Okulary Ortho Clasic.

Posttiger | 06 Lut 2014, 00:36

Na pewno nie jest to jakaś recenzja, ale krótki opis tych ,,nowych" ORTHO po kilku obserwacjach. Niedawno stałem się posiadaczem dwóch par Ortho Clasic 10mm i 18mm, do bino.Co prawda do porównań miałem tylko 9mm Ortho 9mm BP (kolegi). Mogę tylko w przybliżeniu , ze względu na inną, aczkolwiek podobną ogniskową porównać OC-10mm i OBG 9mm. Z tego co zauważyliśmy to te ,, nowe" ORTHO muszą mieć dobre warstwy, bo obraz jest jakby jaśniejszy ( może to też być skutek dłuższej ogniskowej). Co do ostrości, to okazało się, że OC jest podobnie skorygowane w tym samym polu co OBG, natomiast dodatkowe pole OC, jest jakby bonusem, w którym nie jest już tak ,,różowo", nawet pojawia się dystorsja, a przecież to nie Nagler. Niemniej jednak, iż są to okulary typowo ,,planetarne", to uważam, że planetę i tak się trzyma ,,w środku", więc pewne niedogodności nie powinny przeszkadzać, po za tym tych ,, starych " ORTHO już nie produkują ( z tego co wiem). Nie zauważyłem tylko w ofertach OC okularów o dłuższej ogniskowej niż 18mm. Przydały by mi się bo w MN muszę do bino używać barlowa. Te dwie ,,parki" OC (10mm i 18mm) doskonale się spisały natomiast w ED-100 + bino bez barlowa ( Jowisz , M-42, Księżyc).
ED-120, TS76EDPH, EQ-6R PRO, ASIair PRO, bino BP-Maxbright, SONY A7S, CANON 6 D, ASI-290 COLOR, NIKON 7X35 EX CF, MEADE 26 mm 5000S-para, ES 20 mm 70st.- para, NLV 6 mm-para, Barlowy ED 2xGSO, ED 3x GSO. IDAS LPS D-2
 
Posty: 2007
Rejestracja: 25 Gru 2009, 10:44

 

Postrobert_sz | 06 Lut 2014, 12:52

A komfort użytkowania (ER, wielkość zewnętrznej soczewki, zaparowywanie, itd.) :?:
 
Posty: 988
Rejestracja: 26 Gru 2010, 02:05

 

Posttiger | 06 Lut 2014, 14:21

Co do komfortu , jest dużo lepiej. Okularek posiada taką gumową osłonkę przy muszli ocznej, która się przydaje, odcina boczne światło. Odległość od oka też jest większa, a co za tym idzie wygoda i mniejsze prawdopodobieństwo na zaparowanie (przypominam, że porównywaliśmy okulary o różnej ogniskowej 9mm OBG i 10mm OC). Nie wiem czy Ortho Clasic występuje w większej ogniskowej niż 18mm, nie zauważyłem w ofertach, bo też bym sobie taką parkę nabył.
ED-120, TS76EDPH, EQ-6R PRO, ASIair PRO, bino BP-Maxbright, SONY A7S, CANON 6 D, ASI-290 COLOR, NIKON 7X35 EX CF, MEADE 26 mm 5000S-para, ES 20 mm 70st.- para, NLV 6 mm-para, Barlowy ED 2xGSO, ED 3x GSO. IDAS LPS D-2
 
Posty: 2007
Rejestracja: 25 Gru 2009, 10:44

 

Postrobert_sz | 06 Lut 2014, 14:29

Nie ma większej niż 18mm, jest 32mm ale to jest już plossl. Przykładowa recenzja http://stargazerslounge.com/topic/179005-baader-classic-32mm-plossl-meets-vixen-30mm-npl-plossl/
 
Posty: 988
Rejestracja: 26 Gru 2010, 02:05

 

Posttiger | 06 Lut 2014, 23:04

No to szkoda, bo w bino taka parka ok. 25mm by się bardzo przydała przydała.
ED-120, TS76EDPH, EQ-6R PRO, ASIair PRO, bino BP-Maxbright, SONY A7S, CANON 6 D, ASI-290 COLOR, NIKON 7X35 EX CF, MEADE 26 mm 5000S-para, ES 20 mm 70st.- para, NLV 6 mm-para, Barlowy ED 2xGSO, ED 3x GSO. IDAS LPS D-2
 
Posty: 2007
Rejestracja: 25 Gru 2009, 10:44

 

