* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 34 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
 Temat postu: Aktualny Almanach Astronomiczny
PostWysłany: Sob Lis 27, 2010 8:43 pm 

Miejscowość: Kraków
Informuję, że na stronie Regulusa: http://regulus.wis.pk.edu.pl/ można pobrać (w całości lub w częściach) "Almanach Astronomiczny" mojego autorstwa.

Profil E-mail  

Temat postu: Re: Almanach Astronomiczny 2011
PostWysłany: Nie Lis 28, 2010 8:39 am 

Miejscowość: Zabierzów koło Krakowa
Dziękuję Panie Tomaszu już sobie ściągnąłem.

Pozdrawiam EDI

PostWysłany: Nie Lis 28, 2010 9:18 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Przysietnica
Bardzo Dziękuje :wink: Na to właśnie czekałem..

Pozdrawiam

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Gru 22, 2010 8:12 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Radzyminek k/ Płońska
Moim skromnym zdaniem jest pewna mała słabość i niekonsekwencja w Almanachu, który sobie - tak czy owak - bardzo cenię i co roku ściągam. Ów słaby punkt to brak map do obserwacji gwiazd zmiennych. Trochę zastanawia mnie, czemu jest tyle map z pozycjami planetoid, komet, planet, a brakuje map z gwiazdami zmiennymi. Wiem, że można sobie je znaleźć na stronie AAVSO, ewentualnie zrobić samemu. Ale to samo dotyczy w/w obiektów. A przecież obserwacje gwiazd zmiennych mają, przynajmniej moim skromnym zdaniem, większą wartość niż odnalezienie i śledzeniem np. jakiejś planetoidy. Przydałoby się chociaż kilka map, dotyczących bardziej wartościowych zmiennych jak V836 Cygni, którą obejmował m.in. program GZZ prowadzony przez obserwatorium na Suhorze. Proponowałbym także mapki dla EE Peg, DO Cas, V346 Cyg, EK Cep, MY Cyg. Oczywiście proszę to traktować jako taką luźną propozycję. Może warto ten pomysł przemyśleć? :?:

Profil E-mail  

PostWysłany: Nie Sty 02, 2011 11:36 am 
Awatar użytkownika

Panie Tomaszu robi Pan naprawdę dobrą robotę,jasno przejrzyście i zawsze na czas.

PostWysłany: Wto Maj 03, 2011 2:12 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Częstochowa
niezłe, a nawet bardzo dobre :) zaraz sobie wstawię link na mojej stronce :wink:

Profil E-mail  

Temat postu: Almanach Astronomiczny 2012
PostWysłany: Pon Gru 19, 2011 3:19 pm 

Informuję, że na stronie Regulusa: http://regulus.astrohobby.pl/ można pobrać (w całości lub w częściach) "Almanach Astronomiczny na rok 2012" mojego autorstwa

Profil E-mail  

Temat postu: Re: Almanach Astronomiczny 2012
PostWysłany: Pon Gru 19, 2011 5:21 pm 
Awatar użytkownika

Dzięki panie Tomku dla mnie to sztandarowa pozycja.

PostWysłany: Pon Gru 19, 2011 6:15 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Kobierzycko (k.Sieradza)
Coś mi nie pasują efemerydy Wenus na 2012 są identyczne jak na 2011r.to chyba jakaś pomyłka :?:

Uranometria 2000.0
The Night Sky Observer's Guide Vol 1&2
Canon EOS 650D

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Gru 19, 2011 10:59 pm 

Jeszcze jedno - w ramach prezentu Świątecznego na stronie http://regulus.astrohobby.pl/ można też znaleźć zestaw mapek okolic gwiazd zmiennych, jako dodatek do Almanachów (powyżej nich).

Robert-S napisał(a):
Coś mi nie pasują efemerydy Wenus na 2012 są identyczne jak na 2011r.to chyba jakaś pomyłka :?:

Wielkie dzięki, już podmieniłem. To była zaleta drukowanych "Kalendarzy", że były one sprawdzane przez recenzentów przed wydrukiem.

