Zapraszamy na tegoroczne Kudłacze!

Kudłacze, Lubomir, Bieszczady

PostJanusz_P. | 26 Lip 2005, 22:20

Firmy Taurus i Astrokrak jako organizatorzy astrozlotu zapraszają na
Kudłacze 2005. Tegoroczny zlot będzie się odbywał w nowym Ośrodku Agroturystycznym u Kudłaczy wybudowanym w europejskim standardzie.

Ceny noclegu specjalnie dla zlotowiczów są obniżone do:
w pokoju 4 osobowym to 20 zł
w pokojach 8 i 10 osobowych to 15 zł od osoby.

Przy pokojach są toalety, łazienki i prysznice z ciepłą wodą (trzeba wziąć
śpiwory, nie ma jeszcze kompletu pościeli).

Ilość miejsc noclegowych 38 z czego mamy jeszcze kilka wolnych miejsc.

Dostępne jest także pole namiotowe w cenie 3 zł od osoby za nocleg także z dostępną toaletą z kafelkami i zimnym tym razem prysznicem przy kaskadzie.

Ceny wyżywienia w ośrodku to:

Obiad 12 zł
Śniadanie 5 zł
Kolacja 5 zł

Jest też ogólno dostępny duży grill pod dachem.

Możemy przyjąć nawet 70 osób bo czynne jest też dotychczasowe Schronisko PTTK Kudłacze odległe o 100m z 35 miejscami noclegowymi prowadzone obecnie przez fajną ekipę z Lubonia Wielkiego.

Firma Astrokrak zaprezentuje i udostępni do obserwacji nowości ze stajni
Oriona, takie jak Maksutowa 150mm , refraktor typu traveler semi APO 80 mm oraz inny sprzęt obserwacyjny. Będziemy także wspólnie z uczestnikami testować filtry mgławicowe.

Firma Taurus udostępni swoje teleskopy dla uczestników i zorganizuje Quiz dotyczący obiektów Messiera.

Zgłoszenia z danymi teleadresowymi i telefonem kontaktowym proszę kierować do 28 lipca na email astrokrak@astrokrak.pl.

Organizatorzy:
Mirosław Dymek "Taurus"
Janusz Płeszka "Astrokrak"
Ostatnio edytowany przez Janusz_P. 01 Lis 2005, 17:45, edytowano w sumie 2 razy
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostMirek D. | 26 Lip 2005, 23:10

Quiz Messiera odbędzie się 7 sierpnia o godzinie 10:00 w nowym schronisku.

Podczas zlotu do dyspozycji uczestników będą teleskopy Taurus 270 oraz Taurus 380.

Pozdrawiam,
Mirek D.
Sprzęt: TeleView TV76, TS 90 triplet, SCT 8" Celestron, SW 100 ED, SW120ED
Kontakt na: miroslaw.dymek@gmail.com
Awatar użytkownika
 
Posty: 119
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:01
Miejscowość: Kraków

PostJanusz_P. | 28 Lip 2005, 18:59

Mam potwierdzone doniesienia że pierwsi uczestnicy Kudłaczy już bez przeszkód dotarli na miejsce i info że oba mosty są obecnie przejezdne zarówno w Stróży jak i w Pcimiu :-)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostGregory | 30 Lip 2005, 01:36

Janusz_P. napisał(a):Mam potwierdzone doniesienia że pierwsi uczestnicy Kudłaczy już bez przeszkód dotarli na miejsce i info że oba mosty są obecnie przejezdne zarówno w Stróży jak i w Pcimiu :-)


Zaluje chlopaki ze nie moge byc teraz z Wami, ale tlumik juz naprawilem! Szykuje sie do wypadu wraz z rodzinka i moim astrografem nad morze :)
Ostatnio edytowany przez Gregory 30 Lip 2005, 21:45, edytowano w sumie 2 razy
Gregory
 

Postantyqjon | 30 Lip 2005, 09:25

Ja się zjawię na Kudłaczach w najbliższy poniedziałek i planuję tam posiedzieć przez 10 dni :)
Zbyszek Siciarz
Awatar użytkownika
 
Posty: 28
Rejestracja: 28 Lip 2005, 11:39
Miejscowość: Tarnów

PostMizar | 30 Lip 2005, 13:18

Janusz_P. napisał(a):Mam potwierdzone doniesienia że pierwsi uczestnicy Kudłaczy już bez przeszkód dotarli na miejsce i info że oba mosty są obecnie przejezdne zarówno w Stróży jak i w Pcimiu :-)


Super!
Planuje się tam pojawić w przyszły weekend z rodzinką!
 
