Okulary 8mm do Coronado PST - test

Postveross | 25 Sty 2014, 15:06

Witam;

Pozwole podzielic sie wnioskami z testow okularow, jakie przeprowadzilem na moim Coronado PST (teleskop sloneczny).

Testujac rozne dlugoci ogniskowch doszedlem do wniosku ze w PST najlepiej spisuja sie okulary o ogniskowej okolo 8-10mm. Z jednej strony cala tarcza slonca z malym zapasem miescie w polu widzenia - pozwajac wychwycic najcieazwe miejsca do obserwacji; z drugiej strony powiekszenie pozwala juz cieszyc sie szczegolami procesow na naszej gwiezdzie.

Celem tych testow bylo wylowienie tego jednego jedynego okularu, ktory bede wozil z PST, tak wiec zwyciezca mogl byc tylko 1. Dodakowo chcialem miec okular na tyle wygodny, by mogly z niego korzystac takze moje dzieciaki, znajomi, rodzice itp.

Do testow uzylem nastepujacych okularow:

PLOSSLE
- Meade Ploss 5000 9mm
- TeleVue Ploss 8mm

ORTO:
- Japonski Kasai 7mm
- Japonski Kasai 12mm

SZEROKOKATNE:
- Vixen LVW 8mm
- Meade UWA 8,8mm


Musze na poczatku zaznaczyc oczywista oczywistosc ze obserwacje slonca roznia sie znacznie od obserwacji nieba noca, ze wzgledu na to ze nie ma problemu z jasnoscia obiektu.

Japonski Kasai
Image
Dal obraz bardzo ladny i szczegolowy.
7mm obcinal znaczna czesc tarczy wiec odpadl.
12mm okazal sie dawac za male powiekszenia (w porownaniu z plosslami), moze zakwalifikowalby sie do TOP3 ale jendak nie byl za wygodny dla osob nie majacych wprawy w oberwacjach (jak moi rodzice) - wiec polecial.
Mysle ze Orto dal tak ladny obraz jak LVW oceniony akapit nizej. Troche szkoda ze nie mialem do testow orto 9mm, ale mysle ze i tak nie pobilyby koncowego zwyciezcy.

Vixen LVW 8mm
Image
Musze przyznac ze obraz jaki otrzymalem zwalil mnie z nog. Wspaniale detale no i pieknie widoczna cala tarcza, bomba!
Maly problem - obraz szybko znikal gdy oko przestawalo byc ustawione idealnie osiowo. Lekki ruch glowa i... nie ma.
Mialem zakwalifikowac go to TOP3, ale zawolalem idealnego amatora - moja mame. Gdy widzialem jak przez 5min walczyla probujac uzyskac obraz - juz wiedzialem ze nie jest to okular ktorego szukam (do PST).

Meade UWA 8,8mm
Image
Na poczatku zaskoczylo mnie to ze obraz nie jest tak rozlegly i szeroki jak w LVW. Byl niewiele szerszy niz w Plosslu (no ale jednak szerszy). Jakosciowo - mysle ze to samo co Ploss, moze ciut lepiej, ale dalej nie LVW. Jezeli chodzi o obserwacje to w PST mial bardzo dziwny ER, okolo 1-2cm. Oznaczalo to ze nie mozna oprzec oka o okular, nalezalo trzymac oko 1-2cm nad. Szybko odkrylem ze idealny obraz uzyskuje sie opierajac palec na okularze, a na palcu - oko :D. Majac taka konstrukcje - obraz byl jakoscia pomiedzy plossl a lvw (lepszy od plossl, gorszy od lvw).
Powiem tak - gdyby UWA mial regulowana Muszle Oczna - bylby absolutnym mistrzem - jednak bez tego atrybutu - odpadl z wyscigu.
Teraz troche zaluje ze nie sprawdzilem jak sie patrzy przez UWA w okularach - moglo sie okazac ze to wspanialy kawal szkla!

