M57

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

Postmekmek | 19 Wrz 2005, 20:11

No wreszcie cos i ja widziałem wizualnie. Jest to M57.
Szczerze mowiąc mam z tego powodu wiele radosci. Jest dopiero 20 i juz ja widać. Do tej pory byłem wielkim niezdarą w szukaniu,miałem mapki podrukowane i dokładnie wiedziałem gdzie szukać a tu nic i nic az do dzisiejszego wieczoru. Jest sliczna, choć jeszcze słabo widoczna a niebo dosc jasne. Ale mimo wszystko sparwiła mi wiele radosci . Jest to dopiero moja trzecia emka w zyciu w wizualu. Jak dotąd to miałem tylko za soba M42 i M2. To co moge powiedzieć to zycze wszystkim wytrwałości w szukaniu. Pozdrawiam
Pozdrawiam mekmek (krzysiek)
EQ,Canon.
Nie astro :
http://www.fototravelworld.com
 
Posty: 379
Rejestracja: 28 Lip 2005, 18:54
Miejscowość: Warszawa

PostMirek D. | 19 Wrz 2005, 20:56

Gratuluję! Pamiętam moją pierwszą M-kę po wieloletniej przerwie. Była to M27. Do dzisiaj amiętam tamten wieczór.

Teraz będziesz odnajdywał kolejne M-ki coraz szybciej. Polecam zapolować na M27. Jest jasna i duża. A potem do kompletu dorzucić M15 i M11. Masz je teraz na południu. Wszystkie są dosyć łatwe do znalezienia.

Pozdrawiam,
Mirek D.
Sprzęt: TeleView TV76, TS 90 triplet, SCT 8" Celestron, SW 100 ED, SW120ED
Kontakt na: miroslaw.dymek@gmail.com
Awatar użytkownika
 
Posty: 119
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:01
Miejscowość: Kraków

PostJanusz_P. | 19 Wrz 2005, 21:27

Ze swojej strony pierwszą obserwowaną przez lornetkę emką choć wtedy zupełnie nieświadomie bo nie wiedziałem że to obiekt z katalogu Messiera były Plejady i potem o dziwo już świadomie obiekt zaznaczony na obrotowej mapce nieba z lat 80-tych a mianowicie IC-4665 w Wężowniku, tak więc zaczynałem dość oryginalnie od katoalogu Index Catalog bo na tego Wężownika się uparłem i szukałem go przez prawie całą noc na wszasach nad Dunajcem i nie mogłem go wyodrębnić na jasnym od Księżyca niebie ale polowanie zakończyłem sukcesem :lol:
M57 za to zrobiła na mnie duże wrażenie w lornecie 20x60 ze statywu gdzie już wyraźnie było widać że to mała eliptyczna plamka z ciemniejszym środkiem wyraźnie różniąca się od sąsiednich gwiazd :shock:
Ech... to były czasy i prawie już zapomniał wół jak cielęciem był :P
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postqbanos | 19 Wrz 2005, 23:21

Po plejadach najłatwiej na obecnym niebie znaleźć chyba m31 w Andromedzie :roll:
qbanos
 

Postemde | 22 Wrz 2005, 14:18

mekmek napisał(a):No wreszcie cos i ja widziałem wizualnie. Jest to M57.
Szczerze mowiąc mam z tego powodu wiele radosci. Jest dopiero 20 i juz ja widać. Do tej pory byłem wielkim niezdarą w szukaniu,miałem mapki podrukowane i dokładnie wiedziałem gdzie szukać a tu nic i nic az do dzisiejszego wieczoru. Jest sliczna, choć jeszcze słabo widoczna a niebo dosc jasne. Ale mimo wszystko sparwiła mi wiele radosci . Jest to dopiero moja trzecia emka w zyciu w wizualu. Jak dotąd to miałem tylko za soba M42 i M2. To co moge powiedzieć to zycze wszystkim wytrwałości w szukaniu. Pozdrawiam

