TOTALNY POCZĄTEK

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

Postsaperski | 31 Lip 2005, 11:43

Witam serdecznie,

Jestem tu pierwszy raz i tak na prawde to nie wiem co mnie tu przyciagnelo, ale czuje, ze chce patrzec w niebo ! :)
Mozecie powiedziec od czego zaczac ??? Nie wiem nic na ten temat... nawet nie wiem dokladnie ile jest planet i jak sa ulozone... ale chce sprobowac...

Od czego mam zaczac ?


Pozdrawiam

saperski
 
Posty: 3
Rejestracja: 31 Lip 2005, 11:40
Miejscowość: Warszawa

Postj@nusz | 31 Lip 2005, 12:22

Najlepiej od zdobycia podstawowej wiedzy. Polecam dwie bardzo dobre książki:
1. Levy - Niebo: poradnik użytkownika
2. Przemysław Rudź - Niebo na weekend
Ja osobiście wyżej cenię tę drugą pozycję. Książka wydana bodajże niecałe dwa lata temu. Do kupienia np w: http://wysylkowa.com/ks524293.html
Nie przeszukiwałem dokładnie Internetu - może znajdziesz gdzieś taniej.
Co do pozycji nr 1, to na Allegro jest za 10 PLN:
http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=59145523
Na teleskop proponuję zaczekać - bez zdobycia minimum wiedzy, możesz się zrazić do astronomii. Lepiej zrobisz, jeśli zaczniesz obserwacje przez cudze teleskopy. Gdzie? Teraz na Kudłaczach jest zlot miłośników astronomii - teleskopów do wyboru, do koloru. Jest o tym na forum - w tym samym dziele, w którym umieściłeś swój post. Jeśli za daleko, to w Warszawie z pewnością znajdą się ludzie, którzy się tym zajmują - trzeba tylko dobrze przeszukać Internet.
Ale - wrócę do początku - zacząć musisz od książek.
I podziwiać, kontemplować - przynajmniej ja to najbardziej lubię. :P
Pozdrawiam
j@nusz
Awatar użytkownika
 
Posty: 10
Rejestracja: 28 Lip 2005, 18:56
Miejscowość: wschodnia małopolska

PostJacek R | 31 Lip 2005, 16:27

Witam,
ja zaczynalem od teleskopu Pluto 114/500 - opinie o tym sprzecie delikatnie mowiac sa nienajlepsze, ale do niego byl dolaczony dysk m.in. z programem
Starry Night cos tam... - jest to program przedstawiajacy realistyczny obraz nieba widzianego z dowolnego miejsca na Ziemi (wstawiasz swoje wspolrzedne i masz obraz nieba widziany ze swego okna dzis, albo np. sto lat temu :D). Mozliwosci program ma spore, mozesz zobaczyc Uklad Sloneczny, inne galaktyki itd. I prawde mowiac, o ile co do teleskopu mialem mieszane uczucia, to wszystko rekompensowal wlasnie ten program. Ogladalem niebo na ekranie i wychodzilem do ogrodu podziwiac w naturze, znalazlem jakis obiekt na niebie i sprawdzalem na ekranie co to jest - w ten sposob mozna sie duzo nauczyc. Wydaje mi sie zatem, ze oprocz literatury warto sie postarac o tego rodzaju "pomoc" - na pewno jest to duze ulatwienie i pozwoli Ci sie upewnic , czy bedziesz chcial dalej w to sie "bawic".
Pozdrawiam.
Motto na dziś: "...bo wszyscy myślą, że to jest tak, a to jest zupełnie inaczej..." (Mucha Jan, Polska).
 
Posty: 19
Rejestracja: 30 Lip 2005, 22:36
Miejscowość: Warszawa

PostGregory | 31 Lip 2005, 19:23

saperski napisał(a):Witam serdecznie,

Jestem tu pierwszy raz i tak na prawde to nie wiem co mnie tu przyciagnelo, ale czuje, ze chce patrzec w niebo ! :)
Mozecie powiedziec od czego zaczac ??? Nie wiem nic na ten temat... nawet nie wiem dokladnie ile jest planet i jak sa ulozone... ale chce sprobowac...

Od czego mam zaczac ?