Meade Ploss 5000 9mm + TeleVue Ploss 8mm
ImageImage
Do TOP 2 zakwalifikowaly sie Meade Ploss 5000 9mm oraz TeleVue Ploss 8mm i to z waznych powodow.
Po pierwsze oba daly naprawde ladne obrazy z duza iloscia szegolow. Na tyle ladne ze czlowiek nie ma potrzeby szukania czegos bardzo lepszego.
Po drugie, oba okazaly sie bardzo bardzo wygodne - nawet osoby starsze, czy dzieci - bez problemu mogly cieszyc sie efektownymi zjawiskami na Soncu.
Po trzecie, oba sa bardzo male, lekkie i przenosne, idealnie mieszcza sie w kuferek Coronado.
Po czwarte, oba maja regulowana muszle oczna, Meade wykrecana, a TV wywijana.
Wiec ktory wygral? Chyba oba, skoro przez ponad godzine zmieniajac Meade na TV i na odwrot nie moglem wytypowac zwyciezcy.
Meade dal obraz znacznie jaskrawszy, bardziej pomaranczowy.
TV dal obraz znacznie ciemniejszy, raczej ciemno-czerwony.
Jezeli chodzi oogladanie zjawisk, to byly praktycznie tej samej jakosci.

Koniec koncow w moim kuferku pozostal jednak Meade Ploss 5000 9mm i to tylko dlatego ze kolor jaskrawszy byl dla mojego oka bardziej naturalny kolorowi slonca i jakos mialem wrazenie ze teleskop mniej ingeruje w obraz slonca ktory przekazuje do oka. Wydaje mi sie ze byl bardziej 'naturalny'.
TV -miejsce 2gie ale bez zadnej plamy na honorze.

PS: Jezeli PST mialbym zamiar uzywac ja i tylko ja - to pewnie wybralbym LVW, gdyz dla kogos kto mial kontakt z teleskopami, utrzymanie oka w osi nie stanowi problemu.
PS2: Slyszalem jeszcze ze nastepujace okuary:
- Coronado (takie Meade Plossl troche zmodyfikowane na potrzeby PST)
- Lunt Zoom
- Meade Zoom
sprawuja sie naprawde godnie w PST, szkoda - niestety nie mam do nich dostepu i nie moge porownac z powyzszymi. Z chcialbym :).


Tyle i do uslyszenia.
Awatar użytkownika
 
Posty: 331
Rejestracja: 02 Sty 2013, 13:48
Miejscowość: Gdynia

 

PostRobert41 | 25 Sty 2014, 15:23

Jeśli nigdy nie próbowałeś żadnego zooma musisz kiedyś koniecznie wypróbować.
Jak dla mnie zoomy są idealne do obserwacji takich obiektów jak Słońce czy Księżyc. Co prawda na słoneczko patrzę tylko refraktorem przez folię Baadera ale nigdy nie czuję potrzeby użycia innego okularu niż zoom - płynne przejście od ogółu do szczegółu to jest to ;)
SW ED 80/600, CG 4
Baader Hyperion: 8-24 zoom, 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31, 36 mm, Hyperion Barlow 2,25x, diagonal ES 2".
Filtry Baader: O III
Vortex Raptor 8,5x32
Awatar użytkownika
 
Posty: 1141
Rejestracja: 28 Sty 2013, 02:04

 

Postlynx79 | 25 Sty 2014, 18:03

Powiem tak - gdyby UWA mial regulowana Muszle Oczna - bylby absolutnym mistrzem - jednak bez tego atrybutu - odpadl z wyscigu.

Meade UWA ma regulowaną muszlę oczną - chodzi ze sporym oporem. Po prostu obróć tę gumę na okularze. Zasięg muszli to ok 1 cm.
Proponuję powtórzyć test dla UWA, może będzie lepiej :)
Ostatnio edytowany przez lynx79 25 Sty 2014, 18:46, edytowano w sumie 2 razy
Lornetka: Nikon Action EX 10x50 CF
Awatar użytkownika
 
Posty: 114
Rejestracja: 08 Paź 2010, 21:09

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 11 gości

AstroChat

Wejdź na chat