Program "Ciemne niebo"

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

Postjjanusz89 | 17 Mar 2012, 10:56

http://www.ciemneniebo.pl/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=18&Itemid=30 ciekawa strona...

Bardzo fajnie opisana skala nieba 8)

:arrow: Klasa 1: Doskonale ciemne niebo.
Widoczne jest Światło Zodiakalne, Przeciwblask (Gegenschein) i Pas Zodiakalny, przy czym Światło Zodiakalne jest uderzająco jasne, a Pas Zodiakalny jest widoczny na całym niebie. Nawet patrząc na wprost M33 jest wyraźnie widoczny gołym okiem. Centrum Drogi Mlecznej (Strzelec i Skorpion) rzucają wyraźnie, rozmyte cienie. Zasięg gołym okiem to 7,6 do 8,0 mag (z wysiłkiem). Jowisz czy Wenus wydają się psuć adaptację wzroku do ciemności. Naturalna poświata nieba jest widoczna w postaci bardzo słabej poświaty (najlepiej do ok. 15 stopni nad horyzontem). 32-centymetrowy teleskop powinien z trudem pokazać gwiazdy do 17.5 mag a 50 cm ze średnim powiększeniem do 19 mag. Jeśli dokonujesz obserwacji na trawiastej łączce otoczonej drzewami, Twój teleskop, przyjaciele czy samochód są praktycznie niewidoczni. Prawdziwa nirwana dla obserwatorów!

:arrow: Klasa 2: Typowe dobrze ciemne niebo.
Poświata nieba jest z trudem widoczna tuż nad horyzontem. Nawet patrząc na wprost można dość łatwo zobaczyć M33. Letnia Droga Mleczna posiada bardzo skomplikowaną strukturę a jej najjaśniejsze części wyglądają jak żyłkowany marmur oglądany przez zwykłą lornetkę. Światło Zodiakalne jest wciąż na tyle jasne, by rzucać słaby cień (tuż przed świtem lub zaraz po zmierzchu). Da się rozróżnić kolor Światła Zodiakalnego (delikatnie żółtawe) od koloru Drogi Mlecznej (niebiesko-biała). Jakiekolwiek chmury będą widoczne jedynie jako czarne dziury lub pustki na gwiaździstym tle. Teleskop i przyjaciele są widoczni jedynie z największym trudem, z wyjątkiem gdy są widoczni na tle nieba. Wiele gromad kulistych Messiera to słabe obiekty widoczne gołym okiem. Zasięg gołego oka wynosi od 7,1 do 7,5 mag. 32-centymetrowy teleskop pokaże gwiazdy o jasności 16-17 mag.

:arrow: Klasa 3: Wiejskie niebo.
Pewne ślady zanieczyszczenia światłem są widoczne przy horyzoncie. W najjaśniejszej części nieba, blisko horyzontu, chmury mogą wydawać się nieco rozjaśnione, ale w pozostałej części są zupełnie ciemne. Droga Mleczna wciąż wygląda na złożoną, a gromady kuliste takie jak M4, M5, M15 czy M22 są słabo widoczne gołym okiem. M33 jest łatwa do zobaczenia, ale tylko stosując metodę zerkania. Na wiosnę i jesienią Światło Zodiakalne jest uderzająco jasne (kiedy po zmierzchu i przed świtem rozciąga się do 60 stopni nad horyzontem), a jego kolor może być wtedy słabo widoczny. Twój teleskop jest z trudem widoczny z odległości 60-90 cm. Zasięg gołego oka wynosi 6,6 do 7,0 mag a teleskop 32 cm pokaże gwiazdy do 16 mag.

