Konkursowa gratka - gwiezdna zagadka

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

PostJaLe | 15 Gru 2005, 20:46

Nadszedł czas na podsumowanie, jak zwykle zresztą subiektywne, bo zwykle dopiero średnia z kilkunastu takich ocen daje większa wiedzę na jakiś temat.

Myślę , że konkurs osiągnął sukces: zwrócił uwagę na gwiazdy zmienne, dał możliwość ocenienia swoich możliwości i umiejętności na tle innych amatorów astronomii. Pokazał wszystkim, że do przygotowania takiego konkursu należało włożyć sporo swojego czasu, umiejętności, wytrwałości i cierpliwości.
Jestem pewny że zyskali na tym wszyscy. Zwycięzcy trofea i satysfakcję, pokonani informację o stanie swojej wiedzy, organizatorzy informację odnośnie prowadzenia i przygotowania takiego konkursu. Sponsorzy satysfakcję z możliwości promowania tak pięknej pasji jaką jest astronomia.

Uważam że wszystkich nas jednak ten konkurs zbliżył.

Ja sam chyba rasowym obserwatorem gwiazd zmiennych nie będę, (chociaż może ……. ) ale ich tematyka zaczęła mnie interesować i będę poszerzał swoją wiedzę w tym zakresie. Może spróbuje „przypilnować” też jakąś zmienną.


Pozdrawiam wszystkich i dziękuję prowadzącym za wkład pracy, wszystkim kolegom z forum Astromaniaka i innych za współudział, sponsorom za nagrody.


p.s. była to niezła przygoda i zabawa :lol:
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostHenryk | 17 Gru 2005, 21:53

