Dwa okulary

PostZbig | 27 Lis 2009, 19:04

JaLe napisał(a):A oto moja subiektywna ocena Okularów:
1. Okular Kellnera RKE 32 mm
Ogniskowa: 32mm
Pole widzenia: 58°
Odległość źrenicy wyjściowej: 29mm
Średnica oprawy: 2"
2. Okular Erfla modyfikowany 30mm
Ogniskowa: 30mm
Pole widzenia: 74°
Średnica oprawy: 2"

Kiedys miałem 2" modyfikowanego Erfla 35mm firmy Antares o nominalnym polu widzenia 75 stopni.
Rozczarował mnie fakt, że ED80 lekko winietował w nim obraz. Adaptowny tubus nie dawał w ED80 pelnego pola jak powinno byc w APO akceptujacym 2 calowe okulary. Jednak jeszcze bardziej irytujacy był fakt, że dobrą widoczność miałem gdy moje oko było oddalone o około 5-6mm od gumki ocznej. Takie obserwowanie było bardzo męczące. Gdy przybliżałam oko blizej zaraz robił się "kidney bean effect" - czyli zaciemnianie pola widzenia przy małym ruchu oka poza oś optyczną.
Mam zatem pytanie jak było z komfortem obserwacyjnym w tym przypadku. Mozliwe, ze 30-32mm ogniskowej lepiej się sprawdzały pod tym względem?
Wiem, że od tego czasu starałem się dobierać okulary z mzliwością regulacji odstepu oka. Taki jest Radian i taki jest Nagler 12mm type 4. Inny szeroki okular który ma taka regulację to Panoptic 41mm. Panoptic 35mm takiej regulacji nie ma ale prawie nie sprawiał tego typu problemu. Regulacja jest wazna szczególnie gdy optymalny odstep oka wystepuje w różnych miejscach dla róznych teleskopów. Aktualnie w Ethosach nie ma potrzeby takiej regulacji. Podobnie w Naglerze 31mm. Choć w tym ostatnim mozliwość takiej regulacji nie byłaby zła.
"A foolish consistency is the hobgoblin of little minds", Self-Reliance by Ralph Waldo Emerson
Awatar użytkownika
 
Posty: 242
Rejestracja: 18 Kwi 2006, 18:37

Postpolaris | 04 Gru 2009, 14:27

Zbig napisał(a):Regulacja jest wazna szczególnie gdy optymalny odstep oka wystepuje w różnych miejscach dla róznych teleskopów.


Mógłbyś rozszerzyć to zagadnienie?
polaris
 

PostZbig | 05 Gru 2009, 19:58

polaris napisał(a):
Zbig napisał(a):Regulacja jest wazna szczególnie gdy optymalny odstep oka wystepuje w różnych miejscach dla róznych teleskopów.


Mógłbyś rozszerzyć to zagadnienie?


Jeśli używamy jakiegoś szerokokątnego okularu dla dwu skrajnie róznych teleskopów (np. małe APO i duży 'dob' albo SCT) to może się zdarzyć, że optymalne położenie oka trochę się różni. Zauważyłem to szczególnie dla 2" okularów typu Erfle itp. Przez optymalne połozenie oka rozumiem takie, dla którego widać jeszcze brzeg pola widzenia ale obraz "nie ucieka", czy nie zaciemnia się (kidney bean effect). prawdopodobnie projektujący okular znają ten problem i dlatego (dla droższych okularów) czasem zapewniają możliwość regulacji położenia gumki ocznej. Tak jest - jak napisałem dla Panoptica 41mm większości Radianów czy niektórych Naglerów - np. 12mm typ 4.
Jeśłi widzimy optymalnie dobry obraz gdy nasze oko niedotyka do "gumki okularu" , a gdy przyciskamy oko obraz pogarsz się, zanika itp. to bardzo to utrudnia wygodne obserwowanie.
Poza tym taka mozliwość regulacji często służy umożliwienia obserwacji w okularach - wtedy wciskamy muszlę oczną jak najblizej szkła - lub wręcz ja zdejmujemy.
Ciekawe, że przez bardzo staranny dobór szkieł itp. mozna sprawić, ze odstęp oka nie będzie tak skakał dla różnych teleskopów - tak jest dla Ethosa - ale trochę to kosztuje.
"A foolish consistency is the hobgoblin of little minds", Self-Reliance by Ralph Waldo Emerson
Awatar użytkownika
 
Posty: 242
Rejestracja: 18 Kwi 2006, 18:37

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 15 gości

AstroChat

Wejdź na chat