* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 9 posty(ów) ] 
 Temat postu: Okular Delta Optical Planetary 6 mm z sw1309EQ2
PostWysłany: Sob Gru 28, 2013 10:49 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Złotów
24.12.2013r "Gwiazdor" (bo tak się u nas mówi na św. Mikołaja ;)) wręczył mi mały, pięknie zapakowany prezencik - nie wierzyłem własnym oczom co ujrzałem po rozpakowaniu paczuszki! - moja żona sprawiła mi niesamowitą przyjemność i zakupiła okular 6mm Delta Optical Planetary. Muszę tu tylko wspomnieć, że dziewczyna nie ma zielonego pojęcia o astronomii, sprzęcie, optyce itp. - bardzo mocno zaryzykowała i do ostatniej chwili bała się jaka będzie moja reakcja i czy to coś co zakupiła będzie w ogóle pasowało do mojej tubki.... Oczywiście ucieszyłem się jak dziecko..... :lol: , ale przejdźmy do opisu samego okularu bo jak się nie mylę jestem pierwszym użytkownikiem forum który go posiada , no przynajmniej pierwszy który opisuje.

Okular Delta Optical Planetary 6 mm

-Okular zapakowany w elegancki czarny kartonik który z powodzeniem może służyć do bezpiecznego przechowywania sprzętu.
- Wykonanie:
Całość sprawia bardzo solidne wrażenie. Obudowa cała aluminiowa -252g z gustownym niebieskim paskiem z opisem parametrów.
Muszla oczna z miękkiej gumy z możliwością złożenia - bardzo wygodna.
W komplecie oczywiście 2 zaślepki, dolna (od wyciągu) plastikowa, górna od muszli ocznej gumowa, idealnie pasująca.
Całość BARDZO solidna, nic nie trzeszczy, nie stuka.

Troszkę się bałem ,że mój standardowy wyciąg będzie miał problem z taką wagą ale nie pa kompletnie problemu, wszystko chodzi jak należy, nawet nie ma wyczuwalnych luzów.

OBSERWACJE:
26.12.2013r - ok godz 22.00 - obserwacja z centrum 18tyś. miasta - z ogródka - jakieś 15m do najbliższej latarni. niebo z lekkim zachmurzeniem - seinning słaby. Gołym okiem widoczny praktycznie tylko saturn.
Więc pierwsze strzały poszły na Jupka:

Planeta o bardzo ostrych ,wyrazistych konturach, widoczna z 3 księżycami. Księżyce okrągłe bez jakoś zniekształceń. Jeśli chodzi o samego Jowisza to padłem z wrażenia. Widoczne bez najmniejszego problemu 2 pasy oraz jakieś delikatne szczegóły i detale. Widoczne również różne odcienie na samych pasach - takie postrzępienia. WCP niestety nie widziałem ale nie sprawdzałem czy była widoczna tego dnia o tej porze. Wielkiej skali porównawczej nie mam bo dysponuję tylko kitowcami 10 i 25mm ale obraz mnie zachwycił.
Teraz zdecydowanie wiem, że widziałem pasy i jakieś szczegóły na Jowiszu a nie domniewam czy aby na pewno widziałem tak jak w Super 10mm lub tylko zerkaniem. Tu obraz jest bardzo kontrastowy i ostry. W ogóle sprawia wrażenie 3D - Jowisz to spora kula zawieszona w przestrzeni wraz z księżycami (mam nadzieję ,że wiecie o jaki efekt mi chodzi ).

Kolejny dzień obserwacji - 27.09.2013r - godz ok 23.30
Niebo bezchmurne, seinning niezachwycający - ledwo widoczna m42 gołym okiem, miejsce obserwacji to samo.

Oczywiście znów Jowisz - pięknie widoczny 4 księżyce + idealnie widoczna struktura planety - wcp nie widziałem.
Tego dnia PIERWSZY raz odnalazłem M31, najpierw w lodnetce, potem 25mm, następnie 10mm i jeszcze zdecydowałem się na nową 6stkę - i dała zdecydowanie radę. W 25 mm M31 widoczna MOŻE zerkanie lekko spiralna budowa, w 10mm jako mleczna eliptyczna mgiełka, w 6mm trochę ciemniej ale również widoczna, zajmowała jakieś 40% pola widzenia. Ogólnie nie nastawiałem się na M31 ale jak już ją odnalazłem to postanowiłem wycelować :)
No chyba że mnie poprawicie i M31 to nie była tylko któraś z jej satelitarnych galaktyk bo nie jestem do końca pewien czy w 6 mm (55 stopni pole widzenia) powinna zmieścić się cała w kadrze (pierwszy raz ją odnalazłem dlatego wątpliwość).

