* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 34 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2
 Temat postu: Almanach Astronomiczny na rok 2017
PostWysłany: Nie Gru 11, 2016 1:09 am 

Miejscowość: Kraków
Ukazał się nowy "Almanach Astronomiczny na rok 2017" mojego autorstwa. Można go znaleźć na stronie Uranii: http://www.urania.edu.pl/almanach
Proszę o ewentualne uwagi.

Profil E-mail  

Temat postu: Re: Almanach Astronomiczny na rok 2017
PostWysłany: Nie Gru 11, 2016 7:13 pm 

Miejscowość: Łomianki /k Warszawy
Tomasz Ściężor napisał(a):
Ukazał się nowy "Almanach Astronomiczny na rok 2017" mojego autorstwa. Można go znaleźć na stronie Uranii: http://www.urania.edu.pl/almanach
Proszę o ewentualne uwagi.

Tomaszu,

Szacunek za kolejny wkład w nasze hobby. Z mojej perspektywy Almanach jest bardzo pomocny do syntetycznego zerknięcia na ciekawe zjawiska w nadchodzącym roku. Nie wątpię, że w kwestiach merytorycznych trudno byłoby mieć sensowne uwagi, znając Twoją wiedzę ale miałbym kilka w kwestiach technicznych związanych z edycją. Może moje uwagi pomogą w doszlifowaniu publikacji.

Po szybkim przeglądzie tekstu:
- w zasadzie dość konsekwentnie trzymasz się "kropki" jako separatora dziesiętnego, ale są też w niektórych fragmentach używane "przecinki", np. na stronie 235, warto byłoby ujednolicić;
- str. 70 - pierwszy akapit - tekst w nawiasach zaczyna się nawiasem "[" a zamykany jest nawiasem ")";
- str. 97 - pierwszy akapit - "W chwili pisania tego tekstu (1 października 2014) do planet karłowatych zalicza się następujące ciała ..." - wydaje mi się, że mogłoby być już przywołanie 2016 roku, jako roku publikacji, ale być może intencją było celowe pozostawienie roku 2014;
- str. 127 - trzeci akapit - "Niestety, jej jasność szyblo malała ..." - powinno być "Niestety jej jasność szybko malała ...";
- str. 127 - ostatni akapit - "Kometa zbliża się do Słońca po wydłuóżnej orbicie" - powinno być "Kometa zbliża się do Słońca po wydłużonej orbicie";
- str. 149 i kilka kolejnych - postawiłbym "kropkę" na końcu ostatniego zdania;
- str. 183 - pierwszy akapit - "... i sa możliwe jedynie w pobliżu opozycji planety" - powinno być "... i są możliwe jedynie w pobliżu opozycji planety";
- str. 183 - pierwszy akapit - "Mars znajdzie się w opozycjio dopiero ..." - powinno być "Mars znajdzie się w opozycji dopiero ...";
- str. 189 - pierwszy akapit "zaczerpnięty z nie wydawanego już obecnie" - rozważyłbym zastąpieniem "zaczerpnięty z niewydawanego już obecnie";
- str. 190 - koniec ostatniego akapitu - "31+(-9.63)=." - trochę dziwnie to wygląda "równa się kropka". Może warto podać liczbę, wynik działania 21.37, szczególnie, że w poprzednich akapitach wyniki takich działań są podane;
- str. 206 - ostatni akapit - postawiłbym "kropkę" na końcu ostatniego zdania;
- str. 233 - przedostatni akapit - pierwsze wypunktowanie - brakuje "kropki" na końcu zdania;
- str. 235 - jak wcześniej wspomniałem, separatorem dziesiętnym jest tutaj "przecinek", odmiennie niż stosowana raczej konsekwentnie "kropka";
- str. 236 - drugi akapit - postawiłbym "kropkę" na końcu ostatniego zdania;
- str. 266 - pod koniec drugiego akapitu - "wynosi 0,2 mag/arcsec2 ..." - uciekł indeks górny stosowany w częściach Almanachu;
- str. 272 - "Oznaczenie tabeli" - można byłoby poprawić formatowanie dla ostatniego akapitu;

Oczywiście powyższe uwagi nie mają wpływu na merytoryczną ocenę i jakość Almanachu.

