Spotkanie w Łomiankach

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

PostDominik Woś | 08 Paź 2005, 13:43

W dniach 7.10.2005 (wieczorem) do 8.10.2005 (rano) odbyło się spotkanie obserwacyjne w podwarszawskich Łomiankach. Uczestnikami spotkania byli Domek - jako gospodarz, Gregory (Grzesiek) i Likimar (Mariusz) jako goście. Spotkanie miało na celu wspólne obserwacje. Jak się okazało udało się zebrać całkiem ciekawy sprzęt i obserwować te same obiekty porównując obrazy pokazywane przez poszczególne teleskopy przy podobnych powiększeniach. Uczestnicy spotkania mieli do dyspozycji następujące teleskopy:

- Takahashi FS60 APO (malutki apochromat - apertura 60mm);
- MTO (recenzja była opublikowana tutaj: http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=168), czyli mały Maksutov;
- Nextar 5i (5 calowe SCT Celestrona);
- no i na deser TEC140 APO.

Image

Image


Stosowaliśmy okularki jesli dobrze pamiętam od 55mm (to tylko z TEC-iem) poprzez 40mm do 7mm (w tym + barlowy x2 i x3, a Grzesiek nawet razem x2 i x3 - czyli x6 :shock: ).

Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 21, a o godzinie 22 dołączył Mariusz (Likimar). Po krótkiej walce ze źle prowadzącym montażem SkyViewPro Grześka pomimo ustawienia przeze mnie montażu idealnie na polarną (były podejrzenia o wszystko - łącznie z padnięciem sprzętu) przystąpiliśmy do obserwacji. Okazało się, że zostały zamienione wtyczki do podłączenia sterownika do silników i montaż nie tyle źle prowadził co nie prowadził :wink: Zamiana wtyczek i prowadził idealnie.

No więc na pierwszy ogień poszły NGC869 i NGC884 (Double Cluster). Malutkie APO pokazywało trochę mniej niż więksi aperturą koledzy ale gwiazdki były w nim chyba najbardziej punktowe (tzw. "szpileczki"). MTO w porównaniu do 5 calowego SCT niewielką :wink: różnicę apertury nadrabiało skutecznie bardzo dobrym kontrastem. Trzeba przyznać, że MTO Grześka, jak i Nextar Mariusza są idealnie skolimowane.

Następnie skierowaliśmy teleskopy na Marsa, który ładnie szedł w górę. Gdy był już wyżej chłopaki nakręcili parę filmików i myśle, że się nimi pochwalą (pewnie w dziale Astrofotografia :wink: ). Mars chyba jednak najlepiej prezentował się z SCT ale MTO nie dawało się. Mariusz umiejetnie stosował różne filtry (od szarego poprzez czerwony, polaryzacyjny i nawet próbowaliśmy księżycowy). W sumie potwierdza się fakt, że SCT jest bardzo dobrym teleskopem do planet. W małym APO stosowaliśmy trochę za małe powiększenia (50x) aby móc obrazy Marsa porównać z MTO i Nextarem. Gdy koledzy walczyli z Marsem przetestowałem sobie natomiast FS60 z kamerką CCD SBIG STV i zrobiłem kolejne testy ocen jasności gwiazd (he he - na Plejadach między innymi 8) ).

Po pewnym czasie pięknie pokazał nam się Orion. Co prawda u mnie niestety wschodzi od strony łuny nad Warszawą ale dało się przeprowadzić obserwacje porównawcze. Sprawdzaliśmy rozdzielenie trapezu w M42 i ocenialiśmy ilość szczegółów mgławicy przy okazji Mariusz sprawdzał przydatność filtrów LPR i UHC. We wszystkich "maluszkach teleskopach" :wink: trapez prezentował się bardzo ładnie oraz było widać zarys rozwijającej skrzydła M42. Biegaliśmy dosłownie od teleskopu do teleskopu oceniając i porównując obrazy w tych trzech teleskopach różnych konstrukcji optycznych.