:arrow: Klasa 4: Niebo wiejskie przechodzące w podmiejskie.
Ewidentne "czapy" zanieczyszczenia świetlnego rozchodzące się są na wiele kierunków są widoczne nad skupiskami ludności. Światło Zodiakalne jest wyraźne, ale nie dochodzi nawet do połowy odległości do zenitu, o zmierzchu czy o świcie. Droga Mleczna wysoko na niebie to wciąż piękny widok z co bardziej ewidentnymi strukturami. M33 to trudny obiekt, który może być widoczny tylko poprzez metodę zerkania na wysokości powyżej 50 stopni. Chmury nad źródłami zanieczyszczenia światłem są nieco rozświetlone i pozostają ciemne w pozostałych częściach nieba. Z pewnej odległości możesz dość wyraźnie zobaczyć swój teleskop. Zasięg gołym okiem wynosi 6,1 do 6,5 mag a teleskopu 32-centymetrowy ze średnim powiększeniem około 15,5 mag.

:arrow: Klasa 5: Podmiejskie niebo.
Jedynie ślad Światła Zodiakalnego może być widoczny w najlepsze wiosenne i jesienne noce. Droga Mleczna w pobliżu horyzontu jest bardzo słabo widoczna lub niewidoczna, a w górze wydaje się "sprana". Źródła światła widoczne we wszystkich lub w większości kierunków. Na większej części nieba lub nawet na całym, chmury są wyraźnie jaśniejsze od tła nieba. Zasięg gołego oka to 5,6 do 6,0 mag, a teleskopu 32-centymetrowego 14,5 do 15,0 mag.

:arrow: Klasa 6: Jasne podmiejskie niebo.
Światło Zodiakalne nie jest widoczne nawet w najlepsze noce. Ślady Drogi Mlecznej widoczny są tylko w pobliżu zenitu. Niebo poniżej 35 stopni nad horyzontem widoczne jest jako popielato - białe. Chmury na całym niebie są dość jasne. Bez trudności możesz zobaczyć teleskop lub akcesoria. M33 nie jest widoczna bez lornetki, a M31 jest ledwo widoczna gołym okiem. Zasięg gołym okiem wynosi około 5,5 mag a teleskopem 32-centymetrowym ze średnim powiększeniem 14,0 do 14,5 mag.

:arrow: Klasa 7: Niebo podmiejskie przechodzące w miejskie.
Całe niebo ma popielato-białą poświatę. Silne źródła światła są widoczne we wszystkich kierunkach. Droga Mleczna jest albo całkiem niewidoczna albo niemal niewidoczna. M44 i M31 są słabo widoczne gołym okiem. Chmury są rzęsiście jasne. Nawet w teleskopach średniej wielkości najjaśniejsze obiekty Messiera widoczne są tylko jako cienie swoich prawdziwych obrazów. Zasięg gołym okiem wynosi 5,0 mag (jeśli się naprawdę postarasz) a teleskopu 32-centymetrowego z ledwością 14,0 mag.

:arrow: Klasa 8: Miejskie niebo.
Niebo spowite jest szaro-białą lub pomarańczową poświatą i można bez trudu odczytać nagłówki gazet. M31 i M44 mogą być ledwie dostrzeżone przez doświadczonych obserwatorów w dobre noce. Tylko jasne obiekty Messiera będą widoczne w teleskopie średniej wielkości. Niektóre z gwiazd tworzących charakterystyczne kształty gwiazdozbiorów są trudne do dostrzeżenia lub całkiem niewidoczne. Jeśli wiesz w którym kierunku patrzeć, zasięg gołego oka może wynosić 4,5 mag a teleskopu 32-centymetrowego nieco ponad 13 mag.

:arrow: Klasa 9: Niebo w centrum miasta.
Całe niebo jest bardzo jasne nawet w zenicie. Wiele z gwiazd tworzących charakterystyczne figury gwiazdozbiorów jest niewidocznych, a słabsze konstelacje, takie jak Rak czy Ryby są całkiem niewidoczne. Prawdopodobnie z wyjątkiem Plejad żaden obiekt Messiera nie jest widoczny gołym okiem. Jedyne obiekty warte oglądania przez teleskop to Księżyc, planety i kilka najjaśniejszych gromad gwiazd (jeśli je zdołasz odszukać). Zasięg gołym okiem wynosi 4,0 mag lub mniej.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1099
Rejestracja: 05 Lut 2012, 21:25
Miejscowość: 10km na południe od Krakowa

 

Postjjanusz89 | 17 Mar 2012, 11:04

Niestety uzmysłowiłem sobie teraz że moje niebo to 5-6 klasa :( a jak u Was?
Awatar użytkownika
 
