ZAĆMIENIE SŁOŃCA HISZPANIA

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

PostAurora | 09 Paź 2005, 00:07

01.10.2005
Z Krakowa wyruszyłem samolotem do Warszawy skąd miałem bezpośredni lot do Madrytu. Na lotnisku Barajas spotkałem się z grupą miłośników astronomii która przyleciała innymi liniami. Z tego miejsca udaliśmy się do Toledo ( 100km na południe od Madrytu) wynajętymi autami gdzie zarezerwowany mieliśmy luksusowy hotel.
Tego samego wieczoru zwiedzaliśmy starą część miasta, która jest po prostu wspaniała. Po kilku godzinnym spacerze zasiedliśmy w Tapas Barze gdzie degustowaliśmy różnorodnych gatunków win :wink:
( takich barów tej nocy zaliczyliśmy kilka ) .
Następnego dnia , tuż po obfitym rannym posiłku rozłożyliśmy sprzęt aby sprawdzić czy nic nie zostało uszkodzone w transporcie, zrobiliśmy mały pokaz dla gości hotelowych po czym udaliśmy się ponownie zwiedzać stare miasto. Klimat tego średniowiecznego miasta wspaniale komponował się z pogodą ( temp ok 25st. C ).
spacer zakończyliśmy dość wcześnie ( 23.00 ) :wink:
03.10.2005
po śniadaniu prygotowaliśmy instrumenty na hotelowym tarasie gdzie cierpliwie oczekiwaliśmy 1-go kontaktu.
Jest !
W tym momencie każdy przykleił się do swojego telepa, co chwilę słychać było trzask migawek w naszych aparatach.
O dziwo tamtejsza publika szybko się dowiedziała o możliwości luknięcia przez teleskop i co chwilę organizowaliśmy pokazy dla gości z wielu zakątków świata spędzających tam urlop.
W miarę zbliżania się fazy maksymalnej rosło napięcie i podniecenie, nie bez powodu, dla niektórych z nas było to zjawisko oczekiwane wiele lat!
Tuż przed fazą obrączkową zapanował srebrzysty krajobraz typowy dla zaćmienia o dużej fazie, temperatura znacznie spadła pomimo idealnej pogody.
Nagle pojawiła się obrączka , tu ... opisu sytuacji kompletny brak , coś wspaniałego ! Nawet zdięcia nie są w stanie wyrazić tego jak ekstraśne jest takie zjawisko.
Po zaćmieniu i wykonaniu setek zdjęć spakowaliśmy się i udaliśmy na lotnisko.
To co doświadczyła nasza grupa nie jest w stanie odzwierciedlić żaden film , ani żadne zdięcie. TO TRZEBA PRZEŻYĆ !!!

Zamieszczam obiecane fotki:

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image


PS. W najbliższych dniach dokonuję rezerwacji na kolejną wyprawę zaćmieniową do Turcji :P
 
Posty: 377
Rejestracja: 03 Sie 2005, 10:38

PostJanusz_P. | 13 Paź 2005, 17:00

No pięknie :shock: widzę że Coronado PST-40 się nie marnowało, pozostaje tylko pogratulować udanych zdjęć zaćmienia 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostBogdan J. | 13 Paź 2005, 21:51

Długo nas Aurora trzymał z tymi zdjęciami :lol:
Ale nareszcie są !!! Gratuluję fajnych i udanych zdjęć!
p.s: A co z Twoimi planetkami, miałeś robić i co? Mars nie stoi i nie czeka tylko ucieka.... :wink:
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostGregory | 13 Paź 2005, 22:06

Przepiekne zdjecia! :D
Gregory
 

PostAurora | 14 Paź 2005, 09:18

Bogdanie z planetkami to jest tak, że chęci są lecz czasu brak :wink:

Pragnę jeszcze podziękować Januszowi Płeszce za użyczenie mi na czas wyprawy swojego prywatnego MTO 11-CA :!:
 
