Obserwacje zmiennych przy wykorzystaniu CCD

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

PostDominik Woś | 03 Paź 2005, 20:57

Właśnie skompletowałem mój mały zestawik do obserwacji zmiennych. Z jego pomocą zamierzam dokonywać dość dokładnych obserwacji gwiazd zmiennych. Zestaw składa się z bardzo czułej kamery CCD i małego obiektywu lustrzenego o ogniskowej 300mm i wyglada tak:

Image

Image

Sprzęt jest z GoTo więc jest możliwość automatycznego nakierowania na daną zmienną jeśli zna się jej współrzędne. Co więcej sprzęt umożliwia na bieżąco dokonanie pomiaru jasności z dokładnoscią do 0,01 mag :wink: Taka dokładność wymaga jednak kalibracji na jakiejś znanej gwieździe, która nie jest zmienną (ma stałą znaną jasność).

Sprzęt jest w zasadzie gotowy do obserwacji. Zamierzam sprawdzić go na zmiennych w Kasjopeji lub Andromedzie. Jeśli ktoś mógłby pomóc mi w znalezieniu współrzędnych (RA/DE) ok. 10-15 par gwiazd - jedna do kalibracji druga do pomiaru jasności (zmienna) to byłbym bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJaLe | 03 Paź 2005, 21:24

Czy planujesz stałe obserwacje zmiennych i w ten sposób wnieść swój wkład do nauki ?
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostDominik Woś | 03 Paź 2005, 21:26

JaLe napisał(a):Czy planujesz stałe obserwacje zmiennych i w ten sposób wnieść swój wkład do nauki ?


Nie wykluczam. Jeśli będę miał czas to przede wszystkim dla siebie a potem - może komuś się moje obserwacje przydadzą :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostDominik Woś | 05 Paź 2005, 11:37

Wczoraj miałem okazję przetestować "zestaw do fotometrii" :wink: Dokonałem nawet mojej pierwszej oceny pewnej zmiennej i postaram się wieczorem opublikować wynik (razem ze zdjęciem). W sumie mogę się z wami podzielić następującymi przemyśleniami:

1) próby fotometrii z wykorzystaniem filtra do luminancji "clear" (przepuszcza pełen zakres widma) nie zapewniają dokonania prawidłowej oceny - są dość duże różnice w stosunku do jasności katalogowych; co ciekawe ocena niektórych gwiazd jest prawidłowa a innych różni się nawet o 2 mag od katologowej :!:

2) zastosowanie zielonego filtra powoduje tzw. "efekt cudu" - wszystkie oceny są zbliżone do wartości katalogowych (bardzo zbliżone - różnice to 0,05-0,1 maga) i co najważniejsze w pełni powtarzalne, jednak czas naświetlania dla złapania słabszych gwiazd jest znacznie wydłużony w stosunku do ekspozycji z filtrem "clear". 30 sekundowa ekspozycja umożliwia sięgnięcie do ok. 11 mag (trochę kurcze długo a zasięg taki sobie ale to z filtrem przecież).

W sumie za pomocą takiego zestawu jeśli podłączymy go do komputera z oprogramowaniem do obsługi GoTo - mozna dokonać przynajmniej kilkunastu ocen w jeden wieczór.

No jeszcze kilka wieczorów testów i potem można działać.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostDominik Woś | 05 Paź 2005, 20:25

No to dobra, wrzucam zmienną z CCD. Być może następne będą zagadkami ale ta pierwsza to taki mały eksperyment.

EG And (wiadomo która bo to najjaśniejsza na zdjęciu - w centrum kadru):

Image

A tutaj moje pomiary testowe (o ile dobrze zanotowałem):

Image

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJanusz_P. | 05 Paź 2005, 20:37

To może w ramach optymalizacji czasu pracy zestawu eliminując długie skoki pomiedzy nastawieniami Go To zająć się lepiej zmienną zaćmieniową i zrobić za kilka godzin cały jej profil z wyznaczeniem minimum blasku :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostDominik Woś | 05 Paź 2005, 20:51

Janusz_P. napisał(a):To może w ramach optymalizacji czasu pracy zestawu eliminując długie skoki pomiedzy nastawieniami Go To zająć się lepiej zmienną zaćmieniową i zrobić za kilka godzin cały jej profil z wyznaczeniem minimum blasku :roll:


Jakie długie :lol: Maksimum 2 minutki z gwiazdozbioru do gwiazdozbioru :wink: Ale te zmienne zaćmieniowe to też ciekawa sprawa :lol:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJanusz_P. | 05 Paź 2005, 20:57

No wiesz :idea: odczyt jasności gwiazdy to powiedzmy 30s a dead time na naprowadzenie na następną gwiazdę zmienną to 400% czyli relatywnie bardzo długo a tak ustawiasz odczyt co minutę, zbierasz dane na wykresie i po jednej nocy nasz całe minimum blasku i dobre(dokładne) wyznaczenie jego minimum :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostDominik Woś | 05 Paź 2005, 21:19

Janusz_P. napisał(a):No wiesz :idea: odczyt jasności gwiazdy to powiedzmy 30s a dead time na naprowadzenie na następną gwiazdę zmienną to 400% czyli relatywnie bardzo długo a tak ustawiasz odczyt co minutę, zbierasz dane na wykresie i po jednej nocy nasz całe minimum blasku i dobre(dokładne) wyznaczenie jego minimum :roll:


Cały Janusz - racjonalny aż do bólu :lol:

Ale to własnie fajnie sobie tak pojeździć po niebie :lol:

Dobra dobra - podeślijcie RA i Dec jakiejś zacmieniowej i zobaczymy co się da zrobić :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJanusz_P. | 05 Paź 2005, 21:28

Zacznij od szkoleniówki jak RZ Cas czy Algola tak dla kalibracji sprzętu, tylko sprawdź najpierw kiedy ma mieć minimum blasku 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostDominik Woś | 05 Paź 2005, 21:49

Henryku - jakby coś to do ocen zmiennych zniechęcił mnie Janusz :lol: :lol: :lol:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 64 gości

AstroChat

Wejdź na chat