Pozdrawiam,
Dominik

Temat postu: Re: Aktualny Almanach Astronomiczny
PostWysłany: Nie Gru 11, 2016 10:44 pm 

Wielkie dzięki!
Wzorcowa korekta - o takiej marzy każdy autor (i nie jest to, bynajmniej, stwierdzenie uszczypliwe :-) ). Już poprawiłem, jak tylko wprowadzę uwagi innych wstępnych czytelników, wersję poprawioną umieszczę jeszcze dzisiaj na stronie.
Podziwiam skrupulatność!
Pozdrawiam,
Tomek

Profil E-mail  

PostWysłany: Nie Gru 11, 2016 11:58 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Krosno/Kraków
W Almanachu brakuje komety 45P/Honda-Mrkos-Pajdusakova. Co prawda w peryhelium będzie ona 31 grudnia 2016, ale to w lutym 2017 przejdzie blisko Ziemi i będzie przez kilka tygodni widoczna w lornetkach - początkiem lutego powinna mieć 6 - 7 mag.

Druga sprawa to kometa C/2016 U1 (NEOWISE) - ona już teraz jest jaśniejsza od 10 mag, a w Almanachu jest informacja, że w maksimum będzie mieć 14 mag.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Gru 12, 2016 12:54 am 

Odpowiadam na pytanie drugie:

Niestety, tworząc efemerydę muszę zawsze bazować na publikowanych parametrach jasności komety, a dla C/2016 U1 (NEOWISE) podawane aktualnie przez MPC parametry to H=19.0 i n=4.0. To, że jest jaśniejsza od przewidywań, to inna sprawa - takie już bywają komety.

Odpowiadam na pytanie pierwsze:

Po przepuszczeniu 45P przez moje "młyny obliczeniowe" wyszło mi, że rzeczywiście od ok. 6 lutego powinna być widoczna pod koniec nocy astronomicznej z jasnością ok. 7.8 mag. Potem będzie szybko szła do góry i w połowie lutego będzie widoczna przez całą noc wysoko na niebie, wtedy z jasnością ok. 9 mag, ale już 20 lutego tylko 10.1. W Almanachu podaję dokładne efemerydy tych komet, których obserwacja przez zwykłe lornetki nie powinna sprawiać problemu. Tu raczej problemy będą (zwłaszcza, że 11 lutego jest pełnia Księżyca). Krótko mówiąc - wątpię, czy będzie to kometa obserwowalna. Chociaż może w kolejnych Almanachach warto zrobić dział komet słabszych?

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Gru 12, 2016 1:33 pm 
Awatar użytkownika

Niestety, tworząc efemerydę muszę zawsze bazować na publikowanych parametrach jasności komety, a dla C/2016 U1 (NEOWISE) podawane aktualnie przez MPC parametry to H=19.0 i n=4.0. To, że jest jaśniejsza od przewidywań, to inna sprawa - takie już bywają komety.

A dlaczego musi Pan bazować na tych parametrach? MPC specjalizuje się w obserwacjach astrometrycznych, a parametry fotometryczne, do których (zresztą słusznie) nie przywiązuje większej wagi podaje niejako przy okazji.
Warto pamiętać, że parametry fotometryczne nie mają głębszego sensu fizycznego (są parametrami czysto empirycznymi) i są dużym uproszczeniem, które bardzo często "nie działa".

