Es 16mm 68'

Postsston | 25 Lis 2015, 00:41

Czekalem,szukalem,prosilem i nie udalo mi sie zakupic upragnionego 14mm/82'. A wiadomo iz pieniazki rzecz sliska i trzeba bylo szybko uciekac z nadmiarem grosza ,wiec zakupilem 16mm z teleskopy.pl.
Niewiele jest w necie info na temat tego szkielka,stad moja chec podzielenia sie z Wami moimi spostrzezeniami.
Dostawa tak jak zawsze w ww.skleppie niemal natychmiastowa.Zakup o 12,30,nastepnego dnia o godzinie 16.10 sprzet byl u mnie.250km od miejsca nadania.
Moja pierwsza ''recenzentka'' byla zona.Na widok okulary powiedziala tylko: Takie malenstwo tyle kasy???
I miala poniekad racje,do gigantow wielkosci to on sie nie zalicza.
Recenzje swoja bede pisal na raty,przede wszystkim spowodowane jest to pogoda,nie wiem ja u Was ale u mnie na Roztoczu spadlo dzis duzo sniegu,deszcz,chmury,i Lysy.
A to nie sa warunki w jakich astromaniak moze pracowac.Mam nadzieje iz w polaczeniu z moim 13'' lustrem da zadowalajace wyniki.
A wiec za 4-5dni pierwsza pelniejsza recenzja o ile pogoda dopisze.
Załączniki
Es 16mm 68': 68_degree_explore_scientific_eyepiece.jpg
Taurus(ek)13''.Es 30mm.TV Nagler 12mm. Tmb 7mm. Kit 25mm, Eos5D, 50d, 30/2.0, 50/1.8 .I inne szkielka.
Awatar użytkownika
 
Posty: 111
Rejestracja: 19 Lut 2015, 11:51
Miejscowość: Zamosc

 

