* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 193 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Następna
 Temat postu: Walka z zaświetleniem nieba - jak jest u Was?
PostWysłany: Pon Gru 19, 2016 7:40 pm 
Awatar użytkownika

U mnie sąsiedzi przynajmniej mają fantazję. Mam makietę albireo na horyzoncie :)
Image

Profil E-mail  

Temat postu: Re: Walka z zaświetleniem nieba - jak jest u Was?
PostWysłany: Czw Gru 22, 2016 4:35 pm 

Miejscowość: Stanowice koło Rybnika,Soblówka
http://kobieta.onet.pl/dom/zanieczyszcz ... sko/gjlbhb

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Gru 22, 2016 8:59 pm 

Miejscowość: Tuszyn [pod Łodzią]
To każdy Burmistrz [jełop] powinien mieć nad głową.A za każdy kilowat wycelowany w niebo powinien płacić ze swojego portfela.Szlag mnie trafia jak jadę ul Tuszyńską w Rzgowie i takich kulek jest 1,5km by każdy trafił do centrum handlowego na wiosce. :D :D :D .Jak by tego centrum nie było widać. :oops:

PostWysłany: Pią Gru 23, 2016 10:13 pm 
Awatar użytkownika

Z Katowicami coraz gorzej http://katowice.wyborcza.pl/katowice/5, ... rects=true
Dodatkowo wraz z remontem Wesołego Miasteczka planowane jest całonocne oświetlenie głównych alei w Parku Śląskim. :(
Tym gorzej, że zapanował nowy standard w modernizowaniu placówek związanych z kulturą.
Image

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Gru 23, 2016 10:28 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Wieliczka
Nosz kur** mać! Co za durny tytuł:
Cytuj:
Katowice rozświetlone milionem żarówek. Pięknie wyglądają nocą

Czy oni nas prowokują? Chcą się bić? Czy jak?

Profil E-mail  

PostWysłany: Nie Gru 25, 2016 12:45 pm 
Awatar użytkownika

MateuszW napisał(a):
Nosz kur** mać! Co za durny tytuł:
Cytuj:
Katowice rozświetlone milionem żarówek. Pięknie wyglądają nocą

Czy oni nas prowokują? Chcą się bić? Czy jak?

No a ja w tym ,,syfie'' obserwacyjnym siedzę. Niestety nową polityką pana Krupy jest rozświetlenie Katowic do granic niemożliwości. Uwierz mi, wszędzie wtykają się z nowym oświetleniem. Po modernizacji rynku bije w niebo rynek, galeria handlowa razem z dworcem, centrum kongresowe i NOSPR. A modne stało się oświetlanie budynków pionowym słupem światła, jak ten dom kultury. Niestety jest znikoma świadomość społeczna piękna gwiaździstego nieba, ludzie bardziej wolą pięknie oświetlone place i budynki niż popatrzeć w gwiazdy i zobaczyć Drogę Mleczną. A nas traktują jak wariatów i krzykaczy, którym się poprzewracało. Dawno temu jeszcze w gimnazjum byłem z klasą na wykładzie w planetarium, nie ukrywam, że był to początek zainteresowania nocnym niebem, prezentację prowadził pan, który poświęcił jeszcze dodatkowo pół godziny na zagadnienie LP, no i dobitnie pokazał na przykładzie zdjęć, że na Śląsku jest coraz gorzej.
Tak to mniej więcej wygląda, widać, że jeszcze kościół rozbłysnął.
Image
A tak wygląda rynek, jestem już bezradny.
Image
A tak nowe obiekty:
Image
Co jeszcze gorsze planują i już zaczęli zupełną przebudowę Wesołego Miasteczka, na razie wygląda nocą tak:
Image
A ma być sporo nowych urządzeń, a cały teren ma być oświetlony 24 h, czyli stworzenie nocnego oświetlenia parku.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Gru 26, 2016 7:30 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Zabrze
W mieście Rawicz właśnie otwarło się okienko pogodowe.
Ze względu na awarię lub wyłączenie zasilania wszystkich latarni mam w tej chwili widok jak z lasu :)
Wniosek z tego, że światła okolicznych domków jednorodzinnych nie są takie szkodliwe jak oświetlenie miejskie.

Columbus 13", TSAPO906, QHY183, HEQ5, SAM

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Gru 26, 2016 9:11 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Wrocław / Zielona Góra
chavez1976 napisał(a):
Wniosek z tego, że światła okolicznych domków jednorodzinnych nie są takie szkodliwe jak oświetlenie miejskie.