Pozdrawiam

saperski


Wielu poczatkujacych milosnikow zaczynalo swoja astro przygode od zakupu przyzwoitej lornetki jako podstawowego akcesorium obserwacyjnego. Dobra lornetka to potezne narzedzie, dzieki ktoremu mozna doskonale poznawac niebo, rozkoszujac sie jednoczesnie jego pieknem, jak np. widok rozleglych obszarow drogi mlecznej. Nawet jak potem staniesz sie posiadaczem teleskopu, dobra lornetka bedzie zawsze z Toba :)
Gregory
 

PostDarek. M | 31 Lip 2005, 20:36

Proponuje na początek cos przeczytac i odnaleźć np Marsa na niebie i obserwować jak sie przemieszcza na tle gwiazd :) fajnie jest zaobserwowac to zjawisko :wink:
GG: 3537497
 
Posty: 432
Rejestracja: 29 Lip 2005, 01:45
Miejscowość: Goleniów

Postsaperski | 31 Lip 2005, 23:48

Gregory napisał(a):
saperski napisał(a):Witam serdecznie,

Jestem tu pierwszy raz i tak na prawde to nie wiem co mnie tu przyciagnelo, ale czuje, ze chce patrzec w niebo ! :)
Mozecie powiedziec od czego zaczac ??? Nie wiem nic na ten temat... nawet nie wiem dokladnie ile jest planet i jak sa ulozone... ale chce sprobowac...

Od czego mam zaczac ?


Pozdrawiam

saperski


Wielu poczatkujacych milosnikow zaczynalo swoja astro przygode od zakupu przyzwoitej lornetki jako podstawowego akcesorium obserwacyjnego. Dobra lornetka to potezne narzedzie, dzieki ktoremu mozna doskonale poznawac niebo, rozkoszujac sie jednoczesnie jego pieknem, jak np. widok rozleglych obszarow drogi mlecznej. Nawet jak potem staniesz sie posiadaczem teleskopu, dobra lornetka bedzie zawsze z Toba :)



Dzieki wszytskim za wskazowki.. wlasnie myslalem o literaturze jakiejs, ale pomysl z lornetka tez mi sie podoba... co byscie polecali, zeby kupic z lornetek tego typu ??? Czytac moge, ale patrzec musze, wiec sprzet musze jakis miec...

Poleccie cos ...

Pozdrawiam

saperski
 
Posty: 3
Rejestracja: 31 Lip 2005, 11:40
Miejscowość: Warszawa

PostGregory | 01 Sie 2005, 00:19

Dobrze sie sprawdza stara i sprawdzona rosyjska technologia pod postacia lornetki BPC 20x60 lub tez model BP 26x70. Sam uzywam modelu 20x60 i jest to dobra alternatywa jakosci do ceny. Wybor lornetek jest spory, ale nie kazde nadaja sie do celow astronomicznych. Po prostu na gwiazdach wychodza cale spektra wad optycznych dlatego dokladnie przemysl co chcesz kupic zanim wpadniesz w pulapke. Generalnie kieruj sie tez tym, aby lornetka miala obiektywy o srednicach conajmniej 50 mm. Ciekawe informacje a propo roznych modeli lornetek i ich zastosowania w astro znajdziesz chocby pod tym adresem:

http://lornetki.camk.edu.pl/

W szczegolnosci przeczytaj dzial na tej stronie - "jak kupic dobra lornetke".
Gregory
 

Postj@nusz | 01 Sie 2005, 07:41

Powszechnie panuje przekonanie, że im coś większe, tym jest lepsze. I w stosunku do lornetek, też jest to prawda, ale...
"Ale" jest takie, że mając dobrą lornetkę o powiększeniu np. 20x i dwie "gołe" ręce, możesz być zawiedziny, że niewiele możesz zobaczyć. Im większe powiększenie daje lornetka, tym stabilniejszy musi być jej chwyt. A rękoma jest to raczej niemożliwe (nawet jeśli oprzesz łokcie o np. dach samochodu). Większa lornetka potrzebuje statywu i to solidnego. Jaka to jest większa lornetka? Ja mam 16x i nie jestem w stanie utrzymać jej bez "pływania" nieba.
Tak więc przy zakupie musisz wziąć pod uwagę fakt, czy bedziesz obserwował z ręki, czy ze statywu (żurawia).
Jeśli przeglądałeś opisy lornetek, to zauważyłeś oznaczenia typu: 20x80; 7x50, itp. Pierwsza liczba mówi właśnie o powiększeniu, jakie daje lornetka. Ale druga jest równie ważna - to średnica obiektywu. Jeśli będzie zbyt mała, to w astronomii nie na wiele się przyda.
Gdzie kupić? Byle nie w hipermarkecie. Najlepiej przejrzyj strony internetowe sklepów z produktami typowo astronomicznymi.
A strona z testami, którą podał Ci Gregory, z pewnością pomoże Ci w trafnym wyborze.
Pozdrawiam
j@nusz
Awatar użytkownika
 