No i stało się - po pewnym czasie pięknie pokazał się Saturn. Był jeszcze stosunkowo nisko jednak nie mogliśmy sobie odmówić przyjemności spojrzenia na niego (ja pierwszy raz w sumie w tym sezonie). Moim zdaniem Saturn wygląda teraz ładniej niż w poprzednim sezonie. Przede wszystkim tarcza wystaje teraz poza poza pierścienie. Obrazy niskiego saturna prezentowały się znakomicie we wszystkich teleskopach o ile nie próbowało się zastosować zbyt dużego powiększenia, które skutecznie gwarantowało spadek ilości szczegółów wraz ze wzrostem powiększenia. Mnie uwiódł widok saturna przez FS60 (ogniskowa 355mm) z okularem ortho 7mm. Powiększenie ok. 50x ale Saturn pięknie się prezentował. Nie sądziłem, że 60mm szkło może tak ładnie pokazywać te większe planetki.

No i na deser po 2:30 postanowiliśmy zobaczyć co pokaże TEC140. Najpierw Mars - tutaj raczej ładnie widoczne szczegóły na tarczy. Potem M42 - nie wiem czy mi się wydawało czy nie chyba trapezik rozdzielał się na 6 składników, ale może to moja wyobraźnia :wink: Mgławica ładnie widoczna na tle łuny nad Warszawą. Z filtrem UHC widoczne były pociemnienia w okolicy trapezu i więcej szczegółów w ramionach mgławicy. No i na koniec Saturn. Próbowaliśmy zastosować powiększenie 280x ale to było trochę za dużo na niskiego jeszcze Saturna. 140x (barlow + ortho 7m) pokazywał Saturna z przerwą Cassiniego i pasem na tarczy. Ciekawostka - z okularem Ortho 7mm wszyscy mieliśmy tak samo ustawioną ostrość. Z okularem X_Cel Celestrona 8mm trzeba było przeregulowywać ostrość dla każdego obserwatora :shock: Z czego to może wynikać ? Ale i tak Ortho na Saturnie zdeklasowało inne okularki.

Ok. godziny 5:00 zdecydowaliśmy o zakończeniu spotkania i spakowaniu sprzętu.

Dziękuję jeszcze raz serdecznie kolegom za niezwykle miłe spotkanie. Mam nadzieję, że uda się powtarzać je jak najczęściej.

Mam też nadzieję, że za bardzo nie zanudziłem Was w dziale "Obserwacje" informacjami o sprzęcie.

Dla przypomnienia podam też link do ostatniego spotkania, które odbyło się w Łomiankach (też poświęcone testom obserwacyjnym):

http://www.astrofotografia.zone.pl/test ... tec140.php

Trzeba spotykać się cześciej :wink:

Pozdrawiam serdecznie,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostBogdan J. | 08 Paź 2005, 14:30

Szkoda Panowie ,że nie mogłem się do was przyłączyć i zabrać dla porównania mojego maksutova . Do Warszawy jednak daleko a ja po ciężkim rajdzie enduro który odbył się pod Zawoją w sobotę i niedzielę wciąż jeszcze odczuwam zmęczenie i leczę rany.
Dopiero wczoraj wieczorem wystawiłem teleskop na noc na balkon z nadzieją ,że nad ranem uda mi się znów po przerwie dopaść Marsa. Jednak przed 4.00 zastałem tylko mleko na niebie i wielkie hallo wokół planety , która nie nadawała się nawet do wizuala.
Tak ,że nie będę miał rewanżowych zdjęć przeciwko waszym jak by co? :lol:
Pozdrawiam wszystkich serdecznie! Hej!
P.s Dzisiaj może na Kudłaczach będzie lepiej!!!?
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostGregory | 09 Paź 2005, 04:56

