Chmury: zjawiska towarzyszące

PostCharon X | 10 Lip 2011, 16:33

Arcus (łuk) – zwany również shelf cloudem (chmurą szelfową), gęsty wał chmurowy o poszarpanych krawedziach, gdy jest długi może przyjąć postać ciemnego złowieszczo wyglądającego łuku. Arcus tworzy się na czole dolnych części chmur Cumulonimbus lub rzadziej Cumulus. Chmura szelfowa powstaje głównie podczas przechodzenia frontu chłodnego, gdy chłodne masy powietrza odbite od gruntu wypychają ciepłe powietrze ku górze. Najefektowniejsze formy tego zjawiska tworzą się na czele wielkich burz superkomórkowych.

Image

Cumulonimbus Arcus (Źródło: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... -cloud.jpg)

Mammatus (pierś, wymię) – workowate wypukłości w kształcie wymion, sakiewek lub babli zwisające u podstawy chmur. Mammatusy występuja pod chmurami z rodzaju Cirrus, Cirrocumulus, Altocumulus, Stratocumulus i Cumulonimbus. Najefektowniejsze formy tego zjawiska występują u chmur Cumulonimbus, szczególnie gdy są oświetlane z boku przez Słońce.

Image

Cumulonimbus Mammatus(Źródło: http://en.wikipedia.org/wiki/File:Mammatus_Clouds.png)



Praecipitatio (opad) – opad mżawki, deszczu, śniegu lub gradu, który dociera do powierzchni ziemi. Najefektowniejsze opady pochodzą oczywiście z chmur Cumulonimbus lub Nimbostratus. Ale opady mogą towarzyszyć także chmurom Altostratus, Stratus, Stratocumulus lub bardziej rozwiniętym chmurom Cumulus.

Image

Strugi opadowe z chmury Cumulonimbus Calvus



Incus (kowadło) – wierzchołek chmury Cumulonimbus Capillatus w kształcie kowadła lub grzyba. Tworzy się, gdy chmura burzowa rozwija się się aż do tropopauzy (warstwy rozdzielajacej troposferę od stratosfery), gdzie zaczyna rozciagać się na boki. Zwykle na skutek wiatru wierzchołek bardziej rozciaga się na jedną ze stron i tak powstaje charakterystyczny kształt kowadła. Gdy wiatr jest słaby incus może rozciągać się równomiernie na boki tworząc kształt grzyba.
Czasem kowadło może oddzielić się od cumulonimbusa i istnieć jako samodzielna chmura Cirrus Spissatus Cumulonimbogenitus.

Image

Cumulonimbus Capillatus Incus(Źródło: http://en.wikipedia.org/wiki/File:Cumul ... an2008.jpg)



Velum (zasłona, welon) – chmura o dużej rozciągłości pionowej towarzysząca Cumulusom i Cumulonimbusom. Zwykle wystepuje ponad wierzchołkami tych chmur, ale może zostać przez nie przebita jak chmury macierzyste rozwijają się wyżej. Velum tworzy się w warstwie stabilnego i wilgotnego powietrza, które jest unoszone przez prądy konwekcyjne wewnątrz chmury kłębiastej. Velum jest chmurą długotrwałą i może utrzymawać nawet wtedy, gdy chmura macierzysta ulegnie zanikowi lub rozproszeniu.

Image

Chmura Cumulus Congestus przebijajaca warstwe chmur Velum

Pileus (czapka, kapelusz) – cienka chmura zbudowana z kryształków lodu, która czasem wystepuje na wierzchołkach chmur Cumulus Congestus lub Cumulonimbus Calvus lub tuż nad nimi. Pileus powstaje, gdy warstwa wilgotnego powietrza zostaje wypchnieta do góry przez wierzchołek chmury i ulegnie kondensacji. Zjawisko to jest często krótkotrwałe – pileus zostaje wchłonięty przez rozbudowującą się chmure macierzystą.

Image

Cumulus Congestus Pileus (Źródło: http://cloudappreciationsociety.org/col ... heelhouse/)




Virga (kij, gałązka) - pionowe lub ukośne smugi opadowe zwisające z chmury niczym broda. Virga powstaje, gdy opad deszczu lub sniegu nie dociera powierzchni ziemi, tylko wyparowuje po drodze. Virga wystepuje w chmurach z rodzaju: Cirrocumulus, Altocumulus, Altostratus, Stratocumulus, Cumulonimbus lub Nimbostratus.