Posty: 1099
Rejestracja: 05 Lut 2012, 21:25
Miejscowość: 10km na południe od Krakowa

 

PostEl Mecánico | 17 Mar 2012, 11:10

Jest to skala Bortla. Zapoznali nas z nią koledzy z Instytutu Astronomicznego UWr. U nas została tylko przetłumaczona (przez wolontariusza) na nasz język.
W Sopotni mamy obecnie niebo punktowane na 1 lub 2, zapraszamy serdecznie na obserwacje do obszaru ochrony CN-001:)
Ostatnio edytowany przez El Mecánico, 17 Mar 2012, 11:14, edytowano w sumie 1 raz
Soligor MT-800 na HEQ5, Orion SkyGlow 2", vixen LV 18mm, Plossle 4, 10 i 25mm, filtr księżycowy, obecnie w Obserwatorium w Sopotni Wielkiej.
http://www.polaris.org.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 401
Rejestracja: 09 Wrz 2008, 17:25
Miejscowość: Chrzanów

 

PostKarol | 17 Mar 2012, 11:11

U mnie gdy nie ma mgieł mam niebo klasy 5-4 z naciskiem na 4. Tyle że ostatnio takie niebo widziałem 5,5 m-c temu.....

PS. Skąd masz tą skale ??
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Postjjanusz89 | 17 Mar 2012, 13:03

Awatar użytkownika
 
Posty: 1099
Rejestracja: 05 Lut 2012, 21:25
Miejscowość: 10km na południe od Krakowa

 

PostCoach | 17 Mar 2012, 13:04

Hmm, nigdy nie widziałem światła zodiakalnego. Nigdy go nie szukałem. :D Może ktoś ma jakieś wskazówki kiedy go szukać w Polsce? Bo gdzie, to mniej więcej wiem, ale kiedy w ciągu roku i o jakiej porze nocy?
 
Posty: 359
Rejestracja: 14 Wrz 2011, 18:42

 

Postwojt972 | 17 Mar 2012, 13:07

ja tak jak karol mam 4-5 .... ale np. wczoraj było takie niebo że myśle że mogło by być nawet 3-4... ale przesunięte w stronę 4...
Nikon Action VII 10x50 CF
Eos 550D
EF-S 18-55
EF-S 55-250
 
Posty: 294
Rejestracja: 30 Gru 2010, 23:13
Miejscowość: Skrzyszów

 

Postbillinger | 18 Mar 2012, 02:15

Ostatnio jestem "cofany" do klasy 5.
Awatar użytkownika
 
Posty: 73
Rejestracja: 21 Maj 2011, 00:13
Miejscowość: wielkopolskie

 

Postj83k | 18 Mar 2012, 02:38

U mnie się wacha między 4 a 5. Kilka razy mogło byc 3.

Smutne to, ale z roku na rok jest coraz słabiej :(
13" ATM uzbrojony w system DSC; 130N; ES 14; ES 24; Bino SW i szkiełka; platforma paralaktyczna... Tento 7x50 ;)
783844447
Awatar użytkownika
 
Posty: 936
Rejestracja: 18 Kwi 2010, 16:58
Miejscowość: Okolice Lublina

 

Postheweliusz | 11 Kwi 2016, 10:57

"Szanowni Państwo,

po wielu latach prób i coraz trudniejszej sytuacji astronomii obserwacyjnej w Polsce, pojawiła się pierwsza nadzieja na zmianę przepisów prawa w zakresie zanieczyszczenia sztucznym światłem wokół obserwatoriów!

Uprzejmie prosimy o zapoznanie się z pismami w załączeniu i wspólny wysiłek na rzecz proponowanej nowelizacji.
Termin wyrażenia opinii to 20 kwietnia br.!

Liczymy również na rozpropagowanie inicjatywy w środowisku branżowym. Tylko od wspólnego działania zależy ew. powodzenie tego procesu.

Z poważaniem
Piotr Nawalkowski
koordynator główny
Programu Ciemne Niebo"
Załączniki
Poprawka_293_ust6-UWr-POLARISOPP_radcypr.pdf
(60.12 KiB) Ściągnięto 222 razy
Apel o poparcie poprawki par.293 ust.6 - 3wersja.pdf
(191.9 KiB) Ściągnięto 207 razy
wz+-r rekomendacji dla poprawki.pdf
(42.09 KiB) Ściągnięto 195 razy
heweliusz, H-alfa 6cm, refraktor 9 cm, 127mm Maksutov, lornetka 25x70, , H-Beta, UHC
Awatar użytkownika
 
Posty: 93
Rejestracja: 28 Wrz 2006, 16:55
Miejscowość: 51°29′24.4″N, Łódzkie,

PostJanusz_P. | 13 Kwi 2016, 22:07

Coach napisał(a):Hmm, nigdy nie widziałem światła zodiakalnego. Nigdy go nie szukałem. :D Może ktoś ma jakieś wskazówki kiedy go szukać w Polsce? Bo gdzie, to mniej więcej wiem, ale kiedy w ciągu roku i o jakiej porze nocy?

Światło Zodiakalne jest już dobrze widoczne tylko w Bieszczadach lub w innych nielicznych enklawach ciemnego nieba, dobrze widać go w czyste, bezksiężycowe niebo wieczorem na wiosennym niebie i nad ranem na jesiennym gdzie ekliptyka wznosi się najwyżej nad horyzontem w naszych szerokościach geograficznych :arrow: :idea:
Załączniki
Program "Ciemne niebo": zodiacal.jpg
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postpiotrekguzik | 13 Kwi 2016, 22:17

Janusz_P. napisał(a):
Coach napisał(a):Hmm, nigdy nie widziałem światła zodiakalnego. Nigdy go nie szukałem. :D Może ktoś ma jakieś wskazówki kiedy go szukać w Polsce? Bo gdzie, to mniej więcej wiem, ale kiedy w ciągu roku i o jakiej porze nocy?

Światło Zodiakalne jest już dobrze widoczne tylko w Bieszczadach lub w innych nielicznych enklawach ciemnego nieba, dobrze widać go w czyste, bezksiężycowe niebo wieczorem na wiosennym niebie i nad ranem na jesiennym gdzie ekliptyka wznosi się najwyżej nad horyzontem w naszych szerokościach geograficznych :arrow: :idea:



Nie jest jeszcze aż tak źle! Oprócz Bieszczadów światło zodiakalne systematycznie widuję jako wyraźne zjawisko z Beskidu Niskiego, Wyżyny Miechowskiej i Beskidu Wyspowego. Z pewnością jest jest ono także widoczne z wielu innych miejsc naszego kraju.
W przejrzyste poranki z przełomu września i października widziałem je kilka razy bez większego trudu z miejscowości Biórków Mały, z miejsca znajdującego się około 20 km (na NE) w linii prostej od centrum Krakowa. Ważne tylko, aby szukając go wybrać się w takie miejsce, aby w kierunku, w którym się go spodziewamy nie było żadnej większej miejscowości.
Taurus 13", Nikon Action 10x50EX
Awatar użytkownika
 
Posty: 843
Rejestracja: 18 Sty 2013, 21:33
Miejscowość: Krosno/Kraków

 

Postkurp | 13 Kwi 2016, 22:40

Wyjazd w okolice Baranowa na Łąki położone nad rzeką Omulew, 15 km od miejsca gdzie mieszkam. Niebo na 2 -kę. Brak w pobliżu ludzkich siedzib, daleko na horyzoncie delikatna poświata Ostrołęki, ale praktycznie bez wpływu na zasięg obserwacji. W miejscu zamieszkania niebo na 4-kę.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1575
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Postrobert_sz | 14 Kwi 2016, 03:43

heweliusz napisał(a):"Szanowni Państwo,

po wielu latach prób i coraz trudniejszej sytuacji astronomii obserwacyjnej w Polsce, pojawiła się pierwsza nadzieja na zmianę przepisów prawa w zakresie zanieczyszczenia sztucznym światłem wokół obserwatoriów!

Uprzejmie prosimy o zapoznanie się z pismami w załączeniu i wspólny wysiłek na rzecz proponowanej nowelizacji.
Termin wyrażenia opinii to 20 kwietnia br.!

Liczymy również na rozpropagowanie inicjatywy w środowisku branżowym. Tylko od wspólnego działania zależy ew. powodzenie tego procesu.

Z poważaniem
Piotr Nawalkowski
koordynator główny
Programu Ciemne Niebo"


Bardzo to wszystko na szybko robione i pisane, termin już 20 kwietnia? Taka poprawka mało co wniesie do rzeczywistości. Potrzebne jest spokojne podejście do tematu i stworzenie prawa na wzór Słowenii, co z resztą było wspmniane w jednym z załączonych pdf-ów.
 
Posty: 988
Rejestracja: 26 Gru 2010, 02:05

 

PostJanusz_P. | 14 Kwi 2016, 17:19

piotrekguzik napisał(a):...Nie jest jeszcze aż tak źle! Oprócz Bieszczadów światło zodiakalne systematycznie widuję jako wyraźne zjawisko z Beskidu Niskiego, Wyżyny Miechowskiej i Beskidu Wyspowego. Z pewnością jest jest ono także widoczne z wielu innych miejsc naszego kraju.
W przejrzyste poranki z przełomu września i października widziałem je kilka razy bez większego trudu z miejscowości Biórków Mały, z miejsca znajdującego się około 20 km (na NE) w linii prostej od centrum Krakowa. Ważne tylko, aby szukając go wybrać się w takie miejsce, aby w kierunku, w którym się go spodziewamy nie było żadnej większej miejscowości.

Przypominam sobie że widywałem je też przed laty z Hali Łabowskiej, Hali Krupowej, Lubomira, Suchory i Ćwilina ale w stosunku do bieszczadzkiego było ledwo widoczne ale to wszystko lokalizacje rzędu 1000 m npm i dlatego tylko przebijało się nad lokalnymi łunami przy czystej, przewianej atmosferze najczęściej przed wiatrem Halnym :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostKarol | 14 Kwi 2016, 17:34

Janusz_P. napisał(a):
piotrekguzik napisał(a):...Nie jest jeszcze aż tak źle! Oprócz Bieszczadów światło zodiakalne systematycznie widuję jako wyraźne zjawisko z Beskidu Niskiego, Wyżyny Miechowskiej i Beskidu Wyspowego. Z pewnością jest jest ono także widoczne z wielu innych miejsc naszego kraju.
W przejrzyste poranki z przełomu września i października widziałem je kilka razy bez większego trudu z miejscowości Biórków Mały, z miejsca znajdującego się około 20 km (na NE) w linii prostej od centrum Krakowa. Ważne tylko, aby szukając go wybrać się w takie miejsce, aby w kierunku, w którym się go spodziewamy nie było żadnej większej miejscowości.

Przypominam sobie że widywałem je też przed laty z Hali Łabowskiej, Hali Krupowej, Lubomira, Suchory i Ćwilina ale w stosunku do bieszczadzkiego było ledwo widoczne ale to wszystko lokalizacje rzędu 1000 m npm i dlatego tylko przebijało się nad lokalnymi łunami przy czystej, przewianej atmosferze najczęściej przed wiatrem Halnym :arrow: :idea:


Mam nadzieje, że autor słów się nie obrazi jak Go zacytuje:

" Niebo oczywiście jest dość dobre ale to zasługa głownie chyba tego, że Włodawa liczy tylko około 13tys. mieszkańców.
Ostatnio w Niedzielę szedłem po drodze polnej nie daleko mojego domu z dziewczyną. Było dosyć przejrzyste niebo i pierwszy raz z mojej okolicy widziałem światło zodiakalne. Była godzina około 19.20 i poświata kończyła się gdzieś w Baranie trochę za gwiazdą Hamal w stronę Plejad. Widziałem je drugi raz w życiu. Dziewczyna po lekkim wytłumaczeniu również bez trudu je widziała (pierwszy raz w życiu). "
viewtopic.php?f=36&t=38826&hilit=%C5%9Bwiat%C5%82o+zodiakalne

viewtopic.php?f=36&t=34130&hilit=%C5%9Bwiat%C5%82o+zodiakalne

Czyli się da i z nizin.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Postrobert_sz | 14 Kwi 2016, 21:29

Oczywiście że da się z nizin. Ja widziałem wiele razy światło zodiakalne, byłem wtedy mały, ok. 20 lat temu, jak jeżdziłem z ojcem kilkanaście km na północ od Ostrowca Świętokrzyskiego
 
Posty: 988
Rejestracja: 26 Gru 2010, 02:05

 

Postdaniel | 16 Kwi 2016, 21:35

heweliusz napisał(a):"Szanowni Państwo,



Uprzejmie prosimy o zapoznanie się z pismami w załączeniu i wspólny wysiłek na rzecz proponowanej nowelizacji.
Termin wyrażenia opinii to 20 kwietnia br.!



Wreszcie! Podpisuję się rękoma i nogami pod to, tylko proszę wyjaśnić mi czy te rekomendacje mają podpisać gminy czy jak? Pozdrawiam
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Postheweliusz | 21 Kwi 2016, 10:02

"Szanowni Państwo,

w imieniu inicjatorów poprawki Rozporządzenia Ministra Infrastruktury, o której pisaliśmy w poprzednich mailach jak i licznych publikacjach, za które wszystkim instytucjom bardzo dziękujemy (np. tutaj http://www.urania.edu.pl/wiadomosci/cie ... -2275.html ), spieszymy poinformować, że z uwagi na opóźnienia w dostarczeniu przez pocztę kilku pism z poparciem poprawki, zwróciliśmy się do Ministerstwa z prośbą o przedłużenie możliwości złożenia wszystkich rekomendacji na poniedziałek, 25 kwietnia. Prośba została rozpatrzona pozytywnie.
W związku z powyższym, gdyby ktoś z Państwa miał jeszcze możliwość wysłania pisma popierającego, to może to uczynić tak, aby przesyłka dotarła do nas najpóźniej w poniedziałek na rano na adres podany w apelu. Spóźnione listy niestety zgodnie z prośbą Departamentu nie będziemy już przesyłać osobno, z uwagi na konieczność szybkiego rozpatrzenia sprawy i skierowania jej na dalszy tok prac.

Pomimo braku pewności, czy niniejsza inicjatywa spotka się ze zrozumieniem ze strony Ministerstwa, pragniemy gorąco podziękować za szeroki odzew i już nadesłane rekomendacje oraz złożone deklaracje pomocy. W tym miejscu już teraz szczególne podziękowania chcielibyśmy złożyć takim podmiotom i instytucjom jak:
Komitet Astronomii PAN
Obserwatorium Astronomiczne UJ
Katedra Astronomii, Instytut Fizyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie
Wydział Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego
Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach
Polska Agencja Kosmiczna
Uniwersytet Warszawski
Wydział Fizyki, Uniwersytet w Białymstoku
Klub Astronomiczny ALMUKANTARAT
Polski Komitet Oświetleniowy, CIE Polska
Centrum Astronomiczne im.M.Kopernika PAN
Uniwersytet Wrocławski
Centrum Astronomii Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
PTMA o/Poznań
Przeźmierowskie Obserwatorium Astronomiczne POA
PTMA o/Lublin
Magazyn Astronomia
Polskie Towarzystwo Astronomiczne
Urania - Postępy Astronomii
Ostoja Ciemnego Nieba Gmina Sieraków, Izdebno i Chalin
oraz liczne osoby prywatne, fora astronomiczne i społeczności.

z poważaniem
Piotr Nawalkowski
Prezes Zarządu
Stowarzyszenia POLARIS - OPP
Program Ciemne Niebo"
heweliusz, H-alfa 6cm, refraktor 9 cm, 127mm Maksutov, lornetka 25x70, , H-Beta, UHC
Awatar użytkownika
 
Posty: 93
Rejestracja: 28 Wrz 2006, 16:55
Miejscowość: 51°29′24.4″N, Łódzkie,

Postheweliusz | 21 Kwi 2016, 10:06

daniel napisał(a):
heweliusz napisał(a):"Szanowni Państwo,



Uprzejmie prosimy o zapoznanie się z pismami w załączeniu i wspólny wysiłek na rzecz proponowanej nowelizacji.
Termin wyrażenia opinii to 20 kwietnia br.!



