Zaćmienie tuż tuż ...

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

PostAurora | 07 Wrz 2005, 08:50

Witajcie
Czy zdajecie sobie sprawę z tego,że zostały 3 tygodnie do zaćmienia?
Czy jesteście przygotowani na to zjawizko?
Filtry kupione?

Jeśli nie, to warto o tym pomyśleć już teraz, szczególnie jeśli mamy w planie wykonać kilka fotek słonka.
Nie czekajcie na ostatnią chwilę z zakupem filtra, z dobraniem odpowiedniedo obiektywu i miejsca obserwacji. Plan działania trzeba ustalić wcześniej.

Z uwagi na fakt że jest to zaćmienie, które będzie widoczne jako obrączkowe w europie (więc nie na drugim końcu świata) postanowiłem pojechać do Hiszpani.
Dla tego ja swoje przygotowania rozpocząłem już dawno - bilet na samolot kupiłem w czerwcu, dokupiłem i przetestowałem sprzęt który zabieram na wyprawę. Obecnie jestem już w fazie końcowej przygotowań, czyli odfajkowywaniu listy rzeczy niezbędnych i układaniu ich w jednej szafce, by podczas pakowania czegoś nie przegapić. Zaćmienia Słońca zawsze robiły na mnie niesamowite wrażenie (nawet częściowe) i myślę, że na wielu z Was. Po powrocie z Madrytu rozpocznę przygotowania do marcowego zaćmienia całkowitego.

A na jakim etapie przygotowań jesteś TY ???
 
Posty: 377
Rejestracja: 03 Sie 2005, 10:38

PostJanusz_P. | 07 Wrz 2005, 13:21

Za granicę na obrączkę się nie wybieram i przyznam że jestem jeszcze w proszku z planowaniem, jak zwykle wezmę zapewne podręczne MTO z filtrem i solidnym statywem fotograficznym i pojadę na Kudłacze lub Łysinę utrwalić przebieg tego fajnego zjawiska na łonie natury 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostMirek D. | 07 Wrz 2005, 19:19

Ja zamierzam zostać w Jodłowie po zlocie jeden dzień na zaćmienie.

Pozdrawiam,
Mirek D.
Sprzęt: TeleView TV76, TS 90 triplet, SCT 8" Celestron, SW 100 ED, SW120ED
Kontakt na: miroslaw.dymek@gmail.com
Awatar użytkownika
 
Posty: 119
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:01
Miejscowość: Kraków

PostJanusz_P. | 08 Wrz 2005, 11:16

Wiesz Mirku że to jest w sumie dobry pomysł, też pewnie zostaniemy dzień po Jodłowie w pięknej Kotlinie Kłodzkiej, zapomniałbym że zaćmienie jest tylko dzień po zlocie w Jodłowie :lol:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostAurora | 08 Wrz 2005, 14:52

Nooo, to wygląda na to że organizatorzy zlotu w Jodłowie będą zmuszeni o jeden dzień przedłużyć "star party".
To byłby świetny pomysł - obserwacje grupowe umożliwią początkującym miłośnikom nie posiadającym sprzętu obserwacje zaćmienia przez rozmaite teleskopy.
Oby wam pogoda dopisała, bo z pogodą w październiku w Polsce bywa różnie :|
 
Posty: 377
Rejestracja: 03 Sie 2005, 10:38

PostWLAD | 11 Wrz 2005, 17:49

ja ze swojej strony moge dodać że jażeli mój wyjazd do Jodłowa dojdzie do skutku to na zaćmienie raczej zostaje :D
moge dodać tylko że to będzie moja piersza obserwacja tego zjawiska przez sprzęt optyczny (do tej pory zaćmienie obserwowałem przez szybke spawalniczą , a kiedyś to nawet na poczekaniy smoliłem szkiełko świeczką :idea: )
pozdrawiam
Awatar użytkownika
 
Posty: 7
Rejestracja: 29 Lip 2005, 20:18

PostAurora | 14 Wrz 2005, 18:04

Jako,że wybieram się do Hiszpanii, zdradzę co będzie stanowiło moje wyposażenie ekspedycyjne .

