Konkursowa gratka - gwiezdna zagadka

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

Postantyqjon | 02 Gru 2005, 11:25

Najjaśniejszą mirydą w Łabędziu jest chi Cyg. Są tam jakieś gwiazdki, niby jaśniejsze, które CdC pokazuje dopiero po włączeniu "IR Variables" - czyli że świecą w podczerwieni, o czym mówi zresztą litera L przed amplitudą jasności oznaczająca pasmo, w którym mierzono jasność, w tym wypadku bliską podczerwień. W zakresie wizualnym czy fotograficznym, ta gwiazdka ma jasność nawet w maksimum wyrażającą się dwiema cyframi :) W związku z tym, może zadamy zadanie specjalne - ocenić jej jasność? ;) ;) ;)
Zbyszek Siciarz
Awatar użytkownika
 
Posty: 28
Rejestracja: 28 Lip 2005, 11:39
Miejscowość: Tarnów

PostJaLe | 02 Gru 2005, 11:45

antyqjon napisał(a):Najjaśniejszą mirydą w Łabędziu jest chi Cyg. Są tam jakieś gwiazdki, niby jaśniejsze, które CdC pokazuje dopiero po włączeniu "IR Variables" - czyli że świecą w podczerwieni, o czym mówi zresztą litera L przed amplitudą jasności oznaczająca pasmo, w którym mierzono jasność, w tym wypadku bliską podczerwień. W zakresie wizualnym czy fotograficznym, ta gwiazdka ma jasność nawet w maksimum wyrażającą się dwiema cyframi :) W związku z tym, może zadamy zadanie specjalne - ocenić jej jasność? ;) ;) ;)


Ok, rozumiem że jasność gwiazdy zmiennej należy oceniać w paśmie widzialnym. Czyli fotometryczne metody pomiaru są zbędne?
Domyślam się też, że CdC nie jest programem doskonałym.
W dalszym ciągu uważam że pytanie pozostało postawione nieprecyzyjnie i ze skrótem myślowym, który być może jest oczywisty dla osób które "na codziń mają do czynienia ze zmiennymi", natomiast dla osoby która chce zdobyć określoną wiedzę na temat zmiennych wprowadzają tylko w błąd.

Powolutku zastanawiam się czy jest to konkurs dla osób początkujących w tematyce gwiazd zmiennych czy też już zaprawionych w bojach z w/w.



Swoje wątpliwości piszę na wyraźne życzenie Henryka.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7070
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostHenryk | 02 Gru 2005, 16:20

A niech to Jarku, uszy mi opadają...
Napisałem do Ciebie na priva, żebyś poszukał błędu w rozumowaniu, a Ty zamiast tego, uparcie tkwisz w tym błędzie i usiłujesz innych przekonać :shock: .

Najjaśniejszą mirydą w Łabędziu jest Chi Cyg, a nie znaleziona przez Ciebie V1969 Cyg, której znalazłeś jasność w paśmie podczerwonym.
Wspomniana V1969 ma jasność L od 0.7 do 2.0 mag, natomiast Chi Cyg w L ma średnią jasność -2.7 mag, czyli jest jaśniejsza od Jowisza w pełni blasku! Wg tych parametrów i Twojego rozumowania R Lep świeci prawie tak jasno jak Syriusz, a Mira też mniej więcej jak Jowisz.
Tylko, że to wszystko dotyczy ściśle określonego wąskiego pasma i nie ma się nijak do ogólnie pojętej jasności.

Mam nadzieję, że w końcu zrozumiesz o co chodzi :roll: .

Powolutku zastanawiam się czy jest to konkurs dla osób początkujących w tematyce gwiazd zmiennych czy też już zaprawionych w bojach z w/w.


Dla zaprawionych są między innymi GZ Fotozagadki, gdyż pytania i zdjęcia przedstawione w konkursowej gratce nie stanowią dla nich żadnych zagadek. Ale takich osób jest w naszym kraju może 10, z czego tylko część na forum.
 
Posty: 376
Rejestracja: 20 Wrz 2005, 18:01

PostJaLe | 02 Gru 2005, 17:11

Henryku.
Tego typu zagadki są dla mnie nowością. Jak widać na tym forum jestem od pewnego czasu, a tematyka gwiazd zmiennych wogóle mnie nie interesowała !!!!!!!
Pomyslałem zatem czemu nie może warto spróbować.