Posty: 24
Rejestracja: 30 Lip 2005, 12:55
Miejscowość: Wa-wa

PostMirek D. | 31 Lip 2005, 19:31

Witam,

Właśnie wróciłem z Kudłaczy (niestety nie mogłem zostać na cały tydzień ale w piątek znowu tam zawitam).

W pierwszych dniach przyjechało kilkanaście osób. Noc z piątku na sobotę pozwoliła nam na udane obserwacje do samego rana.
Domek z Pawłem Lańcuckim całą noc robili zdjęcia, reszta zlotu obserwowała wszelkie możliwe obiekty, a Paweł Maksym szkolił nas w obserwacjach zakryciowych (Księżyc odkrywał wiele gwiazd tuż koło Plejad - wspaniałe zjawiska).

Ze sprzętu były (i są nadal) teleskopy:
- Newton 50cm - dzięki uprzejmości Tiamata,
- dwa Taurusy 38cm,
- Taurus 27 cm,
- Newton 20cm Celestron na paralaktyku z goto - Pawła Maksyma
- Cassegrain 15cm Alamak z binoviewerem
- 2x Orion ED80
- i masa innego sprzętu który trudno spamiętać

Ponadto w weekend pracowała cała bateria astrografów pod kontrolą Domka i Pawła. Wyniki zapewne opublikują w dziale astrografia jak wrócą do domu.

W sobotę przez cały dzień dwa solarne teleskopy PST prezentowały wspaniałe obrazy protuberancji słonecznych. Każdy co chwilę podchodził i sprawdzał jak dynamicznie zmienia się nasze słońce. Koledzy oczywiście wykonali zdjęcia.

W sobotę wieczorem odwiedziło nas dwóch kolegów z okolic Żywca. Jeden z nich Dominik prezentował własnoręcznie (łącznie z lustrem) wykonanego newtona 25cm. Najbardziej podobały nam się mikroruchy dla dobsona, które w nim zastosował.

Ponieważ chmury co chwilę zakrywały niebo to tę noc spędziliśmy na leżakach z lornetkami obserwując, aktualnie odsłonięte fragmenty i miło dyskutując na różne tematy. Jedna osoba dyżurowała przy Taurusie 270 i ustawiała co jaśniejsze Messiery.

Jak dzisiaj wyjeżdżaliśmy to ciągle dojeżdżały nowe osoby.

To tyle relacji na gorąco,
Pozdrawiam,
Mirek D.
Sprzęt: TeleView TV76, TS 90 triplet, SCT 8" Celestron, SW 100 ED, SW120ED
Kontakt na: miroslaw.dymek@gmail.com
Awatar użytkownika
 
Posty: 119
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:01
Miejscowość: Kraków

PostDominik Woś | 31 Lip 2005, 21:41

Znakomite spotkanie. Niezwykle rzeczowe i kształcące dyskusje wolne od jakichkolwiek bzdurnych uprzedzeń a do tego piękne niebo i wspaniała atmosfera :-)

Pierwsza chyba i nie dokończona jeszcze fotka z tegorocznych Kudłaczy jest tutaj:

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=27

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostPTL | 04 Sie 2005, 10:30

Czesc,

Wlasnie wrzucilem do mojej galerii na PBase zdjecia z wyjazdu.