Postpiotrkusiu | 09 Mar 2014, 18:53

Na jesieni zrobiłem sobie małe porównanie wręcz legendarnego zasięgu Ortho vs plossl i na dokładkę LVW 13mm/8mm. Używałem BCO 10mm, Vixen NPL 10mm i wspomniane LVW (tutaj niestety nie miałem ogniskowej 10mm ale zakres 13mm i 8mm pozwalał mi w pewnym stopniu wypośrodkować wyniki). Porównanie robiłem na Kwintecie Stefana i pobliskich gwiazdkach. Na planetach nie porównywałem. Teleskop to synta 10" ze świeżo umytym LG + niebo w okolicach 6 mag i delikatna mgiełka przy horyzoncie.
Ogólnie mogę powiedzieć, że nie zdarzyło się żebym w jakimkolwiek z okularów nie widział czegoś czego w innym nie widziałem. Gwiazdki na granicy zasięgu wypatrzyłem w każdym z porównywanych okularów. Jeśli chodzi o sam Kwintet to również widziałem go w każdym z tych szkieł.
BCO vs plossl - niemal remis.
Zbliżony kontrast, pole i wygoda obserwowania. Lekka przewaga BCO dotyczyła łezkowej gumy ocznej znakomicie spełniającej swoje zadanie. Testowe gwiazdki na granicy zasięgu byłem w stanie wyzerkać w BCO powiedzmy 90% czasu a w plosslu 70-80%. Kwintet praktycznie identyczny, również z lekkim wskazaniem na BCO ale tu już mogła działać podświadomość, że powinno być lepiej ;)
BCO vs LVW.
Kontrast podobny, pole i wygoda bez niespodzianki to domena LVW.
Testowe gwiazdki w LVW wyzerkałem zależnie od ogniskowej od 50-60% czasu nawet do 80% w przypadku 8mm. Interpolując to na hipotetyczne LVW 10mm myślę, że byłoby to jakieś 60-70% czasu zerkania. Kwintet bez problemu widoczny ale nieco bardziej ulotny niż w BCO czy Vixenie. Ciężko to opisać, ale przyglądanie się tym galaktykom wymagało nieco więcej skupienia w LVW niż BCO żeby zobaczyć to samo. Nie była to jakaś drastyczna różnica, ale była.
Potem BGO i Vixen zapaćkały się od rzęs i zaparowały więc na placu boju pozostały LVW :lol:
ATM And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 977
Rejestracja: 16 Sie 2009, 20:19
Miejscowość: Giżycko

Posttiger | 27 Wrz 2014, 11:40

Ostatnio nabyłem ,,parkę" BOC 6mm. Jak tylko będzie pogoda to je ,,przetestuję" i może coś napiszę na ich temat.
ED-120, TS76EDPH, EQ-6R PRO, ASIair PRO, bino BP-Maxbright, SONY A7S, CANON 6 D, ASI-290 COLOR, NIKON 7X35 EX CF, MEADE 26 mm 5000S-para, ES 20 mm 70st.- para, NLV 6 mm-para, Barlowy ED 2xGSO, ED 3x GSO. IDAS LPS D-2
 
Posty: 2007
Rejestracja: 25 Gru 2009, 10:44

 

Posttiger | 01 Paź 2014, 22:16

Co prawda, nie zdążyłem jeszcze przetestować parki BOC 6mm w bino nocą, to jednak przy ,,testach" dziennych, wynika, że wszystko jest ok. Przy okazji wyszło, że muszę jednak jeszcze poprawić kolimację nasadki bino (BP Maxbright). Przy powerze 166x, zaczęło być widać lekkie ,,rozejście się" obrazów, czego nie ma np; w obserwacjach parą BOC 10mm. Być może dlatego, niektórzy odradzają stosowanie okularów do bino poniżej 10mm ogniskowej. Myślę jednak, że sobie z tym poradzę bez problemu.
ED-120, TS76EDPH, EQ-6R PRO, ASIair PRO, bino BP-Maxbright, SONY A7S, CANON 6 D, ASI-290 COLOR, NIKON 7X35 EX CF, MEADE 26 mm 5000S-para, ES 20 mm 70st.- para, NLV 6 mm-para, Barlowy ED 2xGSO, ED 3x GSO. IDAS LPS D-2
 
Posty: 2007
Rejestracja: 25 Gru 2009, 10:44

 

