Walka z zaświetleniem nieba - jak jest u Was?

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

Postbero83 | 07 Lut 2013, 14:00

Witam forumowiczów. Niemal każdy w chwili połknięcia haczyka i zainteresowania się piękną dziedziną jaką niewątpliwie jest astronomia od razu dostrzegł problem sztucznego zaświetlenia nieba. Niestety większość osób nie zdaje sobie sprawy jak piękne mogłyby być wieczorne spacery - nawet w miastach - gdyby oświetlenie było zainstalowane w sposób właściwy (światło skierowane tylko tam gdzie trzeba). Problemem nadmiaru oświetlenia zajęły się organizacje, w skład których wchodzą miłośnicy astronomii. O tym, że sztuczne zaświetlenie nieba jest tak samo drażniącym tematem jak łamanie ciszy nocnej są poświęcane wykłady na uczelniach. Piszcie proszę w jakich regionach kraju temat jest zauważony przez odpowiednie władze i czy sytuacja się poprawia (redukcja oświetlenia, wymiana opraw itp.). Przykładowo w Lubaniu w niektórych miejscach zredukowano liczbę aktywnych lamp. Jest to wprawdzie kropla w morzu potrzeb, ale z drugiej strony duży krok ku poprawie. Jak każdy mężczyzna musi posadzić drzewo, tak każdy miłośnik astronomii powinien wywalczyć wyłączenie choćby jednej lampy :) Mi się udało, mimo nieprzychylności sąsiadów - przed domem :) Walczmy z LP!

Ps. Być może zaglądnie tu także przedstawiciel Urzędu Miasta bądź Gminy - podaję ciekawy odnośnik - http://www.izera-darksky.eu/index-pl.html. W załączniku przesyłam także materiał autorstwa Marka Kubali oraz Tomasza Ściężora.

Pozdrawiam!
Załączniki
zanieczyszczenie_swietlne1.zip
Zanieczyszczenie świetlne - autorzy Marek Kubala i Tomasz Ściężor. Część 1
(513.22 KiB) Ściągnięto 597 razy
zanieczyszczenie_swietlne2.zip
Zanieczyszczenie świetlne - autorzy Marek Kubala i Tomasz Ściężor. Część 2
(771.11 KiB) Ściągnięto 506 razy
 
Posty: 44
Rejestracja: 21 Lut 2012, 11:19
Miejscowość: Lubań

 

Postpogrzex | 07 Lut 2013, 14:18

Trzeba tworzyć parci ciemnego nieba na terenach jeszcze w miarę wolnych od LP, na których ciemność byłaby bezwzględnie chroniona. Żadnych lamp ulicznych, a jeśli już to zgodne z zasadami oświetlenia tylko koniecznego miejsca, a nie w górę i na boki. Miejsc na tereny parków ciemnego nieba jest jeszcze trochę w kraju. Zaletą takiego działania jest to, że masz w nosie opinie durnych sąsiadów i obywateli bojących się ciemności więc masz spokój, bo zawsze wiesz, że jest to miejsce gdzie będziesz mógł pojechać na obserwacje. Wadą jest to, że musisz się przejechać trochę i wydać na paliwo.
 
Posty: 533
Rejestracja: 12 Lip 2012, 11:33

 

PostEl Mecánico | 07 Lut 2013, 14:22

Zapewne miałeś styczność ze stroną Programu Ciemne Niebo Stowarzyszenia POLARIS-OPP (dla przypomnienia: http://www.ciemneniebo.pl), jeśli nie - zapraszam:) Tak, w Sopotni Wielkiej wymieniono 100% opraw oświetlenia ulicznego na prawidłowe.
Soligor MT-800 na HEQ5, Orion SkyGlow 2", vixen LV 18mm, Plossle 4, 10 i 25mm, filtr księżycowy, obecnie w Obserwatorium w Sopotni Wielkiej.
http://www.polaris.org.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 401
Rejestracja: 09 Wrz 2008, 17:25
Miejscowość: Chrzanów

 

