* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 41 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2
 Temat postu: Re: Okulary Ortho Clasic.
PostWysłany: Nie Lut 07, 2016 7:39 pm 
Awatar użytkownika

Ja widze cztery soczewki w dwoch grupach. W ''tryplecie'', dwie zewnetrzne soczewki wyraznie sa zaznaczone, na klejeniu. Srodkowa, wydaje sie grubym, pojedynczym elementem. Czy mozna prosic kol.edka o jeszcze jedna fotke, ze zblizeniem na ''tryplet''.

ps. ale chyba w okularach ortoskopowych, w kolektywie, nie stosuje sie tak ''grubych'' elementow.

Profil E-mail  

PostWysłany: Nie Lut 07, 2016 9:09 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Kartuzy [Kaszuby]
Witam.
Też mam BCO ale 10 mm i nie stwierdziłem niepożądanych odblasków, mimo to muszę przyznać patrząc na fotkę że klejenie elementów {soczewek} nie wygląda estetycznie.

Pozdro...

1,25" : Soligor PE- 25, Ortho Celestron 12, BCO 18,10, RKE 12, 15

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Lut 08, 2016 10:29 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa
Bo okular ten był widać nieumiejętnie i nie potrzebnie rozbierany i ukruszona została soczewka co widać wyraźnie na tej fotografii sklejonego zespołu 3 elementowego a takie ukruszenie skutkuje właśnie powstawaniem licznych odblasków jak padnie na nie światło planety, Księżyca czy jasnej gwiazdy, jednym słowem okular został trwale uszkodzony przez nieumiejętną rozbiórkę lub składnie :arrow: :roll: :oops:

Fujinon 10x50, MT-800, Santel 180/1800, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Lut 08, 2016 10:41 am 

Miejscowość: Kraków
Witam.

To nie dobrze pozostaje wyczernienie uszczerbku , może coś pomoże jeżeli tak jest w istocie.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:

Pozdrawiam Krzysztof P.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Cze 24, 2016 10:51 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Ostrołęka
Miałem przez miesiąc ortho BCO 6mm w celu sprawdzenia jak to działa i mi nie przypadł on szczególnie do gustu. Wrażenie patrzenia przez dziurkę od klucza. Nie mogłem się przyzwyczaić.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Cze 24, 2016 11:04 am 
Awatar użytkownika

kurp, ale ocen prosze jakosc dawanych obrazow, przez tego ortoskopa :wink:. Nie dla kazdego, studnia, to problem :!:.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Cze 24, 2016 11:24 am 
Awatar użytkownika

Obrazy nie były złe, aczkolwiek w porównaniu z TMB Planetary II szału nie było. Dla mnie bez różnicy czy to był TMB czy Ortho BCO. Na korzyść TMB przemawiało szersze pole , bo w dawanym obrazie różnicy nie zauważyłem. Posiadam Okulary ES-y 8,8/11/14 mm i chyba z przyzwyczajenia i jakości dawanego obrazu Ortho to przynajmniej dla mnie jest porażką nie mówiąc o szerokości pola obserwacyjnego. W ES-ie 8,8 mm obraz może był mniejszy ale szczegół, kontrast, transmisja, barwy i pole to jednak to. Ja zostaję przy ES-ach ewentualnie TMB Planetary II bo te okulary też mi przypadły do gustu.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Cze 24, 2016 11:51 am 
Awatar użytkownika

Dzieki za info. :wink:.

Profil E-mail  

PostWysłany: Nie Wrz 04, 2016 6:45 pm 
Awatar użytkownika

Dodam jeszcze, że jak ktoś używał dobrych okularów z polem co najmniej 60* to będzie miał problem z przyzwyczajeniem się do " wąskich " Orciaków.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Wrz 05, 2016 7:01 pm 

Miejscowość: Kraków
Witam.

Sprawdż TS HR mają lepsze pełne warstwy na wszystkich powierzchniach od TMB II.
A BCO co by nie było to dają ostrzejsze obrazy od TS HR czy TMBII.

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:

Pozdrawiam Krzysztof P.

