TeleVue Plossl

PostLars Porsenna | 26 Lip 2008, 14:39

Wczoraj kurier dostarczył kolejny okular do mojej kolekcji :D Jest to Plossl 8mm firmy TeleVue.

Parametry :

ogniskowa - 8mm
pole własne - 50*
masa - 50 g
Eye Relief - 6mm
średnica - 1,25"
powłoki - FMC (zielone)

PIERWSZE WRAŻENIA

Okular jest bardzo mały i lekki, nie bez powodu został przez niektórych nazwany naparstkiem szczerbaty.gif. Muszlę oczną można łatwo odgiąć i wtedy łatwo się ogarnia całe pole widzenia. Niestety, muszla mogłaby być bardziej miękka - bardziej przypomina plastik niż gumę, ale po odgięciu to nie przeszkadza.
Okular przyjechał względnie dobrze zapakowany w TeleWujowym pudełeczku, (DO paczkę zabezpieczyła paczkę tak jak zawszae biggrin.gif ) okular owinięty w w foliowy woreczek był owinięty grubą warstwą folii bąbelkowej. Ponadto, w pudełeczku znajduje się ulotka od TeleVue, na której znajdziemy wykaz innych okularów TV, ich ER, pole własne, średnicę diafragmy oraz źrenicę wyjściową dawaną przy różnych światłosiłach. Na drugiej stronie kartki jest krótka instrukcja korzystania z okularu (oblicznie powiększenia, barlowy, pole widzenia etc.). W pudełku możemy jeszcze znaleźć naklejkę "Powered by TeleVue", którą możemy nakleić np. na teleskop albo na portfel. Niewątpliwą zaletą okularu jest jego dobre wewnętrzne wyczernienie.

OBSERWACJE OBIEKTÓW NAZIEMNYCH

Niestety, patrząc na latarnię 500 metrów dalej, dobrze opisać okularu się nie da smile.gif, ale :
Pole jest wolne od astygmatyzmu w około 80% - 85%, obraz jasny i kontrastowy. Aby okular wyostrzył, trzeba go odrobinę wysunąć z wyciągu i tam zablokować, wtedy jest OK. ER nie sprawiał mi problemów, da się spokojnie obserwować.

Fotki :
http://larsporsenna.fotosik.pl/albumy/476518.html

Jak pogoda pozwoli, to opiszę obserwacje tym szkiełkiem :)

Pozdrawiam,
Kuba
 
Posty: 21
Rejestracja: 02 Lip 2007, 18:14
Miejscowość: Grodzisk Mazowiecki

PostPerla | 26 Lip 2008, 15:03

Mając okular jeden dzień już piszesz recenzję? My oczekujemy jak będzie spisywać się w akcji.
Teleskop: Sky-Watcher 150/750 EQ3-2 Newton
Okulary: NLV 4mm, Super 10mm i 25mm
Vixen Barlow 2x
Lornetka 20X50
Awatar użytkownika
 
Posty: 422
Rejestracja: 04 Cze 2007, 19:10

 

PostPrzemysław93 | 27 Lip 2008, 14:21

Perla i pewnie się doczekamy bo Kuba zapowiedział że da znac jak ten TV spisuje się pod nocnym niebem 8)
Sky-Watcher 10'', 80 ED (SVP) , Vanguard 9x50, kolekcja LVW , UO 5, SWAN 33, UHC Lumicon
Awatar użytkownika
 
Posty: 1931
Rejestracja: 27 Lut 2007, 18:36
Miejscowość: Wrocław / Zielona Góra

 

PostLars Porsenna | 27 Lip 2008, 15:12

Wczorajszej nocy niestety nie miałem zbyt dobrych warunków do obserwacji DS, ponieważ ziemia była jeszcze mokra od przedwczorajszego deszczu. Ponadto, chmury zasłaniały najbardziej akurat potrzebne kawałki nieba :(. Całkiem sporo czasu poświęciłem jednak obserwacjom Księżyca.

Okular rzeczywiście należy do tzw. "ciepłych" szkieł. Księżyc nadal był biały, ale można było zobaczyć subtelne ciepłe odcienie. Takie samo zjawisko, ale już mocniejsze, widać było w LVW 13mm. Aberracja chromatyczna była prawie niewidoczna - widać było jedynie odrobinę koloru na skraju Księżyca, według mnie można ją pominąć i mnie praktycznie nie przeszkadzała w obserwacjach.
Na Jowiszu (okular daje mi 187x powiększenia) widać było dwa pasy równikowe i właściwie tyle. Seeing nie pozwalał na więcej.
Mnie ER nie sprawiał problemów, po odgięciu muszli oczne obserwuje się całkiem wygodnie, ale nie używam okularów do obserwacji, chociaż noszę je codziennie.

Pozdrawiam,
Kuba
 
Posty: 21
Rejestracja: 02 Lip 2007, 18:14
Miejscowość: Grodzisk Mazowiecki

PostPerla | 27 Lip 2008, 16:25

No to nieźle się zapowiada, czekam na ciąg dalszy z polowań na DS :D
Teleskop: Sky-Watcher 150/750 EQ3-2 Newton
Okulary: NLV 4mm, Super 10mm i 25mm
Vixen Barlow 2x
Lornetka 20X50
Awatar użytkownika
 
Posty: 422
Rejestracja: 04 Cze 2007, 19:10

 

PostLars Porsenna | 28 Lip 2008, 16:27

Okular bardzo ładnie sprawuje się w obserwacjach DS. Mgławice planetarne są ładne i kontrastowe, a gromadki kuliste są rozbijane bezlitośnie aż do centrum :)

Jowisz tak jak zwykle :(

Pozdrawiam,
Kuba
 
Posty: 21
Rejestracja: 02 Lip 2007, 18:14
Miejscowość: Grodzisk Mazowiecki

PostJanusz_P. | 29 Lip 2008, 14:04

Kuba, aby recenzja ta miała jaki kolwiek sens i choćby cień wartości musi być ona porównawcza z innym standartowym, ogólnie znanym okularem o takiej samej lub bardzo podobnej ogniskowej jak np LVW-8 czy Plosslem 7,5mm, inaczej brak punktu odniesienia dle tego okularka degraduje wartość tej recenzji do zwykłego opisu wrażeń z obserwacji :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostMitek | 23 Wrz 2008, 17:39

Porównanie zrób ze zwykłym prosiakiem np Vixena. Jestem sam ciekaw czy ten TV będzie lepszy.
Sprawiedliwy Bóg może rządzić nie sprawiedliwym światem (systemem rzeczy?)
 
Posty: 221
Rejestracja: 08 Mar 2008, 13:01
Miejscowość: Goleniów

PostHieronimDWed | 31 Mar 2015, 13:21

Mała uwaga do porównania hyperiona z plosslem. Nie znam się na optyce i mechanice widzenia ludzkiego oka, ale po dłuższych obserwacjach z balkonu, zauważyłem, że plossl "męczy wzrok" . Niby obraz jest ostrzejszy niż w hyperionie, ale po pewnym czasie mam poważne problemy ze skupieniem wzroku na obserwowanym obiekcie. Po zamianie na hypcia, podziałało jak balsam na oczy. Być może, ma to związek z polem widzenia obu okularów plossl 10mm antaresa i hyperion 13mm.

----------------------------------------
moja strona www
taśmy tnące
Awatar użytkownika
 
Posty: 4
Rejestracja: 07 Lut 2015, 23:36
Miejscowość: Polska

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 13 gości

AstroChat

Wejdź na chat