* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 
 Temat postu: Vixen NPL-30 mm w refraktorze 102/F10
PostWysłany: Wto Wrz 01, 2015 9:10 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Ostrołęka
Witam kolegów i koleżanki, chciałbym napisać parę słów o tym okularze. Nabyłem go jako używany tutaj na giełdzie. Pierwsze wrażenie takie, że jest jakiś taki twardy i nie ogumowany (muszle oczne), jest dość spory ale bardzo lekki. Po włożeniu do refraktora pokazał swoje pazurki. Dawane obrazy to absolutna żyleta, przy powiększeniu x33 widoki Księżyca są bardzo dobre, widać bardzo wiele detali, które obserwuję przy większych powiększeniach, tutaj są małe ale niezwykle wyraźne i kontrastowe, bardzo fajnie widać falowanie atmosfery przy obserwacji Łysego, jest ono takie "falowo" wyraźne. Doskonale wyglądają też obserwacje nocnego firmamentu. Gwiazdy to jasne szpileczki, które wyglądają jak ostre diamenciki na tle nieba. Jakość obrazu i szczegółów najlepiej widać na gwieździe dyszla Wielkiego Wozu - Mizar, jest doskonale rozdzielona na składowe, a pewnie dało by jeszcze radę rozdzielić dwa pobliskie składniki na jeszcze mniejsze struktury gdyby wizualnie istniały, przy obserwacji nie czuć żadnej ciasnoty pola, jest jak trzeba. W porównaniu do lornety 20x80 ,która daje bardzo dobre obrazy Księżyca, to obraz z refraktora z tym okularem jest o wiele lepszy, jest po prostu bardziej krystaliczny i jasny oraz zawiera chyba więcej szczegółów. Mój znajomy, który posiada teleskop innego rodzaju jak spojrzał na naszego naturalnego satelitę to powiedział -" to jest to". Z czystym sumieniem polecam bo w systemie 1,25" jest to bardzo dobry i tani okular do przeglądu nocnego nieba dający doskonałe obrazy.

Profil E-mail  

Temat postu: Re: Vixen NPL-30 mm w refraktorze 102/F10
PostWysłany: Śro Wrz 02, 2015 5:01 pm 

kurp napisał(a):
Witam kolegów i koleżanki, chciałbym napisać parę słów o tym okularze. .............. Z czystym sumieniem polecam bo w systemie 1,25" jest to bardzo dobry i tani okular do przeglądu nocnego nieba dający doskonałe obrazy.

To jest chyba konstrukcja Plossl ale w tych konstrukcjach rozrzut jakości jest ogromny. Kit bywa zwykle słaby. Ale widać Vixen trzyma jakość. Jak się trafi dobry plossl to warto go trzymać bo ma sporo zalet, np duża transmisja.

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Wrz 02, 2015 7:49 pm 
Awatar użytkownika

Makower , sam byłem zaskoczony jakością dawanego obrazka. Moim zdaniem ten 30mm Vixen pod względem detalu nie ustępuje 20mm WO 66*, który także posiadam a dawany widok jest taki bardziej krystaliczny, tak że chętniej z niego korzystam. Kupiłem go za śmieszne pieniądze i raczej ma u mnie byt dożywotni. :D

Profil E-mail  

PostWysłany: Nie Lip 31, 2016 8:50 pm 
Awatar użytkownika

Ostatnio kupiłem jakiegoś Erfla 26mm za całe 60 zł i to już z przesyłką. Co to za okular nie wiem , pola nie mierzyłem ale daje doskonałe obrazy. Jest niewykle ostry i wyraźny, warto było. Wrzucę jakieś fotki.

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Wrz 15, 2016 7:03 pm 
Awatar użytkownika

W moim refraktorze porównałem WO 20mm 66* , Erfla 26mm pole około 50* i Vixena NPL 30mm 50*. Porównanie na Księżycu praktycznie w pełni - widoczne boczne struktury wzniesień i góry na obrzeżach tarczy " Łysego ". Vixen dosłownie zmiażdżył pozostałe okulary. Transmisja, szczegółowość i jasność obrazu praktycznie wzorcowa.

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Wrz 17, 2016 9:16 am 

Miejscowość: Kraków
Cześć Panowie. :D

Okulary Vixena to Bardzo Dobre Plossle Serii NPL , osobiście kiedyś porównywałem ogniskowe Vixen NPL 6 mm i Orto BCO 6 mm , powiem tak różnic specjalnie jakichś na korzyść Baadera nie było i obraz w Vixenie wcale nie odbiegał od tego Orto.
Okulary są Bardzo Dobre i stosunkowo niedrogie , warto je mieć.

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:

Pozdrawiam Krzysztof P.

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Lis 16, 2016 12:49 pm 

Miejscowość: Gliwice
Recenzja przekonała mnie do ich kupna, jak je przetestuję to napiszę swoje odczucia na ich temat

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Lis 17, 2016 7:57 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Zgorzelec
Kimkat napisał(a):
Recenzja przekonała mnie do ich kupna, jak je przetestuję to napiszę swoje odczucia na ich temat

Jakie ogniskowe i do jakiego sprzętu?

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości