Walka z zaświetleniem nieba - jak jest u Was?

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

Postkurp | 02 Wrz 2016, 23:32

Powiedzcie mi co to teraz za latarnie zakładają co świecą takim prawie niebiesko-białym światłem i to dziadostwo świeci mocno jak diabli. Założyli to na bazie paliw w odległości jakichś 350 metrów ode mnie ale świeci tak mocno, że cała moja łąka "obserwacyjna " jest oświetlona. No i razi z boku w oczy podczas obserwacji.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1573
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Postdominikrd | 03 Wrz 2016, 08:27

U mnie podobnie zrobili. Taras na 3 piętrze mam teraz oświetlone jak diabli. Winą jest to iż daszki lam są złe. Zamiast ukierunkować światło na dół to wali wszędzie. Założę się, że i w Twoim przypadku są przekroczone normy. Należałoby to zmierzyć co więcej założę się, że owa zmiana została przeprowadzona "na Jana" czyli przyjechali chłopy i zmienili żarówy. Na to trzeba mieć projekt oraz oświetlenie musi spełniać normy. Ja jestem na etapie drążenia tematu gdyż będę występował do administratora osiedla (osiedle zamknięte) o modyfikację lamp.
"Roztacza się przede mną niezbadany ocean prawdy." - Sir Isaac Newton
Awatar użytkownika
 
Posty: 432
Rejestracja: 11 Lut 2014, 13:05
Miejscowość: Radom

 

Postkamil11111 | 03 Wrz 2016, 08:53

Tak sie czasem zastanawiam , i moim zdaniem Ds-owcy , zaczynają być coraz bardziej wymarłym gatunkiem :I , ponieważ niebo jest coraz gorsze :( , jedyną taką możliwością jest wyjazd na Ukraine , bo nawet pewnie za jakieś 15 lat w Bieszczadach jasność nieba spadnie poniżej 6,0 mag , ale Ukraina tez nie jest idealnym wyborem , ponieważ chce wyrównać poziom z Europą więc w końcu i światła zacznie przybywać , pamiętam jak jakieś 10 lat temu chodziłem jako małe dziecko po mleko , w zimie było tak ciemno ze nie było widać gdzie iść , zasięg na pewno przekraczał 6,5 mag , a teraz , a teraz 5,5 to już dobrze :( , coraz bardziej żałuje że nie urodziłem się 20 lat wcześniej : może nie było takie sprzętu ale było niebo : a teraz nawet sprzęt przestaje pomagać :'( .
Pozdrawiam Kamil11111
Teleskop
Synta 8"/1200mm ,

Reszta
Kit 25mm 10mm,4mm
SW UWA 2,5mm
TMB Planetary 6mm
Baader Hyperion 13mm
Filtry Orion Polaryzacyjny ,

Zapraszam do polubienia mojej strony na FB Astronomia amatorska - Patrzmy w niebo
 
Posty: 181
Rejestracja: 02 Lis 2012, 08:54
Miejscowość: Lewniowa nieopodal Krakowa

 

Postdominikrd | 03 Wrz 2016, 09:04

Wszystko zmierza w złym kierunku. Chcemy aby w nocy było jasno jak w dzień. To niedobrze...
"Roztacza się przede mną niezbadany ocean prawdy." - Sir Isaac Newton
Awatar użytkownika
 
Posty: 432
Rejestracja: 11 Lut 2014, 13:05
Miejscowość: Radom

 

Postmichal260189 | 03 Wrz 2016, 10:20

Za darmo lampy nie świecą - wszystko z podatków naszych. Tak jak była sprawa z żarówkami UE zakazała a zamiast zająć się niepotrzebnymi często latarniami. Ile by Energii zaoszczędzono. Albo metoda doraźna na niewielką skale - praca kamienie, ale sąsiedzi mogą podać - komu zależała na nie świeceniu.
 
Posty: 31
Rejestracja: 21 Maj 2012, 13:42
Miejscowość: Łęki Górne

 

Postkamil11111 | 03 Wrz 2016, 10:22

W tym problem ze , im sie nie opłaca nie świecić , elektrownie tracą , wiec z góry podpisują kontrakty na wiele lat i obie strony sa zadowolone .
Pozdrawiam Kamil11111
Teleskop
Synta 8"/1200mm ,

Reszta
Kit 25mm 10mm,4mm
SW UWA 2,5mm
TMB Planetary 6mm
Baader Hyperion 13mm
Filtry Orion Polaryzacyjny ,

Zapraszam do polubienia mojej strony na FB Astronomia amatorska - Patrzmy w niebo
 
Posty: 181
Rejestracja: 02 Lis 2012, 08:54
Miejscowość: Lewniowa nieopodal Krakowa

 

Postmichal260189 | 03 Wrz 2016, 11:12

Lepiej by było zbudować elektrownie szczytowo pompową.
 
