Pentax 30 XW - R

PostDzikDobson | 04 Kwi 2022, 00:05

Witajcie,

spontaniczna decyzja o zakupie tytułowego Pentaxa oraz brak rodzimych recenzji tejże ogniskowej (nie licząc subiektywnych opinii typu „pentaxy są super i basta”) zmusiła mnie do podzielania się swoimi wrażeniami z użytkowania tego okularu.
Tak więc, kiedy okular zaliczył pierwsze światło zarówno dzienne jak i nocne, kilka słów o nim…

Będąc szczery spodziewałem się raczej zawodu, a tymczasem w odbiorze jest naprawdę bardzo przyjemny. Ogólna ocena powiedzmy, że jest „mocno powyżej oczekiwań”.

Okular charakteryzuje się wyraźną krzywizną pola, szczególnie widoczną na brzegach (na oko około 15% od końca pola zaczyna się lekko rozmazywać). Natomiast lwia część obrazu jest krystaliczna, wygoda użytkowania wręcz niesamowita zarówno w okularach na nosie jak i bez nich .
Jeżeli chodzi o kontrast, przejrzystość czy tło to mogę jedynie powiedzieć, że widok jest bardzo ładny, tło wręcz aksamitne bez większych zarzutów w tych tematach.

Niewątpliwie mocną zaletą okularu jest jego stosunkowo nieduża waga, a więc nie powinien on przysparzać problemów z wyważeniem.

W porównaniu do konkurencji odstaje od szkieł takich Nagler (dla mnie ze względu na wspomniane wyżej FC) chociaż zdecydowanie bije on na łeb takie szkła jak:

TV wide field 32 (ostrością/krzywizną pola)
GSO 30 SV (to samo co wyżej tylko bardziej)
ES 30/82 (bezdyskusyjnie we wszystkim)

Należałoby postawić go w szranki z APM30 UFF z którym nie miałem jeszcze do czynienia, a który to szczyci się dobrą renomą wśród astro-amatorów na zachodzie.



Konkludując, z pewnością nie jest to okular dla purystów z klubu f5, ale za to powinien on zadowolić każdego normalnego pochłaniacza nocnego nieba o średniej wielkości portfela i nieprzesadnych oczekiwaniach co do krańców pola (w szybkich sprzętach).


Także przesadna ekscytacja tymi szkłami*, tak często spotykana na polskich forach jest zbędna, ponieważ ten okular w żadnym wypadku nie jest idealny, natomiast wygoda i cena naprawdę wynagradzają jego wady. Ot co, niewiarygodnie przyjemne, jakościowe i jeszcze w dodatku japońskie szkiełko.


*Należy zaznaczyć, że poszczególne przedziały ogniskowych znacząco różnią się od siebie i powyższa opinia dotyczy tylko ogniskowej 30 mm z serii XW-R

**[Teleskop jakiego używam to czterocalowy apochromat - kwadruplet konstrukcji Nagler-Petzval na szkle SD/Fluorytowym o światłosile f5.4, a więc wszelkie wady widoczne na obrazie z pewnością nie są zasługą teleskopu, a raczej na pewno okularu i ewentualnie oczu obserwatora 8) ]
Ostatnio edytowany przez DzikDobson 09 Kwi 2022, 02:08, edytowano w sumie 2 razy
Black & Green Fan
Awatar użytkownika
 
Posty: 83
Rejestracja: 18 Sie 2020, 15:23

PostDzikDobson | 04 Kwi 2022, 00:23

Zdjęcie Poglądowe :)
Załączniki
Pentax 30 XW - R: 8C5438B3-625C-474B-9F46-F4C57ED2A5D4.jpeg
Black & Green Fan
Awatar użytkownika
 
Posty: 83
Rejestracja: 18 Sie 2020, 15:23

PostDmitr | 06 Kwi 2022, 22:40

Mam bardzo podobne odczucia co do wymienionego okularu, dodał bym jeszcze, że XW30-R ma szczątkową aberrację chromatyczną. Używam w f/7 i jest bardzo dobrze, powiedział bym 8/10 jakość obrazu i 10/10 wygoda i ergonomia. W porównaniu z XW10 i XW5 ma większą krzywiznę pola. Nie mniej, Gromada Podwójna wygląda w nim obłędnie.
TMB 130SS
Pentax XW 30, XW 10, XW 5
Powermate 2,5x
Awatar użytkownika
 
Posty: 354
Rejestracja: 12 Lip 2010, 18:43
Miejscowość: Gdynia

 

PostDzikDobson | 09 Kwi 2022, 02:11

Dmitr dzięki za dodanie wniosków z f7
Oceny mamy podobne natomiast co do aberracji chromatycznej to się nie wypowiem, ponieważ nie zauważyłem ale chyba nie ma czegoś takiego jak zerowa ac :)
Black & Green Fan
Awatar użytkownika
 
Posty: 83
Rejestracja: 18 Sie 2020, 15:23

Postkinod | 30 Maj 2022, 14:42

dzieki za obszerną recenzję - wahałem się, szukałem jeszcze kilku innych modeli ale chyba przekonałeś mnie ostatecznie, że warto na to postawić. nie ma co tracić czasu na głupoty i poszukiwania skoro podzielacie
kinod
 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości

AstroChat

Wejdź na chat