Posty: 377
Rejestracja: 03 Sie 2005, 10:38

PostKrzysztof_K | 14 Paź 2005, 09:50

Wspaniałe zdjęcia. Gratuluję :P
Awatar użytkownika
 
Posty: 326
Rejestracja: 29 Lip 2005, 13:36
Miejscowość: Elbląg

PosttomekL | 14 Paź 2005, 10:04

Pod poniższym linkiem znajdują się moje zdjecia z tej samej wyprawy:

http://telewy.republika.pl/galeria/slonce/20051003_hiszpania_zacmienie/2005-10-03_hiszpania_zacmienie.html
Wszystkie zdjęcia zostały wykonane za pomocą Celestron 80ED + Canon 300D, zestaw powieszony na montażu od SkyLuxa. Parametry zdjęć to ISO100, czasy 1/1000s a w okolicach maksimum 1/640s.

A tutaj mozna obejrzeć animację zrobioną z tych zdjęć. Niestety ze względu na wielkość pliku odchudziłem tą animację wyrzucając średnio co drugą klatkę ale i tak zdjęcie ma 1.15MB

http://telewy.republika.pl/galeria/slonce/20051003_hiszpania_zacmienie/2005-10-03_zacmienie_animacja.html
Awatar użytkownika
 
Posty: 170
Rejestracja: 03 Sie 2005, 11:55

PostAurora | 15 Paź 2005, 00:00

Noooo to ładna animacja Ci wyszła !
a jak tam fota z dużego obrazka :?:
 
Posty: 377
Rejestracja: 03 Sie 2005, 10:38

PosttomekL | 17 Paź 2005, 12:33

Aurora napisał(a):Noooo to ładna animacja Ci wyszła !
a jak tam fota z dużego obrazka :?:


W ostatni weekend w ramach testów pobawiłem się jeszcze na tej samej kliszy na niezaćmionym Słonku, jako przetarcie przed Turcją :) Tak więc klisza wypstrykana i dizisiaj idzie do wywołania więc jutro będzie już wszystko wiadomo, czy coś z tego wyszło czy tez może porażka.


A poza tym zbieram od wszystkich ludzi, którzy byli w Toledo, zdjecia aby zebrać je na jedną płytkę. Jeśli jesteś zainteresowany to musiałbyś mi podesłać swoje zdjęcia na CD, jakby co to daj mi znać na telewy@go2.pl

Pozdrawiam, tomek
Awatar użytkownika
 
Posty: 170
Rejestracja: 03 Sie 2005, 11:55

PosttomekL | 18 Paź 2005, 22:22

No to przyszła pora na prezentację mojego ostatniego zdjęcia (112kb) z naszej wyprawy do Toledo. Poniższe zdjęcie powstało ze złożenia 2 klatek:
- jednej klatki zawierającej całą sekwencję zaćmienia zrobioną przez folię Baadera
- normalnego zdjęcia z panoramą Toledo jaką mieliśmy z miejscagdzie obserwowaliśmy zaćmienie.
Całośc została wykonana na Mamiya RB67 (format 6x7), film Fuji Reala 100, zastosowane czasy to 1/400 przy f5,6, w maksimum 1/250 przy f5,6. Poszczególne Słońca nie układają się w linii prostej, gdyż zastosowany statyw był zdecydowanie za dalikatny pod ten sprzęt i przy naciąganiu migawki najwyraźniej całośc ulegała przesunięciom. Generalnie zdjęcie to zrobiłem bardzo spontanicznie, byla to moja taka pierwsza próba poparta jedynie pewną lekturą materiałów z sieci, z efektu więc jestem bardzo zadowolony. Tym bardziej, że w ostatni weekend robiłem podobne zdjecia przy pełnym Słońcu ale z innym obiektywem i niestety nic nie wyszło bo się poprześwietlało.

Image
Awatar użytkownika
 
Posty: 170
Rejestracja: 03 Sie 2005, 11:55

PostAurora | 19 Paź 2005, 21:28

:shock: SZOK !!!
wyszło super !
PS a ja się martwiłem, że za mały odstęp czasu robisz a tu ...
gratulacje Tomku :!:
 
Posty: 377
Rejestracja: 03 Sie 2005, 10:38

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 55 gości

AstroChat

Wejdź na chat