Jeżeli sprawia Ci kłopot na odpowiadanie na moje pytania, to po prostu tego nie rób. Jeżeli natomiast, chcesz by ktoś sie coś dowiedział, to niestety musisz się znizyć do takiego poziomu jaki ja prezentuję.

Nie wystarczy tylko kogoś obśmiewać. W ten czy inny sposób, bo to świadczy niestety o poziomie.

Natomiast nie potrafisz wyjaśnić sprawy jak należy od razu. Zamiast tego zadajesz mi kolejne zagadki ?
Ja pomimo, iż mam sporo postów na tym forum, wpadam tu tylko okazjonalnie i jak tylko mam chwileczkę (nawet na 2 minuty), po to by zdobywać wiedzę. Nie mam zamiaru wykłócać się o to czy owo.

Natomiast wydaję mi się, że powinniśmy się szanować.
Przyjmuje argumenty i w tej chwili dopiero wyjaśniłeś o co Ci chodzi.

I tutaj przypomniałeś mi pewnego mojego wykładowcę, który mówił "jak czegoś nie rozumiesz to się nie pytaj", tylko że on był znany z tego że nikt, po prostu nikt nie wiedział o co mu chodzi !

Henryku - Twoja wiedza na temat gwiazd zmiennych i nie tylko jest naprawdę wielka, ale musisz mieć wzgląd na innych.

Ja naprawde nie rozumiem co takiego strasznego jest w zadawaniu pytań ??!!

Po przez ich formułowanie uczymy sie zdobywamy wiedzę, bez względu na wiek.

Tymczasem najlepiej chyba byłoby gdybym nie pisał nic.

Wtedy tylko słychać byłoby same ochy i achy.


To tak w wielkim skrócie, jeżeli moje wyjaśnienia wymagają rozbudowania to oczywiście sie postaram.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7070
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJanusz_P. | 02 Gru 2005, 17:27

No niestety Henryku to autorytety są na forum dla forumowiczów a nie forumowicze dla autorytetów dlatego tez zwykle odpowiadam po raz już kolejny do znudzenia na ciągle powtarzające się proste pytania bo to jest właśnie praca dydaktyczna u podstaw, myślę że mnie rozumiesz bo ja to zrozumiałerm już dawno 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJaLe | 02 Gru 2005, 17:54

Janusz_P. napisał(a):No niestety Henryku to autorytety są na forum dla forumowiczów a nie forumowicze dla autorytetów dlatego tez zwykle odpowiadam po raz już kolejny do znudzenia na ciągle powtarzające się proste pytania bo to jest właśnie praca dydaktyczna u podstaw, myślę że mnie rozumiesz bo ja to zrozumiałerm już dawno 8)


I właśnie za to między innymi Januszu zasługujesz na szacunek.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7070
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJanusz_P. | 02 Gru 2005, 18:01

Weź nie przesadzaj bo popadnę w samozachwyt :wink: , po prostu znam swoje miejsce w tym społeczeństwie i już :roll:

Ps. Henryku, uszy do góry jako autorytet na przyszłość lepiej napisz pytania aby nie pozostawić nawet cienia dwuznaczności tak dla świętego spokoju 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJaLe | 02 Gru 2005, 18:20

Janusz_P. napisał(a):Weź nie przesadzaj bo popadnę w samozachwyt :wink: , po prostu znam swoje miejsce w tym społeczeństwie i już :roll:

Ps. Henryku, uszy do góry jako autorytet na przyszłość lepiej napisz pytania aby nie pozostawić nawet cienia dwuznaczności tak dla świętego spokoju 8)


Dla jasności, Januszu masz też wady (jak każdy normalny człowiek) :D 8)
Awatar użytkownika
 
Posty: 7070
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostDominik Woś | 02 Gru 2005, 18:22

Mówiłem Henrykowi, że będzie awantura :wink: bo pytania były tendencyjne :wink: Sam się lekko wkurzyłem jak "dałem ciała" na pytaniu nr 1 bo znalazłem gdzieś w internecie (he he na A4U) wypowiedź SWW, że Delta Cep była pierwszą odkrytą Cefeidą :lol: i stąd nazwa tych obiektów. Wydało mi się to logiczne i zrozumiałe.

Takie pytania konkursowe znakomicie pozwalają poszerzyć wiedzę i przekonać się jak mało się wie pomimo, że jest się takim mądrym :wink:

Co do błędów w odpowiedziach/pytaniach to polecam lekturę postu w tym wątku z regulaminem - pkt 1) prowadzący konkurs ma zawsze rację, pkt 2) jak prowadzący nie ma racji to patrz punkt pierwszy :wink:

Ja się cieszę, że miałem okazję pozyskać nową wiedzę. Momimo, że nie mogę brać udziału w konkursie to każda edycja zagadek sprawia mi przyjeność i chyba nie opuściłem ani jednej zagadki w tym konkursie odpowiadając oczywiście poza konkursem.