Postmidimariusz | 07 Lut 2013, 14:23

Ja się dowiedziałem, że można indywidualnie napisać podanie do Gminy np.: o zmianę lamp na płaskie, bądź inne jej ustawienie motywując, że np.: świeci nam prosto w okno i nie daje spać. Gminy na ogół przychylają się do takich pojedynczych wniosków. Pewnie można by też jakoś inaczej uzasadnić wniosek.
Synta 12", komplet ES-ów 30; 14; TS HR 7mm; filtry Lumicon 2" OIII, Polaryzacyjny.
DSC, Lornetki 10X50 20X80 TS 25X100

Awatar użytkownika
 
Posty: 811
Rejestracja: 20 Lut 2006, 22:27
Miejscowość: Czerwona Woda k. Zgorzelca

PostEl Mecánico | 07 Lut 2013, 14:27

Owszem, jest jeszcze jedno uzasadnienie, z którym łatwiej trafić do władzy - do prawidłowej oprawy wystarczy źródło o poborze energii mniejszym nawet o 30% bez pogorszenia oświetlenia drogi.
Soligor MT-800 na HEQ5, Orion SkyGlow 2", vixen LV 18mm, Plossle 4, 10 i 25mm, filtr księżycowy, obecnie w Obserwatorium w Sopotni Wielkiej.
http://www.polaris.org.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 401
Rejestracja: 09 Wrz 2008, 17:25
Miejscowość: Chrzanów

 

Postbero83 | 07 Lut 2013, 15:28

W moim przypadku osoba odpowiedzialna za oświetlenie powiedziała, że jeśli chodzi o zmianę opraw w grę wchodzą tylko używki. Temat niestety przeciąga się, ale nie daję za wygraną :) Dowiedziałem się, że nowe nie wchodzą w grę z prostej przyczyny - brak środków (zainteresowany zdaje sobie sprawę z niedoskonałości starych opraw kulkowych).
 
Posty: 44
Rejestracja: 21 Lut 2012, 11:19
Miejscowość: Lubań

 

PostEl Mecánico | 08 Lut 2013, 19:19

Tak więc gra niewarta świeczki, bo po kiego wymieniać kulkę na kulkę?
Soligor MT-800 na HEQ5, Orion SkyGlow 2", vixen LV 18mm, Plossle 4, 10 i 25mm, filtr księżycowy, obecnie w Obserwatorium w Sopotni Wielkiej.
http://www.polaris.org.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 401
Rejestracja: 09 Wrz 2008, 17:25
Miejscowość: Chrzanów

 

Postbero83 | 08 Lut 2013, 19:23

Walka trwa o zmianę kulki na oprawę, w której żarówka będzie głęboko osadzona, a światło w dół. W najgorszym przypadku choć taka okryta z góry. Wolałbym jednak nawet dopłacić do tej pierwszej.
 
Posty: 44
Rejestracja: 21 Lut 2012, 11:19
Miejscowość: Lubań

 

Postsuper_novy | 08 Lut 2013, 20:58

Na szczęście nie mam aż tak dużego problemu z zaświetleniem. Jest co prawda na mojej działce lampa oświetlająca drogę, ale skierowana pod kątem, w stronę przeciwną, na las i w odległości około 80-100 metrów. Czyli, im większy areał, tym lepsze obserwacje.
Załączniki
Walka z zaświetleniem nieba - jak jest u Was?: IMG_4007.jpg
12" maleństwo na Dobsonie, Soligor MT-800, Orion 80ED APO, C40D, Nikon 12x50, 3,5-13 LVW i kilka większego kalibru, Barlow x2 2" i GSO x5 1,25", szare i kolorowe szkiełka, trochę różnego złomu i ciągle coś przybywa do kompletu.
Awatar użytkownika
 
Posty: 455
Rejestracja: 04 Mar 2009, 23:21
Miejscowość: Kraków

 