Tak właśnie ale obecnie (nawet na wsiach) ludzie mają słabości do świątecznych lampeczek i dekorowania domów. Może nie jest to potężne źródło rozproszonego światła ale na własnym przykładzie wiem, że mocno uprzykrza obserwacje w relatywnie małej i ciemnej wsi. :mrgreen:

PS. Chociaż dzisiaj w zachodniej PL większym problemem jest Barbara, która dmucha wiatrem jak szalona. Byłem na 2h sesji i przed chwilą wróciłem. Chmurki zasuwają po niebie, raz bezchmurnie by 5 minut później padał ulewny deszcz. Itak na zmianę. Radzę uważać :)

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Gru 26, 2016 9:18 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Zabrze
Nie ma co mieć za złe sezonowych świątecznych światełek.
Gorzej z podświetleniem nowobogackich domów wycelowanym niezdarnie na czoło i w niebo i świecących cały rok.
Sat24 pokazuje mi w Wielkopolsce burze z piorunami. U mnie jeszcze widać trochę gwiazd ale już pomiędzy chmurkami...

Columbus 13", TSAPO906, QHY183, HEQ5, SAM

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Gru 26, 2016 9:22 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Wrocław / Zielona Góra
chavez1976 napisał(a):
Nie ma co mieć za złe sezonowych świątecznych światełek

Fakt, w skrajności nie można popadać :) No pogoda bardzo dynamiczna chociaż w przerwach między chmurkami przejrzystość powietrza bardzo dobra.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Gru 26, 2016 11:27 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Wieliczka
Pstrykaczkosmosu napisał(a):
No a ja w tym ,,syfie'' obserwacyjnym siedzę. Niestety nową polityką pana Krupy jest rozświetlenie Katowic do granic niemożliwości.

To już wiesz na kogo nie głosować w przyszłych wyborach :)
Najbardziej mnie dziwi postawa Obserwatorium w Chorzowie. Czy oni nie mają nic do gadania choćby w sprawie parku? Czy ich po prostu nikt nie słucha i ignoruje, czy to oni nic nie robią i siedzą z założonymi rękami? Co jak co, ale to spora placówka kulturalna. W Niepołomicach mamy niestety to samo - obserwatorium nie robi absolutnie nic na rzecz ochrony ciemnego nieba, nie negocjuje z władzami, właścicielami budowli. Tutaj chyba po prostu brak kogoś, kto potrafiłby (lu chciał) się tym zająć. Ale to malutkie obserwatorium w porównaniu z Chorzowskim.

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Gru 27, 2016 3:15 pm 
Awatar użytkownika

MateuszW napisał(a):
Pstrykaczkosmosu napisał(a):
No a ja w tym ,,syfie'' obserwacyjnym siedzę. Niestety nową polityką pana Krupy jest rozświetlenie Katowic do granic niemożliwości.

To już wiesz na kogo nie głosować w przyszłych wyborach :)
Najbardziej mnie dziwi postawa Obserwatorium w Chorzowie. Czy oni nie mają nic do gadania choćby w sprawie parku? Czy ich po prostu nikt nie słucha i ignoruje, czy to oni nic nie robią i siedzą z założonymi rękami? Co jak co, ale to spora placówka kulturalna. W Niepołomicach mamy niestety to samo - obserwatorium nie robi absolutnie nic na rzecz ochrony ciemnego nieba, nie negocjuje z władzami, właścicielami budowli. Tutaj chyba po prostu brak kogoś, kto potrafiłby (lu chciał) się tym zająć. Ale to malutkie obserwatorium w porównaniu z Chorzowskim.