Pamiętajmy, że to jest zabawa ale jakże ciekawa i przyjemna. Jednak nie dziwmy sie, że w miarę zbliżania się do ostatniej zagadki atmosfera staje się nerwowa bo to jest KONKURS !!

Pozzdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postantyqjon | 03 Gru 2005, 18:00

Za dwie godziny nowa zagadka :) Dzisiejsza będzie lekka, łatwa i przyjemna :)
Zbyszek Siciarz
Awatar użytkownika
 
Posty: 28
Rejestracja: 28 Lip 2005, 11:39
Miejscowość: Tarnów

Postantyqjon | 03 Gru 2005, 19:59

Oto i zagadka 9 rundy - najpierw pytanie teoretyczne:
Czego pozostałością jest Mgławica Krab?

A teraz fotka - znowu jedna gwiazda, warta 10 punktów. Aha, żeby nie było niejednoznaczności - pytamy o środkową gwiazdkę w rządku trzech, bo ktoś może pomyśleć że kreski oznaczają prawą.

Image
Jeszcze raz zwrócę uwagę - szukaną zmienną jest ta środkowa w rządku. Odpowiedzi proszę wysyłać na adres henryk65(małpa)tlen.pl  Życzę powodzenia :)
Zbyszek Siciarz
Awatar użytkownika
 
Posty: 28
Rejestracja: 28 Lip 2005, 11:39
Miejscowość: Tarnów

PostHenryk | 04 Gru 2005, 13:40

Podaję rozwiązanie.
Mgławica Krab jest pozostałością po wybuchu Supernowej, oglądanym na Ziemi w 1054 roku.
Gwiazdka ze zdjęcia, to najpopularniejsza Nowa Karłowata - SS Cyg.

Punkty uzyskane w 9 rundzie:
Paweł Koczan - 15
Damian j - 15
Hermes - 14
Kanarkusmaximus - 14
Misiek c - 14
Tomek L - 13
Mbu - 13
Adam Tomaszewski - 12
JaLe - 12
Arkady - 12
Piotrusb - 12
Damian - 12
Adam z Piły - 10
Witek - 2

Punkty po dziewięciu rundach:
Damian - 99
Kanarkusmaximus - 97
Paweł Trybus - 96
Damian j - 94
Arkady - 86
Tomek L - 83
Misiek c - 73
JaLe - 64
Adam Tomaszewski - 61
Witek - 44
Paweł Koczan - 39
Mbu - 36
Adam z Piły - 35
Piotrusb - 33
Hermes - 32
Kula - 13
Darek B - 12
Gregory - 10


A poza konkursem oczywiście dobrze odpowiedzieli Domek i Janusz :wink:
 
Posty: 376
Rejestracja: 20 Wrz 2005, 18:01

PostHenryk | 07 Gru 2005, 20:01

Powoli zbliżamy się do końca gratki. Oto dziesiąta runda.

Pytanie teoretyczne: Co to są gwiazdy zaćmieniowe? -odpowiedź należy zawrzeć w jednym - dwóch zdaniach, nie potrzeba więcej.

Jaka gwiazdka jest zaznaczona na zdjęciu:
Image

Odpowiedzi proszę przesyłać jak dotychczas, na adres: henryk65(małpa)tlen.pl
 
Posty: 376
Rejestracja: 20 Wrz 2005, 18:01

PostDominik Woś | 08 Gru 2005, 00:29

Henryk napisał(a):Powoli zbliżamy się do końca gratki. Oto dziesiąta runda.


Te zagadki to niesamowita przyjemność, szczególnie ta bo miałem okazję kiedyś przyjrzeć się tej zmiennej trochę bliżej :wink: Ale nie mówię pas ... :D

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostHenryk | 08 Gru 2005, 14:29

Tym razem mam rekordową ilość odpowiedzi, aż piętnastu uczestników.

Gwiazda to T Tauri położona w sąsiedztwie Hiad. Jak dla mnie rozpoznanie Hiad zdarzało się sprawiać trudności.

