* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 108 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5
 Temat postu: Re: Księżyc Nieznany
PostWysłany: Wto Kwi 07, 2020 7:59 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Silesia Superior
Nagrzane słońcem dachy, ulice, itd. zaczynają mocno wpływać na obraz - prawie lato. Nad ranem oczywiście zupełnie inny obraz tylko jakoś ciężko wstać ;) Mnie ciągle rozkłada o ile więcej detalu widzę przez nasadkę bino dwuocznie niz w mono. Wrażenie jakbym oglądał zupełnie innym teleskopem :) To jak światło zmienia obraz i widoczność różnych detali jest również niesamowite.

DS & g'n'g: GSO 12", mm: 30,22, xwa: 20,13,9. gso ed2x2"

PostWysłany: Sob Maj 02, 2020 10:09 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Ławy
Pięknie dzisiaj wyglądały okolice księżycowych kraterów Clavius i Copernikus. W Claviusie widoczne było mrowie małych kraterków z widocznymi cieniami rzucanymi wewnątrz nich przez promienie słoneczne. Co do Copernikusa to lubię go oglądać ze względu na schodkowość jego ścian jak i na bardzo ciekawą okolicę z mnóstwem szczegółów. Do obserwacji Księżyca stosowałem powiększenia rzędu x150, x180 ale najpiękniej wyglądał w Ortho Vixena 9 mm gdzie ten okular dawał krystaliczne obrazy. Próbowałem też okularu Fujiyama Ortho HD 18mm ale Księżyca nie dało po prostu się oglądać. Okular objął całego Łysego ale obraz był tak szczegółowy i ostry, że ja osobiście nie mogłem na to patrzeć . Było po prostu za ostro a olbrzymia ilość detalu była zbyt blisko siebie i mój wzrok miał problem z jego rozdzieleniem. Niejako chciało się go od razu rozciągnąć aby było szerzej. Nie wiem czy to tylko moje odczucie ale ja do Księżyca maksymalnie używam okularu o ogniskowej 15 mm, powyżej już nie.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Lut 22, 2021 11:08 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.
Wczoraj szczena mi opadła.
Z nasadką bino wręcz zanurzałem się w powierzchni Księżyca.
Liczne szczeliny, rysy, pęknięcia, kratery.
Teraz to jedyny wdzięczny obiekt do obserwacji z US.
Aż nie mogę się doczekać aż planety będą na podobnych wysokościach!
Szczególnie urzekł mnie Krater Kopernika! Efekt 3D wręcz porażający!

Dodam jeszcze, że bardzo miło zaskoczył mnie Pentax 3,5mm. Genialne nasycenie barw.

Zdjęcia wykonane z ręki, iPhonem 6s w projekcji okularowej z pentaxem 3,5mm.. Telefon przyłożony blisko okularu.

Załączniki:

Tel 517 738 856
 Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Lut 22, 2021 2:32 pm 

Cześć. Wczorajszy Księżyc powalał ilością szczegółów. Szczególnie kratery Clavius i Kopernik. Myślałem nawet o szkicu tego pierwszego, ale za wcześnie na podjęcie tego wyzwania. Musiałem zadowolić się Platonem. :D

Pozdrawiam

Jarek

Załączniki:

PostWysłany: Pon Lut 22, 2021 6:18 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Ławy
Potwierdzam, u mnie dzisiaj Księżyc w 7 mm Ortho BGO wygląda doskonale. Duża ilość szczegółów w doskonałej jakości a i Platon pokazał parę swoich kraterków. Przepiękne widoki około biegunowe jak i obrzeży wielu kraterów. Warto odpalić teleskopy bo warunki stabilne.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Lut 22, 2021 10:00 pm 

U mnie też było 40 minut dobrego seeingu. Nie powinienem wychodzić z EDkiem bo znowu się waham czy go sprzedać 8) . Świetne widoki dziś nam zaserwował Księżyc.

PostWysłany: Pon Lut 22, 2021 11:30 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Lublin
megrez23 napisał(a):
Cześć. Wczorajszy Księżyc powalał ilością szczegółów. Szczególnie kratery Clavius i Kopernik. Myślałem nawet o szkicu tego pierwszego, ale za wcześnie na podjęcie tego wyzwania. Musiałem zadowolić się Platonem. :D

Pozdrawiam

Jarek

Zachęcony Twoim szkicem tak jak wczoraj wyszedłem i dzisiaj popatrzeć na Plato. Cztery kraterki i pojaśnienie południowej części dna krateru jak w mordę strzelił.
Ale warunki były u mnie gorsze niż wczoraj. Za to wczoraj
kraterków w ogole nie widziałem. Widocznie to kwestia oświetlenia.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Lut 26, 2021 9:02 am 
Site Admin
Awatar użytkownika

Miejscowość: Kraków
Witajcie.
Wczoraj w Krakowie Seeingowo przeciętnie , ale oglądanko "Księciunia" zaliczone.
BINO WO , 2X26mm Silver Top Plossl Japan Celestron-Vixen , Mak OMC 200mm , F-4000mm.Pow. około 160X i obrazki piękne.
Przy Pow. około 210X z Mod.Kellnerami 20mm też było świetnie , ale przeciętny Seeing dawał się więcej we znaki.
Czekam na dostawę parki TV Plossli 15mm , wtedy będzie w Bino Pow. około 280X na te lepsze warunki Seengowe.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:

Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza.

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 108 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 30 gości