Jeszcze jedna sprawa to spore pole widzenia jak na 6mm, praktycznie tak jak bym patrzył przez 10mm tylko z większym powerem :)

Moja skala porównawcza i odniesienie po innych sprzętów jest niewielkie, jedna z całą pewnością mogę stwierdzić że ten okular daje radę. Ja jestem jak nadazie bardzo zadowolony :) czekam na Saturna i przerwę Cassiego :)

Profil E-mail  

Temat postu: Re: Okular Delta Optical Planetary 6 mm z sw1309EQ2
PostWysłany: Sob Gru 28, 2013 11:05 pm 
Awatar użytkownika

Jeszcze kilka zdjęć opisywanego szkiełka:

Image
Image
Image
Image

No i gabarytowo w porównaniu z Super 10mm i 25mm :)

Image

Profil E-mail  

PostWysłany: Nie Gru 29, 2013 1:08 am 

Miejscowość: Kraków
:D Witam.

Taka Żona to Skarb i Gratuluję Trafionego Prezentu.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:

Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza.

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.:-)

Profil E-mail  

PostWysłany: Nie Gru 29, 2013 10:42 am 

Bardzo fajny rzetelny opis okularu - gratuluję okularu i żonki .

Profil E-mail  

PostWysłany: Nie Gru 29, 2013 10:59 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Okolice Dęblina/Sochaczew
Raduchfoto napisał(a):
Tego dnia PIERWSZY raz odnalazłem M31, najpierw w lodnetce, potem 25mm, następnie 10mm i jeszcze zdecydowałem się na nową 6stkę - i dała zdecydowanie radę. W 25 mm M31 widoczna MOŻE zerkanie lekko spiralna budowa, w 10mm jako mleczna eliptyczna mgiełka, w 6mm trochę ciemniej ale również widoczna, zajmowała jakieś 40% pola widzenia. Ogólnie nie nastawiałem się na M31 ale jak już ją odnalazłem to postanowiłem wycelować :)
No chyba że mnie poprawicie i M31 to nie była tylko któraś z jej satelitarnych galaktyk bo nie jestem do końca pewien czy w 6 mm (55 stopni pole widzenia) powinna zmieścić się cała w kadrze (pierwszy raz ją odnalazłem dlatego wątpliwość).

Miałeś dość słabe warunki. Pod niebem 6 mag i lepiej M31 nie mieści się w polu 1 stopnia okularu a Ty masz 0,36 stopnia. W lornetce zajmuje jakieś 2-2,5 stopnia.

PostWysłany: Nie Gru 29, 2013 12:26 pm 

Miejscowość: Tuszyn [pod Łodzią]
I na tym polega prezent ,by zadowolić obdarowanego.Skarb nie Żona. :D .To pierwszy opis tego szkła na który trafiłem.Podziękowania i pogratulować opisu obserwacji.

Intes Micro Alter MN-76- 180/1080 .Tał 120 ,Słoneczny z połączenia Messiera 152 z Coronado SM 70,Powermate x2,5 i x5, Takahashi LE-3.6mm,LE-12,5mm,Nagler 4,8mm ,TV Plossl 32mm.[WO XWA 20mm,Myriad-9mm-100*] U Konig- 32mm,Sky Glow .

PostWysłany: Nie Gru 29, 2013 1:02 pm 
Awatar użytkownika

W pierwszym poście napisałem że widoczny był tylko Saturn - oczywiście miałem na myśli Jowisza :) a żona .... fakt skarb :)

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Gru 31, 2013 1:01 am 
Awatar użytkownika

Dziś wycelowałem w M42, tak od niechcenia bo czy 6mm pokaże ją lepiej niż 25mm? SZOK!!! Pierwszy raz ujrzałem tak dokładną strukturę mgławicy, oczywiście nie zmieściła się cała w kadrze jednak szczegółowość obrazu mnie powaliła! Fakt, że seing był dziś świetny :)

ujrzałem coś podobnego tylko w kolorach granatowo niebieskich i kadr ciaśniejszy:
http://deltasky.pl/wp-content/uploads/2011/06/m42_teleskop.jpg

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Gru 31, 2013 7:27 pm 

Miejscowość: Kraków
:D Większe powiększenia ujawniają strukturę mgławicy i przyciemniają tło gdyż maleje żrenica wyjściowa oczywiście bez przesady , wszystko z uwzględnieniem parametrów posiadanego sprzętu.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:

Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza.

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.:-)

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 9 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: aza oraz 6 gości