Na pytanie teoretyczne pozwoliłem sobie zacytować tekst ze strony SSW:
Gwiazda zmienna zaćmieniowa to układ podwójny gwiazd, którego płaszczyzna orbity jest nachylona do kierunku obserwacji pod tak małym kątem, że każdy ze składników jest całkowicie lub częściowo zasłaniany przez drugi składnik podczas każdego okresu orbitalnego. Wzajemne zasłanianie składników (zaćmienie) powoduje okresowe spadki jasności całego układu zwane minimami.
I to są dwa zdania, można to ścisnąć do jednego. Część osób nie wspomniała o nachyleniu płaszczyzny, ale nie będę się czepiał i wszystkim uznałem odpowiedź.

Hermes zadał pytanie, czy gwiazda zakrywana przez planetę też może być nazywana zaćmieniową. Sam się nad tym zastanawiam, gdyż nie wiem jakie jest kryterium spadku jasności, żeby gwiazda została uznana za zmienną...

Punkty w 10 rundzie uzyskali:
Paweł Trybus - 15
Damian - 14
Paweł Koczan - 14
Tomek L - 13
Damian j - 13
JaLe - 12
Adam Tomaszewski - 12
Hermes - 12
Misiekc - 12
Witek - 12
Nekja - 2
Adam z Piły - 12
Kanarkusmaximus - 12
Arkady - 12
Mbu - 12

Suma po dziesięciu rundach:
Damian - 113
Paweł Trybus - 111
Kanarkusmaximus - 109
Damian j - 107
Arkady - 98
Tomek L - 96
Misiek c - 85
JaLe - 76
Adam Tomaszewski - 73
Witek - 56
Paweł Koczan - 53
Mbu - 48
Adam z Piły - 47
Hermes - 44
Piotrusb - 33
Kula - 13
Darek B - 12
Gregory - 10
Nekja - 2

Gratuluję wiedzy i zapraszam na sobotnią 11 rundę - antyqjonowską zgadywankę bez zdjęć.

P.S. Domek, pokaż odnośnik do swojej fotki T Tau.
 
Posty: 376
Rejestracja: 20 Wrz 2005, 18:01

PostJanusz_P. | 08 Gru 2005, 14:43

Myślę że krytetrim zmienności określa od strony instrumentalnej dokładność pomiarowa i skoro jesteśmy w stanie to zmierzyć to mówimy o zmienności (rejestrowalnej zmianie jasności gwiazd).
Jak weźmiemy nasze kręcące się, zaplamione Słoneczko pod uwagę to mamy zmienną półregularną jak się patrzy a regularną wielomodową jak weźmiemy pod uwagę tranzyty Księżyca, Mekurego i Wenus przed jego Tarczą 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postpiotrusb | 08 Gru 2005, 16:48

Henryku, czemu nie ma mnie na liście :?: Wysłałem wczoraj wiadomość z odpowiedziami ok. godziny 20 ale coś było najwidoczniej z serwerem o2 i nie doszły :( Oto dowód, że majla wysłałem jeszcze wczoraj, żeby nie było: http://images2.fotosik.pl/6/b379hwfw54yn8px7.jpg . Mam nadzieję, że mi uznasz odpowiedzi.

Pozdrawiam
Piotrek

Edit: i jeszcze screen z folderem Wysłane - http://images1.fotosik.pl/6/fngkw6j8uwbfpf1u.jpg
Sprzęt: Soligor MT-750 z dodatkami, Canon 10D z dodatkami, lornetka :)

Image
 
Posty: 183
Rejestracja: 09 Lis 2005, 19:05
Miejscowość: z nienacka ;) Częstochowa

PostHenryk | 08 Gru 2005, 17:54

Oczywiście Piotrze. Masz o 12 punktów więcej. Jak widać, czasami poczta szwankuje i to nie tylko ta na papierze :wink: .
Punktację poprawię przy okazji następnego liczenia, a jeśli będziesz pamiętał, to przypomnij przy wysłaniu odpowiedzi na nastęną zagadkę.


Co do zmiennych, jak się zastanowić, to prawie nie ma gwiazdek nie zmieniających jasności, a jak spojrzeć w dłuższym okresie, to wszystkie są zmienne :wink: , chyba jednak gdzieś wypada wyznaczyć granicę.
 
Posty: 376
Rejestracja: 20 Wrz 2005, 18:01

PostJanusz_P. | 08 Gru 2005, 17:57

Myśle że zajmie się tym lub już zajęła Unia Astronomiczna i nie nam o tym raczej decydować :lol:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postpiotrusb | 08 Gru 2005, 19:22

Henryk napisał(a):Oczywiście Piotrze. Masz o 12 punktów więcej. Jak widać, czasami poczta szwankuje i to nie tylko ta na papierze :wink: .
Punktację poprawię przy okazji następnego liczenia, a jeśli będziesz pamiętał, to przypomnij przy wysłaniu odpowiedzi na nastęną zagadkę.


