Małe porównanie Naglera 31 mm i MEADE S-Plossla 32 mm.

PostKrzysztof_P | 04 Maj 2017, 15:46

Witam.

Dzisiaj odbieram nowy okular MEADE S-Plossl 32 mm S5000 2" , 60* Pola i jak tylko będzie pogoda to napiszę parę słów o tym szkiełku w porównaniu do mojego TV N31 mm.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 04 Maj 2017, 23:52

Witam.

Pomimo kiepskiej pogody i tylko większych dziurach w chmurach udało mi się przez około 30 minut porównać ze sobą te dwa szkiełka.
No cóż wynik był raczej oczywisty pod względem korekcji gwiazd w całym 82* polu widzenia , Nagler 31 mm z Moim Makiem 180/1800 mm F10 daje gwiazdy szpilki daleko poza diafragmę. :D
Okular MEADE S-Plossl 32 mm z polem 60* w oprawie jak Nagler 2" wypadł podobnie jak jego brat o ogniskowej 40 mm , korekcja dobra w około 85% pola , reszta pola akceptowalna.
Odnośnie Transmisji to MEADE ma znakomitą nawet nie wiem czy nie lepszą od Naglera 31 , obraz na osi w środku pola widzenia jest Super Ostry , Jowisz przy około 60 X to "Brzytwa" z ostrymi krawędziami tarczy planety , piękne kolorki pasów.
Obraz z Naglera 31 mm równie ostry , ale bardziej stonowany , generalnie okular MEADE 32 mm to Bardzo Dobry Super Plossl ze sporym już polem własnym 60*. Myślę że Bardzo Dobry do Synt 200/1200 mm itp. jak również ogniskowa 40 mm.
Tak czy inaczej S-Plossl MEADE 32 mm niebawem wyląduje na giełdzie a mój Naglerek 31 mm pozostaje nadal w walizce.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postchondryt | 05 Maj 2017, 20:43

Witam.
Krzychu, przy powerze 60x to nawet najzwyklejsze PL dają w Maku ostre obrazy planet.

Pozdro...
AZ-ATM ; R-Svbony 90/F5,5 ; kątówka Takahashi 1,25 " ; barlow 2x
Okulary: 9/60*
Awatar użytkownika
 
Posty: 1286
Rejestracja: 22 Wrz 2009, 19:17
Miejscowość: Kartuzy [Kaszuby]

 

PostKrzysztof_P | 05 Maj 2017, 21:12

Cześć.

Powiedzmy że tak , gdyż to małe powiększenie i nawet Plossle GSO itp. wypadają przyzwoicie , ale jak mamy okazję je porównać ze sobą to jesteśmy w stanie zauważyć różnice , przynajmniej te na pierwszy rzut np. TV Plossl -kontra- GSO Plossl.Ja to widzę nawet w małych powiększeniach , choć nie tak dobrze jak w większych , ale jednak.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwiechu | 05 Maj 2017, 22:07

Krzysztof_P napisał(a):Ja to widzę nawet w małych powiększeniach , choć nie tak dobrze jak w większych , ale jednak.

Moim zdaniem jest dokładnie odwrotnie - i to w małych (powiedzmy: średnio-małych) powiększeniach wychodzą wyraźne różnice. Dotyczą one ilości szczególików i ich barwy. Te różnice są łatwo pomijane w porównaniach, bo dotyczą maleńkich, maciupeńkich szczególików, które łatwo przeoczyć. Ogląda się ogólny wygląd, kolorystykę, albo liczy ilość pasów na Jupku, a to mało. Tylko wnikliwa analiza powala na doszukanie się fragmencików, które brakują, albo są na granicy percepcji. W każdym razie kiedyś "dla zabawy" zrobiłem takie porównanie 5-czy 6 moich okularków 25-28 mm i znalazłem te różnice. Ale to trzeba cierpliwości, dlatego powszechna opinia jest taka, jaką wyżej wyraził Chodryt: każdy jest OK, bo każdy daje "ostry obraz".
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

Postdaniel | 06 Maj 2017, 13:43

Krzysiu ani mi się nie pochwaliłeś, że go kupiłeś :lol: a tak poważnie to w moim odczuciu da się w małych powiększeniach łatwo wyczuć różnice. A w szczególności gdy porówna się odcięcie diafragmy itd. W GSO 30 mam wrażenie, że mam pole 55* a nie 70. Doafragma się nie odcina i okular choć jako dodatek do przeszukiwania jest ok to już nie jest on dla mnie docelowy. Warto zaznaczyc że porównujemy tu dwa różne pola i łatwiej jest je skorygowac w 60* meade ktore jest wystarczajace niż w 82*. W każdym bądź razie moim zdaniem tak chyba najtansze a zarazem najlepsze w tym przedziale cenowym okulary. Zdały egzamin w 12" ciekawe jak wypadły by w syncie 10". Nie zawsze obrazy są ostre w malych powiekszeniach. O ile DS są w miarę ok tak na księżycu szczególnje widać wady optyczne. Tak czy owak meade PL 32 jest strasznie trudno dostępny i warto go kupić
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostKrzysztof_P | 06 Maj 2017, 20:43

Cześć Danielu.

Udało mi się kupić w USA , polowałem na niego ponad rok czasu , teraz jak się pojawi na CN to od razu znika , szukać go jak ze świecą. :D Stan Doskonały jak Sklepowy.

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 08 Maj 2017, 09:02

Witam.

Ponadto widać przewagę lepszego okularu nawet w dużych Pow. na Planetach w takiej postaci iż detal widać wyrażniej , jest ostrzejszy i bardziej kontrastowy jak i jego barwa jest inna niż np. w kiepskim Plosslu , prosty przykład , porównać Plossla GSO 15 mm z Plossle TV 15 mm np w SCT czy Maku na Jowiszu , różnica jest jak na dłoni , tak samo na Marsie , Saturn też pokaże ładniejszy kolor i odcienie pierścieni a cień planety na pierścieniach w dobrym okularze będzie czarny a nie szary. :D
Dlatego np. Plossle TV kosztują tyle ile kosztują jak i inne Bardzo Dobre Okulary.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 12 gości

AstroChat

Wejdź na chat