Mekmek masz pewnie telepa od prawie roku i dopiero zaliczyłeś trzy eMki?
Dla mnie to szok! :shock:
Pamiętam że kiedy kupiłem Syncie (którą chyba Ty teraz masz) to w pierwszą noc przeleciałem wszystko co się dało na niebie!
Życzę więcej czasu na obserwacje.
Awatar użytkownika
 
Posty: 26
Rejestracja: 01 Wrz 2005, 17:32
Miejscowość: Puszczykowo/Poznań

Postqbanos | 22 Wrz 2005, 15:05

emde napisał(a):Mekmek masz pewnie telepa od prawie roku i dopiero zaliczyłeś trzy eMki?
Dla mnie to szok! :shock:
Pamiętam że kiedy kupiłem Syncie (którą chyba Ty teraz masz) to w pierwszą noc przeleciałem wszystko co się dało na niebie!
Życzę więcej czasu na obserwacje.


Ja gdy tylko zakupiłem Synte w Toruniu i wróciłem z nia po całodniowej podróży do domu od razu zaliczyłem m57 na balkonie :D
qbanos
 

Postmekmek | 22 Wrz 2005, 21:07

emde napisał(a):
mekmek napisał(a):No wreszcie cos i ja widziałem wizualnie. Jest to M57.
Szczerze mowiąc mam z tego powodu wiele radosci. Jest dopiero 20 i juz ja widać. Do tej pory byłem wielkim niezdarą w szukaniu,miałem mapki podrukowane i dokładnie wiedziałem gdzie szukać a tu nic i nic az do dzisiejszego wieczoru. Jest sliczna, choć jeszcze słabo widoczna a niebo dosc jasne. Ale mimo wszystko sparwiła mi wiele radosci . Jest to dopiero moja trzecia emka w zyciu w wizualu. Jak dotąd to miałem tylko za soba M42 i M2. To co moge powiedzieć to zycze wszystkim wytrwałości w szukaniu. Pozdrawiam

Mekmek masz pewnie telepa od prawie roku i dopiero zaliczyłeś trzy eMki?
Dla mnie to szok! :shock:
Pamiętam że kiedy kupiłem Syncie (którą chyba Ty teraz masz) to w pierwszą noc przeleciałem wszystko co się dało na niebie!
Życzę więcej czasu na obserwacje.



NO WŁAŚNIE Z TYM CZASEM TO JEST KATASTROFA A JAK JUZ JEST TO CHMURWY I TAK WIECZNIE MIJAM SIE Z TYM PATRZENIEM W NIEBO :).
za duzo czytam za mało patrze :roll:
Pozdrawiam mekmek (krzysiek)
EQ,Canon.
Nie astro :
http://www.fototravelworld.com
 
Posty: 379
Rejestracja: 28 Lip 2005, 18:54
Miejscowość: Warszawa

Postmekmek | 23 Wrz 2005, 21:30

emde miałeś racje, wystarczy posiedziec troszke wiecej czasu i juz sa efekty.
Dzis w wizualu widziałem M56,57,22,15,11,2,52 i to w niecałą godzinke.
Pozdrawiam i dziekuje za pogonienie mnie do wizualizacji
Pozdrawiam mekmek (krzysiek)
EQ,Canon.
Nie astro :
http://www.fototravelworld.com
 
Posty: 379
Rejestracja: 28 Lip 2005, 18:54
Miejscowość: Warszawa

PostGregory | 24 Wrz 2005, 01:54

mekmek napisał(a):emde miałeś racje, wystarczy posiedziec troszke wiecej czasu i juz sa efekty.
Dzis w wizualu widziałem M56,57,22,15,11,2,52 i to w niecałą godzinke.
Pozdrawiam i dziekuje za pogonienie mnie do wizualizacji


Widzisz Krzysku, mowilem, cierpliwosc uszlachetnia :) Teraz widzisz jakie to proste. Gratuluje podboju :)
Gregory
 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 68 gości

AstroChat

Wejdź na chat