Planetarium i obserwatorium w Chorzowie stanowi już zaledwie cień swojej dawnej chwały. Nikt i nic już nie daje i nie inwestuje w tą placówkę, która **** coraz bardziej. Planetarium zostało już zepchnięte na ubocze i dogorywa. Nawet gdyby ktoś z Obserwatorium zaczął psioczyć na temat LP, uwierz mi nikt by się z nim nie liczył. Z Parkiem jest jeszcze jeden problem administracyjny, park niby leży pół na pół w granicach Katowic i Chorzowa, ale w praktyce powoduje to tylko przerzucanie się problemami nawzajem przez samorządy. Szczerze i władza i 90 procent społeczeństwa ma nas i astronomię tam gdzie siedzi i jak już wspomniałem wobec zerowej świadomości wszelkie inicjatywy poległy by na samym starcie.
Próbowali sytuację zmieniać wielokrotnie ale wszystko wyglądało jak na tym kabarecie od 4:31 https://www.youtube.com/watch?v=Dx-qPSO9eIM

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Mar 20, 2017 10:34 pm 
Awatar użytkownika

Mieszkam na wsi ok. 30 km od Wrocławia. Warunki do obserwacji całkiem niezłe. Otwieram balkon na poddaszu i widzę Drogę Mleczną. Do pełni szczęścia brakuje mi unieszkodliwienia sodówki na ulicy... No ta franca... Czy ktoś z Was załatwiał z gminą na swoim terenie montaż wyłącznika w sodówce na swój koszt? Albo słyszał o takiej akcji? Jakieś linki/namiary?

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Kwi 10, 2017 1:11 pm 

Miejscowość: Bydgoszcz
Kujawsko-pomorskie. Dokładniej Bydgoszcz to tragedia. nawet na przedmieściach z domkami jednorodzinnymi pomarańczowa łuna bije jakby wraże wojsko szło i paliło wsie. Widać tylko najjaśniejsze gwiazdy (ewentualnie oriona/plejady jako mgły ledwo widoczne). Problem potęguje się jeszcze jak uświadomi się sobie że mamy drugie prawie takie samo miasto Kilkadziesiąt kilometrów na wschód czyli Toruń. Pozostaje ucieczka na północ w kierunku morza.
Mniej więcej tak to wygląda. https://www.lightpollutionmap.info/#zoom=9&lat=7011822&lon=2006568&layers=B0TFFFFF

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Paź 17, 2017 8:18 pm 

A u Mnie w małym miasteczku poza centrum w tym roku otworzyli nowe osiedle socjalne a przed nim placyk z trawką i alejkami i WIELKIMI JASNYMI KULISTYMI LAMPAMI. Jarzą tak do góry że stworzyły ogromną łunę widoczną z daleka. Wariactwo - kilka lampek świeci jak cały rynek.
W centrum na starym mieście stylizowane na zabytkowe okrągłe sodowe klosze nie dające ludziom spać. Na wszystkich zabytkach ciągłe domontowywanie lampek świecących snopami w góre. Co prawda te na zabytkach częściowo wyłączają ale jest to bardzo późno bo po 1:00.

No i ta sukcesywna wymiana starych miejskich rtęciówek i sodówek na nowoczesne LEDy przy okazji remontów ulic.

Wszystkie pobliskie wsie dostają latarenki LED na akumulator z wiatrakiem i panelem słonecznym. TRAGEDIA.
Właśnie taka jedna stanęła obok mojej nowej miejscówki niby 150m ode mnie a przeszkadza cholerstwo.
Twierdze że niedługo trzeba będzie się wynieść gdzieś do lasu na jakąś polanke bo na wsi nie uświadczysz ciemności bez bocznego oświetlenia. Patrze sobie w kierunku Strzelca który jest przecież bardzo nisko a tam ta złośliwa lampa wyrosła i świeci prosto w lustro.
A bez niej byłoby poprostu miodzio bo właśnie na dole wsi "poszło całe oświetlenie" na długości kilku kilometrów zasilane z kabla. Znaczy jakaś poważna awaria jest.

...i pomyśleć że kiedyś za dziecka nad dachami sąsiednich kamienic oglądałem sobie lornetką Droge Mleczną i to w kierunku centrum miasta a moja ulica wtedy nie była wogóle oświetlana przez latarnie i strach było wychodzić po zmroku.

PostWysłany: Wto Paź 17, 2017 9:38 pm 

Fajnie że wylałeś żółć z siebie tutaj na forum ale wiesz że niczego to nie zmieni? Takie rzeczy to się pisze do władz lokalnych. A tak to napisałeś coś, przeczyta to kilkaset osób i tyle.