Posty: 31
Rejestracja: 21 Maj 2012, 13:42
Miejscowość: Łęki Górne

 

PostPstrykaczkosmosu | 03 Wrz 2016, 11:28

Wiele racji, astromaniacy powoli zaczynają przechodzić do defensywy z tym oświetleniem. Na własnym przykładzie, pamiętam swoją słynną miejscówkę w Gorcach, gdzie parę lat temu widziałem Drogę Mleczną, co teraz tam będzie? Nowa Zakopianka, MOP-y, lampy i wiadomo co dalej. W miejscu gdzie mieszkam też już jest coraz gorzej, księża coś wymyślił i dwa kościoły niedaleko mojego bloku stały się nowym źródłem zanieczyszczenia światłem jeszcze na dodatek pionowym. Wraz z modernizacją ryku w Chorzowie i Katowicach oba miejsca oświetla kilkanaście nowych lamp.
Najgorzej się dzieje w parku śląskim, nie dość, że montują nowe oświetlenie całonocne. Jest jeszcze gorsza sprawa, mianowicie wycinka wszystkich wysokich drzew, czyli topól, kiedyś jak byłem mały, park to był las w środku miasta.
W efekcie wysokie drzewa zasłaniały lampy z parku i nie było jeszcze tak źle, ale teraz idzie ku dużo gorszemu, wszędzie już nie tylko w parku wycina się drzewa i montuje lampy, na prawdę jakbym policzył ich przyrost w ciągu 5 lat będzie kilkaset. Pamiętam jak kiedyś mi dziadek opowiadał, że przed wojną jeszcze z Radzionkowa widział Drogę Mleczną. :!: Ale mam wrażenie, że jest tak niska świadomość społeczna zanieczyszczania nieba światłem, że wszyscy to mają gdzieś. :(
Awatar użytkownika
 
Posty: 811
Rejestracja: 27 Sie 2013, 11:05

 

Postpiotrekguzik | 03 Wrz 2016, 11:36

kamil11111 napisał(a):bo nawet pewnie za jakieś 15 lat w Bieszczadach jasność nieba spadnie poniżej 6,0 mag , ale Ukraina tez nie jest idealnym wyborem , ponieważ chce wyrównać poziom z Europą więc w końcu i światła zacznie przybywać , pamiętam jak jakieś 10 lat temu chodziłem jako małe dziecko po mleko , w zimie było tak ciemno ze nie było widać gdzie iść , zasięg na pewno przekraczał 6,5 mag , a teraz , a teraz 5,5 to już dobrze :(


Co masz na myśli pisząc "jasność nieba spadnie poniżej 6,0 mag"? Jasność nieba mierzy się w wielkościach gwiazdowych na sekundę łuku do kwadratu (lub alternatywnie minutę łuku do kwadratu lub stopień do kwadratu).

Wyznaczanie zasięgu gołego oka też nie jest miarodajnym sposobem oceny jakości nieba. Zasięg gołego w danym miejscu zależy nie tylko od warunków atmosferycznych, ale i od doświadczenia obserwatora, jego wieku, zdrowia, poziomu zmęczenia itp. Tam, gdzie Ty masz zasięg 5,5 mag, ktoś inny stojąc obok Ciebie będzie miał 5,0 mag, jeszcze inny 6,0 mag, a innego dnia po północy, przy dobrej przejrzystości powietrza może i lepiej niż 6,5 mag.

Choć ogólnie nie jest dobrze, to jeszcze ciągle daleko do takiej "tragedii" jak piszesz. Kilka dni temu z balkonu na obrzeżach Krakowa widziałem gołym okiem gwiazdy o jasności 5,7 mag (oczywiście tylko wtedy, kiedy osłoniłem się od bezpośredniego światła lamp). Kilkadziesiąt km od Krakowa (na północ lub południe) zwykle mam zasięg około 6,5 - 7,0 mag.

