Okular Explore Scientific 9mm - subiektywne spostrzeżenia

PostJaLe | 03 Wrz 2010, 21:34

Kilka słów na temat samego okularu (będę porównywał go głównie z Naglerem 31mm):
Obserwacje prowadzone były ColumbusemUL 350 i 320


1.opakowanie w stylu paczuszki Naglera 31, ale znacznie większe i chyba nawet solidniejsze
2.sam okular jest dłuższy ale oczywiście szczuplejszy i lżejszy od Naglera31
3.okular jest parafokalny i łapie ostrość około 30 mm dalej czyli przy dłuższej ogniskowej
4.część służąca do zamocowania okularu w wyciągu jest wykonana na zasadzie połączenia „na jaskółczy ogon”
5.mocowanie w wyciągu – w moonligchcie pomimo swojej parafokalności nie stwarza problemu, w focuserze dso niestety okular ma luzy i jest lekko pochylony ( i tutaj zaskoczenie – nie ma to wpływu na obraz gwiazd !!! )

Obserwacje (noc lipcowa czyli dość krótka i stosunkowo mało kontrastowe niebo, ale widoczność bardzo dobra – ciepła noc)

1.Mgławica M57 – obraz jak zdjęcie krótką klatką Halfa czyli spłaszczony dysk - „wypala oko” !
2.M27 – olbrzymia chociaż mało kontrastowa widoczne boczne „dmuchmięcia” i mocniejsze kapelusze na końcach grzybków
3.Epsilony (zielono niebieskie) rozbite – dwa w pionie i dwa w poziomie
4.Laguna – widoczna dokładnie część środkowa wyspy
5.Trifid - widoczne w środkowej części dwie gwiazdki i poszarpane pasma przecinające mgławicę
6.M13 – pięknie rozbita widoczne zakole gwiazd
7.M56 – również rozbita chociaż słabsza – można liczyć gwiazdki :)
8.Hihoty – ku mojemu zaskoczeniu widoczne obie parki w okularze, ale należy się rozglądać (ciekawe, czemu Ktoś napisał że to wada okularów z dużym polem, przecież to ich największa zaleta !) i znowu można się delektować każdą gwiazdką z osobna
9.M110 – w mojej ocenie widoczna w tym teleskopie i z tym okularem jak w Syncie 8” M31
10.M31 – to przede wszystkim jasne jadro i pasmo pyłowe pod nim – coś pięknego :)
11.M32 – jasna, aż wypalająca oczy
12.Veil – to nie jest okular do tego obiektu zdecydowanie lepiej wygląda w Naglerze 31
13.Jowisz (chyba trafiłem na seeing) – to hit, zacznę od tego , że nie wiem jak to możliwe, ale w Es obraz jest trójwymiarowy - nigdy i w żadnym teleskopie tak dokładnie go nie widziałem. Widać przestrzeń pomiędzy księżycami , a samym Jowiszem. Po raz pierwszy widziałem też Jowisza jako kulę, do tej pory oglądałem obrazy dość płaskie teraz bez wątpienia można stwierdzić, że obserwujemy kulkę a nie płaska tarczę. Co do widoczności pasów to po pierwsze rzuca się w oczy szeroki czerwony i słabszy niebieski, ale ja doliczyłem się ich sześc w różnych odcieniach. Obserwacje były prowadzone przy powiększeniu 177 x przy zastosowaniu soczewki Barlowa x 2 obraz okazał się bardziej narażony na seeing i tylko przez moment mogłem dopatrzyć się jeszcze zarysu wiru na planecie.
14.Na koniec jeszcze gromada NGC6939 w której łatwością można obserwować gwiazdki, szczególnie rzuca się ich rząd po jednej stronie gromady
15.Galaktyka NGC6949 – widoczne centrum i tutaj kolejna niespodzianka wydaje się jak by to jadro galaktyki przesłaniało gwiazdki będące dalej :)


Podkreśli należy, że pomimo ogniskowej 9mm dość łatwo znajduje się tym okularem większość obiektów.
Załączniki
Okular Explore Scientific 9mm - subiektywne spostrzeżenia: es1.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postzwierzak_grubas | 04 Wrz 2010, 00:02

Super recenzja, a punkt 13. to wręcz poetycka wizja jowisza ,jednym słowem gratuluje lekkości pióra. :wink:
Ze swojej strony jako osoba wiekowa i nie do końca świadoma aktualnych trendów oraz przejściowych mód przy porównaniu ES ,TMB/BST oraz Ethosów (czyli wszystkich dosępnych okularów 100*na polskim rynku ) stwierdzam że nie dostrzegam pomiędzy nimi żadnej różnicy poza oczywiście ceną. A jeżeli już to na korzyść niestety najdroższych Ethosów.Mało tego wszystkich potencjalnych kupców zapraszam na porównania w czasie wspólnych obserwacji gdyż posiadam wszystkie powyżej wymienione okulary :D
DYSORTOGRAFIK
152/760 + szklana zastawa
Awatar użytkownika
 
Posty: 1055
Rejestracja: 25 Gru 2008, 01:46
Miejscowość: Mysłowice

 

PostDale | 04 Wrz 2010, 08:49

Zwierzaku, bo, w gruncie rzeczy, wszystko jest kwestią indywidualną. Mnie np, nie przypadły do gustu okulary LV - nie wiem, może nie obserwowałem nimi właściwych obiektów.
...braki umiejętności nadrabiam entuzjazmem...
 