Zapraszam:

Image

http://www.pbase.com/plancucki/kudlacze_200508

A tu jest pierwsza fotka wykonana na wyjezdzie - M8:

Image

http://www.pbase.com/plancucki/image/47027245

Ja rowniez dziekuje organizatorom, w tym rowniez za unikalna okazje przespania sie pod golym niebem :-)

Pozdrawiam,

PTL
Awatar użytkownika
 
Posty: 74
Rejestracja: 04 Sie 2005, 10:20
Miejscowość: Warszawa

PostJanusz_P. | 04 Sie 2005, 13:52

No... prawie cała przyjemność po naszej stronie :lol: i jak zwykle zapraszamy ponownie 8)

Janusz P.
Mirek D.
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostMirek D. | 09 Sie 2005, 22:12

W niedzielę o 10 rano odbył się Quiz Messiera.
Stawiło się kilkunastu uczestników chcących spróbować swych sił.
Tuż przed rozpoczęciem panowała lekko nerwowa atmosfera jak przed klasówką w szkole. Parę osób chciało nawet zrezygnować. Na szczęście przekonaliśmy wszystkich do wzięcia udziału w zabawie.

Wyniki:
1-sze miejsce: Zbyszek (antyqjon) 23 punkty (maksymalna ilość)
2-gie miejsce Krzysiek - 19 punktów
3-cie miejsce Łukasz - 17 punktów

Janusz P. startując poza konkursem zdobył 19 punktów - widać, że coś jeszcze pamięta :).

Zdjęcia z tego wydarzenia wrzuciłem na stronkę:
http://www.teleskopytaurus.pl/galeria.html#kudlacze2005

Dla osób chcących się sprawdzić podaję listę pytań:

1) Ile obiektów znajduje się w katalogu messiera? 1pkt
2) W jakim gwiazdozbiorze leży M27 1pkt
3) W jakim gwiazdozbiorze leży M43 1pkt
4) W jakim gwiazdozbiorze leży M92 1pkt
5) W jakim gwiazdozbiorze leży M109 1pkt
6) Jaki numer Messiera ma Wirlpool Galaxy 1pkt
7) Jaki numer Messiera ma Sombrero Galaxy 1pkt
8) Jaki numer Messiera ma Owl Nebula 1pkt
9) Jaki numer Messiera ma Trifid Nebula 1pkt
10) Jaki numer Messiera ma Eagle Nebula 1pkt

11) Który z podanych obiektów nie jest gromadą kulistą 1pkt
a) M67
b) M68
c) M69

12) Wymień numery 4 mgławic planetarnych z katalogu Messiera
(3 mglawice= 1pkt, 4 mgławice = 2pkt)

13) Który z wymienionych obiektów jest mgławicą? 1pkt
a) M77
b) M78
c) M79

14) Który z obiektów jest galaktyką 1pkt
a) M76
b) M77
c) M107

15) Która z trójek zawiera same gromady otwarte 1pkt
a) M29, M52, M67
b) M6, M47, M71
c) M35, M46, M63

16) Które z podanych 3 obiektów leżą blisko siebie (mniej niż 5 stopni) 1pkt
a) M31, M32, M101
b) M8, M20,M21
c) M11,M17,M18

17) Jaki jest numer obiektu Messiera o najmniejszej deklinacji 2pkt
18) Jakim typem obiektu jest M102 1pkt
19) Jaki obiekt Messiera leży obok M97 1pkt
20) Jaki obiekt Messiera leży obok M73 1pkt
21) Jakie dwie znane gromady gwiazd z katalogu Messiera są zakrywane przez Księżyc. 1pkt


Zapraszam do zabawy i sprawdzenia się. Przypominam, że uczestnicy quizu nie mieli do dyspozycji żadnych materiałów oraz mieli mało czasu na odpowiedzi (ok 30sek na pytanie).

Pozdrawiam,
Mirek D.
Sprzęt: TeleView TV76, TS 90 triplet, SCT 8" Celestron, SW 100 ED, SW120ED
Kontakt na: miroslaw.dymek@gmail.com
Awatar użytkownika
 
Posty: 119
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:01
Miejscowość: Kraków

Postpawelek | 13 Sie 2005, 23:26

Ostrołęka już wróciła. Pawełek pozdrawia wszystkich zlotowiczów, nie wszystkich miał czas poznać bo niestety na jedną noc przyjechał.
A pogoda... Mam nadzieję, że następnym razem organizatorzy bardziej się o nią postarają.

