Dziwne pytanie o seeing

PostVroobel | 02 Wrz 2022, 14:42

Hej.

Mam tutaj pewną zagadkę meteorologiczną. Czy potrafi ktoś wytłumaczyć, dlaczego najlepszy seeing jest wtedy, kiedy jest najwięcej chmur (albo na odwrót)? Co się dzieje w atmosferze, że jedno towarzyszy drugiemu? A kiedy niebo jest czyste, to... Panta Rhei. :( Czy to jakiś lokalny wyspiarski urok, czy wszędzie tak jest?
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Postnavi77 | 02 Wrz 2022, 18:54

Niestety pytanie jest bardziej trudne niż dziwne. Stabilność atmosfery obejmuje nie tylko przy ziemne warstwy troposfery ale także i częściowo wyższe i to może wprowadzać w błąd nawet najlepszych astronomów. Sam się spotkałem wiele razy z pogodą o bardzo dużej przejrzystości powietrza ale co z tego jak planety trzęsły się już w średnim powiększeniu. Napewno powietrze nie może się wznosić (konwekcja) bliskość niżu lub frontu atmosferycznego. Sam się przekonałem że najlepszy seeing jest podczas lekkiego zamglenia powietrze wtedy opada co w końcu spowoduje zaparowanie optyki. Ale obraz Jowisza z nasadki bino w ed 100mm przy 250x zupełnie na nowo pokazał mi tą planetę, obraz nie miał żadnych zawirowań przez jakiś czas, ograniczenia to tylko rozdzielczość obiektywu. Niestety muszę was zmartwić zdarza się to kilka razy w roku i pewnie trwa kilka godzin. Więc wtedy jest jedyną okazja to opadu szczeny :shock:
ed sw pro series 100mm, 102/500 atm+ nasadka bino, nikon12x25, nikon7x35, nikon10-22x50, tento10x50, skyguide15x70, celestron25x70,
3 montaże, 2 żurawie, pół wiadra okularów i innych szkieł.
Awatar użytkownika
 
Posty: 210
Rejestracja: 10 Lut 2019, 16:59
Miejscowość: Kraśnik, Jarosław

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 17 gości

AstroChat

Wejdź na chat