Przeciwwaga i pręt przeciwwagi w bagażu podręcznym

Postmaciejwoloszka | 02 Kwi 2019, 00:04

Cześć,
czy ktoś ma doświadczenie z przewozem podróżniczego montażu w bagażu podręcznym samolotem? Planuję wypad na Teneryfę i chciałbym wiedzieć, czy będę miał problem wnieść na pokład samolotu pręt przeciwwagi wraz z przeciwwagą w bagażu podręcznym. W końcu to kawał żelastwa, mimo, że montaż to tylko iOptron SkyGuider Pro. Oczywiście planuje przyjść na lotnisko odpowiednio wcześniej, aby w razie problemów nadać walizkę w bagaż rejestrowany. Jednak dobrze byłoby wiedzieć, czy nie lepiej od razu wykupić sobie takiego bagażu.
 
Posty: 17
Rejestracja: 17 Lis 2017, 21:30

 

Postchavez1976 | 02 Kwi 2019, 11:00

Jeżeli nie planujesz zabierać bagażu rejestrowanego to możesz bagaż podręczny puścić na odprawie z rejestrowanymi.
Ja tak robię jak lecę z rodziną. Bierzemy do samolotu jeden plecak a resztę podręcznych oddaję na odprawie.
Na katowickim lotnisku celnicy znają się na fotogratach, nawet nietypowych.
Jako ciekawostkę napiszę jeszcze, że na dalekie podróże mój Kolega kupił we francuskim sklepie internetowym przeciwwagę 5l napełnianą wodą :shock: :idea: :wink:
Została zaadoptowana do montażu iOptrona. Muszę się zapytać jak to się mu sprawdza :)
https://ifootage.fr/ifootage-water-bag-w1-ifowbw1.html
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

PostMateuszW | 11 Maj 2019, 16:37

Nie będziesz miał żadnego problemu z takim sprzętem. Ja na Teneryfę zabrałem w podręcznym Ryanair cały zestaw z CEM25, TS65Q, dwa statywy i dwa aparaty. Waga podręcznego wyszła mi ok 20 kg i zero problemów :)
Jednakże zabieranie ze sobą przeciwwagi na taki wyjazd to głupota, czyste marnotrastwo. W moim przypadku za przeciwwagę służą akumulatory li-ion plus aparat, którym równolegle naświetlam klatki. Możesz też spróbować zrobić jakiś wór na kamienie czy butelkę wody :) Ja myślę teraz nad zrobieniem adaptera butelkowego, czyli żeby na pręt przeciwwag dało się nakręcić butelkę z wodą. Pomysł chavez1976 z przeciwwagą wodną też jest bardzo dobry. Generalnie rób wszystko, tylko nie zabieraj pustych kilogramów :) Lepiej w to miejsce dać jakiś dodatkowy sprzęt.
Jak już będziesz na lotnisku z tym bagażem, to staraj się nie dać po sobie nic poznać. Jeśli to tania linia, to będzie na pewno chciała wyłudzić kasę, jeśli zorientuje się, że jesteś "zagubiony" i niepewny. A nadanie bagażu na lotnisku jest droższe, niż zawczasu (choć to też zależy od linii).
chavez1976 napisał(a):Jeżeli nie planujesz zabierać bagażu rejestrowanego to możesz bagaż podręczny puścić na odprawie z rejestrowanymi.
Ja tak robię jak lecę z rodziną. Bierzemy do samolotu jeden plecak a resztę podręcznych oddaję na odprawie.
Na katowickim lotnisku celnicy znają się na fotogratach, nawet nietypowych.

Ale przecież jak lecimy ze sprzętem, to właśnie cały problem na tym polega, żeby broń boże Ci nie kazali dać bagażu do luku, a Ty sam do nich idziesz :) Ok, jeśli masz coś "niezniszczalnego", jak statyw, czy przeciwwaga, ale już choćby głowica montażu tu pewne ryzyko, a inny sprzęt czysta głupota oddawać do luku. Ja morduję się z plecakiem 20 kg, ale za nic w świecie nie oddałbym go do luku. Dodatkowo, nawet jeśli oddajesz sprzęt niezniszczalny, to zawsze istnieje ryzyko zgubienia czy opóźnienia dostarczenia bagażu, co może pokrzyżować plany.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

Postchavez1976 | 11 Maj 2019, 17:38

Widzisz, znowu zależy, kto co lubi :D
Oczywiście, że w życiu nie oddałbym cennej optyki, aparatu, czy nawet kosztownej elektroniki do luku. Jednak z moim podejściem (dość wygodnym) upycham całą resztę między ciuchy 4 os. rodziny i pozbywam się (nadal jako bezpłatny podręczny + 1 rejestrowany na 4) zamiast robić za „tragarza” i przy okazji nie muszę tego wszystkiego pokazywać na odprawie i targać przy boardingu bo pojechało w... :wink:
To moje zdanie o celnikach nie dotyczyło oddawania do luku. Chodziło mi o to, że nie robią problemu przy odprawie osobistej bo natychmiast wiedzą, co to za zabawki.
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

Postmaciejwoloszka | 21 Maj 2019, 00:21

Mi bardziej chodzi o pręt przeciwwagi,ponieważ bardziej przypomina broń. Jak nabiorę doświadczenia, to pokombinuję z przeciwwagą z podwójnym zastosowaniem. A optyki i elektroniki broń boże nie dałbym do luku bagażowego, już raz mi walizkę uszkodzili na lotnisku. Dziękuję za rady, zrobię jak Chavez, ciuchy i mało wrażliwy sprzęt nadam do luku, a resztę ze sobą w plecaku.
 
Posty: 17
Rejestracja: 17 Lis 2017, 21:30

 

PostHamster | 21 Maj 2019, 08:00

Ja bym nie ryzykował. Po co takie rzeczy jak pręt czy ciężka przeciwwaga ładować do podręcznego? Znajomy podczas wyprawy zaćmieniowej próbował tak właśnie wnieść przeciwwagę na pokład i go nie wpuścili, musiał pędem wracać do miejsca odprawy żeby nadać jako bagaż. Z metalowym prętem też raczej nie wpuszczą.
iOptron AZ Pro, Orion MAK 150, MEADE LX85 AC 120/700, TS Optics 102/714
Awatar użytkownika
 
Posty: 204
Rejestracja: 19 Lut 2016, 12:58
Miejscowość: Kielce

 

PostMateuszW | 06 Sie 2019, 13:32

Po powrocie z wyprawy, gdzie odbyłem wiele lotów kilkoma różnymi liniami, stwierdzam że jest bardzo dobrze jeśli chodzi o przewóz "dziwnych" rzeczy w podręcznym. Miałem tam kupę żelastwa, montaż, teleskop, pręty, statyw i inne części "ATM", nieprzypominające niczego i nigdzie nie było problemów. Chyba tylko na jednej kontroli się zainteresowali bardziej, ale wystarczyło powiedzieć że to sprzęt foto. Wiele razy też przykładali testery na materiały wybuchowe, ale co to za problem :) Ogólnie wiozłem to żelastwo w podręcznym, żeby mieć minimalny, samowystarczalny zestaw na wypadek zgubienia głównego bagażu. No a raz bagaż zgubili, choć niegroźnie, bo poleciał następnym lotem i nie było problemu.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 20 gości

AstroChat

Wejdź na chat