Walka z zaświetleniem nieba - jak jest u Was?

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

PostMateuszW | 06 Maj 2016, 23:58

Ja bym się nie cieszył z tego, że w miastach delikatnie spada oświetlenie, a poza nimi rośnie, czyli się bardziej wyrównuje (choć u mnie to wszędzie tylko przybywa). Najlepiej by było, jakby te wszystkie wstrętne lampy był zgromadzone w mieście, a poza nim było ciemno. Wtedy można by wyskoczyć na wieś 20 min autem i masz dobre niebo. A obecnie wszędzie jest dziadostwo - wszędzie są lampy i tylko kilka punktów na mapie polski jest odpowiednio ciemnych. Poza tym punktami jest źle lub bardzo źle i to mnie strasznie denerwuje. Gdzie nie pojedziesz to walą lampami, ani skrawka wolności.
daniel napisał(a):ludziska! :wink:
Potrzebuję konkretne liczby:
Ile % energii można zaoszczędzić wymieniając klosze sodówki na LED
Ile to kosztuje- ta wymiana i po jakim czasie się zwraca
Mowa o jednej latarni.
Będę działać, koniec z przyglądaniem się marnotrawstwu...

Ja bym uważał z tymi ledami. Z dyskusji jakie tu prowadziliśmy wynika, że trudno powiedzieć, czy ledy są dla nas korzystne. Z jednej strony mają one porządne, płaskie oprawy i świecą faktycznie na drogę, a nie po niebie. Ale z drugiej strony mają ciągle widmo emisji i nie da się ich wycinać w żadne sposób filtrami ALP oraz dużo mocniej rozpraszają się w powietrzu (oznacza to, że światło leda o takiej samej jasności, jak sodówka daje znacznie większą łunę!). No i jeszcze światło pomarańczowe mniej psuje adaptację, niż białe :) Chyba nikt jednoznacznie nie zbadał na razie, czy przeważają plusy, czy minusy. Tak więc nie pchaj sie na siłę w ledy, bo możesz sobie zrobić kłopot.
daniel napisał(a):O mam coś podobnego:
http://www.led-pol.com/pl/page/kalkulator-oszczednosci

Tutaj porównują lampy domowe. Jeśli chodzi o uliczne ledy i sodówki to sytuacja wcale nie jest taka różowa. Po pierwsze, sodówki mają dość dużą trwałość, znacznie większą, niż taka zwykła żarówka w domu. Po durgie sodówki mają sporą wydajność świecianie i również biją na głowę żarówki wolframowe. W porównaniu z ledami sodówki wypadają tylko nieco gorzej, a są znacznie tańsze. Stosowanie ledów z ekonomicznego punktu widzenia jest wątpliwe. Gdy mówi się o "zbawiennych" ledach, to porównuje się je najczęściej do żarówek wolframowych, zapominając, że stare, dobre sodówki nie są takie znowu złe.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

Postdaniel | 07 Maj 2016, 09:22

A ta ? Co to za typ latarni, który teraz podlinkowałem? Te są na prawdę chyba najtańsze i najlepsze- mam w uliczce i na prawdę ją lubię :x

download/file.php?id=70927&mode=view/IMG_9377.JPG
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2691
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Postkamil11111 | 07 Maj 2016, 09:34

O ile sie nie myle są to stare lampy rtęciowe, świecące dośc słabo , ale bardzo niebezpieczne dla środowiska .
Pozdrawiam Kamil11111
Teleskop
Synta 8"/1200mm ,

Reszta
Kit 25mm 10mm,4mm
SW UWA 2,5mm
TMB Planetary 6mm
Baader Hyperion 13mm
Filtry Orion Polaryzacyjny ,

Zapraszam do polubienia mojej strony na FB Astronomia amatorska - Patrzmy w niebo
 
Posty: 181
Rejestracja: 02 Lis 2012, 08:54
Miejscowość: Lewniowa nieopodal Krakowa

 

Postdaniel | 07 Maj 2016, 14:02

moje środowisko do dzisiaj na tym nie ucierpiało.... a żarówka chyba raz była wymieniana...
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2691
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostPrz3m3k | 09 Maj 2016, 14:43

Dodam od siebie na przykładzie mojego miasta, że nowe lampy LED świecą dużo jaśniej jak stare sodowe. Oprawy mają lepsze ale światło i tak się odbija i leci w niebo. Do tego wszystkiego potrafią ładnie razić w oczy jak się jedzie autem.