Postsston | 07 Gru 2015, 22:06

Minelo chyba 2 tyg odkad okular zagoscil u mnie.
Szlak mnie trafil kilka razy. Sami zapewne wiecie jak to jest. Patrzysz przez okno wieczorem,pieknie jest,gwiazdki,targasz teleskop by sie schlodzil,rodzina spi,Ty zamulasz przed telewizorem czekajac na ostudzone lustro,czekajac az po 22;30 swiatla latarni zgasna.Wychodzisz naubierany jak mors,i szlak Cie trafia bo seeing jest 0.5/5 lub tez same chmury.I tak w kolo Macieju przez kilka dni. Ani czlowiek nie moze ''pobawic''sie teleskopem,ani nowym okularkiem.
Taki sam scenariusz zapowiadal sie wczoraj.Telep wystawiony,rodzinka juz spi,Van Dame w telewizji,22;00 ruszam na podworko. 18 km od 70tys miasta. Jeszcze lampy uliczne swieca,ale dos dobry seeing.3-3.5/5.
Do porownania zasosowalem kitowego 25mm oraz Planetary 7mm.Sorry.Innych pod reka wczoraj nie mialem. I o ile Tmb nie nadaje sie do niczego w moim teleskopie(13'') o tyle kitowy 25mm niesamowicie....albo jeszcze inaczej,niespotykanie dobrze dawal sobie rade w moim telepie. Wiec do niego wlasnie bede odnosil sie w porownaniu z Es-em 16mm.
Zanim latarnie zgalsy pokusilem sie o kilka standardowych obiektow.
M42 Kieknie wypenila cale pole widzenia okularu. Obraz wyrazisty.Trapez wiadomo....nawet wieksza lornetka pozwoli go dostrzec. Z tym okularkiem,wmoim teleskopie włóknista struktura e-mki zapiera dech w piersiach. Czty mozna dopatyrywac sie kolorow? Sam nie wiem.Mozna sie dopatrywac seledynowego,szarosc wpadajaca w zielonkawy. Czy to mozliwe z moim lustrem? Niech bardziej doswiadczeni sie wypowiedza.
Eskimo Nebula Ngc 2392 Juz kilka dni temu przy blasku ksiezyca sprawdzilem jak sie prezentuje. Wydaje mi sie iz za male powikszenie mam do tego typu obiektow z tym Esem (x102).Aczkolwiek fajna,kudlata ''gwiazdka'' ukazala sie w moim okularze. Gdy poszukiwalem tego obiektu przypadkowo natrafilem na Ngc 2420.Wrazenie:petarda. Duzo gwiazdek rozbitych,oraz mgielka w tle (nie rozbite gwiazdy).Bardzo pozytywny widoczek.
M31 Jak to 31. Janse jadro,pasmo pylu,za duze powiekszenie nak dla tego obiektu.Ogolnie to przelotem tu bylem,szukajac M76. Ale szalu nie bylo.Chyba ze wzglegu na zbyt male powiekszenie.Kudlate,male niewiedomo co :)
Kastor pieknie rozdzielony,gwiazdy okragle bez zadnych aberacji,flar itp.M45 z mgielkami,widok jak zyletaE-mki w Woznicy z milionem gwiaz.........i wtedy zgasly latarnie.22;30
Radosc niezmierna,miliony obiektow do zobaczenia,az sasiad odpalil wialka podworkowa lampe,golebie dokarmial. No szlat mnie trafil.2 minuty nerwow.......ufffff...oulga zgasil. Z pln-zach w oddali zobaczylem chmury zblizajace sie ku mnie. A smaka mialem wielkiego na galaktyki. To jest ta grupa obiektow ktore ukochalem.
M108 i 97 Bez problemu odnalezione,fajne mgielki,zarys(ksztalt) widoczny bez problemow.Poczekam kiedys na lepsze LP,ciemniejsze niebo liczac na lepszy kontrast tych obiektow.(porownujac do mojego Tala 110). M109 najnizej nad horyzontem byla ze wszystkich obserowowanych obiektow,komplatnie rozmydlony obiekt.Ale i tak petarda:)
M81 Jasny,jajowaty obiekt. Bez zadnejj struktury,ale owal latwy do rozpoznania.Milion razy lepszy widok od Tala 110mm,gdzie tylko jako mgielke widzialem.
Hitem dnia jednak byla M82.Chyba lacznie z 15min sie gapilem w ta galaktyke.Jak dla mnie wspanialosc.Miliony lat swietlnych na wyciagniecie reki. W porownaniu do kitowca 25mm kontrast lepszy,gwiazdy okoliczn punktowe ,no i ta ostrosc.Ajaja. Niessamowitym szokiem tez bylo dla mnie przypadkowe natrafienie na Ngc 3077. Pierwsza mysl: molejna E-mka przede mna. Ale chwila, chwila .Poza 81 i 82 tutaj nie mam Emek. Zaskoczyla mnie jej jasnosc.
Zmarzlem jak cholera.Wiatr zrobil swoje.I pomono bluzy,kurki,czapki.....zmarzlem w nogi.Przymrozilo niezle.Nastepnym razem biore onuce.Leniwosc nie zna granic.Do domu mialem 10m,ale jednak Es tak mnie pochlonal ze 10m okazalo zie zbyt odlegla droga do pokonania.
Niebawem wyjde na kilku godzinne testy.Porownam do innych Esow.....ale to niebawem.Poki co praca,zycie,swieta,dzieci,dom.
Chce sie zyc.....chce sie zyc.
Czy polecam tego,mojego 16mm Es-a? Jak dla mnie petarda.Gwiazdy ostre,kontrastowe,Er troche maly,ale bez problemu da sie z tym zyc.Chce sie wiecej Panowie i Panie.Chce sie wiecej.
Taurus(ek)13''.Es 30mm.TV Nagler 12mm. Tmb 7mm. Kit 25mm, Eos5D, 50d, 30/2.0, 50/1.8 .I inne szkielka.
Awatar użytkownika
 
Posty: 111
Rejestracja: 19 Lut 2015, 11:51
Miejscowość: Zamosc

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 12 gości

AstroChat

Wejdź na chat