* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 187 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 4, 5, 6, 7, 8
 Temat postu: Re: Walka z zaświetleniem nieba - jak jest u Was?
PostWysłany: Wto Lis 07, 2017 8:55 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Ostrołęka
Cześć. Budowa Centralnego Portu Lotniczego w Baranowie koło Grodziska Mazowieckiego przypuszczalnie wytnie z obserwacji rejon o średnicy ze 30 km a znacząco pogorszy warunki obserwacyjne w promieniu ze 100 km. Mnóstwo światła i smugi kondesacyjne oraz spaliny lotnicze zrobią swoje. Że nie wspomnę o całej naziemnej infrastrukturze urbanizacyjnej i komunikacyjnej. Żegnaj astronomio.

Krzysiek z Kosmosu

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Lis 07, 2017 11:26 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Warszawa, Mazowieckie
Ja mam za to na ulicy lampy działające na czujnik ruchu: z daleka świeci a jak przechodzę pod latarnią pod domem to dziwnym trafem często gaśnie jakby w kostce był wyłącznik :D Za to ogólne zaświetlenie nawet u mnie, na obrzeżach miasta jest jeszcze gorsze niż warunki pogodowe. Patrząc na te 5-10 gwiazdek z balkonu czasami nawet szkoda krzesło wystawiać :/

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Sty 19, 2018 11:39 am 

http://www.twojapogoda.pl/wiadomosc/201 ... -swietlny/

Na wszystkich moich miejscówkach na wsi powoli LED uziemiają sensowne obserwacje. Trza sie chyba wybrać do pobliskiej "puszczy" gdzie tylko dzika zwierzyna i myśliwy czyha... i może tak zrobię bo ponoć tranzytową drogę przez lasy wyremontowali asfaltem.

PostWysłany: Pią Sty 19, 2018 1:13 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: 51°29′24.4″N, Łódzkie,
_blendzior_ napisał(a):
Ja mam za to na ulicy lampy działające na czujnik ruchu: z daleka świeci a jak przechodzę pod latarnią pod domem to dziwnym trafem często gaśnie jakby w kostce był wyłącznik :D Za to ogólne zaświetlenie nawet u mnie, na obrzeżach miasta jest jeszcze gorsze niż warunki pogodowe. Patrząc na te 5-10 gwiazdek z balkonu czasami nawet szkoda krzesło wystawiać :/

Czy masz jakiś filmik przedstawiający działanie takiego systemu ?
Według mnie takie systemy powinny być wszędzie w szczególności tam gdzie większość nocy światła oświetlają puste ulice (małe wioski i małe miasta).
Jak to jest że w jednych miejscach można coś takiego zamontować w drugich uparcie światła świecą się całą noc i czekają aż raz na godzinę przejedzie auto ?
Taki system byłby kompromisem dla tych urzędników którzy twierdzą że w ich małych miejscowościach wyłączanie świateł w nocy od np 0.00 - 4.00 to duże niebezpieczeństwo dla mieszkańców.
Mamy XXI i łatwiej wylecieć w kosmos i manipulować atomami niż inteligentnie używać świateł na ulicach (ponoć w Polsce jest ponad 3 mln latarni ulicznych).

PostWysłany: Pią Sty 19, 2018 5:40 pm 
Awatar użytkownika

Potwierdzam, w Polsce niestety nie gospodaruje się racjonalnie energią przeznaczoną na oświetlanie ulic. Obok mojego bloku znajduje się Orlik z 2 boiskami piłkarskimi, który jest oświetlany całą noc o każdej porze roku. Co ciekawe obiekt jest zamykany na noc od godziny 20:00 do 8:00, więc świeci się tylko dla portiera obiektu.