Profil E-mail  

PostWysłany: Nie Paź 23, 2016 12:45 pm 
Awatar użytkownika

Krzysiek został mi jeszcze do sprawdzenia na próbę okular TS HR Panetary 9mm. Jak ten nie wypali w moich obserwacjach to zostaję przy ES-ach, - chyba jednak i tak zostanę bo to jednak inna liga obserwacyjna.

Profil E-mail  

PostWysłany: Nie Paź 23, 2016 4:22 pm 

Miałem ES-a 6,7mm i sprzedałem, ponieważ jako okular planetarny według mnie w ogóle się nie sprawdzał. W porównaniu z ortho dawał prześwietlone, wyprane z kolorów obrazy Jowisza w tonacji szaro-białej, na dodatek jakby trochę płaskie. Do planet nie ma nic lepszego niż klasyczne ortho, chociażby Baader Genuine Ortho (BGO). Baader Classic Ortho (BCO) 6mm dawał obrazy zbliżone do ES-a, ale mniej kontrastowe. Zupełnie nie przypadł mi do gustu, dlatego również wylądował na giełdzie. Z klasycznym ortho, majacym 4 soczewki i dającym rastrowe, zimne obrazy planet ten 5-elementowy okular ma niewiele wspólnego poza nazwą. Jesli chodzi o jakość obrazów bardziej przypominał mi 5-elementowego Super Plossla Meade 5000 5,5 mm. Jest jednak od niego mniej komfortowy w użytkowaniu oraz ma dużo mniejsze pole. To już wolałem TS HR Planetary 6mm, który również miałem, tak samo jak tani, budżetowy SW WA 6mm 66*. Dla mnie ten okular za 139 zł za nówkę w ED80 był przyjemniejszy w użyciu niż BCO 6mm czy TS HR 6mm. W większych teleskopach być może wyglądałoby to inaczej.

Profil E-mail  

PostWysłany: Nie Paź 23, 2016 7:35 pm 

Miejscowość: Julianów
Witam.
Szary, czy mógłbyś sprecyzować różnicę pomiędzy TS HR Planetary 6mm, a SW WA 6mm 66* (i ewentualnie Baader Classic Ortho (BCO) 6mm)? Myślę o obserwacjach planetarnych. Mam TS HR Planetary 6mm, a czasem przydałby się jakiś tani okular, do wyjazdowego zestawu.

Jurek

PostWysłany: Pią Lip 07, 2017 6:36 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Bielsko-Biała
Dotarł wyczekiwany ortho Baader 6 mm już przedwczoraj, ale chmurwy pokrzyżowały plan. Spalając się wręcz z ciekawości, zacząłem porównywać posiadany wcześniej TMB II z pierwszy raz używanym przeze mnie ortho. Zacząłem od Jowisza. TMB jak zwykle niezawodny, pokazał piękną tarczę ze szczegółami, jak zwykle jednak z pewnym niedosytem ostrości. Założyłem orciaka. Pierwsze wrażenie bardzo niekorzystne. Naparstek z badziewną muszlą oczną. Od razu walnąłem się soczewką w oko, brudząc ją przy okazji. To małe ER dało o sobie znać. Byłem wściekły. Po wysuszeniu i odparowaniu optyki próba druga. Ostrożnie zbliżałem swoja gałkę do okularu i ... zaskoczenie totalne. Po wyostrzeniu obrazu dostrzegłem jasną tarczę, bardziej "zimną" niż w TMB ale o zauważalnie zwiększonym kontraście. Po założeniu filtra szczegóły stają się coraz bardziej czytelne. Gdy Jowisz schował się za drzewami, przyszła pora na Łysego. Tu już filtr obowiązkowo, bo blask jest nie do zniesienia. Kratery i mnogość szczegółów na plus dla ortho. Z ciekawości założyłem nawet Balowa x2. Obraz zciemniał, ale nadal był czytelny (powiększenie 400x) 8)

Na deser Saturn. Dość nisko i na dodatek blisko Księżyca niemal w pełni, więc nie robiłem sobie nadziei. TMB jak zwykle, poprawny, ładny obraz. Baader spowodował u mnie migotanie lewej zastawki :pajacyk: Tarcza, po kilku minutowym wpatrywaniu się w nią zaczęła przedstawiać swe szczegóły! Widziałem też przerwę Cassiniego, pomimo łuny bijącej od Księżyca. Polukałem jeszcze po gwiazdach, na DS-y nie było szans ze względu na Księżyc.