Posttiger | 25 Paź 2014, 22:07

Nadal czekam, aż zejdą się ,,nasze czasy" z kolegą dysponującym BG Ortho 6mm z ,,moimi" BCO 6mm.
ED-120, TS76EDPH, EQ-6R PRO, ASIair PRO, bino BP-Maxbright, SONY A7S, CANON 6 D, ASI-290 COLOR, NIKON 7X35 EX CF, MEADE 26 mm 5000S-para, ES 20 mm 70st.- para, NLV 6 mm-para, Barlowy ED 2xGSO, ED 3x GSO. IDAS LPS D-2
 
Posty: 2007
Rejestracja: 25 Gru 2009, 10:44

 

Posttiger | 05 Cze 2015, 20:32

Już miałem się pozbyć parki BCO 6 mm, ale po nabyciu refraktora 120 ed i przetestowaniu ich na Saturnie i Jowiszu przez nasadkę bino , zostaną u mnie.
ED-120, TS76EDPH, EQ-6R PRO, ASIair PRO, bino BP-Maxbright, SONY A7S, CANON 6 D, ASI-290 COLOR, NIKON 7X35 EX CF, MEADE 26 mm 5000S-para, ES 20 mm 70st.- para, NLV 6 mm-para, Barlowy ED 2xGSO, ED 3x GSO. IDAS LPS D-2
 
Posty: 2007
Rejestracja: 25 Gru 2009, 10:44

 

Postedek | 06 Lut 2016, 14:07

Testowałem 6mm BCO, moim zdaniem dyskwalifikują go potworne rozbłyski podczas obserwacji księżyca i Jowisza, być może mój okular chińczyk źle poskładał, gdyż czytałem wiele dobrych opinii.
 
Posty: 15
Rejestracja: 16 Lis 2013, 17:42

 

Postszary | 06 Lut 2016, 14:43

Przez dłuższy czas miałem BCO 6mm i kilka innych szkiełek o tej samej ogniskowej. Jakieś czas temu zrobiłem sobie bezpośrednie porównanie BCO 6mm z Antaresem Ortho 6mm, TS HR Planetary 6mm oraz SW WA 6mm 66*. W efekcie zostały u mnie orciak Antaresa oraz okularek SW WA. Natomiast TS HR oraz BCO powędrowały na giełdę. Porobiłem sobie notatki z obserwacji i jak znajdę czas opublikuję mały raport na forum. Jesli chodzi o BCO 6mm to miałem mocno mieszane uczucia. Producent nazwał go ortho Classic i porównał do legendarnych Abbe Zeissa, ale to mocne przegięcie ponieważ z klasycznymi ortho ma on moim zdaniem niewiele wspólnego, może ogólnie poza samą konstrukcją.

Jesli chodzi o ogóle wrażenia z obserwacji to raczej hybryda okularu ortho z super Plosslem. W zasadzie dawane przez niego obrazy (jasne, z żywymi kolorami) nie różniły się specjalnie od tych, które widziałem przez Plossla Meade 5000, przy znacznie mniejszym polu i mniejszym ER. Pamiętam, że Ortho Antaresa dawało nie tylko ostrzejszy, bardziej zimny obraz od BCO, ale również wierniej oddawało pastelowe kolory np. Jowisza, które w przypadku Antaresa były bardziej "książkowe". W BCO 6mm Jowisz był w raczej tonacji biało-szarej i bardziej prześwietlony. Natomiast w Antaresie obraz ogólnie był trochę ciemniejszy. BCO 6mm ma bardzo dobry konstrast i transmisję, ale umówmy się, klasyczne ortho to to nie jest. Dzieki wiekszemu polu widzenia (ok. 50*) i większemu ER jest wygodniejszy w użyciu od ww. Antaresa, co zresztą potwierdza tezę, że bliżej mu do Plossli niż do klasycznych okularów ortho. Mi ta wizualna hybryda nie pasowała, ponieważ mimo wszystko jest mniej wygodny w uzyciu od dobrego Plossla oferując podobną jakość obrazu, a większy ER i o 10* większe pole widzenia w stosunku do klasycznych okularów ortho nie rekompensują mniej "ortoskopowego" obrazu. Jednak jego zakup na giełdzie w cenie 120-130 za używkę może być całkiem dobrą inawetycją. Z innymi okularami porónywałem go w Syncie 8", a ostatnio, bardziej dokładnie, w ED80.

