberacji to ich bardzo silna strona pozostawiając w tyle układy wielosoczewkowe.
Jak tylko pogoda pozwoli to wykonam dalszą część testu.

Na tym szkicu starałem się jak najdokładniej zobrazować to co widziałem w okularach.
Test okularów 12,5-14mm: Zdjęcie0554.jpg

Test okularów 12,5-14mm: Zdjęcie0534.jpg

Test okularów 12,5-14mm: Zdjęcie0540.jpg

Test okularów 12,5-14mm: Zdjęcie0550.jpg

Pamiątkowe rodzinne zdjęcie :)
Test okularów 12,5-14mm: Zdjęcie0544.jpg
GSO 16".CELESTRON 10".5".refr.127/1200.120/600.EQ-5.
Brandon8.ultima7,5.12,5.18.30.U.O.4.5.6.7.9.12,5.LVW5.8.13.17.22.42.AXIOM 34.SW-UWA 7.9.13.pl 9.20.25.gso 30.ultima 2x.
Lumicon 2" H-BETA.OIII.UHC
świadczę usługi wykończenia wnętrz.
Awatar użytkownika
 
Posty: 2956
Rejestracja: 17 Gru 2006, 18:59
Miejscowość: Kochanowice

 

PostAstromarek | 11 Mar 2013, 21:57

Dobra robota acubenes,jasno i przejrzyście,mi Twój wykres się bardzo przyda
Celestron HD 102/500 ,Sky-Watcher 80/400 Sky-Lux70/700,ATM 70/325
SW EQ3-2. Lornetka Sky-Master 15x70. 10x50 8x42
Okulary: ,SW UWA17mm 70°.ED 18mm.ED12mm.ED8mm ED5mm
Awatar użytkownika
 
Posty: 351
Rejestracja: 08 Paź 2007, 21:47

Postkristelos | 11 Mar 2013, 22:52

Bardzo ciekawy i przydatny test.

Pole widzenia ES 14mm = 82° LVW 13mm = 65°
Jeśli zmniejszyć pole ES 14mm o około 20% otrzymamy podobne pole widzenia okularu jak w LVW.
Różnica w polu widzenia między ES 14mm a LVW 13mm wyniesie około 30%
Mam nadzieję że autor tematu się nie pogniewa że wykorzystałem jego szkic. :)
Test okularów 12,5-14mm: kasi lekcje 002.jpg

Różnicę 30% zaznaczyłem odręcznie i zapewne niezbyt dokładnie na szkicu porównującym degradację obrazu na Jowiszu. Wygląda na to że w ES mamy do dyspozycji pole widzenia na podobnym poziomie jak w LVW + gratisowe 20%. W przypadku porównania ES 14mm z LVW 13mm 30%, ale mniejsze powiększenie w tym pierwszym.
kristelos
 

Postacubenes | 12 Mar 2013, 00:40

Na wykresie nr.2 Jowisz na linii przerywanej zaznaczyłem wykres ultimy 30 +Barlow , ten wykres powinien znajdować się godzinę wyżej na 11stej na linii ciągłej.
W ciemności może się zdarzyć :oops:
GSO 16".CELESTRON 10".5".refr.127/1200.120/600.EQ-5.
Brandon8.ultima7,5.12,5.18.30.U.O.4.5.6.7.9.12,5.LVW5.8.13.17.22.42.AXIOM 34.SW-UWA 7.9.13.pl 9.20.25.gso 30.ultima 2x.
Lumicon 2" H-BETA.OIII.UHC
świadczę usługi wykończenia wnętrz.
Awatar użytkownika
 
Posty: 2956
Rejestracja: 17 Gru 2006, 18:59
Miejscowość: Kochanowice

 

PostJanusz_P. | 12 Mar 2013, 11:03

Rysowanie tu wykresu kołowego jest bardzo obrazowe i estetyczne ale cholernie wprowadzające w błąd bo w wycinakach okręgu danych okularów powinieneś nakreślić okręgi o rożnych promieniach odpowiadających ich polom widzenia na niebie bo rozbieżność pól Ortho i ES jest dwukrotna co nie wynika z tego oryginalnego kołowego wykresu i mocno wprowadza w błąd nieuważnego czytelnika.
Prościej to będzie zobrazować na zwykłym wykresie prostokątnym gdzie od lewej dasz oś optyczną a w prawo jeden pod drugim będą się ciągnąć rozjeżdżającą się kreską rzeczywiste pole widzenia okularów na niebie np w minutach kątowych odłożonych na osi poziomej lub pozorne pole widzenia okularów co jest dopuszczalne tylko wtedy jeśli mają taka samą ogniskową :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postswordek | 12 Mar 2013, 21:49