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Sty 20, 2018 10:32 am 

Miejscowość: Gród Kraka
Pstrykaczkosmosu napisał(a):
Potwierdzam, w Polsce niestety nie gospodaruje się racjonalnie energią przeznaczoną na oświetlanie ulic. Obok mojego bloku znajduje się Orlik z 2 boiskami piłkarskimi, który jest oświetlany całą noc o każdej porze roku. Co ciekawe obiekt jest zamykany na noc od godziny 20:00 do 8:00, więc świeci się tylko dla portiera obiektu.

Pewnie portier ma słaby wzrok i może nie zauważyć :wink: żuli pijących piwko na boisku :lol:

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Sty 20, 2018 11:06 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa
A skąd by się piwne Żule wzięły na zamkniętym obiekcie w dodatku na wietrze i wygwizdowie :arrow: :wink:
Zapewne to rzęsiste oświetlenie ma zniechęcać krety do nocnych akcji sabotażowych na murawie bo nie widzę tu innego sensownego rozwiązania tego zbędnego oświetlenia murawy... sorki, znalazłem jeszcze jedno zastosowanie, może ona rośnie i regeneruje się nocą przy tym rzęsistym oświetleniu :arrow: :roll: :?: :wink:

Fujinon 10x50, MT-800, Santel 180/1800, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Sty 20, 2018 3:33 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Olkusz
Raczej nie. Wszak orliki mają sztuczną murawę :wink:
Dzwi jednak bierze, że to się cały czas świeci. U mnie tylko jak grają, tak jak w mojej okolicy.

Nikon EX 10x50,

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Sty 20, 2018 9:35 pm 
Awatar użytkownika

http://noc.edu.pl/
Ciekaw jestem co wyniknie z powyższej konferencji - organizatorzy i uczestnicy mieli wysłać w wiele miejsc apele oraz w 2018r opublikować materiały z konferencji.
Stosowanie takich automatycznych, inteligentnych (dostosowanych do natężenia ruchu) systemów oświetlenia powinno być wymogiem prawnym.
Przydałyby się filmiki z działania takich systemów, aby udostępnić je, pokazać w miarę potrzeby, w toku dyskusji, rozmów z władzami lokalnymi.

PostWysłany: Nie Sty 21, 2018 12:09 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Olkusz
Tu jest trochę pokazane jak to działa
https://www.youtube.com/watch?v=g8o2Qx--OVw

Nikon EX 10x50,

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Sty 22, 2018 2:27 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Warszawa, Mazowieckie
heweliusz, ten magiczny system był w formie żartu :D Ale tak na serio to często zdarza się że lampy na mojej ulicy gasną jak po niej idę. Może mam jakieś moce magiczne :) Choć może być to też związane z tym że są tak stare że pogotowie energetyczne naprawia jest po 2 razy w miesiącu :D Ale niestety nawet kilka zgaszonych lamp nie pomoże w takim miejscu :/ Jest tak jasno że można spokojnie czytać książkę wychodząc na balkon...

Załączniki:

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Sty 24, 2018 9:45 pm 
Awatar użytkownika

_blendzior_ napisał(a):
heweliusz, ten magiczny system był w formie żartu :D Ale tak na serio to często zdarza się że lampy na mojej ulicy gasną jak po niej idę. Może mam jakieś moce magiczne :) Choć może być to też związane z tym że są tak stare że pogotowie energetyczne naprawia jest po 2 razy w miesiącu :D Ale niestety nawet kilka zgaszonych lamp nie pomoże w takim miejscu :/ Jest tak jasno że można spokojnie czytać książkę wychodząc na balkon...

Uwierzyłem bo gdzieś słyszałem-czytałem że chyba w Gdańsku na jakieś ulicy/osiedlu tak jest (czyli da się to zrobić nawet w Polsce).
Ciekaw jestem jak przedstawiałyby się wyliczenia dotyczące bilansu kosztów wprowadzenia inteligentnych systemów oświetlenia w naszym kraju i ewentualnych oszczędności w wydatku energii po ich zastosowaniu.

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 187 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 4, 5, 6, 7, 8

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: polifikator oraz 26 gości