Mnie osobiście strasznie drażni szpikowanie wszystkich nowych dróg latarniami co 15-20 metrów często w szczerym polu. Nie wspomnę o zjazdach na autostradę i MOP-ach.
Nikon EX 10x50, GSO 8", MAK 127, SV 30mm, ES 14mm, TS HR 8mm, GSO x2 ED
Pentax K-50, Tamron 17-50, DA 55-300, Asi 224MC
HEQ5 Pro, SW Star Adventurer
 
Posty: 33
Rejestracja: 25 Gru 2015, 13:48
Miejscowość: Gliwice

 

Postpiotrekguzik | 09 Maj 2016, 17:05

Kamil,

Nie przejmuj się zbytnio zmianami, które wykryłeś na tych mapkach:

kamil11111 napisał(a):http://www.lightpollutionmap.info/#zoom=12&lat=6426878.17261&lon=2300030.95947&layers=0BFFTFFTT


W większości są to zmiany "losowe", które nie mówią nic o tym, na ile zmieniło się zaświetlenie nieba. Żeby to zrozumieć, trzeba sięgnąć do źródła danych, na podstawie których mapka ta powstała:

http://ngdc.noaa.gov/eog/viirs/download_monthly.html

Tam są pomiary zbierane co miesiąc, mapka powstała na podstawie danych z jednego miesiąca. Pomiary wykonywane są o różnych godzinach o raz trafiają w czas, kiedy jeszcze świecą latarnie świecące wieczorem, innym razem nie. Do tego dochodzą zmiany związane z przejrzystością powietrza i z albedo (np. śnieg, albo liście na drzewach lub ich brak) itp. Koniec końców, ze względu na "losowe" zmiany wartości mierzone pomiędzy różnymi miesiącami mogą się różnić znacząco pomimo, że nie zostanie postawiona ani jedna nowa lampa.

Pozdrawiam
Piotrek
Taurus 13", Nikon Action 10x50EX
Awatar użytkownika
 
Posty: 843
Rejestracja: 18 Sty 2013, 21:33
Miejscowość: Krosno/Kraków

 

Postj83k | 09 Maj 2016, 19:20

daniel napisał(a):A ta ? Co to za typ latarni, który teraz podlinkowałem? Te są na prawdę chyba najtańsze i najlepsze- mam w uliczce i na prawdę ją lubię :x

http://astromaniak.pl/download/file.php ... G_9377.JPG


To coś ze zdjęcia to stara oprawa rtęciowa. A dokładniej ORZ3Kł, najprostsza, najbardziej prymitywna latarnia jaka kiedy kolwiek była produkowana.

kamil11111 napisał(a):O ile sie nie myle są to stare lampy rtęciowe, świecące dośc słabo , ale bardzo niebezpieczne dla środowiska .


Takie troche pitolenie z tą ekologią, gdyby zużyte były zbierane i utylizowane tak jak ustawa przewiduje ;) to by nie było żadnego problemu.
Sęk w tym że taka lampa o mocy np. 125W świeci słabiej niż zwykła sodowa o mocy 70W, a przy tym sodowe lampy mają znacznie większą trwałość i przez całe swoje życie świeca prawie jednakowo mocno, rtęciowe świeca już wyraźnie słabiej po 1000h a u kresu życia niewiele mocniej od świeczki pobierając cały czas tyle samo energii. Dlatego mamy tak żółto... Po prostu ekonomia.


Tak od siebie dodam, że o ile oświetlenie uliczne poprawnie zaprojektowane i wykonane czyli 99% tego co powstaje jest w miarę znośne dla astronoma, to wszelkie prywaciarstwo typu świecący kościół czy naświetlacze na np. składach czy parkingach to jest plaga. Nie wspomnę oczywiście o masowo montowanych gdzie popadnie kulach - szpiegulach świecących wszędzie tylko najmniej tam gdzie trzeba.