Spójrz na tę mapę:

http://www.waarnemen.com/darkskies/

To mapa jasności nieba (a właściwie ilości sztucznego światła w zenicie), która powstała na podstawie zdjęć satelitarnych z ostatnich lat (chyba z 2014 lub 2015). Kolorami zakodowane jest to, jak dużo sztucznego światła powinniśmy się spodziewać w zenicie w porównaniu do naturalnej jasności nieba. Zmiana o jeden kolor oznacza dwukrotnie mniej (lub więcej) sztucznego światła. Dla przykładu, w miejscach o kolorze ciemnozielonym możemy się spodziewać w zenicie ilości sztucznego światła odpowiadającej 32% - 64% tego, z jaką jasnością świeci naturalnie ciemne niebo.
To są wartości wyliczone na podstawie pewnego (dość skomplikowanego) modelu fizycznego, przy założonych warunkach (bardzo dobra przejrzystość itp., a z tego co widzę, przypuszczam, że dane pomiarowe do wyliczenia parametrów modelu zebrane zostały głównie w drugiej połowie nocy, kiedy z zasady jest ciemniej, bo sporo świateł wtedy gaśnie). Z nocy na noc oczywiście zauważalnie się to może zmieniać, jednak w bezchmurne noce o dobrej przejrzystości możemy się spodziewać czegoś mocno zbliżonego do tego, co widać na tej mapie.

Miejscówki w kolorze zielonym są już całkiem przyjemne, a widok DSów wysoko nad horyzontem (zwłaszcza jeśli trafimy na dobre warunki atmosferyczne) nie odbiega już dramatycznie od tego, co widać na naprawdę ciemnym niebie. Miejscówki o kolorze jasnoniebieskim są już bliskie temu, co większość uważa za ideał. Główna różnica między jasnoniebieskim, a najciemniejszym niebieskim jest taka, że w tym pierwszym zwykle w jakimś kierunku widoczna jest wyraźna, ale niespecjalnie uciążliwa łuna.

Gdyby ilość sztucznego światła zwiększyła się dwukrotnie, to wszystkie strefy przesunęłyby się o jeden kolor. Fakt, byłoby znacznie gorzej, ale nadal moglibyśmy w Polsce znaleźć całkiem fajne miejsca (choć musielibyśmy jeździć trochę dalej).

Pozdrawiam
Piotrek
Taurus 13", Nikon Action 10x50EX
Awatar użytkownika
 
Posty: 843
Rejestracja: 18 Sty 2013, 21:33
Miejscowość: Krosno/Kraków

 

Postkamil11111 | 03 Wrz 2016, 12:46

To było takie uśrednienie , wiadomo że każdy moce ocenić inaczej zasięg nieba , ale chodziło o to że jest tylko gorzej :/ , z drugiej strony zasięg 7 mag kilkadziesiąt kilometrów od Krakowa , to dość niesamowity wynik 8) .
Pozdrawiam Kamil11111
Teleskop
Synta 8"/1200mm ,

Reszta
Kit 25mm 10mm,4mm
SW UWA 2,5mm
TMB Planetary 6mm
Baader Hyperion 13mm
Filtry Orion Polaryzacyjny ,

Zapraszam do polubienia mojej strony na FB Astronomia amatorska - Patrzmy w niebo
 
Posty: 181
Rejestracja: 02 Lis 2012, 08:54
Miejscowość: Lewniowa nieopodal Krakowa

 

Postmichal260189 | 03 Wrz 2016, 13:47

Dopiero by były egipskie ciemności jak by doszło do Burzy słonecznej. Dla astroamatorów lepiej, ale w innych dziedzinach gorzej.....
 
Posty: 31
Rejestracja: 21 Maj 2012, 13:42
Miejscowość: Łęki Górne

 

Postdaniel | 03 Wrz 2016, 15:18

Ludziom przydałoby się takie odcięcie. Właściwie tylko strach byłby w szpitalach. Ale tydzień totalnie bez prądu? Czemu nie?!
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Postrobert_sz | 03 Wrz 2016, 15:20

Uwielbiam takie jałowe wątki. Nic to nie zmieni jeśli będziecie pisać na forum, trzeba podjąć inicjatywę wyżej.
 
Posty: 988
Rejestracja: 26 Gru 2010, 02:05

 

PostTom Bombadil | 03 Wrz 2016, 16:01

robert_sz napisał(a):Uwielbiam takie jałowe wątki. Nic to nie zmieni jeśli będziecie pisać na forum, trzeba podjąć inicjatywę wyżej.
Tzn. gdzie wyżej? Petycja do prezydenta i premiera? A może strajk głodowy lub okupacyjny? ;)

Ludzi którym przeszkadzają światła jest zapewne jakiś ułamek procenta. Większość boi się o swój dobytek, chce mieć oświetlone drogi i parkingi, chce wracać po zmroku bezpiecznie do domu nie łamiąc sobie nóg i nie bojąc się dostania w łeb w ciemnym zaułku itd. itp.