Po przepuszczeniu 45P przez moje "młyny obliczeniowe" wyszło mi, że rzeczywiście od ok. 6 lutego powinna być widoczna pod koniec nocy astronomicznej z jasnością ok. 7.8 mag. Potem będzie szybko szła do góry i w połowie lutego będzie widoczna przez całą noc wysoko na niebie, wtedy z jasnością ok. 9 mag, ale już 20 lutego tylko 10.1. W Almanachu podaję dokładne efemerydy tych komet, których obserwacja przez zwykłe lornetki nie powinna sprawiać problemu. Tu raczej problemy będą (zwłaszcza, że 11 lutego jest pełnia Księżyca). Krótko mówiąc - wątpię, czy będzie to kometa obserwowalna. Chociaż może w kolejnych Almanachach warto zrobić dział komet słabszych?

Tylko że te "młyny obliczeniowe", o których Pan wspomina znów bazują na parametrach fotometrycznych podawanych przez MPC. W rzeczywistości ta kometa podczas każdego z ostatnich 3 powrotów, w których po peryhelium warunki do jej obserwacji były korzystne (w latach 1996, 2001, 2011), po peryhelium słabła dużo wolniej niż wynikałoby to z parametrów podawanych przez MPC, przy czym za każdym razem jej jasność heliocentryczna zmieniała się tak samo. Zakładając, że i tym razem tak będzie, można się spodziewać, że w dniach 5-8 lutego jasność tej komety będzie się utrzymywać na poziomie około 6 mag i z ciemnych miejsc będzie bez najmniejszego problemu widoczna nawet w małych lornetkach. Później rzeczywiście przez niecały tydzień będzie ją ciężko obserwować ze względu na Księżyc, ale od połowy lutego warunki do jej obserwacji będą wspaniałe, a sądząc po jasności w poprzednich powrotach można liczyć na to, że ciągle będzie mieć jasność około 7 mag, a do końca powinna pozostać jaśniejsza od 10 mag. Problemem może być to, że będzie mieć dość duże rozmiary kątowe i będzie rozmyta, więc z miast i jasnych okolic podmiejskich może rzeczywiście być obiektem trudnym.

Bardzo lubię Almanach i doceniam ogrom pracy włożony w jego tworzenie, jednak kiedy widzę prognozę jasności komety, która z całą pewnością się nie zrealizuje (taka kometa C/2016 U1 (NEOWISE) już jest o ponad 4 mag jaśniejsza od maksymalnej jasności podanej w Almanachu), to nie potrafię przejść obok tego obojętnie wink.png.

Mam jeszcze pytanie o Metodę Kometarną wyznaczania jasności powierzchniowej nocnego nieba. Mam wrażenie, że kiedyś już o to Pana pytałem, jednak nie pamiętam odpowiedzi. Myślę, że temat może być ciekawy także dla innych, pojawia się też w Almanachu, dlatego pytam tutaj. Pisze Pan o tej metodzie:

(...) oparta jest na pomiarach jasności powierzchniowej najsłabszych widocznych na niebie obiektów rozmytych.Jasność ta powinna być praktycznie równa, lecz faktycznie jest nieco większa od jasności powierzchniowej nocnego nieba.

Skąd wzięło się to stwierdzenie?

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Gru 12, 2016 11:01 pm 

piotrekguzik napisał(a):

piotrekguzik napisał(a):
A dlaczego musi Pan bazować na tych parametrach? MPC specjalizuje się w obserwacjach astrometrycznych, a parametry fotometryczne, do których (zresztą słusznie) nie przywiązuje większej wagi podaje niejako przy okazji.
Warto pamiętać, że parametry fotometryczne nie mają głębszego sensu fizycznego (są parametrami czysto empirycznymi) i są dużym uproszczeniem, które bardzo często "nie działa".