no właśnie zauważyłem dla Jowisza zmyłkę, ale już opisałeś, znaczyłoby, że okulary o szerokim polu to fikcja i powinno bazować się na orto, bo po co patrzeć na otoczenie jak nieostre :cry:
Jestem za, aby pokazać na wykresie kołowym takie wycinki tortu o odpowiadających promieniach polu okularu jak sugerował czerwony nick, wtedy byłoby namacalnie widoczne czy taki orto pokaże to samo co hybryda. Acu nie musi rysować bo to czuje, natomiast tacy jak ja wiele by się nauczyli :)
W sumie początek utraty ostrości skaluje chyba to co wyżej opisane, ale zawsze jednak różne promienie pokazałyby całość chyba.

Bardzo pożyteczne "warsztaty" w opracowaniu acubenesa, mało kto też ma takie możliwości badań.

ogniskowa mysle, ze wyniosla okolo 1194
powiększenie 1194/12,5= 95,5x pole 45/95,5= 0,47 Księżyc w całym okularze, chyba ucięty nieco dla orto
1194/15 = 79,6 x pole 52/79,6= 0,65 Księżyc cały widoczny dla 30 z barlowem
Jowisz cały widoczny w obu
Czyli na oko obszar mniej ostry przy orto, dla abberacji lepsze orto i dla powiększenia lepsze orto.
Czy teoretyczne rozmycie brzegów Księżyca dla orto dyskwalifikuje go do obserwacji tego obiektu ? Dla Jowisza
nie byłoby znaczenia, orto lepsze z w/w diagramów.
moja stronka www
WegaStar 70F900EQ1, napęd osi, PL30;6,5, lidletka 10-30x60, Folia Baadera, filtr ND96-0,6, Benq C1450 14Mpx, laser
Awatar użytkownika
 
Posty: 384
Rejestracja: 01 Mar 2011, 23:40
Miejscowość: Częstochowa

Postkristelos | 12 Mar 2013, 23:44

no właśnie zauważyłem dla Jowisza zmyłkę, ale już opisałeś, znaczyłoby, że okulary o szerokim polu to fikcja i powinno bazować się na orto, bo po co patrzeć na otoczenie jak nieostre


Na przykład po to, aby uniknąć "efektu studni" i mieć widok na "kosmos" w okularze :)

University Orto 12,5mm = 45°
powiększenie 96x
pole widzenia w zaokrągleniu 0.5°
pole nieostre według testu acubenesa na Jowiszu to około 30%
czyli otrzymamy 0,35° ostrego pola.

ES 14mm = 82°
powiększenie 85,5x
pole widzenia prawie dwukrotnie większe, około 1°
pole nieostre około 53%
pole ostre 0,47°

LVW 13mm = 65°
powiększenie 92x
pole widzenia około 0,7°
pole nieostre 36%
pole ostre 0,45°

Kiedyś myślałem że to wypełnienie okularów azotem to taki bajer. Teraz wiem że to bardzo przydatny bajer w walce z wilgocią.
kristelos
 

Postpiotrkusiu | 13 Mar 2013, 07:49

kristelos napisał(a):Kiedyś myślałem że to wypełnienie okularów azotem to taki bajer. Teraz wiem że to bardzo przydatny bajer w walce z wilgocią.

W środku nie zaparują. Niestety na zewnątrz parują tak samo szybko jak zwykle, tanie plossle... :(

Co do wykresów kołowych to są świetne i dobrze oddają to co widać. Acu, gdybyś umieścił je osobno dla każdego okularu nie byłoby gadania ale na torcie też jest OK o ile czytający pamięta że okulary różnią się polem - a o tym chyba nawet świerząbek wie.
ATM And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 978
Rejestracja: 16 Sie 2009, 20:19
Miejscowość: Giżycko

Postkristelos | 13 Mar 2013, 08:52

W środku nie zaparują. Niestety na zewnątrz parują tak samo szybko jak zwykle, tanie plossle... :(


Zaparowanego plossla trzeba suszyć kilka/kilkanaście minut np. suszarką. Z ESem suszarka radzi sobie w kilka sekund, lub gdy jest lekko zaparowany wystarczy im pomachać chwilkę trzymając okular w ręce. Na ostatnich obserwacjach zastanawiałem się czy są też takie szczelne szukacze wypełnione azotem.
kristelos
 