Oczywiście można (i należy) walczyć ze złym oświetleniem np. bijącym nam w okna, ale ogólnej tendencji to nie zmieni i będzie coraz gorzej (lub lepiej, zależnie od punktu widzenia).
"I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhauser gate. All those moments will be lost in time, like tears in rain. Time to die."
Awatar użytkownika
 
Posty: 25
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 20:40
Miejscowość: Oksywie

 

PostMateuszW | 03 Wrz 2016, 22:36

daniel napisał(a):Ludziom przydałoby się takie odcięcie. Właściwie tylko strach byłby w szpitalach. Ale tydzień totalnie bez prądu? Czemu nie?!

Tylko astrofotografowie by kwiczeli, bo w większości bez prądu nie zrobią ani jednego zdjęcia :)
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

Postkurp | 04 Wrz 2016, 10:48

Zacząłem maleńką akcję w tej materii. Co ona przyniesie, opowiem. Na razie odzew znikomy, ale zobaczymy.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1573
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Postpiotrekguzik | 05 Wrz 2016, 11:14

Tom,

Tom Bombadil napisał(a):Ludzi którym przeszkadzają światła jest zapewne jakiś ułamek procenta. Większość boi się o swój dobytek, chce mieć oświetlone drogi i parkingi, chce wracać po zmroku bezpiecznie do domu nie łamiąc sobie nóg i nie bojąc się dostania w łeb w ciemnym zaułku itd. itp.


Co ciekawe, na zachodzie prowadzono badania, z których wynika, że oświetlenie poprawia poczucie bezpieczeństwa, ale w kwestii samego bezpieczeństwa już istotnych statystycznie zmian nie wprowadza (tzn. pojawienie się sztucznego oświetlenia tam gdzie go nie było, lub wygaszenie tam gdzie było nie zmienia istotnie liczby wypadków, pobić, kradzieży, zabójstw itp.).

Pisząc o "walce z zaświetleniem nieba" większość z nas ma na myśli "walkę" ze "złym" oświetleniem. Każdy z nas widział niejednokrotnie latatnie typu "kula", w przypadku których ponad 50% światła jest marnotrawione na podświetlanie nieba. Każdy z nas widział lampy sodowe odchylone o kilkadziesiąt stopni, aby świeciły "daleko" - w tym przypadku marnotrawione (w zależności od wychylenia) 10% - 20%, a może i 30% światła. Każdy z nas widział też świecące w przestrzeń (zamiast oświetlać podłoże) halogeny przy hipermarketach i innych tego typu miejscach.
Gdyby zmienić całe to oświetlenie, nie wyłączając ani jednej latarni, mielibyśmy znacznie ciemniejsze niebo niż teraz. Warto tu zwrócić uwagę na fakt, że ze światła, które pada na ziemię, odbija się zaledwie około 15% (zielona trawa ma albedo około 25%, asfalt ma jakieś 5% - 10%, a część odbitego światła jest jeszcze "wyłapywana" przez pobliskie drzewa, czy budynki). Do tych 15% odbitych dochodzi często 20%, czy 30% wyemitowane bezpośrednio w niebo. Likwidacja światła świecącego bezpośrednio w niebo sprawiłaby, że zanieczyszczenie światłem zmniejszyłoby się dwukrotnie, a może i trzykrotnie.

Do tego dochodzi jeszcze kwestia lamp, które świecą się "dla nikogo". W drugiej połowie nocy znakomita większość lamp nie jest przez większość czasu nikomu do niczego potrzebna. Ze względów społecznych szansa na to, aby były one gaszone jest niewielka, za to w nieodległej perspektywie z całą pewnością (przynajmniej w miastach) wprowadzone zostaną "inteligentne systemy oświetlenia" (coraz częściej pojawiają się o tym informacje w mediach, zwłaszcza angielskojęzycznych), które natężenia oświetlenia ulic będą dostosowywać do tego, co się na tych ulicach dzieje (np. w czasie gdy nie będzie tam żadnych ludzi ani samochodów, jasność lamp będzie spadać do 20% jasności nominalnej).

Pozdrawiam
Piotrek
Taurus 13", Nikon Action 10x50EX
Awatar użytkownika
 
Posty: 843
Rejestracja: 18 Sty 2013, 21:33
Miejscowość: Krosno/Kraków

 

PostPiotr K. | 05 Wrz 2016, 11:22

daniel napisał(a):Ludziom przydałoby się takie odcięcie. Właściwie tylko strach byłby w szpitalach. Ale tydzień totalnie bez prądu? Czemu nie?!