Image

Cirrocumulus z Virgą



Pannus (strzęp, płat) – poniżej warstwy chmur można czasem zaobserwować postrzępione chmury – jest to zjawisko towarzyszące pannus. Pannusy są w istocie chmurami z gatunku stratus fractus lub cumulus fractus. Niekiedy chmury pannus mogą zrosnać się i utworzyć ciągłą warstwę przykrywając chmurę macierzystą. Zjawisko to występuje pod chmurami Nimbostratus, Altostratus, Cumulonimbus lub Cumulus.

Image

Altostratus Pannus

Tuba (trąba) – lejek lub stożek powstający u podstawy chmur Cumulonimbus lub rzadziej Cumulus. Tworzy się wówczas gdy kolumna unoszącego się powetrza zaczyna wirować, a wilgoć w otoczeniu ulega kondensacji. Lejek może zetknąć się z powierzchnią ziemi lub wody tworząc trąbę lądową lub wodną. Trąby te są jednak znacznie słabsze od klasycznych tornad superkomórkowych.

Image

Trąba lądowa (Źródło: http://commons.wikimedia.org/wiki/Landspout)
Awatar użytkownika
 
Posty: 1420
Rejestracja: 02 Lip 2006, 18:21

Postekolog | 12 Paź 2022, 00:36

Charon X napisał(a):Praecipitatio (opad)


Zbliżanie się "paskudnej" burzy nad Zagrzebiem w Chorwacji, 11 września 2022 r.
Wał opadowy związany z tą komórką burzową jest dość oczywisty i prawdopodobnie wskazuje na silne wiatry.

Precipitation shaft - Wał (lub szyb) opadowy - jest zjawiskiem widocznym z ziemi w dużych odległościach od systemu burzowego, jako ciemny pionowy pas ulewnego deszczu, gradu lub śniegu.
W przeciwieństwie do virgi dociera do powierzchni.

https://epod.usra.edu/blog/2022/10/rain ... oatia.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Precipitation_shaft

Siema
_
Wszystkie wszechświaty są wieczne
EDIT (po zobaczeniu odpowiedzi)
Dzięki. Jak widać wyżej zdjęcia na innych portalach z czasem znikają a Astromaniak może potrwa jeszcze 99 miliardów lat więc dodam miniatureczkę Twojego znaleziska.
Chmury: zjawiska towarzyszące: miniatureczka.jpg
Wał opadowy nad Arizoną
miniatureczka.jpg (26.81 KiB) Obejrzany 1483 razy
Załączniki
Chmury: zjawiska towarzyszące: wo1.jpg
wał (EPOD)
Chmury: zjawiska towarzyszące: wo2.jpg
wał (wikipedia)
wo2.jpg (11.15 KiB) Obejrzany 1580 razy
Ostatnio edytowany przez ekolog, 13 Paź 2022, 14:38, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
 
Posty: 6168
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

PostLukacz | 12 Paź 2022, 00:40

"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1927
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

Postnavi77 | 12 Paź 2022, 19:37

Lukacz ładne zdjęcie, ze względu na nieco zawinięty na zewnątrz kształt smug opadowych po obu końcach można zaliczyć tą komórkę opadową do groźnych zjawisk typu dowburst.
ed sw pro series 100mm, 102/500 atm+ nasadka bino, nikon12x25, nikon7x35, nikon10-22x50, tento10x50, skyguide15x70, celestron25x70,
3 montaże, 2 żurawie, pół wiadra okularów i innych szkieł.
Awatar użytkownika
 
Posty: 210
Rejestracja: 10 Lut 2019, 16:59
Miejscowość: Kraśnik, Jarosław

Postwinio | 12 Paź 2022, 19:53

To nie było czasem to zjawisko co rozbijało samoloty?
team SW 90/900 :)
 
Posty: 483
Rejestracja: 15 Paź 2019, 15:16
Miejscowość: Warszawa-Szczęśliwice

 

Postnavi77 | 12 Paź 2022, 20:08

Wlecieć w taką chmurę samolotem gdzie są duże gradziny, osobiście bym nie chciał. Jednak większe zniszczenia dowburst powoduje na powierzchni ziemi.
ed sw pro series 100mm, 102/500 atm+ nasadka bino, nikon12x25, nikon7x35, nikon10-22x50, tento10x50, skyguide15x70, celestron25x70,
3 montaże, 2 żurawie, pół wiadra okularów i innych szkieł.
Awatar użytkownika
 
Posty: 210
Rejestracja: 10 Lut 2019, 16:59
Miejscowość: Kraśnik, Jarosław

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 13 gości

AstroChat

Wejdź na chat