Kończę i pozdrawiam.
...bo klucze są zawsze w ostatniej kieszeni...
 
Posty: 1
Rejestracja: 13 Sie 2005, 23:19
Miejscowość: Ostrołęka

 

PostJanusz_P. | 14 Sie 2005, 14:02

Z pogodą ostatnio całkiem przyzwoicie i mieliśmy pod rząd dwie ładne noce obserwacyjne w maksimum Perseidów, najjaśniejszy nad ranem miał około -6 -7mag i zarejestrował się w kadrze chyba Darkowi B. i Dawidowi (Dave), czekamy koledzy na wasze fotki 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostMirek D. | 16 Sie 2005, 22:26

Witam,

Długi weekend był na Kudłaczach zaiste niesamowity. Przyjechałem w piątek wieczorem i zastałem pełne schronisko ludzi.

Duża część sprzętu była już rozstawiona. Szybko dołączyłem ze swoim teleskopem i właściwie zostałem odsunięty od obserwacji - tylu było chętnych żeby rzucić przez niego okiem.

Na szczęście po ciemku ludzie nie zorientowali się, że tuż obok na tarasie rozłożył się Aquarius z 3ma teleskopami MT800 na paralaktyku, newton 25cm i Taurus 380.
Był naprawdę niesamowity robiąc oceny zmiennych i komet przez 3 różne sprzęty na raz. Zgodnie z podręcznikiem do każdego obiektu dobierał odpowiedni instrument. A ponieważ był sam to zawsze przynajmniej 2 teleskopy były wolne.

Po 3 godzinach zjawił się Piotr z Davem. Przywieźli 60tkę, Atluxa, Pentaxa 100mmF/4 i skrzyneczkę Naglerów.

60 została szybko rozłożona w strategicznym miejscu obok balkonu. Wielu ludzi tej nocy potrenowało wspinaczkę drabinową na wysokość pierwszego piętra. Trzeba przyznać że drabina Piotra jest bardzo stabilna i komfortowa. Dużo daje to że jest wysoka i można się oprzeć rękami podczas obserwacji. Nawet moja żona wspinała się chętnie na górę. Obserwowaliśmy do białego świtu kiedy to zjawiły się pierwsze chmurki.

W sobotę niebo było w większości zachmurzone. Wieczorem przy ognisku Rysiek raczył nas czymś mocniejszym. Idąca spać Terenia zwróciła nam uwagę, że "wychodzą gwiazdy" ale nikt się tym nie przejął. Dopiero widok Piotra wyciągajacego 60-tkę pół godziny później wygonił nas od grilla. Niebo było piękne.

Z mojej strony była to noc testów. Dzięki uprzejmosci Piotra i Ryśka i Michała (Tiamata) miałem do dyspozycji Naglery 31, 22,17, 11mm. Dzięki uprzejmosci Janusza P. Miałem filtry lumicona UHC, OIII, HBeta i Kometarny.

Po całej nocy porównań na różnych obiektach - wysoko w Łabędziu zdecydowałem się na zakup: Naglera 31,17 i 11 oraz filtra UHC.

Wybór filtra został potwierdzony 3-ciej nocy podczas obserwacji Veil nebula przez 60tke. UHC dawał jaśniejszy obraz mgławicy niż dedykowany do niej OIII.


W trzecią noc scenariusz uległ powtórzeniu z tym ze chmury rozstąpiły sie dopiero około 00:30. Tym razem nawigatorem Taurusa był Tur, który pokazywał nam piękne, mało znane mgławice planetarne w Łabędziu. Ja w tym czasie buszowałem po niebie 60tką, rzadko zdarza się aby taki teleskop nie był oblegany (tym razem się udało, bo o tej godzinie wiele osób poszło już spać). Dla mnie była to jedyna możliwość żeby spokojnie napawać się pięknem kosmosu przez dużą aperturę. A naprawdę jest czym. Widoki przez 60 są wspaniałe.

Obok testowała się platforma paralaktyczna pod Orionowym dobsonem XT 25cm.

