Konkursowa gratka - gwiezdna zagadka

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

PostHenryk | 25 Paź 2005, 21:20

Główną ideą konkursu jest zachęcenie nowych miłośników astronomii do obserwacji najciekawszych zjawisk na niebie, które niewątpliwie związane są z gwiazdami zmiennymi. Jeżeli przybędzie dzięki konkursowi chociaż jeden obserwator gz, będę uważał, że konkurs spełnił swój cel.
Odpowiedzi na większość pytań teoretycznych znajdują się w dziale gwiazd zmiennych na astro4u, jeżeli ktoś więc przejrzy te kilka stron wątków (do czego nie trzeba się rejestrować, gdyby ktoś nie chciał), nie powinien mieć trudności z podawaniem rozwiązań.

A oto regulamin konkursu:

Konkurs z dziedziny Gwiazd Zmiennych

1. Cel konkursu – popularyzacja wiedzy o gwiazdach zmiennych. Zachęcenie miłośników astronomii do rozpoczęcia obserwacji zmian jasności gwiazd.

2. Termin przeprowadzenia konkursu – 5 listopada – 14 grudnia 2005 roku (środy i soboty), łącznie 12 odcinków.

3. Prowadzący konkurs – Henryk Bilor, Zbigniew Siciarz
Autorzy zadań – Henryk Bilor, Zbigniew Siciarz

4. Zasady konkursu:
Konkurs będzie się składał z dwunastu edycji w terminie podanym powyżej. Zadania będą o zróżnicowanej skali trudności. Na początku bardzo łatwe, aby zakończyć na najtrudniejszych.
W skład zadań będą wchodziły:
- rozpoznawanie gwiazd na zdjęciach
- rozwiązywanie zadań teoretyczno-praktycznych
- wykonanie obserwacji wskazanej gwiazdy
Wykonywanie zadań będzie określone limitem czasowym, ustalanym oddzielnie dla każdej edycji.
Punktacja będzie dodatnia, punktowane będzie dziewięć najlepszych wyników z jedenastu odcinków, oraz zadanie obserwacyjne.


5. Nagrody:
- Okular Soligor ED 18mm
- Filtr mgławicowy Baader UHC-S
- Filtr wąskopasmowy Baader O-III
- Uranometria T I niebo północne
- Sky Atlas 2000 deluxe
- Atlas Księżyca
- Plakat Messiera
- Okular jakiś tam...
- Kalendarz na rok 2006 - Year in Space

Nagrody będą do wyboru z kolejnością wybierania od zdobywcy pierwszego miejsca.

6. Sponsorzy:
Image _________________ Image



Jacek Pala _____________________ Dominik Woś


7. Postanowienia końcowe:
- w konkursie nie mogą brać udziału organizatorzy, ani sponsorzy, a także ich rodziny
- uczestnicy ubezpieczają się we własnym zakresie :wink:
- konkurs odbędzie się bez względu na pogodę :wink:
- ostateczna interpretacja regulaminu należy do szefostwa (ten punkt zawsze mi się najbardziej podoba :lol: )

Oto szczegółowa punktacja:

Za każde zadanie można uzyskać maksymalnie 15 punktów.
W przypadku zadania ze zdjęciem - będzie takich 9 albo 10 - za odgadnięcie gwiazdy/ek ze zdjęcia będzie łącznie 10 punktów; za odpowiedź na towarzyszące zdjęciu (chociaż z nim niezwiązane) pytanie teoretyczne będą 2 punkty. Za odpowiedź w ciągu 10 minut dodatkowe 3 punkty, w ciągu 20 minut - 2 punkty, w ciągu 30 minut - 1 punkt, czasu na odpowiedź będzie w sumie godzina, jednak powyżej 30 minut nie będzie dodatkowych punktów za prędkość odpowiedzi. Po godzinie od pojawienia się zadania, odpowiedzi nie będą przyjmowane.