Reasumując, jeśli ktoś oczekuje okularu oferującego dobrą jakość obrazu za niewielkie pieniądze, a komfort obserwacji nie ma dla niego pierwszorzędnego znaczenia powinien być z niego zadowolony. Zaawansowani oberwatorzy spodziewjący się po nim widoków jak w starych dobrych ortho będą zawiedzeni.
Ostatnio edytowany przez szary, 06 Lut 2016, 15:38, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 658
Rejestracja: 12 Sty 2013, 11:40

 

Postedek | 06 Lut 2016, 15:13

Szary, dzięki za rozjaśnienie sprawy, rozebrałem ten okular, ma pięć soczewek w dwóch grupach i tylko dwie soczewki mają wyczernione krawędzie, czyli lipa.
 
Posty: 15
Rejestracja: 16 Lis 2013, 17:42

 

Postszary | 06 Lut 2016, 15:37

edek napisał(a):Szary, dzięki za rozjaśnienie sprawy, rozebrałem ten okular, ma pięć soczewek w dwóch grupach i tylko dwie soczewki mają wyczernione krawędzie, czyli lipa.


Więc być może dlatego jest tak, jak wspomniałem, że w moim odczuciu bliżej mu do 5-elementowego Super Plossla Meade 5000, niż do starych poczciwych ortoskopów, które standardowo mają 4 soczewki. Mimo dawania podobnych obrazów jest jednak dużo mniej wygodny w uzytkowaniu od ww. super Plossla.
 
Posty: 658
Rejestracja: 12 Sty 2013, 11:40

 

PostJSC | 06 Lut 2016, 17:07

edek napisał(a):Szary, dzięki za rozjaśnienie sprawy, rozebrałem ten okular, ma pięć soczewek w dwóch grupach i tylko dwie soczewki mają wyczernione krawędzie, czyli lipa.


Tzn. BCO ma pięć soczewek? Bo już się pogubiłem...
W specyfikacji piszą o czterech... http://www.alpineastro.com/Eyepieces_Ac ... kulare.pdf

BTW akurat rozmawiałem z kolegą o Pentaxie XO...
Pentax XO ma 5 elementów i podjeżdża pod Plossla
Image
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2942
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postedek | 06 Lut 2016, 18:06

Też ufałem opisom i specyfikacjom, aż postanowiłem dociec szczegółów, prawda mnie rozczarowała i potwierdziła moje podejrzenia.
Pięć elementów w dwóch grupach, być może kiedy wrzucę foto.
 
Posty: 15
Rejestracja: 16 Lis 2013, 17:42

 

PostKrzysztof_P | 06 Lut 2016, 19:55

Witam.

Czy kolega "Edek" pisze pięć elementów o BCO?

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7873
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJanusz_P. | 06 Lut 2016, 21:25

edek napisał(a):Testowałem 6mm BCO, moim zdaniem dyskwalifikują go potworne rozbłyski podczas obserwacji księżyca i Jowisza, być może mój okular chińczyk źle poskładał, gdyż czytałem wiele dobrych opinii.


Widocznie trafiłeś na używany, rozkopany przez kogoś i źle złożony egzemplarz z odwróconym potrójnym członem soczewek, zapewne był tani :wink: bo nowe Orciaki Baadera prawidłowo złożone w fabryce mają wyczernione brzegi i nie wykazują takiej wady :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostKrzysztof_P | 07 Lut 2016, 10:12

Witam.

Moim zdaniem Orto BCO są warte zakupu w cenach w jakich są sprzedawane a obrazy przez nie dawane są Bardzo Dobrej jakości. Osobiście nie stwierdziłem odblasków i obrazy jakie generują są moim zdaniem Bardzo Dobre.
Na rynku zachodnim jest wiele odmian pięcioelementowych okularów takich jak Ultima , Parks , itp. które dają doskonałe obrazy porównywalne lub prawie identyczne jak dobrej Klasy Orto i szukanie na siłę wad Orto BCO jest moim zdaniem bez sensu. Osobiście posiadam cały zestaw swoich planetarnych szkiełek takich jak: RKE Edmunda , Plossli TV , Orto BGO i są tam Orto BCO: 6 mm , 10 mm i 18 mm. Stawiam je wysoko w rankingu planetarnych szkiełek i mają u mnie często zastosowanie planetarno-księżycowe i nie tylko , pięknie również pokazują kulki i obiekty DS a ich większe pola widzenia pomimo wad brzegowych są moim zdaniem ich Atutem.