Postpolonex | 17 Lut 2013, 18:18

Co powiecie na dwie latarnie o kolorze wściekło pomarańczowym!Jedna z lewej 50 m.druga z prawej 50 m.Wraz z domem tworzą trójkąt 100/70/70 .Pytanie brzmi jaki jest zasięg mag. na wierzchołku trójkąta ? :)
Synta 8 " , Bst 70 13mm , oraz 25 i 10 mm , barlow x2 , 6mm
 
Posty: 44
Rejestracja: 21 Cze 2012, 16:14
Miejscowość: okolice Pilzna

 

Postbero83 | 17 Lut 2013, 18:26

Ja przy dobrej widoczności zawsze staram się dostrzegać gwiazdki, których w słabszych warunkach nie widać. Jak jeszcze mieliśmy trochę pogody ponad latarnią, którą mi wyłączyli zauważyłem takie dwie charakterystyczne blisko vegi - w stellarium mają przypisane 5 -5,2 mag :-) Niech to szlag z tymi Twoimi dwiema lampami :)
 
Posty: 44
Rejestracja: 21 Lut 2012, 11:19
Miejscowość: Lubań

 

PostJanusz_P. | 18 Lut 2013, 12:04

super_novy napisał(a):Na szczęście nie mam aż tak dużego problemu z zaświetleniem. Jest co prawda na mojej działce lampa oświetlająca drogę, ale skierowana pod kątem, w stronę przeciwną, na las i w odległości około 80-100 metrów. Czyli, im większy areał, tym lepsze obserwacje.

O raju światło w lesie :shock: super orwelowski klimacik, permanentna inwigilacja wiewiórek a co na to Chip i Dale oraz ekolodzy i po jaką cholerę jest tam w ogóle ta latarnia :shock:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postbero83 | 15 Sty 2014, 21:44

Walka z LP trwa! Dziś wymieniono w mojej okolicy kolejne 3 oprawy. Zamiast kulek zostały zamontowane oprawy kierujące strumień światła wyłącznie na drogę. To już łącznie 5 sztuk! Cieszę się, że Burmistrz mojego miasta wraz ze współpracownikami odpowiedzialnymi za oświetlenie są tak wyrozumiali. Pozdrowienia!
 
Posty: 44
Rejestracja: 21 Lut 2012, 11:19
Miejscowość: Lubań

 

Postchavez1976 | 15 Sty 2014, 22:07

Pogratulować :)
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

Post•Fish3r• | 15 Sty 2014, 22:44

Przecież do rozwiązania problemu wystarczy średniej wielkości zlepek SiO2 który można dostać wszędzie i umiejscowienie go dokładnie w centrum lampy. Wskazana jest precyzja.
Upraszczając problem do równania t= s/v wychodzi że w przeciągu około 1 sekundy możemy pozbyć się irytującego nas światła całkiem szybko !
 
Posty: 1120
Rejestracja: 15 Lip 2012, 13:40

PostblackMasoon | 16 Sty 2014, 00:33

Nie wiem czy mogę się wypowiadać na ten temat mieszkając w środku Wrocławia... Po jednej stronie mieszkania przez przeszkloną ścianę mam bardzo oświetloną ul. Ślężną a z drugiej strony mam na wprost budynek firmy, która założyła iluminacje i mam strumienie światła.... A problem chyba nie do zwalczenia, co z resztą widac po popularności astro we Wroclawiu... Ani ptma... Ani obserwatorium wiekszego... Tylko to na Kopernika otwarte kilka razy w roku...
"The Cosmos is all that is or was or ever will be" - Carl Sagan
http://blekitnakropka.wordpress.com
6''
Awatar użytkownika
 