MateuszW napisał(a):Ale z drugiej strony mają ciągle widmo emisji i nie da się ich wycinać w żadne sposób filtrami ALP oraz dużo mocniej rozpraszają się w powietrzu (oznacza to, że światło leda o takiej samej jasności, jak sodówka daje znacznie większą łunę!). No i jeszcze światło pomarańczowe mniej psuje adaptację, niż białe


Niestety, to o wycinaniu linii widmowych od 2014 czy 2015 roku to już niestety trochę miła do wspominania przeszłość. Owszem, w instalacjach w których są starsze generacje lamp sodowych to jest jeszcze w miarę aktualne, ale nowe... Już niestety nie. Otóż rok czy dwa lata temu wyszła dyrektywa o zakazie produkcji klasycznych lamp sodowych. Pojawiły się za to nowsze generacje o wyższej skuteczności świetlnej które mają już znacznie szersze pasmo widma (np SON-T Pia Plus) , miało to na celu zwiększenie ilości światła i poprawę współczynnika oddawania barw. Co filtr wytnie to wytnie, ale zostaje też sporo świetlnego smiecia.

W załączniku jest obrazek z katalogu, zobaczcie sobie sami jak wygląda widmo.
Załączniki
Walka z zaświetleniem nieba - jak jest u Was?: son-t-pia-plus-150w-philips.jpg
13" ATM uzbrojony w system DSC; 130N; ES 14; ES 24; Bino SW i szkiełka; platforma paralaktyczna... Tento 7x50 ;)
783844447
Awatar użytkownika
 
Posty: 936
Rejestracja: 18 Kwi 2010, 16:58
Miejscowość: Okolice Lublina

 

Postdaniel | 11 Maj 2016, 23:12

Ja się jeszcze zastanawiam nad tym, czy nie prościej jest kupić filtr IDAS? I zadowolić się choćby tym co filtr przepuści? :cry:
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2691
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostEl Mecánico | 12 Maj 2016, 20:29

Przy ciągłym widmie zanieczyszczenie idzie również w pasmach przepuszczanych przez filtry, więc tak czy siak spada kontrast obserwowanych obiektów.
Soligor MT-800 na HEQ5, Orion SkyGlow 2", vixen LV 18mm, Plossle 4, 10 i 25mm, filtr księżycowy, obecnie w Obserwatorium w Sopotni Wielkiej.
http://www.polaris.org.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 401
Rejestracja: 09 Wrz 2008, 17:25
Miejscowość: Chrzanów

 

Postkurp | 12 Maj 2016, 21:30

Też mi ostatnio dołożyli latarnię na rogu działki i tylko całe szczęście, że jest za wysokimi iglakami, a sama jest po mojej stronie drogi i świeci w kierunku ode mnie. Generalnie pomimo, że mieszkam na obrzeżu miasta to jest dosyć ciemno i swobodnie można obserwować jaśniejsze obiekty głębokiego nieba. Na szczęście na osiedlu nie mam totalnego zaświetlenia tylko luźno rozmieszczone pojedyncze latarnie. :D
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1584
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostSnejk | 17 Maj 2016, 19:33

MÓJ BLOG METEORYTOWY: http://skarbykosmosu.pl/
Awatar użytkownika
 
Posty: 308
Rejestracja: 13 Paź 2015, 17:12
Miejscowość: 26 km na pd. zach. od Krakowa

PostMateuszW | 18 Maj 2016, 03:20



Kurna, musiałem to przeczytać przed snem?! Tylko mnie wnerwiło! Takie informacje są szkodliwe dla zdrowia - zażądam od zikitu odszkodowania :twisted:
Mam tylko nadzieję, że te nowe monstra będą jakoś sensownie ustawione i w sensownych oprawach. Budujący jest fragment o wymianie starych kul, może wreszcie nie będzie tego walenia bezpośrednio w niebo. Ale już iluminacja kolejnych obiektów to czysta zbrodnia dla nieba i jak by tego nie zrobili to i tak większość pójdzie w kosmos :(
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