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Paź 18, 2017 7:31 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Wrocław
Tak w temacie. Właśnie w ramach wrocławskiego oddziału PTMA od ponad roku pracujemy nad pierwszym naszym projektem badawczym, którego celem jest monitorowanie poziomu zaświetlenia nieba. Projekt nosi nazwę ALPS (AllSky Light Pollution Survey) i był już prezentowany na zjeździe PTA w Zielonej Górze we wrześniu. Dziś będzie prezentowany w Warszawie. Pracujemy właśnie nad stroną intenretową, na której dla różnych lokalizacji będzie dostępny widok z kamery allSky na żywo oraz wykres pomiarów jasności powierzchniowej nieba :) Jak tylko dopracujemy stronę, na pewno tu o niej napiszę. Znajdziecie też pewnie obszerny artykuł w Uranii.

pozdrawiam :)

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Paź 18, 2017 9:28 am 

A co mam innego mówić Robercie? Wszystko przez te gównianą Unie i jej przepisy, fundusze i ten cały zachodni styl. Gdyby tych dotacji nie było to jeszcze przez parę ładnych dekad nie mielibyśmy oświetlenia wsi i każdej uliczki w miasteczku. W tamtych czasach żyło się całkiem przyzwoicie. A dilerzy nowoczesnego sprzętu astro myślę że i tak pewno by przyszli do Polski bez jej wstąpienia do EU.
Teraz jeszcze te ohydne przymusowe przepisy o całkowitym zakazie palenia w piecach. To koniec świata dla mojego budżetu. Niektórzy pewno sie cieszą bo jak zniknie smog to niebo zimą będzie pewno z minimalną łuną. Taka kolejna "dobra" zmiana.

Ostatnio edytowany przez Soczi, Czw Paź 19, 2017 3:39 pm, edytowano w sumie 1 raz

PostWysłany: Czw Paź 19, 2017 11:03 am 
Awatar użytkownika

To nie tyle kwestia funduszy co społecznej presji na włodarzach. Ludzie chcą, żeby wszystkie ulice były oświetlone, ponieważ to zapewnia mi złudne poczucie bezpieczeństwa. Prawda, brak funduszy unijnych spowolniłby inwestycje w infrastrukturę, ale czy byłby to dobre? Nie sądzę. Wzrost LP i tak byłby odczuwalny, może spowolniony nie o kilka, ale o dekadę.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Lis 03, 2017 9:57 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: 51°29′24.4″N, Łódzkie,
Światło na ulicach powinno mieć czujniki ruchu i być używane tylko w przypadku ruchu aut czy pieszych - gdy nie ma wzmożonego ruchu - jeśli przerwa między kolejnymi autami jest większa niż powiedzmy 45sek światła uliczne powinny przygasać lub się wyłączać
(do tej pory nie mogę zrozumieć że takie proste rozwiązania pozwalające na oszczędność energii w XXI wieku są tak trudne do wprowadzenia - Nawet w ubikacjach na stacjach benzynowych wchodzić światło się zapala, wychodzisz gaśnie. Podobnie w domach na noc wyłączamy światła w pokojach i włączamy kiedy naprawdę ich potrzebujemy. Przecież nikt w domu nie zostawia włączonego światła w pokojach bo może się przyda - i tak powinno być na ulicach, po co światła mają świecić się całą noc jeśli i tak w bardzo wielu przypadkach oświetlają tylko asfalt).
Wciąż brakuje mi obliczeń ile w skali roku w Polsce można zaoszczędzić energii, pieniędzy jeśli zastosowałoby się inteligentne systemy oświetlenia (zwłaszcza na wsiach gdzie puste ulice często oświetlane są całą noc) - no chyba że światła mają się świecić bo to powiększa zarobki branży energetycznej.
Ciekawe co ustalono na konferencji http://noc.edu.pl/ i ciekawe czy przełoży się to na jaką poprawę sposobu myślenia o oświetleniu w Polsce
(według mnie póki w kraju oświetleniem kierują ludzie w wieku 50-60 lat o mentalności typu : "a niech się świeci co to komu przeszkadza, jak mogłoby być inaczej" to ciężko będzie coś zmienić).

Ostatnio edytowany przez heweliusz, Pią Lis 03, 2017 10:11 pm, edytowano w sumie 1 raz

PostWysłany: Pią Lis 03, 2017 10:08 pm 

Miejscowość: delokalizacja...
Elektrowni nie wyłączysz i nie włączysz w 45 sekund, bo mimo, że żarówka nie świeci to prąd nadal jest produkowany przez elektrownię, więc nie jest tak prosto z tym oszczędzaniem. Podobny problem jest ze źródłami OZE, które dają do sieci chwilowe piki prądu, których czasem nie ma na co wykorzystać. GDzieś przeczytałem, że na giełdzie energii czasem prąd sprzedają w ujemnych cenach ;-).

