Chmury wytworzone przez człowieka

PostCharon X | 08 Mar 2011, 02:32

Smugi kondensacyjne – chmury powstające przez resublimację pary wodnej wydobywającej się z silników samolotów odrzutowych. Podobnie jak chmury cirrus składają się z kryształków lodu.
Jeżeli powietrze jest chłodne i wilgotne wówczas smugi kondensacyjne utrzymują się długo na niebie, rozszerzają się i powiększają. Zjawisko to zwiastuje pogorszenie się pogody. W suchym i ciepłym powietrzu chmury te szybko zanikają.
Czasem można się spotkać, ze zjawiskiem negatywnej smugi kondensacyjnej – gdy samolot przelatuje przez cienką warstwę chmur, powodując jej zanikanie w miejscu trajektorii lotu.

Image
Smuga kondesacyjna


Chmury nadskrzydłowe – powstają wskutek obniżenia się ciśnienia w górnych warstwach nośnych samolotu. Wraz z ciśnieniem obniża się również temperatura. Gdy powietrze osiągnie temperaturę odpowiednią temperaturę, następuje kondensacja pary wodnej i ponad skrzydłami tworzy się chmura.

Chmury zaskrzydłowe – cienkie chmury tworzące się na końcówkach skrzydeł. Wskutek różnicy ciśnień tworzą się spiralne zawirowania, które mogą ciągnąc się za samolotem aż do kilometra. W odpowiednich warunkach wewnątrz tych wirów tworzą się chmury.

Image
Chmury zaskrzydłowe (źródło: http://www.nasa.gov/centers/langley/ima ... S-fig1.gif)


Chmury kominowe (przemysłowe) –chmury przypominające Cumulusy powstające w wyniku kondensacji pary wodnej wydobywającej się z kominów elektrowni, elektrociepłowni jak również starych lokomotyw parowych. Para wodna opuszczając komin jest zawsze cieplejsza od otaczającego powietrza, wiec szybko wznosi się do góry. To wznoszenie oraz mieszanie się z otaczającym powietrzem powoduje, że para wodna ulega  kondensacji i zaczyna tworzyć się chmura. Przy dużej wilgoci i sprzyjających warunkach chmura ta może utrzymywać się długi czas i rozprzestrzeniać się na boki, stając się źródłem narastającego zachmurzenia.

Image
Chmura kominowa (źródło: http://www.interklasa.pl/chmury/wolken/wo14640.htm)


Pirocumulus (pyrocumulus) – chmury te powstają w wyniku silnego ogrzewania wilgotnego powietrza przez spalanie. Ogrzewane powietrze wnosi cząstki pyłu, sadzy i pary wodnej na odpowiednią wysokość powyżej punktu rosy (kondensacji). Wówczas para wodna ulega kondensacji  i powstaje chmura przypominająca Cumulus. Pirocumulusy mogą powstać z przyczyn zarówno sztucznych jak i naturalnych:
- wybuchów wulkanów
- pożarów lasów, rafinerii, szybów naftowych.
Za Pirocumulusa można uznać również chmury wybuchu jądrowego, czyli słynne atomowe grzyby ;). Chmura ta składa się z drobnych pyłów i aerozoli (w tym promieniotwórczych).
W niektórych artykułach jest napisane, że chmurze Pirocumulus  mogą towarzyszyć wyładowania atmosferyczne. Chociaż jak ostatnio zidentyfikowano chmury pirocumulonimbus (o których napisałem niżej) to raczej im można przypisać te wyładowania.

Image
Pirocumulus (źródło: http://www.atmos.washington.edu/2003Q3/ ... umulus.jpg)

Pirocumulonimbus (pyrocumulonimbus) – podczas wyjątkowo silnych pożarów czy wybuchów wulkanów może powstać ta potężna chmura kłębiasta, która może przekroczyć granicę tropopauzy i dostać się do stratosfery.  Chmurze tej towarzyszą silne wyładowania atmosferyczne i gwałtowne wiatry, przez co pożar dodatkowo się rozprzestrzenia i staje się trudny do ugaszenia. W przeciwieństwie do zwykłych Cumulonimbusów nie wywołują opadów. Chmury Pirocumulonimbus zostały zidentyfikowane stosunkowo niedawno.

Image
Pirocumulonimbus (źródło: http://earthobservatory.nasa.gov/Featur ... nberra.jpg)
Awatar użytkownika
 
Posty: 1420
Rejestracja: 02 Lip 2006, 18:21

Postdoublestacked | 09 Mar 2011, 02:29

Pirocumulonimbus to raczej nie jest wytworem człowieka tylko wulkanu ;)
SCT-11, Pablitus 22",PST DS,Lunt Cak, walizeczka akcesoriów,SM 25x100
Awatar użytkownika
 
Posty: 35
Rejestracja: 05 Mar 2011, 16:34

 

PostPaweł Baran | 09 Mar 2011, 17:18

No a ja mam pytanko trochę inne, ale ciekawi mnie czy w ten samolot to z klasą dla palących tylko, w sumie jak się patrzy na niebo to każdy samolot zostawia smugi, więc nie ma samolotów dla osób niepalących. :lol: :wink:
Kiedy obserwujesz nocne niebo pełne gwiazd – Widzisz samego siebie. Astronomia to matka nauk i nie tylko- kamery CCD Tayama, Sony Acuter, Atik. lornetka 15x50 USSR.Refraktor paralaktyczny 60/900.Synta 6''OTA Sky-Watcher SK804A, Obrotowy Globus nieba
Awatar użytkownika
 
Posty: 33285
Rejestracja: 09 Paź 2006, 15:59
Miejscowość: Przysietnica: PTMA Warszawa

PostCharon X | 09 Mar 2011, 18:32

doublestacked napisał(a):Pirocumulonimbus to raczej nie jest wytworem człowieka tylko wulkanu ;)


Przecież napisałem, ze może byc z przyczyn naturalnych, albo sztucznych. :roll:
Awatar użytkownika
 
Posty: 1420
Rejestracja: 02 Lip 2006, 18:21

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

AstroChat

Wejdź na chat