Postaltanka | 23 Maj 2016, 13:35

Witam. No to trochę tragifarsy. Centrum GOP. Zawsze było fatalnie, ale jest jeszcze tylko gorzej i gorzej. Ja muszę odskoczyć co najmniej 100 km. żeby mieć jako-tako. Nieodmiennie bawią mnie posty Kolegów wyrzekających na jedną lampę albo sformułowania że "w kierunku północnym mam dużą łunę od 20 tys. miasta w odległości 10 km." Ja mam ze 100 lamp w promieniu 100 m. + wiele normalnie oświetlonych bloków + market 50 m obok i kilka b. ruchliwych tras samochodowych. W mieszkaniu muszę na noc zasłaniać grube zasłony dla względnego snu bo inaczej osoba o trochę lepszym wzroku może czytać gazetę. Itd. itd.
Ponadto uważam, że w ogóle wszędzie będzie z tym gorzej. Po prostu to tylko my astromaniacy
chcielibyśmy tego co chcemy. Dla zdecydowanej większości ludzi astronomii może w ogóle nie być (byle tylko Słońce świeciło). Oni chcą mieć w nocy jak najjaśniej. Tak to jest.
No ale może i tego roku pojadę na kilka dni do Poddąbia. Tam jest i w ogóle ładnie i jeszcze dość ciemno.
Pozdrowienia.
 
Posty: 291
Rejestracja: 28 Lip 2009, 01:10

 

Postkurp | 23 Maj 2016, 13:55

No to sami powiedzcie - po ką chol...ę walić tymi lampami i to w takich ilościach po oczach? No niech by tam się świeciły wszystkie powiedzmy do 23.00, ale potem można bez żadnej szkody dla mieszkańców przynajmniej połowę wyłączyć do tej 5.00 i nic by się nie stało. Ale co tam gadać jak nawet wśród moich sąsiadów to jest takie podejście: u Ixińskich założyli lampę a u nas to nie, ja to gorszy. No to jazda do gminy ze skargą i mamy następną "latarę".
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1584
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostPstrykaczkosmosu | 07 Lip 2016, 14:55

Mieszkam w Katowicach, na przedmieściach, granica z Chorzowem. Z balkonu mam widok na park, orlik, czy coś takiego. Generalnie jest dużo drzew, więc zasłaniają z oddalonej trochę DTŚ, generalnie mimo widoku na centrum, który zasłaniają drzewa i inne dzielnice, mam ,,szczelinę'' gdzie nie ma zabudowań i całe wschodnie niebo jak na miasto jest dostatecznie widoczne, nie narzekam, ale i tak widać tylko planety. Ale co zrobiono na jesieni? Wycięto kilka drzew osłaniających i zamontowano na wszystkich chodnikach lampy LED, mało szkodliwe bo nie świecą w niebo, tylko po co? ! :?: Park jest na noc zamykany, więc po co jest oświetlony :?: Ale najlepszy numer zrobiono zimą, od frontu bloku rosło kilka fajnych wysokich drzew, które zasłaniały światła Chorzowa i lamp parkingowych, co prawda przez okno nie obserwowałem teleskopem, ale gołym okiem fajnie było widać gwiazdy oknem, no i w nocy nic nie świeciło do okien, nie wspominając już o wartościach przyrodniczych drzew. :| Generalnie na Śląsku jest coraz gorzej, wycina się drzewa wysokie na potęgę, więc świeci się już wszędzie, chociażby park przed dewastacją. No i montuje się coraz więcej lamp, centrum świeci coraz mocniej, nawet proboszcz zamontował sobie iluminacje na kościele i to nie jeden, a LP wzrasta. Tęsknię w do czasów, kiedy tylko światła z DTŚ to był problem.
Awatar użytkownika
 
Posty: 811
Rejestracja: 27 Sie 2013, 11:05

 

Postdaniel | 07 Lip 2016, 16:44

Nie wiem co to jest DTŚ ale powiem jedno. Warto rozmawiać o problemie niż go bagatelizować.
JA pozbywam się w ten sposób jednego halogenu ale to co mnie zainspirowało najbardziej do działania to Pani Dyrektor z DPS. Tam wymieniono lampy na (chyba) halogenowe. Koszmar! Cały DPS rozświetlony. Postanowiłem porozmawiać z Panią Dyrektor i nie sądziłem, że tak miło potoczy się rozmowa.
Sama doszła do wniosku, że -podrożały rachunki za prąd, lampy dają wręcz po oczach itd. Jednak to co dała mi do zrozumienia to to, że faktycznie- nikt by nie pomyślał, że one mogą zaświetlać niebo. Zwykły śmiertelnik o tym nie myśli. Więc warto robić wszystko by uświadomić społeczeństwo o tym, że droższe, mocniejsze lampy to niekoniecznie dobry pomysł. A i jeszcze- dowiedziałem się, że kierowano się głównie architekturą. Czyli lampy miały pasować do budynku bo taki a nie inny jest jego styl.
Jedni Państwo również nie sądzili, że lampy mogą szkodzić w obserwacjach i obiecali mi jej przełożenie i skierowanie w dół.
Teraz czas na gminę...
Aaaa proszę zauważyć, że kiedyś tego kurestwa świetlistego było mniej- i jakoś nikt na tym nie ucierpiał za bardzo- bo nikt w ciemniejsze miejsca nie chodzi. Teraz moim zdaniem lampy jeszcze łatwiej umożliwiają rozróby itd.
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2691
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostPstrykaczkosmosu | 07 Lip 2016, 19:28