Ok, dzięki :) Będę pamiętał :)
Sprzęt: Soligor MT-750 z dodatkami, Canon 10D z dodatkami, lornetka :)

Image
 
Posty: 183
Rejestracja: 09 Lis 2005, 19:05
Miejscowość: z nienacka ;) Częstochowa

PostDominik Woś | 08 Gru 2005, 23:20

Z przyjemnością zaprezentuję efekt mojej próby zrobienia kiedyś portretu T Tauri. Henryk zachęcił mnie do zobaczenia co wyjdzie i wyszło mi coś takiego pomimo dość krótkiego jak na ten obiekt czasu naświetlania (gwiazdka na środku kadru, 7 lutego 2005):

Image

No może kiedyś spróbuję trochę wydłużyć czas naświetlania to będzie widać więcej mgławicy koło gwiazdki.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJaLe | 09 Gru 2005, 10:08

A tutaj mamy ten obiekt w większym zbliżeniu:

Image

Szkoda, że mniej wyraźny jak u Domka :(

Gwiazdy typu T Tauri są gwiazdami w początkowym stadium ewolucji.

Wiele gwiazd typu T Tauri jest zanurzonych w gęstych mgławicach gazowych i pyłowych, być może tworzących wokół nich wirujący dysk, z którego materia powoli spływa na powierzchnię gwiazdy. Energia materii opadającej pod wpływem działania siły przyciągania na protogwiazdę zostaje zamieniona w ciepło. To powoduje, że temperatura w samym rodku protogwiazdy ciągle rośnie. Kiedy temperatura w środku stanie się na tyle wysoka, aby mogło dojć do tzw. reakcji termojądrowych (łączenia jąder atomów lżejszych w jądro atomu cięższego), protogwiazda zamienia się w normalną gwiazdę.
Ostatnio edytowany przez JaLe, 09 Gru 2005, 11:06, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
 
Posty: 7070
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJanusz_P. | 09 Gru 2005, 10:57

Sakala zdjęć jest porównywalna, różnią się zapewne czasem naświetlania :lol:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostHenryk | 10 Gru 2005, 14:47

Dzisiaj o 19tej przedostatnia runda konkursowej gratki.
Tym razem nie będzie zdjęć ale zagadki na spostrzegawczość i zdolności kojarzenia made by Antyqjon.
Radzę się wyspać i dobrze skoncentrować.
 
Posty: 376
Rejestracja: 20 Wrz 2005, 18:01

Postantyqjon | 10 Gru 2005, 19:59

Oto i moja zagadka :)

Rozwiązaniem wierszowanego rebusu jest 5-literowe hasło - nazwa zmiennej (2 litery oznaczenia + 3-literowy skrót nazwy gwiazdozbioru). Każda zwrotka opisuje jedną literę.

W tysiąc dziewięćset pierwszym roku
wybuchła Nowa; patrząc po zmroku
widać ją było bardzo wyraźnie,
z gwiazd wszystkich świeciła prawie najjaśniej.
Będąc mi wdzięcznym za ułatwienie,
przypomnij sobie jej oznaczenie.
Nazwy tej gwiazdki litera pierwsza
zaczyna hasło rebusu-wiersza.

Gołąb, Skorpion czy Lew Mały
jedną literę wspólną miały.
W nazwach łacińskich jej szukajcie
i jako drugą w hasło wstawiajcie.

Kto szuka gwiazd w tym gwiazdozbiorze,
"cudowną" zmienną znaleźć może.
Łacińskiej nazwy pierwsza litera
w haśle jako trzecia się zawiera.

Jest sobie zmienna w Erydanie,
Zaćmieniowa EW, a dla niej
wymyślono oznaczenie -
- dwóch jednakich liter złożenie.
W haśle miejsce numer cztery
zajęte dla tej podwójnej litery.

Piąta litera jest najłatwiejsza
bowiem jest taka sama jak pierwsza...

Odpowiedzi proszę przesyłać na maila: henryk65(małpa)tlen.pl
Zbyszek Siciarz
Awatar użytkownika
 
Posty: 28
Rejestracja: 28 Lip 2005, 11:39
Miejscowość: Tarnów

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 50 gości

AstroChat

Wejdź na chat