Bazuję na parametrach MPC, gdyż głównie zależy mi na dokładności i aktualności elementów orbity, a to mi raczej MPC zapewnia. Rzeczywiście, parametry fotometryczne są niejako "przy okazji" i w sumie pozwalają się z grubsza zorientować, z jakim obiektem mamy do czynienia (czy warto się nim zainteresować).

piotrekguzik napisał(a):
Tylko że te "młyny obliczeniowe", o których Pan wspomina znów bazują na parametrach fotometrycznych podawanych przez MPC. W rzeczywistości ta kometa podczas każdego z ostatnich 3 powrotów, w których po peryhelium warunki do jej obserwacji były korzystne (w latach 1996, 2001, 2011), po peryhelium słabła dużo wolniej niż wynikałoby to z parametrów podawanych przez MPC, przy czym za każdym razem jej jasność heliocentryczna zmieniała się tak samo. Zakładając, że i tym razem tak będzie, można się spodziewać, że w dniach 5-8 lutego jasność tej komety będzie się utrzymywać na poziomie około 6 mag i z ciemnych miejsc będzie bez najmniejszego problemu widoczna nawet w małych lornetkach. Później rzeczywiście przez niecały tydzień będzie ją ciężko obserwować ze względu na Księżyc, ale od połowy lutego warunki do jej obserwacji będą wspaniałe, a sądząc po jasności w poprzednich powrotach można liczyć na to, że ciągle będzie mieć jasność około 7 mag, a do końca powinna pozostać jaśniejsza od 10 mag. Problemem może być to, że będzie mieć dość duże rozmiary kątowe i będzie rozmyta, więc z miast i jasnych okolic podmiejskich może rzeczywiście być obiektem trudnym.

Nie, moje "młyny" nie bazują na parametrach jasności, lecz podają mi widzialność komety dla danych współrzędnych w podanym okresie czasu w poszczególnych momentach (świty, kulminacja, zmierzchy). Jasność nie ma tu nic do rzeczy. Jasność uwzględniam "przy okazji" analizując to, co mi "młyny" podadzą. A co do krzywej jasności - nie mogę do każdej komety analizować jej krzywej empirycznej z poprzednich powrotów (jeżeli były). Zasada jest prosta - do wszystkich komet stosuję tę samą procedurę. Jakiś model trzeba przyjąć. Jeśli nie MPC, to co? Może rzeczywiście w tym przypadku zbyt pochopnie 45P odrzuciłem, ale mam złe doświadczenia z dostrzegalnością komet krótkookresowych na wysokościach (w sumie) niedużych. Nie chcę potencjalnych obserwatorów zniechęcić.

piotrekguzik napisał(a):
Bardzo lubię Almanach i doceniam ogrom pracy włożony w jego tworzenie, jednak kiedy widzę prognozę jasności komety, która z całą pewnością się nie zrealizuje (taka kometa C/2016 U1 (NEOWISE) już jest o ponad 4 mag jaśniejsza od maksymalnej jasności podanej w Almanachu), to nie potrafię przejść obok tego obojętnie wink.png.

Ona teraz jest tak jasna, ale czy na pewno potem też będzie? Przecież prognozowanie jasności komet jest w sumie "wróżeniem z fusów". A jak było z Holmesem? Też jej nie dałem wtedy do Almanachu, bo kto mógł przypuszczać takie zachowanie.

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Gru 13, 2016 10:17 am 
Awatar użytkownika

Nie, moje "młyny" nie bazują na parametrach jasności, lecz podają mi widzialność komety dla danych współrzędnych w podanym okresie czasu w poszczególnych momentach (świty, kulminacja, zmierzchy). Jasność nie ma tu nic do rzeczy. Jasność uwzględniam "przy okazji" analizując to, co mi "młyny" podadzą. A co do krzywej jasności - nie mogę do każdej komety analizować jej krzywej empirycznej z poprzednich powrotów (jeżeli były). Zasada jest prosta - do wszystkich komet stosuję tę samą procedurę. Jakiś model trzeba przyjąć. Jeśli nie MPC, to co? Może rzeczywiście w tym przypadku zbyt pochopnie 45P odrzuciłem, ale mam złe doświadczenia z dostrzegalnością komet krótkookresowych na wysokościach (w sumie) niedużych. Nie chcę potencjalnych obserwatorów zniechęcić.