Takie małe podsumowanie pozwolę sobie przedstawić.
Najgorzej jednak, że przy mojej słabej pamięci, nie pamiętam od czego to się zaczęło... W każdym razie zakup nieco lepszego cyfrowego sprzętu do fotografii i montażu z napędem umożliwił mi wykonywanie jakichś tam fotek gwiazd zmiennych. Inwestycje te miały służyć dokumentacji gwiazd, niekoniecznie robieniu ich pięknych zdjęć. Zwłaszcza, że nie lubię się bawić w obróbki, składania i cackania. Tym bardziej, że gdy naświetlała się jakaś gwiazdka, ja już szukałem następnej do robienia. Często po takiej sesji nie miałem pojęcia co przedstawia połowa z 20-30 zdjęć.
Musiałem więc usiąść i zgadywać. I nie miał mi kto podpowiadać :D , a że czasami nie trafiłem w zamierzone miejsce, trudność odgadnięcia wzrastała znacznie, gdyż bywało, że sfotografowałem nieznaną mi okolicę.
Gdy nazbierałem trochę tych zdjęć, a widziałem dość małe zainteresowanie zagadkami ze zmiennymi gwiazdkami, wpadłem na pomysł oznaczania gz przy popularnych obiektach.
Tak się zaczęły zagadki ze zmiennymi w pobliżu znanych galaktyk, czy mgławic. W końcu zakiełkował pomysł poszukania sponsorów i zrobienia porządnego konkursu. Pierwotnie myślałem o głównej nagrodzie - małym refraktorze, jednak w końcu doszedłem do wniosku, że lepiej dać więcej skromniejszych nagród. Więcej będzie ludzi zadowolonych i mniej awantur o brak przecinka w zadaniu :wink: .
Sporo perypetii miałem z umiejscowieniem konkursu. Na każdym z forów były jakieś problemy techniczne. Mogłem zrobić na Mirze, ale ustaliliśmy, że nie chcemy nadmiernie go reklamować przed czasem. Więc zdecydowałem się prowadzić konkurs równolegle na wszystkich dużych forach. Wkrótce z tego grona odpadło astronomia.pl, na którym nie było widać zainteresowania konkursem, poza tym było ono nieczynne przez dłuższy okres.
Zaprosiłem do pomocy Zbyszka (Antyqjon), jako dobrego ducha. Miał mnie on wspierać w ciężkich momentach, pomagać w liczeniu i w podejmowaniu trudnych decyzji, zastępować w prowadzeniu w razie mojej nieobecności, a także wymyślić jedno autorskie zadanie. Z wszystkich tych założeń wywiązał się tak jak można się tego było spodziewać. Dzięki temu mniej rosło mi ciśnienie podczas prowadzenia konkursu...
Zasadniczym problemem przy prowadzeniu konkursów na różnych forach, były inaczej ustawione zegary stron. W związku z tym miałbym za dużo liczenia przy sprawdzaniu czasów odpowiedzi. Zdecydowałem się więc na odpowiedzi e-mailem. Tu jednak wynikł problem częstych opóźnień w dostarczaniu poczty. Czasami wiadomość wysłaną o 19:12 dostawałem o 21ej... Widać było jednak godzinę wysłania. Tyle że przecież ktoś cwany może sobie przestawić zegar w komputerze. Założyłem jednak, że takich numerów tu nie ma i walczyłem z tymi czasami. W rezultacie jednak po konkursie nadal nie wiem jakie byłoby najlepsze rozwiązanie z formą odpowiedzi...
Nagrody: tu spotkałem się z życzliwością szefów Astrokraka i Delta Optical, oraz Domka i Jacka Pali i szybko miałem 9 przyzwoitych nagród. Można było startować.
Jeszcze sprawa punktacji. Założyłem, że najważniejsze są zdjęcia i one były punktowane najwyżej, do tego skromne pytanie teoretyczne. Przy ustalaniu punktacji wzorowałem się na pomysłach Roberta Bodzonia, które dostowałem do specyfiki tego konkursu.
No i start, na początek coś co dziecko w przedszkolu powinno rozpoznać, czyli miryda S Ori w pobliżu widocznej na fotce M 42. Tymczasem dostałem sporo odpowiedzi od osób nie mogących, lub nie chcących brać udziału w konkursie. Poza tym prawidłowo odpowiedziało tylko 5 (pięć) osób. Byłem zdegustowany... Wtedy też pojawiły się naciski, żeby wydłużyć czas podawania odpowiedzi.
Zdecydowaliśmy ze Zbyszkiem ostatecznie wydłużyć czas do południa następnego dnia.
Runda druga, dwie gwiazdki z widocznej w całości Małej Niedźwiedzicy.
Czekamy na odpowiedzi, których w konkursie jest... znowu pięć. Jednak promyk nadziei zaświecił, gdyż pojawiły się dwie nowe osoby.
Przy trzeciej rundzie odpowiadających było już dziewięciu i tak z kolejnymi rundami przybywało zwolenników zgadywanek, by w dziesiątej rundzie dojść do szesnastu osób. To już było coś! Konkurs nabrał rumieńców, jednak zbliżał się finał. Jeszcze autorska rymowanka poety z Tarnowa i na koniec najtrudniejsza zagadka, nad którą nawet Damian myślał 20 minut... Piszę nawet, bo poprzednie, te w których brał udział, odgadywał po 2-3 minutach.
Odpowiadało łącznie w konkursie dwadzieścia osób (pod koniec dołączyło kilka), niestety nie zawsze prawidłowo, stąd w ostatecznej punktacji jest 18 osób + Damian. Z tego co wiem, część uczestników nieźle się napociła, żeby znaleźć odpowiedzi.
W końcu ledwo się konkurs zaczął, już się skończył.
Damian zrezygnował z punktacji, poza nim jeszcze Misiek c zrezygnował z nagrody, przesyłając mi bardzo miłe stwierdzenie, że sam konkurs był dla niego wspaniałą nagrodą. Usłyszałem także wiele innych miłych słów, a także zapewnienia, że "wzięło" ich na obserwacje zmiennych.
Ja na razie mam dość konkursu, pozostało mi jeszcze wysłanie nagród, co uczynię w poniedziałek, lub wtorek i może przed świętami dojdą gdzie trzeba. Co prawda pewne osoby z kręgów zbliżonych do astronomii namawiają mnie na powtórkę zabawy, jednak przed przyszłą jesienią na pewno nie będę w tym względzie działał. Być może pomogę w przygotowaniu zagadek, jeśli ktoś inny zdecyduje się poprowadzić konkurs.
Myślę jednak, że nie ma co przesadzać. Trzeba teraz zebrać plony konkursu, czyli poczekać na pojawienie się w Polsce nowych obserwatorów gwiazd zmiennych, a potem przy współudziale najaktywniejszych, można dalej propagować tą wspaniałą dziedzinę astronomii.
Ja tymczasem ograniczę swoją działalność na forach, głównie do GZ Fotozagadek, które będę w miarę przybywania ciekawych zdjęć, przedstawiał.
Zapraszam także wszystkich [url]obserwatorów[/url] do rejestracji w pierwszej polskiej bazie on-line gwiazd zmiennych.