W przypadku zadań teoretycznych (będą 2 takie zadania), punktacja (łącznie też 15 punktów) będzie podana w określonym czasie przed edycją, w której będzie takie pytanie.

Zadanie obserwacyjne będzie trwało do dwóch godzin, bez dodatkowych punktów za prędkość. Maksymalna ilość punktów także wyniesie 15, a o szczegółach przyznania dowiecie się bezpośrednio przed tym zadaniem.
Warunkiem zaistnienia zadania obserwacyjnego jest oczywiście ładna pogoda w całym kraju. Jeśli nie uda się takiej zamówić, w zamian będzie dziesiąte zadanie ze zdjęciem.

Godzina zero będzie o 19:00

Oczywiście odpowiedzi należy przysyłać na priva.
 
Posty: 376
Rejestracja: 20 Wrz 2005, 18:01

PostDominik Woś | 25 Paź 2005, 21:43

Piękna inicjatywa Henryku.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJaLe | 26 Paź 2005, 08:47

Bardzo fajny konkurs.
Tylko kto jest nowym miłośnikiem astronomii? Ja astronomią interesuje się od dziecka, ale do tej pory nie obserwowałem gz i pod tym względem na pewno jestem nowy , a nawet zielony :D.

Jestem jednak pewny, że teraz spróbuję zerknąć na jakąś gz :D , mało tego spróbuję odpowiedzieć na jakieś pytania, jeżeli tylko będę miał czas.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJanusz_P. | 26 Paź 2005, 08:54

Mówiąc krótko, zapraszamy wszystkich do dobrej zabawy z gwiazdami zmiennymi :lol:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostHenryk | 26 Paź 2005, 10:13

JaLe napisał(a): Tylko kto jest nowym miłośnikiem astronomii?


Wyrwałeś część zdania z konktekstu, po doczytaniu dalej wynika, że chodzi o nowych obserwatorów gwiazd zmiennych. I to niekoniecznie tych oceniających regularnie z zapartym tchem w każdą pogodną noc (a takich jest kilkunastu w Polsce), ale też takich, którzy zwrócą po prostu uwagę na ciekawe zjawiska przy okazji obserwacji innych obiektów. Czyli na przykład zauważą pędzącą do maksimum mirydę przy okazji obserwacji Neptuna. Zauważą, że jedna z gwiazdek w niektórych gromadach, raz jest jasna, innym razem ledwo ją widać. I inne takie rzeczy. Od dawna staram się namówić kolegów do obserwacji nieba ze zrozumieniem, a nie tylko do zachwytów, że "dzisiaj widziałem Marsa" (wszelkie podobieństwo do osób ...itd ... jest niezamierzone) :wink: .
 
Posty: 376
Rejestracja: 20 Wrz 2005, 18:01

PostJaLe | 26 Paź 2005, 10:30

Henryk napisał(a):
JaLe napisał(a): Tylko kto jest nowym miłośnikiem astronomii?


Wyrwałeś część zdania z konktekstu, po doczytaniu dalej wynika, że chodzi o nowych obserwatorów gwiazd zmiennych. I to niekoniecznie tych oceniających regularnie z zapartym tchem w każdą pogodną noc (a takich jest kilkunastu w Polsce), ale też takich, którzy zwrócą po prostu uwagę na ciekawe zjawiska przy okazji obserwacji innych obiektów. Czyli na przykład zauważą pędzącą do maksimum mirydę przy okazji obserwacji Neptuna. Zauważą, że jedna z gwiazdek w niektórych gromadach, raz jest jasna, innym razem ledwo ją widać. I inne takie rzeczy. Od dawna staram się namówić kolegów do obserwacji nieba ze zrozumieniem, a nie tylko do zachwytów, że "dzisiaj widziałem Marsa" (wszelkie podobieństwo do osób ...itd ... jest niezamierzone) :wink: .



he hehe
Tym razem zacytuje całość,by nie posądzano mnie o wyrywanie zdań z kontekstu. :D
Wydaje mi sie że obserwacje gz mają swój głęboki sens. Prowadząc notatki można przyczynić się do rozwoju ogólnoświatowej nauki i mieć z tego prócz niewątpliwych walorów wizualnych dodatkowa satysfakcję.

