Jasno w nocy

PostMike1345 | 16 Sty 2018, 22:46

Witam, czy u was też jest tak jasno jak u mnie? Wychodze na dwór i wszystko widze, nawet mogę czytać gazetę. Mieszkam 15 od średniego miasta, poza terenem zabudowanym. Dzisiaj spadł śnieg więc pewnie odbija dużo światła od lamp i to przez to ,bo księżyc jest w nowiu :? Tak jasno jeszcze u mnie w nocy nie było :lol:
Nikon Aculon 10x50
GSO 10"+ GSO 30,15,9 mm + UB 1,25
Awatar użytkownika
 
Posty: 137
Rejestracja: 28 Mar 2016, 09:24
Miejscowość: Kalisz

 

PostKarol | 16 Sty 2018, 23:16

Od kiedy pamiętam tak jest. To normalne - nie zauważyłeś tego w poprzednich latach ?

Zastanawia mnie tylko właśnie co w zasadzie odbija się od śniegu np. na wsi gdzie świateł jest mało. Odlegle miasta ? Mówię tu o pochmurnych nocach.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Postwiechu | 16 Sty 2018, 23:25

Śnieg w dzisiejszych czasach zawiera tyle związków z chemtrails i innych zanieczyszczeń, zwłaszcza radioaktywnych, że po prostu sam świeci. Jeszcze w latach 80-tych XX wieku w nocy było ciemno.

:lol:
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

Postekolog | 17 Sty 2018, 00:10

W całej Polsce (nawet w Bieszczadach ale tam najmniej) występuje zjawisko Light Pollution.
Polega ono na tym że kwanty generowane przez obiekty zbudowane przez ludzi (np lampy przy autostradzie) oświetlają mikroskopijne drobiny unoszące się w powietrzu i te drobiny odbijają to światło w jakimś stopniu w dół.
Lampa, z której kwant odbije się od drobiny i oświetli śnieg może znajdować się nawet kilkadziesiąt kilometrów dalej.
Ponadto gwiazdy, galaktyki, planety, księżyce planet, a czasem i nasz (Księżyc) też oświetlają teren czyli w tym przypadku śnieg.

W tym przypadku może być też ważne to że nawet jak lampa ma daszek by nie świeciła w górę i na boki to światło którym oświetla śnieg odbija się od śniegu i leci jednak ukośnie w górę aż nad Twoją miejscowość i tam dopiero odbija się od wspomnianych drobin w dół.

Pozdrawiam
Załączniki
Jasno w nocy: podwojne_odbicie.jpg
Jasno w nocy: lp.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 6167
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

PostMike1345 | 17 Sty 2018, 07:55

Karol napisał(a):Od kiedy pamiętam tak jest. To normalne - nie zauważyłeś tego w poprzednich latach ?

Zauważyłem, ale nie było aż tak jasno, może nie było takiego śniegu i świateł :roll:
wiechu napisał(a):Śnieg w dzisiejszych czasach zawiera tyle związków z chemtrails i innych zanieczyszczeń, zwłaszcza radioaktywnych, że po prostu sam świeci. Jeszcze w latach 80-tych XX wieku w nocy było ciemno.


:lol:

A to ciekawe :mrgreen:
Nikon Aculon 10x50
GSO 10"+ GSO 30,15,9 mm + UB 1,25
Awatar użytkownika
 
Posty: 137
Rejestracja: 28 Mar 2016, 09:24
Miejscowość: Kalisz

 

PostMike1345 | 17 Sty 2018, 08:20

Dzięki ekolog za wyczerpującą odpowiedź, o to mi chodziło
Nikon Aculon 10x50
GSO 10"+ GSO 30,15,9 mm + UB 1,25
Awatar użytkownika
 
Posty: 137
Rejestracja: 28 Mar 2016, 09:24
Miejscowość: Kalisz

 

PostPoszukiwacz15 | 17 Sty 2018, 08:55

Brawa dla ekologa za wyjaśnienie i wyczerpanie tematu :D
 
Posty: 184
Rejestracja: 01 Paź 2017, 12:59
Miejscowość: Sosnowica

 

Postpiotrekguzik | 17 Sty 2018, 10:20

ekolog napisał(a):W całej Polsce (nawet w Bieszczadach ale tam najmniej) występuje zjawisko Light Pollution.
Polega ono na tym że kwanty generowane przez obiekty zbudowane przez ludzi (np lampy przy autostradzie) oświetlają mikroskopijne drobiny unoszące się w powietrzu i te drobiny odbijają to światło w jakimś stopniu w dół.
Lampa, z której kwant odbije się od drobiny i oświetli śnieg może znajdować się nawet kilkadziesiąt kilometrów dalej.
Ponadto gwiazdy, galaktyki, planety, księżyce planet, a czasem i nasz (Księżyc) też oświetlają teren czyli w tym przypadku śnieg.

W tym przypadku może być też ważne to że nawet jak lampa ma daszek by nie świeciła w górę i na boki to światło którym oświetla śnieg odbija się od śniegu i leci jednak ukośnie w górę aż nad Twoją miejscowość i tam dopiero odbija się od wspomnianych drobin w dół.


Tak się dzieje bez względu na to, czy jest śnieg, czy go nie ma. Duża część Light Pollution to tak naprawdę światło odbite. Główna różnica jest taka, że świeży śnieg odbija jakieś 80% - 90% padającego światła, podczas gdy trawa odbija go nie więcej niż 20%, a asfalt mniej niż 10%.
Taurus 13", Nikon Action 10x50EX
Awatar użytkownika
 
Posty: 843
Rejestracja: 18 Sty 2013, 21:33
Miejscowość: Krosno/Kraków

 

Postpiotrekguzik | 14 Lut 2018, 23:56

Wczoraj w nocy zmierzyłem jasność pochmurnego nieba w czasie, gdy dookoła jest dużo śniegu. SQM-L pokazał 14.9 mag na sekundę łuku do kwadratu. Taki wynik mówi, że niebo było aż 100 razy (!!!) jaśniejsze niż w bezchmurną, bezśnieżną noc w tym miejscu.
Taurus 13", Nikon Action 10x50EX
Awatar użytkownika
 
Posty: 843
Rejestracja: 18 Sty 2013, 21:33
Miejscowość: Krosno/Kraków

 

Postekolog | 02 Kwi 2018, 11:39

Sytuacja zdaje się pogarszać. Coraz więcej ludzi, coraz tańsze świecenie - żarówki już nie pobierają tyle prądu, wiec ludzie sobie nie żałują.
Pozdrawiam
p.s.
Może Piotrek (lub ktoś inny) napisze czym obecnie najoptymalniej (jakość/cena) można mierzyć Light Pollution. I ile godzin po zmroku ma to sens?
Załączniki
Jasno w nocy: lp.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 6167
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 10 gości

AstroChat

Wejdź na chat