Nad ranem po schowaniu większego sprzętu, obserwowalismy Marsa przez Taurusa i filtr polaryzacyjny od Michała. Obserwacje tej jednej planety trwały ponad godzinę tak piękny był to widok. Seeing był bardzo dobry, wystarczający jak na 38cm lustro. Osobiście widziałem tej nocy więcej szczegółów niż podczas opozycji 2 lata temu, a przeciez Mars jest jeszcze dosyć mały (11 sekund). Wysokość nad horyzontem robi jednak swoje.

Atmosfera zlotu była wspaniała. Dziękuje wszystkim, którzy przybyli za miłe towarzystwo.

26 sieprnia wybieram się znowu.

Pozdrawiam,
Mirek D.
Sprzęt: TeleView TV76, TS 90 triplet, SCT 8" Celestron, SW 100 ED, SW120ED
Kontakt na: miroslaw.dymek@gmail.com
Awatar użytkownika
 
Posty: 119
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:01
Miejscowość: Kraków

PostHans | 17 Sie 2005, 11:08

Witam.

Udalo mi sie odwiedzic ten zlocik niejako z doskoku w nocy z 2 na 3 sierpnia z Darkiem_B. Po obudzeniu ludzi ( :shock: - ale usprawiedliwieni jeden z uczestnikow zlotu wlasnie sie oswiadczyl i bylo male oblewanie :wink: ) wytargalismy przed budynek malego (hehe) Taurusa Mirka (270mm) i po wydebieniu od Janusza rewelacyjnego okularka Nikona 6mm i jakiegos dziwacznego ale ostrego i fajnego okularka dlugoogniskowego Zeissa 25mm zaczelismy z Antykujonem i dwiema czy trzema innymi osobami polowac na eMki. Wygladalo to dosyc zabawnie:

- Na co lookamy?
- No nie wiem, zacznijmy od klasykow, Hihotki?
- Dobra to ja ustawie... ał cholerne kamienie.
- uuuuuu
- oooohhh
- łał
- No dobra co teraz?
- Dawaj na M56.
- a to ta kulka kolo mojej zmiennej XYZ, to ja ustawie.
- uuuuuu
- oooohhh
- łał
- No dobra co teraz?
- To dawaj na te dwie pod M11.
- Dobra to kolo mojej zmiennej ZXY
- uuuuuu
- oooohhh, cholerne kamienie!
- łał
- No dobra co teraz?
(...) :D

Po jakims czasie nasze ochy i achy zwabily kolejnych amatorow nocnych wrazen, co zakonczylo sie wytarganiem Taurusa 380mm, kilku Naglerow i ogolnym zachwytem nad Weilem przez OIII (chyba) i kolenymi cudenkami.

Wpadlismy tez dwa dni pozniej, ale z braku pogody zajelismy sie psuciem 300D i stojacych w kacie teleskopow :)

Fotki (sorry nie wiem czy sie wyswietla, podpinam tu foty pierwszy raz)

http://galeria.astro-forum.org/data/media/30/CRW_0794-02.jpg
http://galeria.astro-forum.org/data/media/30/IMG_0989.jpg

Fotki wykonane 300'setka Darka.

Pozdrawiam.
Hans
 

PostVega | 17 Sie 2005, 13:54

Ja pojechałam na Kudłacze na maksimum Perseidów, które przypadło 12.08. Początkowo miałam być od 11.08 do 13.08 ale ostatecznie zostałam do 14.08 i bardzo dobrze, gdyż wszystkie trzy noce były pogodne. Co prawda ostatnia od po północy, ale mimo wszystko piękna :) W okolicach maksimum, od około 11.08 „latało” sporo Perseidów. Niestety nie liczyłam ich, gdyż było tyle przeróżnych teleskopów, że nie wiedziałam za bardzo gdzie patrzeć :)


Pozdrawiam, Agnieszka
Agnieszka
EOS 350D, Sigma 70-300 APO, Samyang 8mm, Plossl 10 mm i 15 mm, Tento 7x50, telekonwerter 2x
Awatar użytkownika
 
Posty: 59
Rejestracja: 17 Sie 2005, 13:39
Miejscowość: Krzeszowice/Kraków

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości

AstroChat

Wejdź na chat