A jeżeli chodzi o tych nowych miłośników astronomi to chodziło mi o osoby które odpadają w przedbiegach z takimi znakomitościami jak Domek czy Janusz czy jeszcze kilka soób których tutaj nie wymieniłem. Po za tym zerkanie na Marsa też daje dużo radości.

Większość osób osiąga dojrzałość do przejścia w bardziej zaawansowane OBSERWACJE po jakimś czasie. Ja to rozumiem i ze swojej pozycji też staram się coś zrobić w tym zakresie.

Powtórzę jeszcze raz TWOJA INICJATYWA HENRYKU I OSÓB KTÓRE ROZBUDZAJĄ ZAINTERESOWANIE ASTRONOMIĄ JEST BARDZO CENNA .
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostDominik Woś | 26 Paź 2005, 12:03

Jako literaturę obowiązkową :wink: w ramach przygotowań do konkursu polecam stronę: http://sswdob.republika.pl/glowna.htm a w szczególności bardzo ciekawe artykuły: http://sswdob.republika.pl/artykuly/wykazart.htm

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostGregory | 27 Paź 2005, 01:40

Trzeba pomalutku zaczac przyswajac sobie ta literature ;-) Pozatym gratuluje pomyslu, doskonala idea z tym konkursem! :)
Gregory
 

PostHenryk | 27 Paź 2005, 21:23

No to się zaczęło.
W ramach rozgrzewki i sprawdzianów samych siebie, podesłaliśmy z Antyqjonem swoje zadania.
Gwiazdki z dziewięciu zdjęć, które czekają na zamieszczanie w kolejnych dziewięciu edycjach, Zbyszek odgadł w 11 minut!
Teraz można sobie uwzględnić współczynnik własnej znajomości nieba/znajomość nieba Antyqjona i próbować ocenić czas odpowiedzi :lol: .

Jeszcze się pochwalę, ja odrobiłem zadania Zbyszka także na maksa, ufff :wink: .

Za 9 dni startujemy, tymczasem korzystając z ładnej pogody, proponuję rozejrzeć się po niebie, gdyż wieczorem widać wszystkie gwiazdki z zagadek.
 
Posty: 376
Rejestracja: 20 Wrz 2005, 18:01

PostHenryk | 02 Lis 2005, 12:31

Za trzy dni startujemy.
Tymczasem w ramach rozgrzewki proponuję odgadnąć nazwę zaznacznej na zdjęciu gwiazdki:
Image
Odpowiedzi proszę nie przysyłać, jeżeli już to na forum się pochwalić :wink: .

Wszystkie zdjęcia konkursowe będą zawierały albo znany obiekt rozciągły (gromada, mgławica), albo wręcz sporą część danego gwiazdozbioru, widoczną gołym okiem. Nie powinno więc to nastręczać trudności dla kogoś, kto czasami z głową patrzy w niebo.
Trzeba będzie jednak trochę pomęczyć się szukając danej gwiazdki w atlasie. Polecam do tych celów zwłaszcza CdC, ale może być też Starry Night, bądź Guide. Warunkiem jest jednak dołączenie do bazy danych programu katalogu GCVS, gdyż części gwiazd nie ma w podstawowych bazach.
Przypominam, że CdC można ściągnąć za darmo z internetu: CdC
Należy zainstalować: Complete package, katalogi Tycho i katalog Variables.
 