Polecam książkę "Blackout" :) Nie zdawałem sobie sprawy, jak poważne mogą być konsekwencje czegoś tak - wydawałoby się - banalnego, jak brak prądu :)
Newton 150/750 + Nikon D5100
Samyang 135 mm + Canon 4000D / 7D MkII + ASIair
EQ3-2 z napędem Asterion EQ3 DriveKit Pro
EQ5 z napędem OnStep
Awatar użytkownika
 
Posty: 2869
Rejestracja: 27 Wrz 2014, 16:02

 

Post_RobMarK_ | 05 Wrz 2016, 12:20

Okolice mojego osiedla też wymieniają sukcesywnie oświetlenie. Kilkadziesiąt "świetlistych kul" walących światłem we wszystkich kierunkach zostało zastąpionych LEDowymi pierścieniami. Mam nadzieję święcącymi tylko w dół. Przynajmniej tak to wygląda na pierwszy rzut oka. Jak odpocznę po urlopie ;) zweryfikuję podczas świecenia wieczorem. Wizualnie wpływu na zaświetlenie jeszcze nie byłem wstanie ocenić. Może za parę dni pierwsza klatka z kamery prawdę powie. Jednak to chyba zbyt małe zmiany w moim obszarze czerwonego LP. Jedyna pewna zaleta zmiany - lampy wyglądają jak pierścienie Saturna :lol:
Lorneta / APO do DS / SCT do US ...
Awatar użytkownika
 
Posty: 1447
Rejestracja: 16 Sty 2008, 00:09

Post_RobMarK_ | 29 Wrz 2016, 17:42

Porównanie barw świecenia nowego i starego oświetlenia. Ujęcie przedstawia położone niedaleko od siebie stare i nowe lampy. Nowe święcą w dół i mają zapewne szersze spektrum. Od góry widać osłonę stanowiącą jednocześnie radiator. Stare świecą dookólnie.
Walka z zaświetleniem nieba - jak jest u Was?: IMG_9140.JPG

Walka z zaświetleniem nieba - jak jest u Was?: IMG_9141.JPG
Lorneta / APO do DS / SCT do US ...
Awatar użytkownika
 
Posty: 1447
Rejestracja: 16 Sty 2008, 00:09

PostPstrykaczkosmosu | 02 Paź 2016, 11:28

Od jakiegoś czasu mam podobne oświetlenie u siebie, co ciekawe porównywałem przy obserwacjach, na zdjęciach i jeśli wzrost LP jest to bardzo mały. Dodam, że obserwacje i zdjęcia z balkonu, który jest kilka pięter nad lampami.
Awatar użytkownika
 
Posty: 811
Rejestracja: 27 Sie 2013, 11:05

 

PostTom Bombadil | 02 Paź 2016, 19:58

Lampy dookólne mają zazwyczaj źródła światła o dość niskiej mocy i są bardziej oświetleniem dekoracyjnym niż użytkowym. Moim zdaniem najgorsze są wszelkiego rodzaju reflektory i naświetlacze, które mają źródła metalohalogenowe (zazwyczaj). Często są nawet skierowane do góry podświetlając pomniki czy zabytki i może ładnie to wygląda, ale potrafi zrobić łunę na pół nieba.
"I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhauser gate. All those moments will be lost in time, like tears in rain. Time to die."
Awatar użytkownika
 
Posty: 25
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 20:40
Miejscowość: Oksywie

 

Postwampum | 17 Gru 2016, 12:23

A mnie dobijają szklarnie.
Mam taką od niedawna na wschodniej stronie, gdzie do tej pory było w miarę ciemno.
Jak koleś zajarzy całą tą szklarnią to tylko pionowa łuna idzie w niebo i wschodnia strona nie do oglądania.
Chyba kupię spluwę i zacznę strzelać w te szybki...
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

Postrobert_sz | 17 Gru 2016, 20:50

Tylko kompleksowe prawo może uzdrowić tą chorą sytuację.
 
Posty: 988
Rejestracja: 26 Gru 2010, 02:05

 

Postkurp | 19 Gru 2016, 19:14

Jest źle, w pobliżu ktoś odpalił jakieś nowo zamontowane super LED-y bo od południowej strony świeci gigantyczna łuna. :(
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1573
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Sliwa oraz 110 gości

AstroChat

Wejdź na chat