NLV 4mm

PostPerla | 10 Sty 2008, 20:17

WSTĘP

Dane producenta:
- ogniskowa: 4 mm
- odległość od oka: 20 mm
- kąt widzenia: 45*

Image


OBSERWACJE
Nadszedł ten wielki moment testów. Oczywiście pierwszy test odbył się na obserwacjach naziemnych. Tak się składa, że z 200m od domu (balkonu) znajduje się wieża z średniej wielkości talerzem. Muszę powiedzieć, że początkowo obraz mnie zawiódł. Nie mogłem nastawić idealnej ostrości. Dodatkowo obraz się trząsł. Jednak po chwili namysłu po pierwszych nieudanych obserwacjach doszedłem do wniosku, że była to wina niezbyt dobrego seeingu. Wieczorem tego samego dnia pogoda i warunki obserwacji były wyśmienite. No cóż, czas wypróbować sprzęt w akcji...

Pierwszy wybór padł na Księżyc. Seeing się znacząco poprawił więc nie powinno być większych problemów przy obserwacjach tak dużego obiektu. Tak więc szybko nastawiłem szukacz na Księżyc i włożyłem okular do wyciągu. Wtedy widok zwalił mnie z nóg, dosłownie. Obraz Księżyca był wyśmienity. Gapiłem się w niego z 30 min i nagapić się nie mogłem. Normalnie jak na zdjęciach NASA :) Nie było widocznych żadnych odblasków ani aberracji czy też zniekształceń obrazu. No ale zdałem sobie sprawę, że na niebie nie sam księżyc istnieje. Postanowiłem pooglądać Marsa. Muszę powiedzieć, że kontrast był świetny ale….. no cóż, przy połączeniu z moim newtonem, okular daje ok. 188x powiększenia. Na Marsa trochę za mało. Widoczne były większe szczegóły na planecie, ale na tym przygoda z Marsem się kończy. Po prostu tarcza była za mała. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że przy np. Syncie 8’ obraz byłby bardziej zadowalający. Na tym niestety na razie zakończyły się moje testy z powodu nadchodzącej złej pogody i Nowego Roku :)


PODSUMOWANIE

Ogólnie rzecz biorąc okular jest bardzo dobry, jednakże ogniskowa teleskopu musi być trochę większa niż mojego (przynajmniej na obserwacje Marsa). Z drugiej strony okular daje świetne i ostre obrazy. Mimo niektórych złych opinii w recenzji polecam kupno tego okularu. Nawet ja nie żałuję :)

Plusy:
- dobre wyczernienie wnętrza okularu
- ciekawy patent z wysuwaną muszlą oczną
- daje dobry, kontrastowy obraz
- obraz przy brzegach jest bez zniekształceń
- dobry stosunek ceny do jakości
Minusy:
- okular na dobry seeing
- odpadająca zaślepka
- pole widzenia mogłoby być większe
- nie wiem czy to tylko u mnie, ale nie mogę o gwintu w okularze wkręcić filtra księżycowego (w innych moich okularach wszystko jest ok.).

Linki do własnych fotek w wysokiej rozdzielczości:

http://mperlam.w.interia.pl/ogolne.JPG

http://mperlam.w.interia.pl/M_Wsunieta.JPG

http://mperlam.w.interia.pl/M_Wysunieta.JPG
Teleskop: Sky-Watcher 150/750 EQ3-2 Newton
Okulary: NLV 4mm, Super 10mm i 25mm
Vixen Barlow 2x
Lornetka 20X50
Awatar użytkownika
 
Posty: 422
Rejestracja: 04 Cze 2007, 19:10

 

Postjim | 04 Lis 2008, 21:19

Po małych konsultacjach z Perlą (tnx) zamówiłem wersję 5mm.
Mamy ten sam teleskop, więc identyczne warunki testowe.

W zasadzie wszystko, co napisał Perla idealnie pasuje do 5mm.

Prawdopodobnie jedyną różnicą jest otrzymywane powiększenie:
przy 4mm to jest 187,5x,
przy 5mm odpowiednio 150x,
a tym samym dla 5mm trochę mniejsze zakłócenia od atmosfery, ale I TAK NIC DZISIAJ NIE ZOBACZYŁEM ...wwwwrrrrrr.. :evil:
Na cel poszedł Księżyc i Jowisz. Zostały zabite przez powietrze. Ale to nic. Będę walczył. :)

Natomiast w porównaniu do kitowych szkiełek Synty...
Nie, to porównanie nie ma sensu. Bo pomimo masakrycznego seeingu obraz w Vixenie jest o niebo lepszy i szersze pole, a to "tylko" 45°.
Podobnie pierwsze wrażenie po wyjęciu z pudełka. Kawał okularu. Co prawda nie jest to 0,5kg LVW, ale i tak wygląda nieźle.
Tylko teraz okazało się, że mam za mały teleskop. :)

Wniosek jest jeden (raczej oczywisty):

Tuba to dopiero początek... :)

PS
Pewnie nie odkryłem Ameryki, ale komuś muszę się pochwalić, a Wy najlepiej się do tego nadajecie. :)
22º08'57"N, 49º33'15"E, 320mnpm
350d, 18-200, Nikon EX 10x50, Newton 150/750 mod, NLV 5mm
 
Posty: 22
Rejestracja: 04 Maj 2008, 21:36
Miejscowość: Sanok

Postjim | 04 Lis 2008, 21:25

A.. gwintu nie testowałem, bo nie mam co wkręcić, a spadająca zatyczka... nie jest taka zła, bo można wsunąć okular do wyciągu z zatyczką i zdjąć ją dopiero później, bo łatwo schodzi.. podobnie w drugą stronę, zmniejszając ryzyko wypaćkania palcem soczewki:)
22º08'57"N, 49º33'15"E, 320mnpm
350d, 18-200, Nikon EX 10x50, Newton 150/750 mod, NLV 5mm
 
Posty: 22
Rejestracja: 04 Maj 2008, 21:36
Miejscowość: Sanok

Postgreedo | 12 Sie 2011, 14:42

Odświeżę wątek po latach.
Używam tego okularu do Synty 200/1000 na Dobsie. W tym zestawieniu daje power x250. F/5 to wymagająca światłosiła ale i okular nie od macochy więc spisuje się znakomicie. Używam go wyłącznie do planet i mimo Dobsona i tylko 45cio stopniowego pola delektuję się pięknymi widokami bo samo śledzenie szybko uciekających planet wbrew powszechnym opiniom nie jest aż tak problematyczne. Dobrze wychłodzony teleskop plus w miarę przyzwoity seeing dają bardzo ostre, niemal perfekcyjne obrazy, co przy komfortowo odsuniętym ER, czyni obserwację po prostu bajkową.
Pozdrawiam!
SW 200/1000 Dobson,
ES 6.7, 8.8, 14, 24,
DO Entry 10x50.
Awatar użytkownika
 
Posty: 77
Rejestracja: 04 Cze 2010, 23:13
Miejscowość: Chrzanów

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości

AstroChat

Wejdź na chat