Posty: 270
Rejestracja: 12 Wrz 2013, 10:13
Miejscowość: Wrocław

PostRobert41 | 16 Sty 2014, 01:51

Heh, jak sobie przypomnę niebo nad Wrocławiem jakieś 25 lat temu :)
Nawet Drogę Mleczną było bez problemu widać i to bardzo dobrze, tam gdzie mieszkałem - nawet dość blisko od Ślężnej, bo z 10 minut na piechotkę niebo w kierunku do Centrum,czyli na północ było trochę zaświetlone, ale na południe były tylko ogródki działkowe, parki, świateł prawie wcale. Wtedy nawet w tak dużym mieście niebo było lepsze niż w tej chwili w małym miasteczku w którym mieszkam.
No ale to inne czasy były... teraz by poobserwować trzeba uciekać z miast. Na szczęście u mnie nie trzeba daleko, wystarczy kilkanaście kilometrów i można wjechać w szczere pola gdzie od najbliższych świateł ze wsi jest ze 2 km. a z trzech kierunków tylko lasy w sporej odległości i zero zabudowań.
SW ED 80/600, CG 4
Baader Hyperion: 8-24 zoom, 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31, 36 mm, Hyperion Barlow 2,25x, diagonal ES 2".
Filtry Baader: O III
Vortex Raptor 8,5x32
Awatar użytkownika
 
Posty: 1141
Rejestracja: 28 Sty 2013, 02:04

 

PostApprox 25 | 29 Sty 2014, 21:47

Na stronie ''Uranii'' jest artykuł na temat roku 2015 - "Rok 2015 będzie Międzynarodowym Rokiem Światła"

http://urania.pta.edu.pl/wiadomosci/rok ... iatla.html

Interesujący nas fragment:
"Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) będzie współdziałać z towarzystwem fizycznym. Astronomowie chcą w szczególności zwrócić uwagę na zagadnienia ochrony obszarów naturalnego ciemnego nieba jako dziedzictwa ludzkości i problemy wynikające z zanieczyszczenia nocnego nieba nadmiarem sztucznego światła."
R 152/750, 12x60 bino


"Są dwie rzeczy, które na­pełniają duszę podzi­wem i czcią, niebo gwiaździs­te na­de mną i pra­wo mo­ral­ne we mnie. Są to dla mnie do­wody, że jest Bóg na­de mną i Bóg we mnie." Immanuel Kant
 
Posty: 5
Rejestracja: 26 Lis 2013, 21:09
Miejscowość: Opolskie

 

PostBoma | 30 Sty 2014, 00:28

Mozna kupić wiatrówkę i po kłopocie :D
 
Posty: 81
Rejestracja: 10 Lis 2013, 15:57

 

PostBartekMilan | 30 Sty 2014, 00:33

Jak mnie denerwuje to cholerne zaświetlenie, już nawet na wioskach od cholery lamp, np u mnie, wiosko około 700 osób, kościół w centrum na sporej górce, ksiądz chyba z 50 lamp sobie pozakładał, bo kościół musi być oświetlony, co za idioci.
Teleskop - Synta 8
Okulary - Morpheus 4,5 mm, Plossl 10 mm, 25 mm, Meade UWA 14 mm,
Awatar użytkownika
 
Posty: 38
Rejestracja: 08 Sty 2011, 17:13

 

Postleap | 30 Sty 2014, 09:26

A u nas nowe 3745 opraw z wysokoprężnymi lampami sodowymi .

http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Gda ... 76436.html
Szkiełka do przybliżania nieba.
Awatar użytkownika
 
Posty: 51
Rejestracja: 02 Mar 2013, 22:05

 

Postpogrzex | 30 Sty 2014, 09:39

Coraz więcej jest głosów ekspertów od energetyki, że nieudolny system przesyłu i polityka energetyczna Polski na bank poskutkuje gdzieś w latach 2015-2020 brakami dostępu do energii elektrycznej, czego szczerze życzę wszystkim poza szpitalami i innymi miejscami, które muszą. :)
 
Posty: 533
Rejestracja: 12 Lip 2012, 11:33

 

PostEl Mecánico | 30 Sty 2014, 21:25

blackMasoon, jeśli pochodzący od iluminacji strumień światła padający na Twój dom przekracza pewną normę (nie pamiętam teraz ile lux) to można za pomocą nadzoru budowlanego zmusić właściciela feralnej iluminacji do takiego zoptymalizowania strumienia, aby ilość światła nie przekraczała norm.
Soligor MT-800 na HEQ5, Orion SkyGlow 2", vixen LV 18mm, Plossle 4, 10 i 25mm, filtr księżycowy, obecnie w Obserwatorium w Sopotni Wielkiej.
http://www.polaris.org.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 401
Rejestracja: 09 Wrz 2008, 17:25
Miejscowość: Chrzanów

 

PostMateuszW | 31 Sty 2014, 02:10

leap napisał(a):A u nas nowe 3745 opraw z wysokoprężnymi lampami sodowymi .