Oczywiście są pewne różnice w dawanych obrazach przez różne z wymienionych szkiełek , ale ogólnie obrazy przez nie dawane na osi są i tak lepsze od wieloelementowych okularów z szerokimi polami własnymi do innych niż planetarno-ksieżycowe zastosowań.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7873
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postedek | 07 Lut 2016, 19:28

Okular Baader Planetarium Classic Ortho 6mm, zakupiony w DO jesienią ubiegłego roku
Panowie piszcie co chcecie.
Fakty są takie: pięć elementów w dwóch grupach.
Czyli lipa a nie ortho.
Koniec i kropka .
Załączniki
Okulary Ortho Clasic.: P1010761.JPG
 
Posty: 15
Rejestracja: 16 Lis 2013, 17:42

 

PostKrzysztof_P | 07 Lut 2016, 19:40

Witam.

W takim układzie to Modyfikowany Orciak i dzięki temu mamy większe dostępne pole widzenia jak w Celestronie Ultimie itp.
Rasowe Orciaki mają cztery elementy a ich pola widzenia nie przekraczają zazwyczaj 45*. Dla mnie osobiście nie jest to zaskoczeniem , gdyż tak myślałem , podejrzanie spore pole widzenia , ale nie wnikałem w szczegóły gdyż jestem zadowolony z tych okularów.
Liczy się natomiast dobra jakość obrazu jaką generują te szkiełka i przystępna cena.
Osobiście odblasków nie stwierdziłem , ale spotkałem się na zachodnich forach ze stwierdzeniami iż te okulary dają ciut więcej rozproszonego światła wokół planet w porównaniu do starszej wersji BGO.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7873
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostSnejk | 07 Lut 2016, 20:01

Doceniam Waszą dociekliwość i twórcze powątpiewanie, Koledzy, ale czy to przypadkiem nie jest tak, że o faktycznej jakości okularu decyduje (przede wszystkim) obraz otrzymywany za jego pomocą? :)

Co prawda dopiero od niedawna korzystam z BCO 10 mm i 18 mm w moim Maczku 127, ale już podczas pierwszych obserwacji zauważyłem sporą różnicę w ostrości pomiędzy nimi i Plosslami o analogicznej ogniskowej. Na ich korzyść zaliczyłem także wygodę użytkowania (ER jest odpowiedni - krótkie Plossle zawsze paprałem rzęsami), lepszą transmisję oraz brak irytujących odblasków.

Moim zdaniem warto za nie "przepłacić" tym bardziej, że - tak jak mówi Krzysztof_P - cena jest naprawdę okazyjna. Natomiast oferty giełdowe zrównują BCO z Vixenami NPL, gdzie przecież płacimy głównie za "metkę". Tak, wiem. Światłosiła Maka wybacza bardzo wiele. Mógłbym jednak powtórzyć swój test w Newtonie, ale spodziewam się podobnych wyników.

Podsumowując, dopóki obraz i transmisja jest OK (tak jak w tym przypadku), układ soczewek w okularze ma dla mnie drugorzędne znaczenie. Zwłaszcza w tej kategorii cenowej oraz gabarytowej. :)
MÓJ BLOG METEORYTOWY: http://skarbykosmosu.pl/
Awatar użytkownika
 
Posty: 308
Rejestracja: 13 Paź 2015, 17:12
Miejscowość: 26 km na pd. zach. od Krakowa

PostKrzysztof_P | 07 Lut 2016, 20:09

Cześć.

Dokładnie do tego zmierzałem co napisałeś , liczy się jakość generowanego obrazu jaki daje dany okular i ogólne zadowolenie z jego korzystania.
Co prawda fakt iż producent oszukał potencjalnych nabywców naciągając ich na zakup "Rasowego Orto" , ale nie zmienia to jednak postaci rzeczy w stosunku do przystępnej ceny i dobrych obrazów generowanych przez te konstrukcje.

Jeżeli mamy taką potrzebę to zawsze można Polować na używki BGO , Antaresa czy UO , jest ich sporo na zachodnich giełdach , ale przy obecnym kursie Dolara ceny nie są tak atrakcyjne jak byśmy chcieli.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 07 Lut 2016, 20:13, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7873
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJSC | 07 Lut 2016, 20:13

Nie wiem - ja tam wiedzę dwie grupy ale jedna trójsoczewkowa i jedna jednosoczewkowa, a więc klasyczny orciak:
Image
No chyba, ze nie dopatrzyłem się czwartej soczewki w tej zespolonej grupie...
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2942
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostKrzysztof_P | 07 Lut 2016, 20:17

Witam.

W zespolonej grupie widać cztery elementy plus jeden osobno , razem pięć. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7873
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

AstroChat

Wejdź na chat