Profil E-mail  

Temat postu: Almanach Astronomiczny na rok 2013
PostWysłany: Sob Gru 22, 2012 8:42 pm 

Informuję, że na stronie Regulusa: http://regulus.astrohobby.pl/ można pobrać (w całości lub w częściach) "Almanach Astronomiczny na rok 2013" mojego autorstwa. Proszę również o opinie - czy ta pozycja jest przydatna/potrzebna? Spotkałem się z opiniami, że jest on anachroniczny w dobie Internetu i dostępu do wielu programów astronomicznych.

Profil E-mail  

Temat postu: Re: Almanach Astronomiczny na rok 2013
PostWysłany: Sob Gru 22, 2012 9:15 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Kobierzycko (k.Sieradza)
Witam.
Panie Tomaszu nie wyobrażam sobie lepszej pozycji od tej której jest Pan autorem.
Posiadam kalendarze począwszy od roku 1994 które kupowałem w PTMA.Teraz co roku pobieram i drukuję kalendarz w domu a następnie daję do drukarni która robi mi z tego w pełni funkcjonalną pozycję książkową.
Przecież taki kalendarz można wszędzie ze sobą zabrać na obserwacje.
Mam nadzieję że pozycja utrzyma się przez wiele kolejnych lat.

Uranometria 2000.0
The Night Sky Observer's Guide Vol 1&2
Canon EOS 650D

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Gru 22, 2012 9:19 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: PSR B1620-26 c Methuselah
Dołączam się do poprzednika.

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Gru 22, 2012 9:58 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Żywiec
Pamiętam z jakim podnieceniem czekałem na list z PTMA a Kalendarzem! Jest moją tradycją planowanie obserwacji w okresie świątecznym na następny rok właśnie z pomocą tego kalendarza.
Również go drukuję. Oczywiście pewne części bardziej mnie interesują a inne mniej - np. czasy zachodów i wschodów Słońca biorę z jakiegoś programu a nie odczytuję z kalendarza ale WSZELKIE INNE DANE z kalendarza uważam za bardzo cenne. Oczywiście ktoś może powiedzieć, że wszystko można wygenerować odpowiednim programem, ale w kalendarzu zrobił to za nas autor i mamy przegląd wszystkich ważnych zjawisk w danym roku.

Zdecydowanie uważam, że TRZEBA kontynuować to dzieło.
Jednocześnie dziękuję Panu Tomaszowi Ściężorowi za udostępnianie kalendarza i życzę wytrwałości przy opracowywaniu następnych.

Temat postu: Re: Almanach Astronomiczny 2011,2012 i 2013
PostWysłany: Nie Gru 23, 2012 10:52 pm 

Jeszcze jedna sprawa. Proszę o wskazywanie zauważonych błędów, abym je mógł poprawiać. A'propos - na jednym z forów zauważono, że "jeżeli publikuje się takie opracowania to należy zadbać aby były one poprawne a tymczasem w Pańskim Almanachu na rok 2012 wykryłem liczne błędy a badałem tylko kwestię księżyców galileuszowych. Jeżeli podobna ilość błędów jest w innych działach, to należy przemyśleć czy warto pracę z takimi niedociągnięciami upubliczniać." Czy zauważyliście błędy w księżycach galileuszowych? Ja nie mogę znaleźć - proszę o pomoc.

Profil E-mail  

Temat postu: Re: Almanach Astronomiczny 2011,2012 i 2013
PostWysłany: Sob Sty 05, 2013 10:46 pm 
Awatar użytkownika

Tomasz Ściężor napisał(a):
Czy zauważyliście błędy w księżycach galileuszowych? Ja nie mogę znaleźć - proszę o pomoc.

Mamy rok 2013 więc ... co było, a nie jest nie pisze się w rejestr. Podziękowania, przynajmniej będę wiedział o ile każdy dzień robi się dłuższy! :D

12" maleństwo na Dobsonie, Soligor MT-800, Orion 80ED APO, C40D, Nikon 12x50, 3,5-13 LVW i kilka większego kalibru, Barlow x2 2" i GSO x5 1,25", szare i kolorowe szkiełka, trochę różnego złomu i ciągle coś przybywa do kompletu.