Postacubenes | 17 Mar 2013, 17:43

Tak piękny słoneczny dzień trzeba wykorzystać .
Dzisiaj kolejna część testu dystorsja poduszkowa oraz aberracja chromatyczna w dzień.
Pomocna okazała się linia kolejowa a dokładnie przewody wysokiego napięcia ,są dodatkowo podwieszane i nie obwisają jak zwykłe przewody ,są proste prawie jak struna i idealnie nadają się do testu dystorsji.
Mając wiele przewodów w polu okularu od razu widać jak się zachowują kolejne linie oddalając się od środka pola.
Dodatkowo kontrast pomiędzy czarnym przewodem a jasnym niebem wspaniale ukazuje stopień korekcji (lub jego brak) aberracji chromatycznych.
Największym przegranym okazał się Explore Scientific ,po części rozumiem fakt że wszystkiego nie da się zrobić dobrze projektując duże pole .coś za coś .
Tak silna dystorsja mocno zniekształca nie tylko wszystkie bryły geometryczne (obserwacje dzienne)ale co ważne dla nas deformuje księżyc. Wczoraj chciałem przetestować okulary na księżycu niestety seeing nie był najlepszy i zrezygnowałem pozostałem przy luźnym lukanku.
Okrągły księżyc w centrum mocno się deformuje oddalając się od środka robi się jajowaty, właściwie wczorajsze spostrzeżenie skłoniło mnie do dzisiejszego sprawdzianu dziennego.
Wracając do pola wypełnionego równoległymi przewodami , w esie oddalając się od środka każda kolejna linia mocniej się wyginała przypominając banan przy krawędzi ,przyrost aberracji chromatycznej też jest najsilniejszy w esie moim zdaniem zdecydowanie zbyt duży jak na okular tej klasy .
Po drugiej stronie tej lepszej stoi SW-UWA to zwycięzca tego porównania , nie dopatrzyłem aby linie się wyginały ,świetnie.
W sw linie były proste lecz okraszone kolorkami im dalej od środka tym silniej nie tak silnie jak w esie ale wyraźnie i trzeba to napisać.
Lantan pod względem dystorsji nieco ustępuje sw jednak wada jest tak słaba że można to pominąć natomiast przyrost aberracji w lantanie jest najsłabszy i tą konkurencje w klasie hybryd wygrywa co nie znaczy że nie mogło być lepiej.
Okulary z mniejszą liczbą soczewek i mniejszym polem poradziły sobie znakomicie jedynie ultima z barlowem wygięła linie i lekko zabarwiła .
Orto ukazał znikomą aberrację przy krawędzi podobnie celestron ultima 12,5 udowodnił że ma świetną korekcję aberracji.
Szkic przedstawia jak bardzo prosta linia jest zniekształcona przez dystorsję ,jeśli linie pomarańczowe pokrywają się z niebieskimi to jest idealnie natomiast czym bardziej linia pomarańczowa oddala się od niebieskiej tym gorzej.
Na szkicu pod kółeczkami są słupki to powiększony czarny przewód ,celowo nie jest wypełniony czarnym tłem aby wyraźniej było widać aberracje.
Górna część słupka jest kolorowa (jeśli aberracje występują w danym szkle) a dolna zawsze czysta aby uwypuklić stopień zanieczyszczenia. Ten wykres pokazuje jak daleko nowoczesnym okularom hybrydowym do starych sprawdzonych plosli i ortosów.
Załączniki
Test okularów 12,5-14mm: Zdjęcie0564-002.jpg
GSO 16".CELESTRON 10".5".refr.127/1200.120/600.EQ-5.
Brandon8.ultima7,5.12,5.18.30.U.O.4.5.6.7.9.12,5.LVW5.8.13.17.22.42.AXIOM 34.SW-UWA 7.9.13.pl 9.20.25.gso 30.ultima 2x.
Lumicon 2" H-BETA.OIII.UHC
świadczę usługi wykończenia wnętrz.
Awatar użytkownika
 
Posty: 2956
Rejestracja: 17 Gru 2006, 18:59
Miejscowość: Kochanowice

 

Postswordek | 20 Mar 2013, 00:14

ciekawy jestem, czy te pomiary nie mają błędu postaci takiej, że dany egzemplarz okularu nie wnosi odchyłki, a ten sam, ale inny miałby zgoła inne cechy ? Co o tym sądzisz, czy jest to raczej powtarzalne i typowe ? Wystarczy Twoja opinia w tym względzie acu, bo masz rozeznanie.
moja stronka www
WegaStar 70F900EQ1, napęd osi, PL30;6,5, lidletka 10-30x60, Folia Baadera, filtr ND96-0,6, Benq C1450 14Mpx, laser
Awatar użytkownika
 