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Lis 03, 2017 10:24 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: 51°29′24.4″N, Łódzkie,
mkowalik napisał(a):
Elektrowni nie wyłączysz i nie włączysz w 45 sekund, bo mimo, że żarówka nie świeci to prąd nadal jest produkowany przez elektrownię, więc nie jest tak prosto z tym oszczędzaniem. Podobny problem jest ze źródłami OZE, które dają do sieci chwilowe piki prądu, których czasem nie ma na co wykorzystać. GDzieś przeczytałem, że na giełdzie energii czasem prąd sprzedają w ujemnych cenach ;-).

Ktoś płaci za elektryczność pieniądze i kiedy nie jest używana, marnowana w nocy to są oszczędności w gminach które można by przeznaczyć na coś innego. Jest zbyt mała świadomość wśród Polaków o zanieczyszczeniu nocnego nieba światłem i niekorzystnych efektach z tym związanymi.

PostWysłany: Pią Lis 03, 2017 11:22 pm 

Ja myślę że są tacy rozrzutni bo instalują LEDy które oszczędzają dużo energii. A wiadomo że idą do Polski wzorce zachodnie i niedługo będziemy mieli SanFrancisco tu gdzie mieliśmy ściernisko. Przykład: budowana nowa droga niedaleko sąsiedniego miasta i szereg lamp w szczerym polu. Tak dla bezpieczeństwa chyba. Super to może niedługo będziemy wszystkie drogi oświetlać poza terenem zabudowanym? a co? ...stać nas! Unia płaci za nas na inwestycje, zwiększono wpływy z VATu, podniesiono czynsze i opłaty to gdzieś trzeba kase z wielkiego budżetu wydać. A tacy ludzie jak my astromaniacy to dla nich jakieś chore dziwne człowieki co w ciemności chcą siedzieć.

PostWysłany: Sob Lis 04, 2017 1:02 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Łódź
heweliusz napisał(a):
Ktoś płaci za elektryczność pieniądze i kiedy nie jest używana, marnowana w nocy to są oszczędności w gminach które można by przeznaczyć na coś innego. Jest zbyt mała świadomość wśród Polaków o zanieczyszczeniu nocnego nieba światłem i niekorzystnych efektach z tym związanymi.

Czasami nawet w dzień się latarnie zapala (i robi sporo innych, wydawałoby się, dziwnych rzeczy), żeby jakoś zużyć prąd, który został wyprodukowany, a nie ma z niego pożytku - bo to taniej i wbrew pozorom "czyściej", niż wyłączyć jeden blok w elektrowni. Jak mkowalik napisał - tutaj się nie da tak hop-siup, a póki co nie umiemy efektywnie magazynować dużych ilości energii.
Zanieczyszczenie światłem to zupełnie inna bajka, nie mieszajmy myślowo dwóch różnych systemów walutowych.

PostWysłany: Sob Lis 04, 2017 2:20 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa
Soczi napisał(a):
...Teraz jeszcze te ohydne przymusowe przepisy o całkowitym zakazie palenia w piecach. To koniec świata dla mojego budżetu. Niektórzy pewno sie cieszą bo jak zniknie smog to niebo zimą będzie pewno z minimalną łuną. Taka kolejna "dobra" zmiana.

Problemem nie jest opalanie piecem ale piecem z niecałkowitym spalaniem czyli dymiących starego typu bez nadmuchu i spalaniem gównianych, zasiarczonych paliw z dużą zawartością siarki jak węgle brunatne i wszelkie floty i miały węglowe, jak z tym nie skończymy to będziemy się sami truli tym gównem bo wprawdzie Twój dym pójdzie do sąsiada ale jego dym wejdzie do Twojego domu i na Twoje podwórko oraz do Twoich płuc więc wszyscy muszą zaniechać takich procederów trucia środowiska z paleniem odpadowych paliw w tym śmieci włącznie :arrow: :shock:
A swoją drogą nawet przy dużym oświetleniu miasta i dróg i czystym, przejrzystym powietrzu LP będzie dużo mniejsze bo światło ucieka w kosmos i nie wraca do nas rozproszone na smogu jako rozjaśnienie tła nieba :arrow: :idea: 8)

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 193 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Następna

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 14 gości