Profil E-mail  

Temat postu: Almanach Astronomiczny na rok 2014
PostWysłany: Wto Gru 10, 2013 8:54 pm 

Informuję, że na stronie Regulusa: http://regulus.astrohobby.pl/ można pobrać (w całości lub w częściach) "Almanach Astronomiczny na rok 2014" mojego autorstwa. Po raz pierwszy praktycznie wszystkie wykresy i mapki są kolorowe - proszę o opinie, czy tak jest lepiej. Poza tym oczywiście proszę o wytknięcie ewentualnych błędów - nikt nie jest nieomylny a czas na poprawienie do Nowego Roku jeszcze jest.

Profil E-mail  

Temat postu: Re: Almanach Astronomiczny na rok 2014
PostWysłany: Śro Gru 11, 2013 12:12 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Żywiec
Tradycyjnie pobiorę kalendarz. Dzięki za udostępnienie!

Temat postu: Re: Almanach Astronomiczny 2011, 2012, 2013, 2014
PostWysłany: Wto Lut 04, 2014 10:40 am 
Awatar użytkownika

Pobrałem, wydrukowałem, wgryzam się.
A skwapliwie skorzystałem bo na dzień dobry znalazłem w Almanachu kilka potrzebnych mi aktualnie opracowań.

Jeżeli chodzi o kolor to wprawdzie nie mam porównania do poprzednich wydań ale pracując na co dzień z różnymi drukowanymi dokumentami mogę powiedzieć, że ich czytelność (oraz estetyka) niepomiernie wzrastają przy zastosowaniu koloru.
Dlatego popieram i cieszę się z kolorowego Almanachu.

Szanownemu Autorowi bardzo dziękuję za opracowanie i udostępnienie Almanachu.

Życzę zadowolenia i radości z pracy oraz długich lat kontynuacji dzieła.

krater

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Lut 04, 2014 3:03 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Szczytno
Kawał dobrej roboty
Pozdrawiam

PostWysłany: Śro Mar 19, 2014 1:07 pm 

Witam wszystkich.
Ja również dziękuję, jestem tu nowy i żałuję ze trochę się spóźniłem - wcześniej było tu więcej ludzi do rozmowy :)

Profil E-mail  

Temat postu: Zmiana adresó Almanachów Astronomicznych
PostWysłany: Wto Kwi 22, 2014 10:38 pm 

Uległa zmianie strona klubu "Regulus", a więc również Almanachów Astronomicznych. Można je teraz znaleźć pod adresem: http://regulus.wis.pk.edu.pl/

Administrator już to poprawił w pierwszym poście wątku.

Profil E-mail  

Temat postu: Re: Aktualny Almanach Astronomiczny
PostWysłany: Sob Lut 21, 2015 8:53 pm 

Miejscowość: delokalizacja...
Panie Tomku,

Pana Almanach Astronomiczny zawiera błędy. Wczoraj tj. 20 lutego obserwowałem koniec zakrycia przez Jowisza swojego księżyca Io, a w almanachu to zjawisko jest datowane na dzień 19 lutego. Dzisiaj niestety nie obserwowałem Jowisza, ale zarówno Stellarium jak i strona http://www.calsky.com pokazują, że właśnie na tarczy Jowisza widoczny jest cień rzucany przez Europę, a w almanachu nie ma o tym zjawisku żadnej wzmianki. Następne przewidziane w almanachu zjawisko z dnia 22 lutego tj. tranzyt Ganimedesa na tle Jowisza wg. Stellarium nie ma miejsca.

Pomysł na wydanie Almanachu Astronomicznego jest super i bardzo cieszę się, że podjął się Pan tego zadania, ale takie pomyłki trochę rozczarowują i zniechęcają do korzystania z niego, a nie jest to jego pierwsza edycja. Czy nikt do tej pory nie zauwazył tych pomyłek z księżycami Jowisza?

W przyszłości byłoby miło znaleźć w almanachu tranzyty Wielkiej Czerwonej Plamy, które akurat Stellarium pokazuje źle. Również bardzo fajna byłaby wersja almanachu w formie strony WWW, gdzie byłaby możliwość szybkiego wyklikania interesującej informacji, zamiast przewijać strony tam i z powrotem. Nie wiem jak Pan dokładnie tworzy ten alamach (tzn. czy ręcznie, czy automatycznie wg. jakiegoś szablonu), ale możnaby w pierwszej kolejności zrobić stronę WWW, z której automatycznie co roku byłaby generowana wersja do druku.

Pozdrawiam i trzymam kciuki za edycję bez chochlików.

MK,

Profil E-mail  

PostWysłany: Nie Lut 22, 2015 12:40 am 

Szanowny MK,
Cóż, wypadałoby odpowiedzieć, że nie ma ludzi nieomylnych. Ale autorowi nie wypada. Przyczyna błędu była bardzo dziwna - po prostu zamieściłem tabelę z 2013 r. - jak to się stało, nie wiem. Już umieściłem na stronie tabelę poprawną, proszę sprawdzić. Pańskie zjawiska w niej, oczywiście, są podane.
Przykre jest jednak dla mnie stwierdzenie, "Czy nikt do tej pory nie zauważył tych pomyłek z księżycami Jowisza?". Czy zakłada Pan, że co roku popełniam te błędy? Był kiedyś problem minutowych różnic momentów tych zjawisk (z Almanachu) z momentami realnymi, ale było to spowodowane używaniem złego oprogramowania - zostało to już dawno poprawione. Poza tym, czy Pan nieco nie uogólnia ("takie pomyłki trochę rozczarowują i zniechęcają do korzystania z niego, a nie jest to jego pierwsza edycja.")?
"Almanach" jest recenzowany i sprawdzany - tabela, w której Pan zauważył błędy, widocznie została "przeoczona". Będąc świadomym takich zagrożeń, zwróciłem się jeszcze w grudniu do grona użytkowników o weryfikację tego wydawnictwa (takie są zalety wydawnictw cyfrowych) - Pan zweryfikował negatywnie tabelę zjawisk w układzie księżyców Jowisza i za to dziękuję. Czy to jednak powód, aby negować całe wydawnictwo?
Co do tranzytów WCP - nie ma problemu. W sumie, dane te w Almanachu są - proszę przeczytać tekst na stronie 56. Ale rzeczywiście, taką tabelkę mogę w przyszłości dołączyć. Co do błędów Stellarium i innych tego rodzaju programów - nie uwzględniają one tego, że WCP "pływa" w długości i jej położenie z roku na rok się zmienia.
Co do strony - Almanach jest wydawnictwem, tyle że cyfrowym. Strona WWW to byłoby coś zupełnie innego. Zresztą, aby ułatwić użytkowanie, oprócz całego pliku Almanachu daję też go w wersji podzielonej na bloki tematyczne. Wtedy nie trzeba przewijać stron (a jeżeli, to kilka).

Co do propozycji tworzenia automatycznie Almanachu ze strony, to jest to (z różnych powodów) niemożliwe.

Jeszcze raz dziękuję za zwrócenie uwagi (będę się lepiej pilnował w przyszłości) i (wbrew pozorom) czekam na dalsze.
Tomasz Ściężor

Profil E-mail  

PostWysłany: Nie Lut 22, 2015 10:58 am 

Miejscowość: delokalizacja...
Panie Tomku. Dziękuję za szybką reakcję i poprawieine błędu.

Przykre jest jednak dla mnie stwierdzenie, "Czy nikt do tej pory nie zauważył tych pomyłek z księżycami Jowisza?". Czy zakłada Pan, że co roku popełniam te błędy? Był kiedyś problem minutowych różnic momentów tych zjawisk (z Almanachu) z momentami realnymi, ale było to spowodowane używaniem złego oprogramowania - zostało to już dawno poprawione.

Powyższe stwierdzenie było skierowane do użytkowników almanachu. Mamy już prawie marzec, więc z pewnością jakiś użytkownik zdążył zauważyć błąd o którym wspomniałem. Szkoda tylko, że to odkrycie zachował dla siebie.

Poza tym, czy Pan nieco nie uogólnia ("takie pomyłki trochę rozczarowują i zniechęcają do korzystania z niego, a nie jest to jego pierwsza edycja.")?

Rozumiem trudności w wydaniu almanachu nie zawierającego żadnego błędu, ale niemniej jednak takie jest moje odczucie w tej kwestii. Proszę się na mnie przez to nie obrażać :-).

Pozdrawiam,

MK

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 34 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 19 gości