Co tu mowic. Dominik powiedzial juz praktycznie wszystko :) Byl to bardzo udany taki maly zlocik astronomiczny w przemilym zreszta gronie. Juz dawno sie tak nie nasycilem przepieknym widokiem nieba. Musze przyznac ze czulem od pewnego czasu spory niedosyt pod tym wzgledem, a teraz bardzo milo wspominam miniony czas i chce jeszcze :) Nie dosc ze udalo sie potestowac bardzo fajne teleskopy z najprzerozniejszymi okularami, filtrami itd. to jeszcze udalo sie nagrac kilka avikow na pamiatke. Cudowne widoki nieba, planety urokliwe. No i ten Mars. Od dawna na niego czekalem, dla mnie osobiscie ten maly "kartofelek" jest przeuroczy i jedyny w swoim wzgledzie. Doskonale widoczne kontynenty, i czapa polarna ktora od czasu poprzedniej wielkiej opozycji stala sie teraz malutka! Pozatym chichotki rewelacyjne z kazdego sprzetu, planety trzeba by po prostu zobaczyc. M42 pomimo intensywnego zaswietlenia nieba pokazala jaka jest piekna i tutaj typ teleskopu byl praktycznie bez znaczenia. W zasadzie na wszystkich obiektach kazdy teleskop pokazywal swoje dobre strony, zlych stron po prostu nie bylo. Podczas zorganizowanego porownawczego pokazu pieknie sprawdzil sie moj MTO, obejrzelismy kilka ds-ow, z zachwytem. Takze Mariusz nie spoczywal na laurach i uwolnil ogromna moc jaka drzemie w jego sprzecie. Pieknie bylo widac! Dominik zaprezentowal swoj przenosny refraktor i te diamenciki iskierki gwiazdki wzbudzily u nas wszystkich zachwyt. Podsumowujac - kazdy z testowanych teleskopow sprawdzil sie idealnie. Uzyskiwane obrazy byly naprawde bardzo dobre i tutaj nikt z nas nie musial sie zupelnie niczego wstydzic. Niezla przygode przezylem na poczatku z SVP. Dominik o tym wspomnial, kiedy to cudowalismy z montazem aby ten zaczal wreszcie normalnie pracowac, a tu okazalo sie ze zwyczajnie na odwrot podlaczylem wtyczki od sterownika do glowicy! Po poprawce z marszu calosc funkcjonowala juz prawidlowo, tak ze np. Mars ladnie utrzymywal sie w polu przy ogniskowej 6 metrow. Genialne obrazy planet i M42 podziwialismy z TEC-a Dominika. W tym teleskopie obrazy byly zdecydowanie najlepsze, choc musze przyznac ze strukture np. M42 bylo dobrze tez widac w naszych malenstwach :)

Mala fotorelacje z tego spotkania zamieszczam ponizej:

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

----

Udostepnilem tez fotografie Marsa wykonana przez MTO.

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=191
http://gskow.timsi.pl/html_astrofoto/autor.html

Pozdrawiam
Gregory/Meteor
Ostatnio edytowany przez Gregory 23 Lut 2006, 01:39, edytowano w sumie 2 razy
Gregory
 

Postlikimar | 09 Paź 2005, 19:24

To ja tylko dodam moje trzy grosze, bo Koledzy powiedzieli już wszystko. Chiałem jeszcze raz serdecznie podziękować Kolegom za bardzo miło spędzony czas. Nie ma nic wspanialszego niż przebywanie w gronie osób mających wspólną pasję i dzielenie się radością z obserwacji przepięknych obiektów, jakie zrodziły się w otaczającym nas Wszechświecie.
Oby jak najwięcej takich spotkań :-).