- MTO 11 CA
- Coronado PST 40mm
- Canon EOS 300D
- statyw drewniany
- filtry szklane szary Astrokrak i Tysiąc Dębów na MTO
- Kamerka Sony MiniDV
- kilka kart pamięci i kaset Video
i kilka dodatków by wszystko miało ręce i nogi :lol:

Mam nadzieję , że każdy z Was dopisze coś o sprzęcie i miejscu obserwacji zaćmienia
 
Posty: 377
Rejestracja: 03 Sie 2005, 10:38

PostMirek D. | 14 Wrz 2005, 20:10

Ja to zjawisko będę studiował przez wysłużoną ZRT zaopatrzoną w filtr Badera, zielony filtr planetarny Meade (podnosi kontrast pochodni) oraz okular zoom Soligora 8-24mm. Całość posadzę na platformie równikowej żeby Słonko nie uciekało.

Obok będzie Darek z ETXem jakby mi się zachciało większych powerów.

Pozdrawiam,
Mirek D
Sprzęt: TeleView TV76, TS 90 triplet, SCT 8" Celestron, SW 100 ED, SW120ED
Kontakt na: miroslaw.dymek@gmail.com
Awatar użytkownika
 
Posty: 119
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:01
Miejscowość: Kraków

PostWLAD | 14 Wrz 2005, 23:25

co do sprzętu to tylko zostaje mi mój orion xt10 na platformie narazie w projekcj na ekran (czekam na folie)
a tak naprawde to powiniśmy sie gorąco modlić o pogode bo w tym roku jest strasznie kapryśna :?
Awatar użytkownika
 
Posty: 7
Rejestracja: 29 Lip 2005, 20:18

PostJanusz_P. | 26 Wrz 2005, 11:33

Zostałem oficjalnie zaproszony przez Adama Jesiona w imieniu Rady sąsiedniego Forum i jadę w takim razie na zlot i zaćmienie bankowo do Jodłowa wraz z synem, opłaciłem już rezerwację i mam potwierdzenie od organizatora.

Witaj Janusz P.,

W dniach 29 IX - 2 X odbedzie sie coroczny zlot Milosnikow Astronomii organizowany przez Rade Astro-Forum.org.
Jezeli nie chcesz przegapic szansy poznania kolegow z forum, zobaczenia masy sprzetu astronomicznego i niezwykle czarnego gorskiego nieba - to nie moze Ciebie tam zabraknac.

Z radoscia zawiadamiamy, ze zwolnilo sie kilka miejsc. Do zlotu zostal juz niecaly tydzien. Nie zwlekaj, kliknij i przyjezdzaj!

Wiecej informacji pod ponizszym linkiem:
http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=9417

Nie ma znaczenia, czy dopiero zaczynasz, czy jestes z nami od lat - gwarantujemy niezwykla, przyjacielska atmosfere.

W imieniu Rady Forum,
Adam Jesionkiewicz


Oj żeby tylko pogoda dopisała bo swoje podróżne MTO pożyczyłem Aurorze na Hiszpanię i sam przyjadę z ciężkim działem czyli Spiegel Obiektivem 1000/5,6 z Baaderem na przodzie kaliber 180mm :lol:
Sprawdził się już na przejściu Wenus i zaćmieniu Księżyca w Zakopcu to może mnie nie zawiedzie i tym razem 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostAurora | 30 Wrz 2005, 21:29

za osiem godzin wylatuję z Krakowa, w pełni przygotowany do obserwacji zaćmienia, mam jednak to wrażenie, że czegoś nie spakowałem :?:
oby wszystko poszło po mojej myśli .
do zobaczenia po powrocie...
napewno umieszczę recenzję.
pozdrawiam
 
Posty: 377
Rejestracja: 03 Sie 2005, 10:38

PostDarek. M | 30 Wrz 2005, 22:04

Ja też dostałem zaproszenie od Jesiona, automat sypał zaproszenia do wszystkich uzytkowników po kolei :lol:
GG: 3537497
 
Posty: 432
Rejestracja: 29 Lip 2005, 01:45
Miejscowość: Goleniów

PostJanusz_P. | 02 Paź 2005, 10:44

I nic dziwnego bo jak dzwoniłem wczoraj do kolegi będącego na zlocie to mówił że sporo zostało wolnych miejsc i frekwencja jest ogólnie niska co na zlotach bywa rzadkością.
Dobrze że pierwszej nocy mieli choć chwilę pogody bo dziś się do niego nie dodzwoniłem, pewnie już wraca do domu :?: i nie wiem jaka była noc ale domyślam się że pochmurna jak i w Krakowie :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 82 gości

AstroChat

Wejdź na chat