28.01.2009, Seminarium astrofizyczne o kometach SOHO

Polski wkład w projekt SOHO

PostMichalKusiak | 23 Sty 2009, 17:45

Wszystkich zainteresowanych badaniami prowadzonymi w projekcie Sungrazing Comets, chcących rozpocząć własne poszukiwania i mających wolny czas ;), zapraszam na Seminarium Astrofizyczne PAU, IFJ, ZTWiA.

Seminarium odbędzie się:
w środę 28.01.2009, o godzinie 13:15
w Instytutcie Fizyki UJ (ul Reymonta 4 w Krakowie),
w małej auli 057

Temat jaki chciałbym przedstawić będzie dotyczył Podsumowania ubiegłego roku w odkryciach i badaniach małych komet, jakich dokonano za pośrednictwem kosmicznych sond SOHO i STEREO (jako wstęp do referatu polecam temat zamieszczony na forum: viewtopic.php?f=25&t=6668).

Info: http://users.uj.edu.pl/~gfurtak/v3_0/

Pozdrawiam,
Michał
Postaci bogów, którzy wszystkim rządzą.
kiedy stworzenia inne w ziemię patrzą,
Dał człowiekowi postać wzniosłą, kazał
Oczy ku niebu podnosić, ku gwiazdom.

Owidiusz - Przemiany
Awatar użytkownika
 
Posty: 353
Rejestracja: 19 Mar 2006, 19:39
Miejscowość: Żywiec / Kraków

PostMichalKusiak | 29 Sty 2009, 20:23

Dla tych którzy chcieli być a nie byli ;) przedstawiam w formie krótkiego streszczenia nurt referatu, jaki można było wysłuchać 28 stycznia w Instytucie Fizyki UJ w Krakowie.

Przede wszystkim, zawarte w nim były elementy opisane w temacie viewtopic.php?f=25&t=6668 i każdy z nich był krótko omówiony.

Kolejnym krokiem na jaki warto było zwrócić uwagę była szczegółowa analiza poszczególnych obiektów jakie pojawiły się w ubiegłym roku na zdjęciach SOHO i STEREO.

W ub. roku odkryto ponad 140 komet Kreutza. Do momentu referatu, dla 88 obiektów wyznaczono elementy orbity i one właśnie zostały użyte w wygenerowaniu pewnych zależności geometrycznych i powiązaniu ich z rozmiarami poszczególnych obiektów.

Zależności zaprezentowane są na poniższych wykresach:

I. Zależności geometryczne:
1. Omega małe od Omega duże (na wykresie Arg. of Perihelion od Node)
2. Peryhelium od Omega duże (na wykresie Perihelion distance od Node)

Image Image

II. Rozkład przybliżonej jasności absolutnej H0 w zależności od Omega małe (Arg. of Perihelion) dla poszczególnych obiektów Kreutza

Image


Z wykresu 1 w punkcie I jasno wynika przybliżona liniowa zależność parametrów geometrycznych. Wraz ze zmianą długości węzła wstępującego (Node) wzrasta odległość kątowa peryhelium od tego węzła (Arg. of perihelion). Czyli po wykorzystaniu tylko i wyłącznie parametrów geometrycznych (wyłączając z tego czas obserwacji) możemy odtworzyć w pewnym przybliżeniu przebieg rozpadu. Według prac Sekaniny i Chodasa dotyczących macierzystej komety tworzącej grupę Kreutza, (opisywanych głównie w Astrophysical Journal) rozpadła się ona na kilka większych fragmentów pod wpływem sił pływowych Słońca. Dalsze oddziaływania podczas ruchu tych 'superfragmentów' spowodowały kolejne defragmentacje na coraz mniejsze obiekty. Dzięki obserwacjom, kilku superfragmentów na przestrzeni ostatnich kilkuset lat, oraz detekcji małych obiektów grupy Kreutza za pomocą sond SOLWIND, SMM następnie SOHO..podzielono je na 2 subgrupy, które rozdzielała umowna granica w postaci odległości peryhelium q=0.007AU.
Wszelkie obiekty poniżej tej wartości klasyfikowane są jako obiekty subgrupy I, natomiast wszystkie o wartościach powyżej 0.007 AU klasyfikowane są do subgrupy II.
Tak więc na podstawie wykresu nr 2 widzimy, że na subgrupę I składają się niemal wyłącznie obiekty znajdujące się w dość wąskim przedziale wartości Node między 350-15 stopni. Z kolei w skłąd subgrupy II wchodzą obiekty o dowolnym parametrze Node.

Poza tym z wykresu 1 odczytujemy że część komet znajduje się poza główną koncentracją obiektów położonej centrycznie na wykresie (Node ok 330-340 stopni oraz powyżej 15 stopni). Jest to frakcja którch orbity zostały zakłócone przez dalsze oddziaływania (niepływowe)

Na tej podstawie sporządziłem wykres przedstawiający zależność jasności absolutnej komet od wartości parametru Omega małe (który zmienia się wprost proporcjonalnie wraz z parametrem Omega duże). Wartości zaokrągliłem do 1 wielkości gwiazdowej i winny być interpretowane jako pewne przedziały jasności do których zaklasyfikowane zostały obserwowane komety.
Widać więc że dla wąskiego przedziału wartości omega małe, odpowiadającemu przede wszystkim subgrupie I obiekty mieściły się w całym zakresie jasności. W skład ten wchodziły 4 najjaśniejsze komety z ubiegłego roku należące właśnie do subgrupy I, między innymi kometa C/2008 K4.
Z kolei w skład subgrupy II wchodziły w ubiegłym roku obiekty o mniejszych jasnościach (i rozmarach). Z wykresu wynika również jasno że można było zaobserwować frakcję obiektów o niewielkiej wartości "Arg of Perihelion" (między 50 a 60 stopni odpowiadającej wartości Node między 325 a 340 stopni) na który składał się materiał o niewielkich rozmiarach i jasności.


III. Wykresy zależności dla grup Krachta, Marsdena i Meyera
Wykonane na podstawie obserwacji z lat 1996-2008
Image Image

Dla grup Krachta i Marsdena rozpad przebiegał dość podobnie jak w przypadku grupy Kreutza. Z wykresu odczytujemy liniową zależność parametrów geometrycznych obiektów i ścisłe powiązanie z okresową kometą Machholz 96P. Powstały w wyniku postępującej defragmentacji 3 może 4 odłamków oderwanych od jądra komety 96P. Grupy są dość wyraźnie odseparowane od siebie, co świadczy o różnych momentach sił jakie działały na pierwsze fragmenty podczas rozpadu komety 96P.

Z kolei dla grupy Meyera scenariusz rozpadu przebiegał w zupełnie inny sposób, dużo mniej dynamiczny (zakres wartości parametrów Node i Arg of Perihelion), prawdopodobnie mającego miejsce w większej odległości od Słońca. Dokładnego mechanizmu defragmentacji macierzystej komety jak na razie nie możemy określić. Co więcej do dzisiaj nie odnaleziono, wśród obiektów obserwowanych w przeszłości, przypuszczalnej komety inicjującej powstanie powyższej frakcji.

...

Michał Kusiak
Postaci bogów, którzy wszystkim rządzą.
kiedy stworzenia inne w ziemię patrzą,
Dał człowiekowi postać wzniosłą, kazał
Oczy ku niebu podnosić, ku gwiazdom.

Owidiusz - Przemiany
Awatar użytkownika
 
Posty: 353
Rejestracja: 19 Mar 2006, 19:39
Miejscowość: Żywiec / Kraków

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 13 gości

AstroChat

Wejdź na chat