* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 
 Temat postu: Łuk Kerna
PostWysłany: Nie Paź 10, 2010 10:22 pm 

Witam wszystkich astromaniaków. :)

Chcialabym rozwiac tym postem swoje watpliwosci. Jestem praktycznie pewna, ze pare lat temu na szer. geogr. 51 N bylam swiadkiem zjawiska nazywanego Lukiem Kerna. Mialo ono miejsce w miesiacu zimowym (luty badz marzec), slonce znajdowalo sie juz dosc nisko nad horyzontem, ok. godz. 16 badz 17, choc dokladnie nie pamietam. W kazdym badz razie zaobserwowalam tecze dookola zenitu i dodatkowo jeszcze jeden luk styczny do tej teczy, tworzacy jakby korone z odwroconymi kolorami, cos na wzor astronomicznego symbolu Byka http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... us.svg.png . To chyba nazywa sie supralateral arc.
Czy na naszych szerokosciach w Polsce w ogole mozliwa jest obserwacja takich cudow natury?

Bardzo zaluje, ze nie mialam mozliwosci sfotografowania tego zjawiska, dopiero wtedy byloby sie czym pochwalic. ;)

Profil E-mail  

Temat postu: Re: Łuk Kerna
PostWysłany: Pon Paź 11, 2010 8:25 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Reda, pomorskie
Całkiem możliwe, tu jest Łuk Kerna nad Szczecinem

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Mar 19, 2011 11:37 pm 

Kilkanaście lat temu widziałem to zjawisko w Krakowie w pełnej okazałości.
wrażenia niesamowite. Zjawisko było bardzo krótkotrwałe nie zdążyłem wrócić do domu po aparat :x
Jest to niestety rzadkie zjawisko w Polsce. Uzależnione od kształtu kryształków lodu w chmurach typu cirrus gdzie dochodzi do załamania światła Słonecznego - konfiguracje tych łuków mogą być różne . Raz i to całkiem nie dawno , widziałem fragment takiego łuku - właściwie górny łuk styczny - w nocy przy jasnym księżycu . Niestety barw za specjalnie nie było nie było widać podobnie zresztą jak przy zjawisku tęczy w nocy .
Może na fotkach barwy by wyszły, ale zwykle jak coś się dzieje na niebie to nie mam aparatu przy sobie :?

PostWysłany: Nie Maj 11, 2014 12:17 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa
A tu skromny łuczek z zeszłego roku zrobiony z chodnika przed firmą:

Załączniki:

Fujinon 10x50, MT-800, Santel 180/1800, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
 Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości