Walka z zaświetleniem nieba - jak jest u Was?

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

Post•Fish3r• | 11 Lut 2016, 23:32

No to kupisz sobie tanie autko jeśli jeszcze nie masz i będziesz pakować sprzęt trochę dalej.
Tak ludzie robią na całym świecie. Daniel nie ty jeden masz lampy dające po gałach sprzedawanie tylko dlatego teleskopu jest przejawem małego ducha ;)
 
Posty: 1120
Rejestracja: 15 Lip 2012, 13:40

PostMateuszW | 11 Lut 2016, 23:36

daniel napisał(a):Ale co w takiej sytuacji robić? Iść na gminę? Czy co? Przecież to jest kpina!!!!!!!!!!!!!!
Uwierzcie mi, że przez 8 lat ilość moich obserwacji regularnie spada!
Powiedzcie mi, jeśli ktoś się zna, ile może kosztować zamontowanie nowych żarówek? Tych LEDowych, które świecą w ULICĘ a nie w LAS!
Co mam robić w tej walce z mocami jasności?!!!!! Słupy leżą, ale lamp jeszcze nie, mże warto udać się na gminę i poprosić o zamontowanie LEDów? W Ostrowie Wlkp. kiedy zobaczyłem na jednej z dużych ulic nowe słupy- zaniemówiłem. IRYTACJA była ogromna a jak się okazało niepotrzebnie bo zamontowano LEDy, które świecą idealnie w ulicę i na dawniej jasnej ulicy panują warunki dużo lepsze.

Ja bym się tam tak na ledy nie napalał. Sam w sobie led jest najgorszą formą LP - świeci w całym widmie, żadne filtr go nie wytnie, bardziej rozprasza się w atmosferze ("niesie się" dalej), oraz ma kolor szkodliwy dla adaptacji (pomarańczowe sodówki mniej psują adaptację). To, że ledy są w dużo lepszych oprawach to inna sprawa. Sodówki też można dać do dobrej oprawy i to będzie najlepsza możliwa lampa uliczna. Dobre oprawy równoważą nieco wady ledów, ale trudno powiedzieć, czy wychodzi to na plus, czy minus.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

PostJanusz_P. | 11 Lut 2016, 23:49

Nie będzie dobrych i płaskich opraw do sodówek bo ich żarniki kwarcowe wydzielają za dużo ciepła i muszą być daleko od odbłyśników więc żarówki montuje się blisko przodu lampy w wypukłym kloszu gdzie świecą w kącie rzędu 270 do 300 °czyli w połowie prosto w niebo i połowie na drogę i okoliczne pola z czego znowu połowa wraca w niebo :arrow: :roll: :oops: Matryce diod Led są płaskie i wymagają przylegającego do nich od góry wydajnego radiatora więc są płaskie, zwarte i nie świecą zwykle w kącie większym niż 120° czyli tylko po nogi i na drogę a nie w niebo :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostMateuszW | 11 Lut 2016, 23:53

No nie wiem, widziałem nieraz sodówki z płaskimi oprawami np w Krakowie. Nie są tak dobre, jak te ledowe, ale już nie najgorsze.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

Posttasti | 11 Lut 2016, 23:54

Nie wiem jaki będziesz miał układ tych lamp, tzn. czy będą oświetlać Twoją miejscówkę. Może pogadaj, żeby na lampie najbliżej Twojej miejscówki zainstalowali ci wyłącznik. Ja mam przed domem parking i przy nim latarnię. Jak wymieniali mi słup w ub. roku, to poprosiłem i elektryk zamontował mi wyłącznik. I teraz jak chcę oglądać niebo, to wyłączam latarnię. Z tym, że ja nie mam sąsiadów. Na innym forum kiedyś czytałem, że ktoś umówił się z sąsiadami na wyłączanie latarni i gmina pozwoliła mu zainstalować wyłącznik latarni na jego koszt.
 
Posty: 146
Rejestracja: 03 Maj 2015, 16:24

 

Postdaniel | 12 Lut 2016, 16:55

robert_sz napisał(a):Jak się człowiek nie interesuje inwestycjami dookoła siebie to potem jest zdziwko i lamentowanie na forum które nic nie da.


Akurat w naszej gminie działam prężnie z astronomią i gmina o tym wie, wiedzieli też, że toczę walkę z zaświetleniem nieba. A co do inwestycji, no nie każdy ma czas biegać po gminach i pytać o plany inwestycji. Na stronie gminy niestety nie ma wzmianki o tego typu inwestycjach..
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostJoker7 | 14 Lut 2016, 19:48

Typ z innego forum napisał że tak widział M42 z 20cal newtona F4.1 przy niebie prawie 7mag, i że 4cal teleskop pod ciemnym niebem przebije 20cali używanym pod średnio zanieczyszczonym i że nic ale to nic nie przebije ciemnego czystego nieba. Ciekawa opinia francuza.
Załączniki
Walka z zaświetleniem nieba - jak jest u Was?: post-2393-0-39672000-1453485151_thumb.jpg

QUIS UT DEUS!
Sky Watcher 114/900 EQ1
Sky Watcher 130/900 EQ2
Sky Watcher 200/1200 Dobson

Lornetki: 10x50, 10-30x60, Revue 7x50, SkyMaster 20x80
Okulary: Meade plossl 5000 32mm 2"/ ES Maxvision 20mm/ SPL 10mm/ HR planetary 6mm
Awatar użytkownika
 
Posty: 321
Rejestracja: 12 Gru 2013, 21:14
Miejscowość: Syntów

Postdaniel | 14 Lut 2016, 21:27

Ja niestety pod bardzo dobrym Zatomskim niebem w 20" teleskopie jej takiej nie pamiętam ale nie mogę stwierdzić, że to niemożliwe, bo nie wykorzystałem całego zakresu powiększeń. :roll:
Aczkolwiek prawdą jest, że najmniejsze źródła światła potrafią zepsuć humor i jakość obserwacji :roll:
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostTimon | 16 Lut 2016, 09:30

Joker7 napisał(a):Typ z innego forum napisał że tak widział M42 z 20cal newtona F4.1 przy niebie prawie 7mag, i że 4cal teleskop pod ciemnym niebem przebije 20cali używanym pod średnio zanieczyszczonym i że nic ale to nic nie przebije ciemnego czystego nieba. Ciekawa opinia francuza.


I jestem w stanie przyznać mu rację.Sam pamiętam obrazy z 114mm lustra wiele lat temu na wsi, i były one lepsze niż teraz w 270mm lustrze koło mojego domu w małym miasteczku. Duże teleskopy stają się dziś dostępne dla pasjonatów nieba w naszym kraju ale niestety ciemne niebo już jakiś czas temu stało się towarem reglamentowanym. Ot taka sprawiedliwość dziejowa...
ATM200/1200,ATM270/1500;Swan33;Rosyjski14x;PL9;LV7,TV11,neodymek i UHC-sik,
 
Posty: 208
Rejestracja: 17 Lis 2007, 08:53
Miejscowość: Lubań Śl.

PostKarol | 16 Lut 2016, 09:43

Mam dla Was, dla Nas świetne rozwianie problemu
https://www.youtube.com/watch?v=eafMX_kcBNE
:lol: :mrgreen: :D
Tak żarówka rozwiązuje Nasze wszystkie problemy 8) :lol:


daniel napisał(a):A obok umierają dzieci, które znikąd nie mają pieniędzy na leczenie ludzi!!!!! Podczas gdy kupa kasy tobi się w żarówkach sodowych, koszmar


Może ja nie rozumiem jak to działa do końca w Polsce ale wiem, że działa do ..... (czterech liter). Dlaczego w jednej gminie mogą wydać miliony na pomniki czy jakieś parki a w innej ludzie nie mają wodociągu i muszą wodę brać z beczkowozów ? To tylko jedne mały aktualny przykład.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostJanusz_P. | 16 Lut 2016, 12:27

karol napisał(a):... Dlaczego w jednej gminie mogą wydać miliony na pomniki czy jakieś parki a w innej ludzie nie mają wodociągu i muszą wodę brać z beczkowozów ? To tylko jedne mały aktualny przykład.


Dam prosty przykład, w jednej gminie ludzie budują się gdzie chcą i domy są porozrzucane w nieładzie po kilkaset metrów od siebie teraz popatrz jakie to rodzi problemy logistyczne względem gminy która nowych mieszkańców umieszcza w zaplanowanych osiedlach domków jednorodzinnych czy szeregowych Bliźniaków do których jest już gminna droga, jest doprowadzony prąd woda, gaz i kanalizacja na etapie projektu osiedla a nawet plac zabaw dla dzieci i przystanek szkolnego busa.
Ludzie w tych porozrzucanych domkach marnotrawią tylko czas i energię bo wiesz ile prądu idzie na pompowanie gazu i wody w rozległej sieci wodnej, gazowniczej i kanalizacyjnej która co kolejną górkę musi mieć przepompownię a ktoś musi za to zapłacić, czy wiesz ile paliwa spala niepotrzebnie zakład utylizacji odpadów jeżdżąc śmieciarkami co dwa tygodnie dziesiątki kilometrów po gminie z porozrzucaną zabudową zamiast kilku km przy zwartej zabudowie :arrow: :shock: :oops:
Wyjedź za południową granicę na Słowację a zobaczysz że tam nie ma pojedynczych domków napstrzonych jak rodzynki w serniku tylko są wsie, miasteczka i pomiędzy nimi tylko pola, góry i lasy bo tam jest od lat porządek w prawie budowlanym i nie wydaje się pozwoleń na budowę pod stołem tylko według mądrze przestrzeganego prawa budowlanego które potem nie generuje kosmicznych kosztów budowy i utrzymania infrastruktury jak drogi, przystanki, wiadukty, wodociągi, gazociągi, linie energetyczne i kanalizacja :arrow: :roll: :oops:
Zaoszczędzone w mądrej gminie przy zwartej zabudowie i dobrym planowaniu inwestycji pieniądze można spożytkować na boisko, park czy nawet basen z ośrodkiem sportowym i będzie nawet na ich całoroczne utrzymanie :arrow: 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostKarol | 16 Lut 2016, 13:46

Janusz_P. napisał(a):
karol napisał(a):... Dlaczego w jednej gminie mogą wydać miliony na pomniki czy jakieś parki a w innej ludzie nie mają wodociągu i muszą wodę brać z beczkowozów ? To tylko jedne mały aktualny przykład.


Dam prosty przykład, w jednej gminie ludzie budują się gdzie chcą i domy są porozrzucane w nieładzie po kilkaset metrów od siebie teraz popatrz jakie to rodzi problemy logistyczne względem gminy która nowych mieszkańców umieszcza w zaplanowanych osiedlach domków jednorodzinnych czy szeregowych Bliźniaków do których jest już gminna droga, jest doprowadzony prąd woda, gaz i kanalizacja na etapie projektu osiedla a nawet plac zabaw dla dzieci i przystanek szkolnego busa.
Ludzie w tych porozrzucanych domkach marnotrawią tylko czas i energię bo wiesz ile prądu idzie na pompowanie gazu i wody w rozległej sieci wodnej, gazowniczej i kanalizacyjnej która co kolejną górkę musi mieć przepompownię a ktoś musi za to zapłacić, czy wiesz ile paliwa spala niepotrzebnie zakład utylizacji odpadów jeżdżąc śmieciarkami co dwa tygodnie dziesiątki kilometrów po gminie z porozrzucaną zabudową zamiast kilku km przy zwartej zabudowie :arrow: :shock: :oops:
Wyjedź za południową granicę na Słowację a zobaczysz że tam nie ma pojedynczych domków napstrzonych jak rodzynki w serniku tylko są wsie, miasteczka i pomiędzy nimi tylko pola, góry i lasy bo tam jest od lat porządek w prawie budowlanym i nie wydaje się pozwoleń na budowę pod stołem tylko według mądrze przestrzeganego prawa budowlanego które potem nie generuje kosmicznych kosztów budowy i utrzymania infrastruktury jak drogi, przystanki, wiadukty, wodociągi, gazociągi, linie energetyczne i kanalizacja :arrow: :roll: :oops:
Zaoszczędzone w mądrej gminie przy zwartej zabudowie i dobrym planowaniu inwestycji pieniądze można spożytkować na boisko, park czy nawet basen z ośrodkiem sportowym i będzie nawet na ich całoroczne utrzymanie :arrow: 8)


Zgoda ale moim zdaniem to nie usprawiedliwia tego, że tak jest jak w podanym przeze mnie przykładzie. Tu można wywalić miliony na głupie pomniki a gdzie indziej nie ma pieniędzy chociaż by na wodociągi czy drogi.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostblackMasoon | 16 Lut 2016, 14:22

A mnie po ostatnich postach w tym wątku aż zmroziło. To niesamowite jak można fascynować się astronomią i jednocześnie... Pozwólcie, że zakończę cytatem:
“Every one of us is, in the cosmic perspective, precious. If a human disagrees with you, let him live. In a hundred billion galaxies, you will not find another.”
― Carl Sagan
"The Cosmos is all that is or was or ever will be" - Carl Sagan
http://blekitnakropka.wordpress.com
6''
Awatar użytkownika
 
Posty: 270
Rejestracja: 12 Wrz 2013, 10:13
Miejscowość: Wrocław

PostJanusz_P. | 16 Lut 2016, 14:36

Gmina po zaspokojeniu podstawowych potrzeb mieszkańców jak wodociągi czy kanalizacja realizuje cele drugoplanowe, jak tereny zielone, parki, place zabaw czy jak piszesz pomniki bo jakby nie wydali tych pieniędzy z dotacji w roku kalendarzowym to na przyszły rok dostali by odpowiednio mniej stąd się biorą takie kwiatki jak pomniki, wiaty przystankowe, czy ogrodzenia parkingowe za miliony złotych :oops:
Druga kwestia to jest to że gminy żyją z podatków i okazuje się na najbogatsze gminy to są małe gminy które mają na swoim terenie wielkie zakłady przemysłowe jak elektrociepłownie czy elektrownie i wypada wtedy najwięcej kasy na głowę mieszkańca :arrow: :wink: rozpiętość dochodu gmin na głowę mieszkańca jest od około 350 zł do prawie 40 tyś zł i stąd potem pomniki za miliony a w drugiej gminie beczkowozy ochotniczej straży pożarnej zamiast wodociągów bo nie ma w gminie kto płacić podatków :arrow: :wink:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postdaniel | 16 Lut 2016, 18:47

Ja powiem tylko jedno - i tak w gminach- mniejszych czy większych widać ewidentne MARNOTRACTWO. Już nie mówię o tym, że powinniśmy mieć teraz np. jedną ozdóbkę na krzyż. Ale oświetlenie to jest jeden wór straconych pieniędzy. I to jest droga do nikąd. W okresie świąt- aż mnie przeraża- na każdym słupie po rozświetlane jakieś aniołki z żarówek choinkowych. Nie zmienię zdania na to, że takie pierdoły, banalne mogłyby ratować cenne życie chorych. Bardziej opłacalne jest topienie kasy w błocie i zachwalanie tyłka dziadowskimi ozdóbkami. A ciekawe ile z takowych materialistów prawdziwie przeżywa święta...
Pamiętam jednak sytuację kiedy nasz wójt przywiózł nam komputer stacjonarny- co prawda bez internetu ale jaki gest. Mnie jednak irytuje jak w Polsce wyrzuca się mnóstwo kasy a jednocześnie wiem, że obok cierpią ludzie..
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostJanusz_P. | 16 Lut 2016, 18:50

Danielu zostaw ideologię bo będziesz stracony, działaj prężnie, lokalnie, zacznij od sprawdzenia zapisu umowy z zakładem energetycznym w swojej gminie :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostKarol | 16 Lut 2016, 18:54

daniel napisał(a):Ja powiem tylko jedno - i tak w gminach- mniejszych czy większych widać ewidentne MARNOTRACTWO. Już nie mówię o tym, że powinniśmy mieć teraz np. jedną ozdóbkę na krzyż. Ale oświetlenie to jest jeden wór straconych pieniędzy. I to jest droga do nikąd. W okresie świąt- aż mnie przeraża- na każdym słupie po rozświetlane jakieś aniołki z żarówek choinkowych. Nie zmienię zdania na to, że takie pierdoły, banalne mogłyby ratować cenne życie chorych. Bardziej opłacalne jest topienie kasy w błocie i zachwalanie tyłka dziadowskimi ozdóbkami. A ciekawe ile z takowych materialistów prawdziwie przeżywa święta...


Jeszcze te świąteczne ozdóbki można przeboleć. Po za tym działają one tak samo jak np. rysunki postaci z bajek w szpitalach lub rysunki na szarych ponurych blokach :wink: To nie tak, że to coś czego nie potrzeba.
Co innego np. gdy latarnia świeci w niebo a nie na ulicę/chodnik (np. lampy kule). To jest już marnotrawco. Bo i po co tam świecą ?
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Postdaniel | 16 Lut 2016, 18:58

Janusz_P. napisał(a):Danielu zostaw ideologię bo będziesz stracony, działaj prężnie, lokalnie, zacznij od sprawdzenia zapisu umowy z zakładem energetycznym w swojej gminie :arrow: :idea:


Wiem, może mnie poniosło. Ale wracając do tematu. Jak sprawdzić zapis umowy z zakładem energetycznym? Co dalej robić? Pójść na gminę, podać pomysł gaszenie lamp ulicznych?
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostJoker7 | 16 Lut 2016, 20:09

daniel napisał(a):
Janusz_P. napisał(a):Danielu zostaw ideologię bo będziesz stracony, działaj prężnie, lokalnie, zacznij od sprawdzenia zapisu umowy z zakładem energetycznym w swojej gminie :arrow: :idea:


Wiem, może mnie poniosło. Ale wracając do tematu. Jak sprawdzić zapis umowy z zakładem energetycznym? Co dalej robić? Pójść na gminę, podać pomysł gaszenie lamp ulicznych?



Zawsze można pogadać w gminie, z latarniami bezpieczniej wiec nie wiadomo czy ludzie będą chcieli. Ale można zaproponować pewne ograniczenia w oświetlaniu szuflandi.

QUIS UT DEUS!
Sky Watcher 114/900 EQ1
Sky Watcher 130/900 EQ2
Sky Watcher 200/1200 Dobson

Lornetki: 10x50, 10-30x60, Revue 7x50, SkyMaster 20x80
Okulary: Meade plossl 5000 32mm 2"/ ES Maxvision 20mm/ SPL 10mm/ HR planetary 6mm
Awatar użytkownika
 
Posty: 321
Rejestracja: 12 Gru 2013, 21:14
Miejscowość: Syntów

Postrobert_sz | 16 Lut 2016, 20:33

Takie rzeczy najlepiej się załatwia jak się zbliża termin wyborów :lol:
 
Posty: 988
Rejestracja: 26 Gru 2010, 02:05

 

PostJanusz_P. | 17 Lut 2016, 18:10

Po sprawdzeniu zapisu zapewne archaicznej umowy z przed kilkunastu lub kilkudziesięciu lat trzeba pokazać zapisane w niej absurdy i namówić gminę na jej renegocjację na XXI wiek celem szukania oszczędności bo bez archaicznego zapisu o karach za niezużycie prądu Gminie zacznie się opłacać oszczędzać prąd i np wyłączać latarnie po 23h, argument materialny jest bezdyskusyjny i masz duże szanse na powodzenie tak sformułowanego projektu obywatelskiego :arrow: :idea: 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postdaniel | 17 Lut 2016, 23:18

Janusz_P. napisał(a):Po sprawdzeniu zapisu zapewne archaicznej umowy z przed kilkunastu lub kilkudziesięciu lat trzeba pokazać zapisane w niej absurdy i namówić gminę na jej renegocjację na XXI wiek celem szukania oszczędności bo bez archaicznego zapisu o karach za niezużycie prądu Gminie zacznie się opłacać oszczędzać prąd i np wyłączać latarnie po 23h, argument materialny jest bezdyskusyjny i masz duże szanse na powodzenie tak sformułowanego projektu obywatelskiego :arrow: :idea: 8)


Tylko gdzie je sprawdzić- to raz
Dwa- to przed kilkunasty laty było lepiej bo właśnie te stare latarnie dają piękne światło skupione w ulicę a nie w całe otoczenie plus niebo i działają ze skromną żarówką...
Proszę spojrzeć- moja ulubiona latarnia (bez względu na to jak to brzmi :mrgreen: :lol: ) I Latarnie po sąsiedzku a ich oświetlenie- wszystkie zdjęcia robione z tym samym czasem naświetlania.
Załączniki
Walka z zaświetleniem nieba - jak jest u Was?: ulica.JPG
Walka z zaświetleniem nieba - jak jest u Was?: efektzmory.JPG
Walka z zaświetleniem nieba - jak jest u Was?: zmora1.JPG
Walka z zaświetleniem nieba - jak jest u Was?: efekt.JPG
Walka z zaświetleniem nieba - jak jest u Was?: lampa.JPG
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostSlawek | 18 Lut 2016, 00:25

daniel napisał(a):Tylko gdzie je sprawdzić- to raz


Trzeba trochę postudiować.

Tak sie przeszukuje w google konkretna stronę na dane hasło:
oświetlenie uliczne site:przykona.pl

Najstarsze dokumenty w BIP z hasłem oświetlenie uliczne to:
http://www.przykona.pl/bip.php?pid=11111683&&opcje=a:1:{i:0;s:6:"wyszuk";}


Projekt założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe dla Gminy Przykona (2013)

strona 37-38

Rodzaj obiektu Roczne zużycie energii (MWh)
Budownictwo mieszkaniowe 3528
Przemysł i Usługi 2000
Budynki użyteczności publicznej 202
Oświetlenie uliczne 790


Utrzymanie oświetlenia dróg, parków, skwerów i innych publicznych terenów należy
do jednych z podstawowych obowiązków gminy w zakresie planowania energetycznego.
Obecnie na terenie Gminy Przykona zainstalowanych jest 1150 lamp sodowych na wszystkich
typach dróg o łącznej mocy 172,5 kW. Zużycie energii elektrycznej na cele oświetlenia
kształtuje się na poziomie 790 MWh/rok.


A to na stronie międzygminnej spółki odpowiedzialnej za oświetlenie uliczne z października 2015:
http://bip.oswietlenie.kalisz.pl/?app=z ... =3&q=Psary

Nie zainstalowali takich opraw jak w projekcie?
http://www.lighting.philips.com/main/pr ... EU/product
 
Posty: 70
Rejestracja: 16 Gru 2013, 00:57
Miejscowość: Kielce

 

Postdaniel | 18 Lut 2016, 23:46

Słuchajcie, doznałem olśnienia! Jest nadzieja!
Widzę, że moja gmina dba o środowisko i szuka sposobów na oszczędności i ekologię! Zobaczcie sami, pisze o ograniczeniu emisji : bla bla bla i ENERGII ELEKTRYCZNEJ! Są też wnioski. To chyba doskonały moment na pójście do Gminy.
http://www.sieroszewice.pl/news,206,bad ... ewice.html
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Postmarcin.p1 | 19 Lut 2016, 12:10

No to pokaże jak jest u mnie. W mieście jest masakra do planet jeszcze ale DS to lipa.
Pokaże na przykładzie, zdjęcia NIE SĄ W ŻADNYM stopniu obrobione to pojedyńcze surowe klatki RAW tylko zostały przycięte do rozmiaru forum te same czasy naświetlania to samo iso robione syntą 8 na platformie.
Obiekt to M27
1 fotka u mnie w mieście przy lampach, 2 fotka robiona w 2 domu na wsi 10 km od miasta i ok. 1 - 1,5 km do lamp ulicznych.
Jest RÓŻNICA. Tylko trzeba wozić cały osprzęt a i nie zawsze jest czas a szczególnie pogoda. :D
Załączniki
Walka z zaświetleniem nieba - jak jest u Was?: IMG_9102a.JPG
Walka z zaświetleniem nieba - jak jest u Was?: IMG_8568a.JPG
SW150/1200,150/750 Redcat 51, EQ5 SynScan GoTo
MPCC Mark 3, ZWO ADC
Optolong L-PRO 2", L-extreme 2"
GSO 2,5,TeleVue Powermate 2,5x
GUIDING: Asi 120 mini, Luneta 50/172
ZWO guider 30/210,
Asi 533MC-P, ASI 224 mc
CANON 300D,77D,1100d mod
Awatar użytkownika
 
Posty: 464
Rejestracja: 27 Gru 2013, 18:56
Miejscowość: Jasło

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 82 gości

AstroChat

Wejdź na chat