Pozdrawiam,
Likimar
Awatar użytkownika
 
Posty: 151
Rejestracja: 06 Paź 2005, 22:40
Miejscowość: Kobyłka

PostDominik Woś | 10 Paź 2005, 00:45

Gregory napisał(a):Mala fotorelacje z tego spotkania zamieszczam ponizej:

Image

Pozdrawiam
Gregory/Meteor



W tym miejscu chciałem zwrócić uwagę na prawidłowy :wink: ubiór i wyposażenie prawdziwego obserwatora :wink:

Dwa polary, jeden na drugim, pod spodem dres (najlepszy z najlepszych - Adidas - do tenisa, oddychający). Na nogach kanadyjskie obuwie zimowe - z certyfikatem do minus 41 st C :D

No i lornetka :lol: W końcu czymś trzeba obserwować :lol:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostPTL | 10 Paź 2005, 13:20

Dominik,

Zachecam do testowania FS60 z wiekszymi powiekszeniami. Pamietam chyba sprzed roku fantastyczne obrazy Saturna i Jowisza przy 120 .. 140x. W malej aperturze obraz jest prawie caly czas ostry i tylko plywa przy seeingtu.

Pozdrawiam,

Pawel
Awatar użytkownika
 
Posty: 77
Rejestracja: 04 Sie 2005, 10:20
Miejscowość: Warszawa

PostDominik Woś | 10 Paź 2005, 21:19

PTL napisał(a):Dominik,

Zachecam do testowania FS60 z wiekszymi powiekszeniami. Pamietam chyba sprzed roku fantastyczne obrazy Saturna i Jowisza przy 120 .. 140x. W malej aperturze obraz jest prawie caly czas ostry i tylko plywa przy seeingtu.

Pozdrawiam,

Pawel


Pawle - jesteś geniuszem :lol:

Jest godzina 21:15. Właśnie oglądam sobie Marsa przez FS60 z O-7 i barlowem 1,8x (wysunięty z wyciągu jakieś 2 cm). Pięknie widać kontynenty - bardzo ładny kontrast i Mars wcale nie jest bardzo jasny tak jak w większych aperturach. Chyba widzę nawet czapę polarną :shock: Powiększenie ok. 100x. Wyobrażacie sobie - szkiełko 60mm i powiększenie 100x a to pewnie nie wszystko. Chyba uwierzę tym sprzedawcom z Allegro co to sprzedają teleskopy o podobnej aperturze i reklamują jako ponad 100x :wink: Jedyne co psuje obraz to lekka refrakcja atmosferyczna :lol:

Jak Mars pójdzie wyżej sprawdzę z większym powiększeniem - barlow x3 (będzie jakieś 160 razy).

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostGregory | 11 Paź 2005, 01:38

Pamietam jak jeszcze mialem Yukona 100x100 i kiedy to wybralem sie ze znajomym ogladac Saturna. Dziwnie mi sie zrobilo w momencie, gdy jego radziecka luneta Turist-3 20x50 pokazala przepiekny obraz tej planety, z idealnie "wykreslonymi" ostrzutkimi i wyraznymi pierscieniami. Yukon wypadl przy tym "nieco" gorzej :lol: Tak wiec w praktyce taki niewielki refraktor moze byc bardzo fajnym rozwiazaniem, co widze ze i Ty potwierdzasz. :)
Gregory
 

PostDominik Woś | 11 Paź 2005, 02:43

No i zastosowałem barlowa x3 i O-7 z FS60. Powiększenie ok. 160x (a może i więcej). Nie jest źle, Mars wygląda ładnie chociaż nie jest już taki ostry jak z powiększeniem 100x. Może dlatego, że do powiększenia 100x mam dobrego barlowa ED TMB 1,8x a barlow 3x to zwykłe Tele Vue. Jednak również widać zarysy kontynentów na Marsie.