Posty: 945
Rejestracja: 21 Mar 2009, 14:00

PostJanusz_P. | 04 Wrz 2010, 12:30

Skoro okular ES-9 ostrzy o 30mm gdzie indziej niż inne okulary to znaczy że jest właśnie nie parafokalny :idea:
Określenie parafokalny oznacza w bezpośrednim tłumaczeniu zgodnoogniskowy czyli płaszczyzna jego ogniska i diafragmy pola zarazem leży w tym samym miejscu co w innych okularach, ale trzeba napisać z czym jest zgodnoogniskowy, np z jaką grupą okularów bo inaczej określenie to bez punktu zaczepiania traci jakikolwiek sens.
Miałem przyjemność patrzyć tym okularem na Kudłaczach i nie powiem że też odniosłem bardzo dobre wrażenia z obserwacji nim, to bardzo dobre szkiełko z ogromnym polem widzenia ale korekcja pola w jasnym Newtonie nie jest niestety na poziomie Ethosa a i odstęp źrenicy wyjściowej jest dla mnie bardzo mało komfortowy :roll:
W moim odczuciu jest to okularek wart swojej ceny ustępujący Ethosowi korekcją brzegu pola zaledwie o jakieś 30-33% czyli jest to jakość okularu bardzo adekwatna do jego rynkowej ceny 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postkrzych | 04 Wrz 2010, 13:11

Janusz_P. napisał(a):W moim odczuciu jest to okularek wart swojej ceny ustępujący Ethosowi korekcją brzegu pola zaledwie o jakieś 30-33% czyli jest to jakość okularu bardzo adekwatna do jego rynkowej ceny 8)


Czy to znaczy, że gwiazdy w tym zakresie pola są rozjechane? :shock:
SW 200/1000+MON-2
Omni 4, LV5, BGO 7,9 SPL MEADE S.5000 9mm, SWAN 15, BGO 18, W70 25mm
UHC, UHC-S, OIII, Moon&skyglow, Polaryzacyjny
 
Posty: 242
Rejestracja: 03 Lut 2009, 00:59

 

PostJanusz_P. | 04 Wrz 2010, 13:32

Gwiazdy na brzegu pola nie są ostre w jakichś 10-15% zewnętrznej średnicy ale ta nieostrość jest 70% mniejsza niż w Erflu i tylko jakieś 30 % większa niż w Ethosie, dokładniejsze pomiary wykonam niebawem bo komplet ES powinien do mnie grzecznościowo dotrzeć do testów w tym tygodniu a dam im testowego łupnia wymagającym MT-800 z F/4 czyli skonfrontuje je z Naglerem i Ethosem ze stajni TV :mrgreen:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Posttater | 04 Wrz 2010, 14:24

Znalazłem ciekawe porównanie dłuższych modeli -> http://www.svenwienstein.de/HTML/es_14mm_ethos_13mm_English.html
Awatar użytkownika
 
Posty: 29
Rejestracja: 20 Lut 2010, 18:36
Miejscowość: Biedrusko k. Poznania

 

PostJanusz_P. | 05 Wrz 2010, 13:27

Budowę mają jak widać ze zdjęć rentgenowskich bliźniaczo podobną więc zapewne różnice będą tylko w jakości użytego szkła optycznego i dokładności jego obróbki oraz jakości warstw MC :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostIrekm | 09 Mar 2015, 12:12

Nabyłem właśnie ten kawał szkiełka. Wersja z argonem. Pierwsze obserwacje dosyć pobieżne. Miałem tylko ok. godziny w miarę ciemnego nieba między zachodem Słońca a wschodem Księżyca dwa dni po pełni. Po wschodzie Księżyca tylko Jowisz do obserwacji. Warunki nie były więc najlepsze. Duże pole okularu pomaga "łapać" księżyce. Nie zauważyłem w tym przypadku efektu wielowymiarowości, ale... wcześniejsze obserwacje Wielkiej Mgławicy w Orionie uwidoczniły ten efekt. Pierwszy raz zamiast płaskiego obrazu mgiełki widziałem podświetloną od tyłu przez gwiazdy materię mgławicy. Całość M42 nie mieściła się w polu widzenia. W mojej marnej praktyce obserwacyjnej to zdecydowanie najpiękniejszy widok jaki widziałem. Obserwacje były prowadzone bez filtrów na 12" Newtonie, powiększenie ok. 167x.
Awatar użytkownika
 
Posty: 11
Rejestracja: 28 Sie 2014, 08:10

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 14 gości

AstroChat

Wejdź na chat