typy okularów a nieosiowe widzenie

Postaltanka | 15 Sie 2021, 12:16

Witam znowu.
Proszę Koleżeństwa o poradę.
Kupiłem ostatnio w sklepie refraktor SW-100/1000.
Ogólnie rzecz biorąc - bardzo nie lubię jak obraz
gwałtownie zanika przy niejakim odsunięciu źrenicy oka od wspólnej osi optycznej.
Co by tu zrobić albo co uwzględniać przy zakupie okularu albo i jakie to by były np okulary (tylko błagam - może nie aż Nagler) aby to zjawisko jakoś zminimalizować.
 
Posty: 291
Rejestracja: 28 Lip 2009, 01:10

 

PostQSO | 15 Sie 2021, 13:28

Ciasne przeloty i winietowanie się ujawnia w szerokokątnych?
Czy to efekt fasoli? Rada na fasole - trzeba trzymać oko w ER.
Awatar użytkownika
 
Posty: 113
Rejestracja: 19 Gru 2020, 12:20

Postaltanka | 15 Sie 2021, 14:11

QSO napisał(a):Ciasne przeloty i winietowanie się ujawnia w szerokokątnych?
Czy to efekt fasoli? Rada na fasole - trzeba trzymać oko w ER.


Sprawdzone oprócz kitowych na 6-8 innych. Zwykłe GSO i 2 typu Antares. Oraz 2-3 wyraźnie droższe. Wszystkie 1,25 cala. Im mniejsza ogniskowa tym gorszy ten efekt. Nie wiem czy były szerokokątne. Sprawdzałem ile wlazło.
Na ogniskowej 40mm GSO prawie niewidoczny. Na 6 mm Plossl GSO to już okropność. W efekcie kupiłem same tanie okulary bo po co mi takie po 600 zł. jak efekt jest nic nie lepszy niż w takim za 100 zł. No, może najwyżej leciutka aberracja chromatyczna.
No i nie wiem właściwie czy to co opisuję to właśnie ten "efekt fasoli".
Ale żeby nie było, że piszę tylko o tanich okularach to oglądałem ten nieprzyjemny efekt kiedy indziej i na innych teleskopach i przy drogich okularach - jako to Pentax i jakoweś "lantany". Jedynym przypadkiem kiedy tego nie było były Naglery - wtedy naprawdę było cudownie... Po prostu zachwyt ! No ale tego nie będzie bo wiadomo...
Dziękuję za odpowiedź.
 
Posty: 291
Rejestracja: 28 Lip 2009, 01:10

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości

AstroChat

Wejdź na chat