Zerknąłem też z powiększeniem 160x na Alcyone w Plejadach, Betelgeze - piękne krążki dyfrakcyjne i czerwony kolorek i trapezik w M42 - bardzo przyzwoicie chociaż już trochę ciemno oraz na wschodzącego Saturna ale to już z powiększeniem 100x. Saturn bardzo ładny - pomimo, że bardzo nisko chwilami widać było Cassiniego.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postalfascorpius | 13 Paź 2005, 18:52

Fajnie chłopaki !!! Pogratulować sprzętu, opisu i atmosfery.
Jedno co mnie smuci i zastanawia, a mianowicie piszecie tak:
" W dniach... odbyło sie..."
a czy nie powinno być tak, chociaż na kilka godzin przed:
W dniach... odbędzie się..."
Mieszkam w Wawie i najbliższe bezpieczne miejsce gdzie mogę pojechać ze sprzętem to okolice Wyszkowa, a Łomianki są 15 min jazdy ode mnie.
Chętnie bym Was poznał i zapoznał sie z \Wami i Waszym sprzętem.
Nie, nie sam też mam MTO i MT-150/750. Co prawda słabo wyposażone bo tylko plossl 32mm i kelner 20mm ale to chyba w niczym nie przeszkadza.
Można bylo zrobić "pojedynek" MTO kontra MTO, przy takich samych okularach - ciekawe?
ponadto typowy DS kontra inne teleskopy a wszystko to w atmosferze koleżeńskiej pod upajającym niebem
pozdrawiam
 
Posty: 41
Rejestracja: 13 Paź 2005, 11:15

PostDominik Woś | 13 Paź 2005, 19:31

Spotkanie było zorganizowane tak na szybko. Jednak masz rację, będziemy informować z wyprzedzeniem o planowanych spotkaniach. Fajnie, że jesteś chętny na wspólne obserwacje. :D

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostGregory | 13 Paź 2005, 20:07

Skoro jest jeden MTO, nic nie stoi na przeszkodzie aby byly dwa. O okularki, zlaczki, barlowy, katowki i inne akcesoria zas sie nie martw. :)
Gregory
 

Postalfascorpius | 13 Paź 2005, 20:31

Dzięki. Liczę na Was :)
Mam też złączkę 90st. do MTO i mini statyw astrorubinar z mikroruchami, więc nie jest tak żle :D
Poproszę o info także na maila, gdybyście pisali na forum o spotkaniu (powinien być do mnie mail a jakby nie to: myastro@vp.pl)
pozdrawiam
 
Posty: 41
Rejestracja: 13 Paź 2005, 11:15

PostGregory | 07 Sty 2006, 05:31

Lubie czasami cofnac sie w czasie. To pozwala oszacowac, ile sie od danej pory mniej wiecej wydarzylo. A tutaj pisalismy o malym refraktorze. Wtedy stwierdzilem ze musze posiadac taki niewielki refraktorek i prosze. Teraz juz jest. PRONTO. Normalnie caly czas sie ciesze. Fakt, MTO znacznie silniejsze, ale Pronto, to Pronto. 8) Generalnie? Nie wyobrazam sobie MTO bez montazu z mechanizmem zegarowym. A to juz zwieksza gabaryty. Ale taki maly Pronto, zabieram ze soba wraz z malym, drewnianym statywem, i juz sie rozkoszuje widokami nieba. Choc tego ostatniego jakos ostatnio brak. Chyba wysle telegraf do Pana Boga z prosba o pogode...

ps. nie mylic prosze telegrafu z telegramem. Ja swiadomie zamierzam wyslac telegraf, aby dal do myslenia. 8) Gabaryty robia swoje, wiec jak sie rozpogodzi to bedzie znaczylo tylko to - ze to dziala.
Gregory
 

PostGregory | 07 Sty 2006, 14:18

W Warszawie pogoda przepiekna. Chyba przesylka zadzialala. :lol:
Gregory
 

Postalfascorpius | 07 Sty 2006, 17:53

Jakieś astroparty?
 
Posty: 41
Rejestracja: 13 Paź 2005, 11:15

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 84 gości

AstroChat

Wejdź na chat