Nagrody zostały już podzielone:
Kanarkusmaximus - Filtr wąskopasmowy Baader O-III
Paweł Trybus - Sky Atlas 2000 deluxe
Damian j - Filtr mgławicowy Baader UHC-S
Arkady - Uranometria T I niebo północne
Tomek L - Okular Soligor ED 18mm
Adam Tomaszewski - Atlas Księżyca
JaLe - Kalendarz na rok 2006 - Year in Space
Piotrusb - Soligor PE-15 mm Fully Coated

Jako, że dwie osoby zrezygnowały z otrzymania nagród, komisja sędziowska stwierdziła, że pozostałą nagrodę, czyli plakat Messiera, otrzyma osoba, która przystąpiła pod koniec do konkursu i mimo braku szans na premiowane miejsce, walczyła ambitnie. Mówię oczywiście o Nekji, który zajął ostatnie miejsce.

Jeszcze mała statystyka dotycząca wątku konkursowego na chwilę gdy piszę te słowa:
- astromaniak - 150 postów, 3226 odsłon
- astro4u - 98 postów, 1564 odsłon
- astroforum - 60 postów, 1456 odsłon
- miraastroforum - 60 postów, 1188 odsłon

Dziękuję bardzo najważniejszym osobom, czyli uczestnikom konkursu, sponsorom, członkom komisji sędziowskiej :wink: , zaś wy wszyscy podziękujcie mojej żonie, że pozwoliła mi sporo czasu poświęcić na przygotowanie i prowadzenie konkursu.

To by było na tyle :wink: .
 
Posty: 376
Rejestracja: 20 Wrz 2005, 18:01

PostJanusz_P. | 17 Gru 2005, 22:11

Ufff... to chyba najdłuższy post na forum który przeczytałem z zapartym tchem 8)
Chciałem serdecznie podziękować wszystkim za dobrą zabawę i ciekawą przygodę ze zmiennymi co niniejszym tu czynię :lol: :lol: :lol:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postnekja | 18 Gru 2005, 00:43

ooo :D
jestem bardzo mile zaskoczony i bardzo dziekuje :)
dobrze ze mi kolega powiedzial o tym bo bym sie prawdopodobnie nigdy nie dowiedzial ;)
zeby nie sprawiac wrazenia ze popadlem w samozachwyt musze teraz rowniez napisac ze przede mna bylo wielu znakomitych obserwatorow ktorym ja w najmniejszym stopniu nie dorownuje.
 
Posty: 4
Rejestracja: 07 Gru 2005, 20:42
Miejscowość: Sandomierz

Postnekja | 18 Gru 2005, 01:02

a nie, przepraszam
poprawka:
dowiedzialbym sie mailem ;)
 
Posty: 4
Rejestracja: 07 Gru 2005, 20:42
Miejscowość: Sandomierz

PostHenryk | 20 Gru 2005, 17:44

Ja bardzo przepraszam, ale przejrzałem te wszystkie nagrody i tak mi się one spodobały, że postanowiłem sobie je zatrzymać. W końcu mi się należy :lol: :wink: .
 
Posty: 376
Rejestracja: 20 Wrz 2005, 18:01

Postantyqjon | 20 Gru 2005, 17:49

Henryk napisał(a):Ja bardzo przepraszam, ale przejrzałem te wszystkie nagrody i tak mi się one spodobały, że postanowiłem sobie je zatrzymać. W końcu mi się należy :lol: :wink: .


Ej, a filtry miały być dla mnie... :P :lol: ;)
Zbyszek Siciarz
Awatar użytkownika
 
Posty: 28
Rejestracja: 28 Lip 2005, 11:39
Miejscowość: Tarnów

PostJanusz_P. | 20 Gru 2005, 18:07

No tak :roll: i dać tu dzieciom zabawki przed Świętami :lol: :lol: :lol:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postpiotrusb | 20 Gru 2005, 19:10

Żarty żartami, ale Sky Atlas i Uranometria miały być moje :lol: ;)


PS: kiedy można by się spodziewać przesyłki ?
Sprzęt: Soligor MT-750 z dodatkami, Canon 10D z dodatkami, lornetka :)

Image
 
Posty: 183
Rejestracja: 09 Lis 2005, 19:05
Miejscowość: z nienacka ;) Częstochowa

PostJaLe | 22 Gru 2005, 15:14

Właśnie dotarła do mnie przesyłka z kalendarzem na rok 2006. Moja córka od początku trwania konkursu marzyła właśnie o takim kalendarzu, więc to pewnie nie przypadek, że zająłem właśnie to miejsce i nagroda trafiła właśnie do niej. :wink:


Podziękowania dla sponsora nagrody. :D
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postpiotrusb | 23 Gru 2005, 13:41

A do mnie przesyłka jeszcze nie dotarła :( Pewnie UPS się spóźnia, jak Henryk mi w mailu pisał :evil:
Sprzęt: Soligor MT-750 z dodatkami, Canon 10D z dodatkami, lornetka :)