Resume: Baader Ortho Classic 6 mm w mojej ocenie jest bardziej kontrastowy i ostry od TMB II. Niestety, trzeba się nauczyć przez niego patrzeć, najlepiej siedzieć jak zwykle, na krzesełku. Po opanowaniu techniki, można się cieszyć nim, zwłaszcza, ze nie jest czuły na nie osiowe patrzenie, jak TMB. Gratuluję sobie tego zakupu.

Okulary: Meade QX 26 mm 70°, ES 14 mm 82°, TMB II 6 mm, Baader Ortho Classic 6 mm, Barlow 2x ; 1,5x, filtry - Crystal View Moon, słoneczny, Zhumell UHC 2"

Szukacz: SkySurfer III 

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Sie 24, 2017 9:53 pm 

Co do tych ,,nowych" ortho BADER. Otóż swego czasu miałem trzy parki ( do bino), cała seria. Z biegiem jednak ich użytkowania, pozbywałem się po kolei , od najkrótszej ogniskowej ( przypadlość ortho, krótkie ER,), zostawiłem sobie tylko 18 mm. Wcześniej byłem użytkownikiem parek 6 i 9 mm TMB PLANETARY II. Z ciekawości zakupiłem parę BCO-10mm... i obie parki TMB II znalazły się na giełdzie. Choć co ,,poniektórzy" twierdzą, że BCO nie zasługuje na miano ,,ortho", to według mnie TMB raczej mało nadaje się do obserwacji planet. ,,Ocieplenie obrazu", dla mnie to już jakaś abbera własna, sporo gorsza ostrość, o transmisji już nie wspominając. Jedynie co lepsze to, to wygoda- ER (TMB). I chociaż dysponowałem przez długi okres BGO-9mm, to pozbyłem się tej sztuki, ponieważ nie udało mi się jej jakoś,,sparować" (niebo w wizualu obserwuję w bino). Natomiast ciekawią mnie opinie na temat tych TS HR, chyba z ciekawości jeden zakupię (powłoki- transmisja), tak dla testu. Ale, żeby nie było ,,tak różowo" to teraz jest dobry okres dla ,,ortho" (niezależnie od liczby soczewek- ja nie liczyłem), ale.. idzie Jesień, a potem Zima, a nawet Wiosna. I krótkie ortho i plossle nieraz będą wyprawiać w ruch ,,suszarki", lub ataki ,,apopleksji".

MN-190, ED-120, LX-80, bino BP-Maxbright, SONY nex-5n, ASI-290 COLOR, DO 15X70 EXTREME, NIKON 7X35 EX CF, MEADE 26 mm 5000S-para, BCO-18mm-para, BP Asferic-31mm,Barlow ED 2xGSO,Barlow ED 5x GSO, i trochę sprzętu atm.

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Paź 07, 2017 11:45 am 
Awatar użytkownika

Jak okular ma solidną metalową (ciężką) obudowę, to wystarczy od czasu do czasu potrzymać go w dłoni i na długi czas wytrzyma z zaparowywaniem :)
Co innego z obiektywem teleskopu... Tutaj to już tylko jakieś grzałki i suszarki wchodzą w grę, chociaż długi chłonący wilgoć odrośnik też czasem pomaga.

refraktor Vixen 80/1200 (EQ Vixen NP), pryzmat Vixen, Zoom Vixen LV 8-24, Abbe T-circle 6mm, Abbe V-circle 12mm, RKE Edmund 8mm, RKE Edmund 28,7mm, Kellner Barsta 12,5mm + wiaderko innych, o których nie warto wspominać. Lornetka 20x60 TENTO.

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 41 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości