GZ Fotozagadka nr 8

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

PostHenryk | 01 Paź 2005, 00:11

Tym razem nieco trudniejsza, za to nie chodzi o gwiazdę zmienną, ale o tą jasną gwiazdkę, co się chowa za drzewami.
Zdjęcie robione kilka dni temu, niedługo po zmroku, dzięki czemu łatwo się domyślić, gdzie szukać gwiazdki.
No więc kto się chowa za drzewami?
Image
 
Posty: 376
Rejestracja: 20 Wrz 2005, 18:01

PostHenryk | 02 Paź 2005, 09:30

Do tej pory odpowiedział prawidłowo jedynie SSW

Czas więc na podpowiedź, ale nie będzie łatwo :D . O kilka stopni na prawo od gwiazdki-zagadki znajduje się taka oto gromadka ;) :
Image
 
Posty: 376
Rejestracja: 20 Wrz 2005, 18:01

PostDominik Woś | 02 Paź 2005, 10:05

No wreszcie. :wink: Po tej podpowiedzi wysłalem odpowiedź :lol:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJanusz_P. | 02 Paź 2005, 10:23

Przy pierwszym zdjęciu zagadce tego gwiazdozbioru nawet nie brałem pod uwagę bo pełno by tam w kadrze było mgławic i gromad, a to ci Henryk zafundował nam niespodziankę tak kadrując fotę aby żadna się na nim nie załapała :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJaLe | 02 Paź 2005, 18:21

Widzę że idzie Wam wspaniale z zagadkami Henryka. Proszę zatem by ktoś się podzielił wiedzą w jaki sposób, czy też jakie macie sposoby w lokalizowaniu gwiazd i zmiennych w zagadkach Henryka?

To wspaniałe forum jest przecież takim miejscem, gdzie można zdobywać wiedzę od najlepszych.


pozdrawiam

JaLe
Awatar użytkownika
 
Posty: 7064
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJanusz_P. | 02 Paź 2005, 18:26

JaLe, jak to mawiają ćwiczenie czyni mistrza a znajomość nieba nie bierze się z nikąd tylko z doświaczenia obserwacyjnego.
Można też korzystać z pomocy naukowych jak programy astronomiczne z atlasem gwiazd ale to żmudna i długa droga do rozwiązywania zagadek 8)
Osobiście w gorszych przypadkach jak nie pamiętam co to za obiekt lub tylko wydaje mi się że wiem i mam dodatkowo sporo czasu to sprawdzam go w Guide 8.0 i to z reguły potwierdza lub rozwiewa moje typowania 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJaLe | 02 Paź 2005, 19:15

Tak, to fakt że doświadczenie robi swoje, ale ja spodziewałem się raczej, że może ktoś zdradzi jakiś swój osobisty sposób na taką szybką orientację. Nie wierzę że istnieje tylko jeden wspólny sposób na szukanie. :D Czyli spodziewałem się raczej odpowiedzi w stylu: zwracam uwagę na to i na to ........itd. 8)
Awatar użytkownika
 
Posty: 7064
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostHenryk | 02 Paź 2005, 19:21

JaLe napisał(a):Proszę zatem by ktoś się podzielił wiedzą w jaki sposób, czy też jakie macie sposoby w lokalizowaniu gwiazd i zmiennych



No cóż, możnaby powiedzieć, że ten typ tak ma :wink: .

A prawda jest taka, że należy choć trochę mieć rozeznania na niebie (niekoniecznie jak Janusz czy ja po 30 lat zadzierania głowy do góry :lol: ), do tego troszkę zmysłu orientacji, umiejętności posługiwania się jakimś atlasem (osobiście korzystam z CdC) i nieco intuicji, czyli wyczucia co autor zagadki miał na myśli... 8)
Jak się nie spróbuje, to się nie nauczy. I jeżeli macie wątpliwości, ale myślicie nad zagadkami, dawajcie znać na forum, będę wtedy wiedział, że podpowiedzi są wskazane i po jakimś czasie jakąś zamieszczę.

Na tą mam na razie 10 prawidłowych odpowiedzi, jutro powiem w jakim szukać gwiazdozbiorze, a pojutrze podam rozwiązanie :wink: .
 
Posty: 376
Rejestracja: 20 Wrz 2005, 18:01

PostHenryk | 02 Paź 2005, 19:28

JaLe napisał(a): Czyli spodziewałem się raczej odpowiedzi w stylu: zwracam uwagę na to i na to ........itd. 8)


Do każdej zagadki podchodzi się inaczej, nie ma standardów odgadywania.
Te, które obecnie podaję, są łatwe, proste i przyjemne, ale zdarza się podawać trudne, do których podchodzą tylko najmocniejsi obserwatorzy gwiazd zmiennych i to rozwiązanie często jest niemożliwe bez podpowiedzi.

A w wypadku aktualnej zagadki tok mój myślenia był taki: wczesna noc, dopiero co się ściemniło. Zdjęcie zrobione dopiero co, a gwiazdka idzie już do lasu. Od razu wiedziałem więc gdzie szukać i po kilku minutach dopasowałem ten rząd gwiazdek ponad lasem.
To było bowiem jedno z kilku zdjęć zrobionych w ciemno, więc sam nie wiedziałem co na nim jest. I zanim zadałem zagadkę, sam ją musiałem rozwiązać :wink:
Wczoraj zaś specjalnie pojechałem w teren sfotografować tą gromadkę obok, żeby dać podpowiedź :D
 
Posty: 376
Rejestracja: 20 Wrz 2005, 18:01

PostJaLe | 02 Paź 2005, 19:55

Bardzo ładnie to opisałeś Henryku. Podoba mi się porzedstawiony tok myślenia. Ciekawe o ile osób powiększy się teraz grono osób prawidłowo odpowiadających?
Awatar użytkownika
 
Posty: 7064
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostDominik Woś | 02 Paź 2005, 22:57

Z mojej perspektywy to powiem tak - lubię właśnie takie zagadki bo lubię ciekawe zdjęcia a te z zagadek Henryka są właśnie ciekawe. Kwestię zagadek traktuje jako możliwość poszerzenia wiedzy, a tej nigdy za dużo.

Zawsze sobie powtarzam, że rzucę to hobby związane z astronomią w momencie gdy przestanę się czegoś uczyć. Jednak zdaję sobie sprawę z tego, że to tak szybko (o ile wogóle) nie nastąpi :wink:

Zachęcam forumowiczów do udziału z zagadkach. Jak przypuszczam taki trening może się do czegoś przydać i to pewnie już za nie tak długo :lol:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJanusz_P. | 03 Paź 2005, 09:13

Henryk napisał(a): ...A w wypadku aktualnej zagadki tok mój myślenia był taki: wczesna noc, dopiero co się ściemniło. Zdjęcie zrobione dopiero co, a gwiazdka idzie już do lasu. Od razu wiedziałem więc gdzie szukać i po kilku minutach dopasowałem ten rząd gwiazdek ponad lasem.

Tylko że sam wiedziałeś doskonale że fociłeś na południu a ta gwiazdka z równolegle do horyzontu przesuniętymi drzewami mogła spokojnie dołować nad Pn horyzontem aczkolwiek mogło wydawać się logiczne że nie będziesz focił obiektu podczas jego dołowania i należało taką hipotezę raczej odrzucić :lol:
Czyli zawsze przy zagadkach trzeba posługiwać się dedukcją i zawęzić sobie znacznie obszar poszukiwań (tutaj do połudnowego horyzontu wieczorkiem z szerokości geograficznej Henryka oczywiście), korzystając z podpowiedzi i nawet podtekstów zawartych w pytaniu , które trzeba ze zrozumieniem przeczytać sobie nawet kilkakrotnie 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJaLe | 03 Paź 2005, 19:03

Janusz_P. napisał(a):Czyli zawsze przy zagadkach trzeba posługiwać się dedukcją i zawęzić sobie znacznie obszar poszukiwań (tutaj do połudnowego horyzontu wieczorkiem z szerokości geograficznej Henryka oczywiście), korzystając z podpowiedzi i nawet podtekstów zawartych w pytaniu , które trzeba ze zrozumieniem przeczytać sobie nawet kilkakrotnie 8)


I to mi się właśnie zaczyna coraz bardziej podobać.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7064
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostHenryk | 04 Paź 2005, 13:25

Niestety od wczoraj nie mam internetu, więc w tej chwili gościnnie korzystam, żeby poinformować o tym fakcie.
Rozwiązanie zagadki podam, jak odzyskam łączność ze światem...
 
Posty: 376
Rejestracja: 20 Wrz 2005, 18:01

PostHenryk | 04 Paź 2005, 23:05

Ostateczna podpowiedź.
Obszar zagadki znajduje się na poniższym, wykonanym na początku lipca zdjęciu:
Image
Dokładniej na dole zdjęcia, nieco na prawo od środka :wink: .
Jutro podam rozwiązanie.
 
Posty: 376
Rejestracja: 20 Wrz 2005, 18:01

PostHenryk | 05 Paź 2005, 18:14

Gwiazda z pierwszego zdjęcia, to sigma Strzelca, czyli Niunia, znaczy Nunki :wink: .
Gromada obok, to najjaśniejsza widoczna z północnej półkuli gromada kulista - M22.
Prawidłowo odpowiedzieli:
SSW
Domek, Janusz P (jednocześnie)
Robert Bodzoń
Heniek
Antyqjon
Adrian T
GTI
Damian
Andrzej Simiński
Dark

Gratuluję :)
 
Posty: 376
Rejestracja: 20 Wrz 2005, 18:01

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 135 gości

AstroChat

Wejdź na chat