Image
 
Posty: 183
Rejestracja: 09 Lis 2005, 19:05
Miejscowość: z nienacka ;) Częstochowa

PostJaLe | 23 Gru 2005, 13:51

piotrusb napisał(a):A do mnie przesyłka jeszcze nie dotarła :( Pewnie UPS się spóźnia, jak Henryk mi w mailu pisał :evil:


Do mnie paczki zawsze docierają na drugi dzień po wysłaniu, no góra dwa jak nie jest to priorytet.
Cierpliwości może dzisiaj będzie 8)
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postpiotrusb | 23 Gru 2005, 13:54

JaLe napisał(a):
piotrusb napisał(a):Cierpliwości może dzisiaj będzie 8)


Oby :D
Sprzęt: Soligor MT-750 z dodatkami, Canon 10D z dodatkami, lornetka :)

Image
 
Posty: 183
Rejestracja: 09 Lis 2005, 19:05
Miejscowość: z nienacka ;) Częstochowa

Postpiotrusb | 23 Gru 2005, 13:55

JaLe napisał(a):Cierpliwości może dzisiaj będzie 8)


Oby :D[/quote]
Sprzęt: Soligor MT-750 z dodatkami, Canon 10D z dodatkami, lornetka :)

Image
 
Posty: 183
Rejestracja: 09 Lis 2005, 19:05
Miejscowość: z nienacka ;) Częstochowa

Postpiotrusb | 27 Gru 2005, 14:19

No i klops. Dziś wtorek a paczka nadal nie dotarła :? Zapewne jest to wina UPS bo Henryk paczkę napewno wysłał (ufam mu w tej kwestii ;) :evil: No i jak tu cokolwiek wysyłać ?
Sprzęt: Soligor MT-750 z dodatkami, Canon 10D z dodatkami, lornetka :)

Image
 
Posty: 183
Rejestracja: 09 Lis 2005, 19:05
Miejscowość: z nienacka ;) Częstochowa

Postpiotrusb | 27 Gru 2005, 15:54

Paczka właśnie dotarła :) Właśnie ją otwieram :P
Sprzęt: Soligor MT-750 z dodatkami, Canon 10D z dodatkami, lornetka :)

Image
 
Posty: 183
Rejestracja: 09 Lis 2005, 19:05
Miejscowość: z nienacka ;) Częstochowa

PostHenryk | 27 Gru 2005, 16:00

Bardzo jestem ciekaw co jest w środku :roll:
 
Posty: 376
Rejestracja: 20 Wrz 2005, 18:01

PostJanusz_P. | 27 Gru 2005, 16:15

To nie wiesz nawet co zapakowałeś :wink:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postpiotrusb | 27 Gru 2005, 16:22

No jakto co ? Okular 15 mm Fully Coated, trochę gazet, kręcone pudełko i styropian 8)

Nagroda jest super, wielkie dzięki dla sponsorów i dla Henryka za zagadki :) Czekamy na następne :)
Sprzęt: Soligor MT-750 z dodatkami, Canon 10D z dodatkami, lornetka :)

Image
 
Posty: 183
Rejestracja: 09 Lis 2005, 19:05
Miejscowość: z nienacka ;) Częstochowa

PostHenryk | 27 Gru 2005, 17:26

Z tym pakowaniem wszystko możliwe :wink: , zwłaszcza, że ja tego okularu nawet nie widziałem :lol: .

A co do kolejnych zagadek Piotrze, pojawiają się mniej więcej 2x w tygodniu. Dla ostatniej wystarczy przejrzeć kilka tylko okolic. Tymczasem odpowiedzi mam od standardowych odpowiadaczy :wink: i nikogo nowego.
 
Posty: 376
Rejestracja: 20 Wrz 2005, 18:01

PostJaLe | 27 Gru 2005, 17:29

O qrcze !

To ja już jestem w standardzie :lol: :wink:
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postpiotrusb | 27 Gru 2005, 18:48

Wiem, przeglądałem tą zagadkę, ale muszę ściągnąć sobie katalogi GZ do CdC a net chodzi mi z prędkością modemu (niby miał być szybki :? ), dlatego do końca zostało mi 30 godzin :?
Sprzęt: Soligor MT-750 z dodatkami, Canon 10D z dodatkami, lornetka :)

Image
 
Posty: 183
Rejestracja: 09 Lis 2005, 19:05
Miejscowość: z nienacka ;) Częstochowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 70 gości

AstroChat

Wejdź na chat