To prawda, zbyt optymistyczne prognozy mogą zrobić dużo więcej złego niż prognozy nazbyt ostrożne.

piotrekguzik napisał(a):

Ona teraz jest tak jasna, ale czy na pewno potem też będzie? Przecież prognozowanie jasności komet jest w sumie "wróżeniem z fusów". A jak było z Holmesem? Też jej nie dałem wtedy do Almanachu, bo kto mógł przypuszczać takie zachowanie.

Pisząc o C/2016 U1 (NEOWISE) chodziło mi o to, że w Almanachu podana jest jasność maksymalna równa 14.3 mag, podczas gdy kometa już teraz ma około 10 mag. Bez względu na to, co się z nią stanie, maksymalna jasność jaką osiągnie będzie o co najmniej 4 mag większa niż 14.3 mag (nawet jeśli od dziś zacznie słabnąć).
No pewnie, że niektórych rzeczy nie da się przewidzieć (tak jak wybuch 17P/Holmes), gdyby jednak prognozowanie jasności komet było równoważne z wróżeniem z fusów, to nie miałoby żadnego sensu podawanie jakichkolwiek jasności w efemerydach. Oczywiście, jakiekolwiek prognozy jasności komet obarczone są dużą niepewnością i to jest właśnie jeden z powodów, które sprawiają, że komety są tak ciekawe ;).

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Gru 13, 2016 11:30 am 

piotrekguzik napisał(a):
Pisząc o C/2016 U1 (NEOWISE) chodziło mi o to, że w Almanachu podana jest jasność maksymalna równa 14.3 mag, podczas gdy kometa już teraz ma około 10 mag. Bez względu na to, co się z nią stanie, maksymalna jasność jaką osiągnie będzie o co najmniej 4 mag większa niż 14.3 mag (nawet jeśli od dziś zacznie słabnąć).
No pewnie, że niektórych rzeczy nie da się przewidzieć (tak jak wybuch 17P/Holmes), gdyby jednak prognozowanie jasności komet było równoważne z wróżeniem z fusów, to nie miałoby żadnego sensu podawanie jakichkolwiek jasności w efemerydach. Oczywiście, jakiekolwiek prognozy jasności komet obarczone są dużą niepewnością i to jest właśnie jeden z powodów, które sprawiają, że komety są tak ciekawe ;).

I to jest, myślę, rozsądne podsumowanie naszej dyskusji :)
Co do NEOWISE na swoją obronę mam jeszcze to, że jak oddawałem Almanach do Recenzenta, to jej "szalonych" prognoz jeszcze nie było. A jak praca było po recenzji, to jak najszybciej, po wskazanych poprawkach, dawałem ją na stronę (swoją drogą, trochę niezręcznie coś zmieniać - nie piszę tu o poprawianiu ewidentnych pomyłek - po recenzji. Recenzent mógłby się poczuć przynajmniej urażony). Mam chyba pomysł na przyszłość - zaznaczać w jakiś sposób komety "podejrzane", że mogą być jaśniejsze od przewidywań (np. niebieska czcionka itp.). A co do zbyt optymistycznych prognoz mam pewien uraz, chyba od czasów pamiętnej komety C/1973 E1 (Kohoutek). Miała to być moja pierwsza kometa, ale się nią nie stała. Potem jeszcze nie udało mi się zaobserwować rzekomo bardzo jasnego Enckego i od tej pory aż do czasów komety Halleya uważałem, że komety są to ciała w warunkach amatorskich raczej nieobserwowalne. Nie chciałbym, żeby komuś też coś takiego się przydarzyło, toteż daję jedynie komety w miarę "pewne" (chociaż i tu, jak wiadomo, zdarzają się "niewypały").

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 34 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 16 gości