Po przeczytaniu w sumie nie wiem, czy się cieszyć, czy wręcz przeciwnie :roll: . Czy te nowe oprawy będą dobre, w sensie będą kierowały światło w dół? Jeśli tak, to jest się z czego cieszyć, a jeśli nie, to pewnie jedyna zmiana dla nas to będzie trochę większa moc lamp (no bo jak już zmieniać, to trzeba trochę podnieść moc :evil: ). Dobrze, że wymieniają, a nie zakładają nowych.
blackMasoon, jeśli pochodzący od iluminacji strumień światła padający na Twój dom przekracza pewną normę (nie pamiętam teraz ile lux) to można za pomocą nadzoru budowlanego zmusić właściciela feralnej iluminacji do takiego zoptymalizowania strumienia, aby ilość światła nie przekraczała norm.

OOOOOOOOOOOOOOOOOO :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: To jednak są jakieś przepisy to regulujące? Super! Jak jesteś w stanie znaleźć jakieś dokładne dane na ten temat, to będę bardzo wdzięczny, sam też poszukam. U mnie sytuacja się ma tak, że mieszkam na osiedlu domów jednorodzinnych, działka koło domu jest niewielka. A pech chciał, że słup przy drodze, która jest zaraz obok jest skierowany w moją stronę, a do tego jest dokładnie na wprost domu :evil: :evil: :evil: . Droga jest jednopasowa (w sensie, że w 2 strony w sumie jest jeden pas) i raz na 30 min ktoś nią przejeżdża. No i oczywiście, a jakże by inaczej, oprawa jest "wystająca", a do tego skierowana pod kątem 45st do podłoża :evil: :evil: :evil: :evil: . Przez to drga jest oświetlana przez może 30% światła, a sam środek strumienia trafia na środek mojego ogródka :evil: . Oczywiście nawet na I piętrze słup wręcz razi , jak się na niego spojrzy, a gdyby był poprawnie wykonany, to by zupełnie nie świecił po oknach. Co za debil zrobił wielki słup z tak pochyloną oprawą, że świeci on obok drogi? :evil: Co za pech chciał, że akurat ja muszę mieszkać w tym miejscu? :evil: Oczywiście słupów jest na drodze na tyle gęsto, że gdyby wyłączyć co drugi, to dalej by było wystarczająco światła.
Po przeczytaniu Twojego postu zrodziła się we mnie nadzieja, że ten słup może przekraczać tą normę i będą musieli go wymienić.
Codziennie, jak wracam do domu i spojrzę na ten cholerny i nikomu niepotrzebny słup ogarnia mnie nieopisana wściekłość :evil: . Jak się nie uda go usunąć, to mam taki pomysł, żeby zrobić dużą czarną płachtę na wysięgniku i ją nakładać na słupa w czasie obserwacji :wink: Słup jest na tyle blisko ogrodzenia, że dosięgnąć nie będzie problemu.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

PostblackMasoon | 31 Sty 2014, 10:30

El Mecánico napisał(a):blackMasoon, jeśli pochodzący od iluminacji strumień światła padający na Twój dom przekracza pewną normę (nie pamiętam teraz ile lux) to można za pomocą nadzoru budowlanego zmusić właściciela feralnej iluminacji do takiego zoptymalizowania strumienia, aby ilość światła nie przekraczała norm.



Oooo nie wiedziqałem... zatem biorę się za ten temat!
"The Cosmos is all that is or was or ever will be" - Carl Sagan
http://blekitnakropka.wordpress.com
6''
Awatar użytkownika
 
Posty: 270
Rejestracja: 12 Wrz 2013, 10:13
Miejscowość: Wrocław

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 103 gości

AstroChat

Wejdź na chat