Wreszcie! Podpisuję się rękoma i nogami pod to, tylko proszę wyjaśnić mi czy te rekomendacje mają podpisać gminy czy jak? Pozdrawiam


Można spróbować w urzędzie gminy - czemu nie - jak ma się jeszcze znajomości to każda pieczątka się przyda.
heweliusz, H-alfa 6cm, refraktor 9 cm, 127mm Maksutov, lornetka 25x70, , H-Beta, UHC
Awatar użytkownika
 
Posty: 93
Rejestracja: 28 Wrz 2006, 16:55
Miejscowość: 51°29′24.4″N, Łódzkie,

Postdaniel | 21 Kwi 2016, 16:42

Ok, ale widzę, że nawet jest adresowane pismo do pasjonatów więc do wszystkich. Proponuję jedną rzecz. Podajcie wyraźnie adres na jaki można wysłać pisma! Tu na forum- czy to jest ten?

skr. poczt. nr 1 34-340 Jeleśnia ?
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Postdaniel | 21 Kwi 2016, 16:47

heweliusz napisał(a):"Szanowni Państwo,


Liczymy również na rozpropagowanie inicjatywy w środowisku branżowym. Tylko od wspólnego działania zależy ew. powodzenie tego procesu.

Z poważaniem
Piotr Nawalkowski
koordynator główny
Programu Ciemne Niebo"


Proszę jeszcze o jakiś link do strony, gdzie można pobierać takie pisma- ja promuję astronomię w szkołach, roześlę emaile czasu jest ało ale może da się jeszcze coś zrobić!
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Postheweliusz | 22 Kwi 2016, 11:31

daniel napisał(a):
heweliusz napisał(a):"Szanowni Państwo,


Liczymy również na rozpropagowanie inicjatywy w środowisku branżowym. Tylko od wspólnego działania zależy ew. powodzenie tego procesu.

Z poważaniem
Piotr Nawalkowski
koordynator główny
Programu Ciemne Niebo"


Proszę jeszcze o jakiś link do strony, gdzie można pobierać takie pisma- ja promuję astronomię w szkołach, roześlę emaile czasu jest ało ale może da się jeszcze coś zrobić!


Formularze są parę postów wcześniej a także tutaj:
http://www.urania.edu.pl/wiadomosci/och ... wania-2287
heweliusz, H-alfa 6cm, refraktor 9 cm, 127mm Maksutov, lornetka 25x70, , H-Beta, UHC
Awatar użytkownika
 
Posty: 93
Rejestracja: 28 Wrz 2006, 16:55
Miejscowość: 51°29′24.4″N, Łódzkie,

Post•Fish3r• | 26 Maj 2016, 15:59

Przeczytałem teraz tą skalę...jednak wprowadza jak dla mnie w błąd lub robili ją po pijanemu ? Np klasa 8 gdzie można czytać bez problemu nagłówki gazet! (btw w ang wersji nie ma "nagłowki" a ogólnie chodzi o tekst - co jest sporą różnicą jeśli już) a zasieg 4.5 mag ??? i tak dalej. System jest podzielony na 3 sekcje: miejsce/co widać/zasięg. Z czego jedna sekcja nie pasuje i ma się nijak zazwyczaj do innych. Wdł niej to powinienem mieć jednocześnie 8 i 5 . Bez sensu.

ok może i nagłówki jeśli wierzyć że 1 wersja tej skali opublikowano na ST w 2006r. I przedstawiona tu wersja jest słabo przetłumaczona i okrojona.
http://www.skyandtelescope.com/astronom ... sky-scale/
 
Posty: 1120
Rejestracja: 15 Lip 2012, 13:40

Postdaniel | 26 Maj 2016, 16:17

Jestem ciekaw czy to wreszcie przeszło?
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 79 gości

AstroChat

Wejdź na chat