Drogowa Trasa Średnicowa, którą budowano 30 lat.
http://nz24.pl/wp-content/uploads/2013/03/dts1-10.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 811
Rejestracja: 27 Sie 2013, 11:05

 

Postkurp | 15 Lip 2016, 09:35

Ostatnio mój brat wrócił z Afryki bo był tam w jakichś sprawach służbowych. Nakręcił parę krótkich pamiątkowych filmów. Widok nocnego nieba powala. Na zwykłym filmie widać jednocześnie ludzi i wspaniały, rozgwieżdżony fimamment niebieski. Tam nie ma żadnego zaświetlenia sztucznym światłem. Ciemnosć "absolutna", jako oczywiście właściwa dla tamtego regionu świata. Tam to można prowadzić obserwacje.
Ostatnio edytowany przez kurp, 23 Sie 2016, 18:37, edytowano w sumie 1 raz
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1584
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Posttheru | 21 Sie 2016, 11:10

Canon IS 15x50
Canon IS 10x30
Zeiss Terra ED 8x25
 
Posty: 35
Rejestracja: 15 Mar 2016, 18:21
Miejscowość: Warszawa

 

PostOrzech | 21 Sie 2016, 23:28

Świetne. Biorąc pod uwagę skalę w filmiki jakie niebo w Roztokach?
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

PostEl Mecánico | 22 Sie 2016, 08:41

Cóż, że LED'y... KZN Bieżanów.Image

Wysłane z mojego LG-P700 przy użyciu Tapatalka
Soligor MT-800 na HEQ5, Orion SkyGlow 2", vixen LV 18mm, Plossle 4, 10 i 25mm, filtr księżycowy, obecnie w Obserwatorium w Sopotni Wielkiej.
http://www.polaris.org.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 401
Rejestracja: 09 Wrz 2008, 17:25
Miejscowość: Chrzanów

 

Postmichal260189 | 26 Sie 2016, 10:44

kurp napisał(a):Ostatnio mój brat wrócił z Afryki bo był tam w jakichś sprawach służbowych. Nakręcił parę krótkich pamiątkowych filmów. Widok nocnego nieba powala. Na zwykłym filmie widać jednocześnie ludzi i wspaniały, rozgwieżdżony fimamment niebieski. Tam nie ma żadnego zaświetlenia sztucznym światłem. Ciemnosć "absolutna", jako oczywiście właściwa dla tamtego regionu świata. Tam to można prowadzić obserwacje.

TAM w Afryce na marnotrawienie energii elektrycznej w postaci świecenia w powietrze nie mają pieniędzy.
 
Posty: 31
Rejestracja: 21 Maj 2012, 13:42
Miejscowość: Łęki Górne

 

Postdaniel | 30 Sie 2016, 13:25

i tak niech im pozostanie. Na wieki wieków... Amen

A co z tą ustawą? Przeszło ? Przepraszam, ale piszę z tel więc zanim znajdę poprzednie posty to zdążycie odpisać. No i jeszcze jedno, co ona zmieni? Latarni nie wymienią tak? Ale te nowe tylko korzystne dla nas będą?
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2691
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostPstrykaczkosmosu | 01 Wrz 2016, 17:03

Trudno powiedzieć, u mnie pod blokiem panowie z Taurona wymieniali lampy na sodowe.
Awatar użytkownika
 
Posty: 811
Rejestracja: 27 Sie 2013, 11:05

 

PostJanusz_P. | 02 Wrz 2016, 13:08

No tak, bo Tauron to dystrybutor prądu i zależy mu na jak największym jego zużyciu :arrow: :mrgreen: :shock:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 38 gości

AstroChat

Wejdź na chat