Posty: 376
Rejestracja: 20 Wrz 2005, 18:01

PostHenryk | 03 Lis 2005, 14:13

Zaznaczona gwiazdka, to miryda U Ari, obecnie w pobliżu maksimum jasności.
Tutaj jeszcze w zbliżeniu od lewej: Mars (planeta :wink: ), U Ari, ST Ari (półregularna):

Image
 
Posty: 376
Rejestracja: 20 Wrz 2005, 18:01

PostHenryk | 03 Lis 2005, 22:32

Pozostało już 45 i pół godziny do rozpoczęcia konkursu.
Dla rozgrzewki przedstawię więc jeszcze jedno, tym razem już trywialne zdjęcie. Mam nadzieję, że wszyscy rozpoznają zaznaczoną gwiazdkę:
Image

Przypomnę, że zdjęcia w konkursie będą zawierały albo sporą część gwiazdozbioru, widoczną gołym okiem, albo znany obiekt rozciągły.
Podpowiedzi do zdjęć nie będzie. Wszystkie zdjęcia będą w pozycji mniej więcej takiej, jak najczęściej obserwujemy je na niebie, bez złośliwych przekręceń (właśnie odkręcam jedną fotkę :wink: ).
 
Posty: 376
Rejestracja: 20 Wrz 2005, 18:01

PostDominik Woś | 03 Lis 2005, 23:48

Henryk napisał(a):Wszystkie zdjęcia będą w pozycji mniej więcej takiej, jak najczęściej obserwujemy je na niebie, bez złośliwych przekręceń (właśnie odkręcam jedną fotkę :wink: ).


O ty złosliwcu jeden. A ja dam podpowiedź to tej ostatniej twojej zagadki Henryku - ta jasna gwiazda to Alfa a ta, która trzeba odgadnąć to Beta :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostHenryk | 04 Lis 2005, 20:01

Uwaga!
Próba generalna czasu.
Post ten wyślę o godzinie 19tej wg czasu, hmm, mniej więcej prawidłowego.
Proszę sprawdzić, o której się ukaże na forum, żeby później nie żałować straconych minut.

24 godziny do startu.
 
Posty: 376
Rejestracja: 20 Wrz 2005, 18:01

PostJanusz_P. | 04 Lis 2005, 20:26

Czas już poprawiamy na zimowy :lol:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostHenryk | 05 Lis 2005, 10:54

Zostało jeszcze 9 godzin do rozpoczęcia konkursu i strasznie się niecierpliwię. Mam nadzieję, że i setki uczestników także :wink: .

Oto ostatnie informacje techniczne. Proponuję zapisywać wysłane odpowiedzi w skrzynce, gdyż nie będę potwierdzał ich otrzymania. Dopiero po podaniu wyniku będzie wiadomo, czy nie wydarzył się jakiś problem z wysyłaniem. Wtedy taka wiadomość byłaby podstawą do reklamacji. Zakładam, że takich kłopotów nie będzie, ale lepiej na zimne dmuchać.

Odpowiedź na zadanie będzie po zakończeniu czasu na odpowiedzi, a podanie wyników w zależności od liczebności (uczestników), pewnie niewiele później.
 
Posty: 376
Rejestracja: 20 Wrz 2005, 18:01

PostHenryk | 05 Lis 2005, 20:00

Pierwsze zadanie, coś na zachętę:
- jak się nazywa zaznaczona gwiazda
Image

I jeszcze pytanie teoretyczne:
- Jak się nazywa najjaśniejsza miryda?

Czekam na odpowiedzi na priva przez najbliższą godzinę.
 
Posty: 376
Rejestracja: 20 Wrz 2005, 18:01

PostHenryk | 05 Lis 2005, 21:10

Podaję odpowiedź:

Gwiazda na zdjęciu - miryda S Ori

Odpowiedź na pytanie teoretyczne - Mira, omi Cet


Punktacja po pierwszej edycji:
- Paweł Trybus - 15
- TomekL - 13
- Damian j -12
- Kanarkusmaximus - 12
- Gregory - 10


Poza konkursem odpowiedziało jeszcze kilka osób, w tym sponsorzy nagród :wink: .

Gratuluję wszystkim, także tym, którym nie udało się odpowiedzieć prawidłowo. Może następnym razem będzie lepiej.