Posty: 384
Rejestracja: 01 Mar 2011, 23:40
Miejscowość: Częstochowa

PostMateuszW | 20 Mar 2013, 00:38

Bardzo mi tu brakuje Naglerka :cry: . Ciekawe jak by wypadł w porównaniu do ES :?:
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

Postacubenes | 20 Mar 2013, 01:41

swordek napisał(a):ciekawy jestem, czy te pomiary nie mają błędu postaci takiej, że dany egzemplarz okularu nie wnosi odchyłki, a ten sam, ale inny miałby zgoła inne cechy ? Co o tym sądzisz, czy jest to raczej powtarzalne i typowe ? Wystarczy Twoja opinia w tym względzie acu, bo masz rozeznanie.

Większość testowanych okularów pochodzi z solidnej Japońskiej taśmy i tutaj rozrzut jeśli by istniał to będzie marginalny ,jedynie sw-uwa i e.s. produkowane są w Chinach aczkolwiek sądząc po wykonaniu i jakości końcowego produktu nie spodziewałbym się chybionych partii .
Zakłamanie wyników może wprowadzić okular rozbierany i nieumiejętnie poskładany z bagażem paprochów i innych niespodzianek , takiego w swoim zestawie nie stwierdziłem.
MateuszW napisał(a):Bardzo mi tu brakuje Naglerka :cry: . Ciekawe jak by wypadł w porównaniu do ES :?:

No pewno że tak ,przydał by się jeszcze pentax ,delos, radian ,zeeis, masuyama,i inne wynalazki :) niestety to kosztuje .
Z jednej strony byłoby pięknie znać wyniki testów wiadra szkieł o podobnej ogniskowej z drugiej strony czym większa ilość testowanych okularów na raz tym trudniej wyciągnąć miarodajne wyniki ,zmiana warunków ,seeing ,zmęczenie oka ,stabilność termiczna optyki itd.
GSO 16".CELESTRON 10".5".refr.127/1200.120/600.EQ-5.
Brandon8.ultima7,5.12,5.18.30.U.O.4.5.6.7.9.12,5.LVW5.8.13.17.22.42.AXIOM 34.SW-UWA 7.9.13.pl 9.20.25.gso 30.ultima 2x.
Lumicon 2" H-BETA.OIII.UHC
świadczę usługi wykończenia wnętrz.
Awatar użytkownika
 
Posty: 2956
Rejestracja: 17 Gru 2006, 18:59
Miejscowość: Kochanowice

 

PostJanusz_P. | 20 Mar 2013, 09:50

Ponawiam prośbę o całościowe zebranie wyników na wykresie prostokątnym zgodnie z podanymi sugestiami:
viewtopic.php?p=258906#p258906
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostProxima | 21 Mar 2013, 00:12

Dzisiaj miałem pierwszą pseudo-obserwację z ESem 14mm. Testowałem go w teleskopie f/4,6, no i wynik niemal identycznie pokrywał się z testami Acubenesa. Najbardziej przeraziła mnie aberracja na Jowiszu (pojawia się mniej więcej w połowie pola), ale mimo wszystko nie jest to okular planetarny. Na szczęście kontrast i detal planety rekompensuje ten widok :wink:.
Columbus 13"
Awatar użytkownika
 
Posty: 261
Rejestracja: 12 Lis 2011, 12:44
Miejscowość: Toszek k.Gliwic

 

Postfr33 | 15 Sie 2013, 22:44

dzisiaj miło się zaskoczyłem bo ES 14 mm 82* jest parafokalny z WO UWAN 7 mm 82* :)
Synta 8, Scopos 30 mm, ES N2 14 mm, WO UWAN 7 mm
Awatar użytkownika
 
Posty: 345
Rejestracja: 30 Paź 2006, 18:56
Miejscowość: Częstochowa

Postpogrzex | 16 Sie 2013, 07:55

Co ciekawe ES14 nie jest parafokalny z... ES 4.7 :D
 
Posty: 533
Rejestracja: 12 Lip 2012, 11:33

 

Postj83k | 16 Sie 2013, 08:56

Ani z ES-em 6,7mm. Ale parafokalność jak widać ma różne znaczenia :wink:
13" ATM uzbrojony w system DSC; 130N; ES 14; ES 24; Bino SW i szkiełka; platforma paralaktyczna... Tento 7x50 ;)
783844447
Awatar użytkownika
 
Posty: 936
Rejestracja: 18 Kwi 2010, 16:58
Miejscowość: Okolice Lublina

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 14 gości

AstroChat

Wejdź na chat