Do zobaczenia w środę o 19tej
 
Posty: 376
Rejestracja: 20 Wrz 2005, 18:01

Postantyqjon | 05 Lis 2005, 21:25

Uwaga: drobna zmiana w regulaminie konkursu. Na odpowiedzi będziemy czekać 2 godziny, przy czym dodatkowa punktacja za szybkość się nie zmienia. Za odpowiedź w ciągu 10 minut dodatkowe 3 punkty, w ciągu 20 minut - 2 punkty, w ciągu 30 minut - 1 punkt, powyżej tego czasu liczą się tylko punkty za wiedzę.
Zbyszek Siciarz
Awatar użytkownika
 
Posty: 28
Rejestracja: 28 Lip 2005, 11:39
Miejscowość: Tarnów

PostDominik Woś | 05 Lis 2005, 22:21

A może jednak przedłużyć możliwość udzielania odpowiedzi do co najmniej 18:00 następnego dnia. Pozwoli to wziąć udział w konkursie większej liczbie osób - cześć osób może mieć dostęp do map nieba w domu a internet w pracy lub może wyjechać w teren z powodu ładnej pogody i stracić kolejkę. To tylko taka moja drobna sugestia.

Przy okazji gratuluję Henryku pięknego zdjęcia konkursowego.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJaLe | 05 Lis 2005, 22:34

Właśnie teraz wróciłem do domu i zobaczyłem, że już po zagadce, no cóż, może innym razem mi się poszczęści. :roll:
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostHenryk | 05 Lis 2005, 23:33

Regulamin, wszelkie zasady i czas trwania konkursu są znane od 10 dni...
 
Posty: 376
Rejestracja: 20 Wrz 2005, 18:01

PostJaLe | 06 Lis 2005, 18:34

Henryk napisał(a):Regulamin, wszelkie zasady i czas trwania konkursu są znane od 10 dni...


Rozumiem zatem rezygnuje z pracy, zaniedbuję rodzinę i będę w regulaminowym czasie. :twisted:
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJanusz_P. | 06 Lis 2005, 20:33

Henryku, niestety JaLe ma racje to ma być konkurs dla ludzi a nie ludzie dla konkursu, lepiej zmień regulamin wydłużając go do kikunastu godzin aby wszyscy mieli choć trochę zrównane szanse, bo pracują, uczą się lub mają inne domowe i rodzinne zajęcia i wszak nie samą astronomią człowiek żyje :roll:

Ps. Sam się przykładowo bawię poza konkursem choć nie zależy mi na punktach tylko na wspólnej zabawie bo to wspaniała sprawa ale komuś kto zbiera w nim punkty to ta godzina na odpowiedź może być gwoździem do własnej trumny konkursowej, daj nam odpowiedż rano po przemyśleniu zaistniałego empirycznie problemu :?:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostHenryk | 08 Lis 2005, 22:04

Uwaga

Po ciężkich bojach i konsultacjach w szerokim gremium, zdecydowaliśmy się ostatecznie zmienić regulamin.
Zmiana polega na tym, że na odpowiedzi czekamy do godziny 12tej następnego dnia po danej edycji konkursu.
Oczywiście punkty za szybkość liczą się jak wcześniej, tylko do 30tej minuty.

I jeszcze mała, ale jakże istotna uwaga: odpowiedzi proszę przysyłać tylko na mój adres e-mailowy: henryk65USUŃTOtlen.pl

Zamiast wpisanego słowotworu: USUŃTO, należy wstawić znaczek: @

Przy odpowiedzi proszę podać swój nick z forum, albo imię i nazwisko.

Powtarzam - proszę sobie zapisać ten adres i odpowiedzi przysyłać tylko na mój adres.


P.S. JaLe, nie musisz rezygnować z pracy :wink: .
 
Posty: 376
Rejestracja: 20 Wrz 2005, 18:01

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 63 gości

AstroChat

Wejdź na chat