Posty: 10
Rejestracja: 28 Lip 2005, 18:56
Miejscowość: wschodnia małopolska

Postj@nusz | 01 Sie 2005, 08:17

Zapomniałem jeszcze o warstwach przeciwodblaskowych (oznaczonych MC), ale w sklepach astronomicznych powinny być lornetki właśnie z takimi warstwami.
Pozdrawiam
j@nusz
Awatar użytkownika
 
Posty: 10
Rejestracja: 28 Lip 2005, 18:56
Miejscowość: wschodnia małopolska

PostJanusz_P. | 01 Sie 2005, 11:19

Ogólnie przyjmuje się jako pewnik że do ręki (lornetki do przeglądania nieba) nie powinniśmy kupować lornetki z powiększeniem ponad 10x i do astronomi raczej z obiektywem nie mniejszym niż 50mm czyli łącząc te dwie podstawowe zasady otrzymujemy optymalny model do ręki jakim jest 10x50, 10x to powiększenie a 50 to średnica czynna obiektywów lornetki w mm.
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postsaperski | 02 Sie 2005, 13:25

Witam ponownie,

Jeszcze raz dzieki za poswiecenie czasu laikowi...
Poczytalem te wszystkie materialy o lornetkach, i na tyl co to wszystko lapie, to na poczatek wybralbym lornete Vixen Ultima 8x56ZCF .
Wydaje sie byc ciekawa z uwagi na stosunek jakosci do ceny, a pewnie nie zawiedzie moich poczatkowych oczekiwan.

Niemniej napiszcie Panowie cos co mnie utwierdzi w tym wyborze, tudziez od niego oddali.

Pozdrawiam

saperski
 
Posty: 3
Rejestracja: 31 Lip 2005, 11:40
Miejscowość: Warszawa

PostMizar | 02 Sie 2005, 15:55

saperski napisał(a):Witam ponownie,

Jeszcze raz dzieki za poswiecenie czasu laikowi...
Poczytalem te wszystkie materialy o lornetkach, i na tyl co to wszystko lapie, to na poczatek wybralbym lornete Vixen Ultima 8x56ZCF .
Wydaje sie byc ciekawa z uwagi na stosunek jakosci do ceny, a pewnie nie zawiedzie moich poczatkowych oczekiwan.

Niemniej napiszcie Panowie cos co mnie utwierdzi w tym wyborze, tudziez od niego oddali.

Pozdrawiam

saperski

Pewnie nie zawiedzie, ale z tym stosunkiem jakości do ceny nie mogę się z Tobą zgodzić. Jestem pewnien że wydając ponad tysiąc złotych można kupić na rynku coś lepszego. Za mniej niz połowę tej kwoty możesz np. nabyć Soligora Night Vision 7x50 lub 10x50, który ma bardzo dobrą asferyczną optykę i świetnie się sprawdza w nocnych obserwacjach jako lornetka "do ręki". Resztę kasy która Ci zostanie możesz spokojnie wydać na swoje astro-hobby. Jeżeli już chcesz koniecznie wydać ponad tysiąc zł, to poszukacj lepiej na Allegro albo e-bayu Zeissa 7x50. Można je tam dostać używane w bardzo dobrym stanie. Mało która lornetka o tej wielkości może się z nią równać.
Orion SVP 80ED, Kronos 20x60
 
Posty: 24
Rejestracja: 30 Lip 2005, 12:55
Miejscowość: Wa-wa

PostBogdan J. | 02 Sie 2005, 18:46

Już kto jak kto ale ja straciłem sporo kasy na wymianach lornetek w celu ich testowania.Wiadomo kupić łatwo ale znależć kupca już gorzej. :lol:
Przed oczami miałem Soligora,Olimpusa,Minoltę Activę i pare innych w tym rosyjskich.Ale żadna z nich nie może dorównać do pięt sędziwemu Zeissowi 10x50(bardzo słuszna uwaga Mizara!).Posiada on wspaniałe warstwy oraz niezrównane pole 7.5 stopnia!!! Ostatnio często modele tej lornetki są dostępne na Allegro trzeba je po prostu od czasu do czasu śledzić.Niestety trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu 800-900zł ale na prawdę warto! Przy zakupie należy zwrócić szczególną uwagę na stan mechaniczny i optyczny lornetki.Często są to egzemparze mające nawet po kilkanaście i więcej lat.Ale nie ma się co tym przejmować i tak przeżyją nie jednego Chińczyka :wink:
Bywają też Zeissy podrabiane bodajże przez ruskich ale gdzieś o tym piszą i należy się z tym zapoznać. Może jest ktoś zorientowany co do linków na ten temat.
Jako radę dla początkującego miłośnika astronomii proponuję zakup mapki nieba, odpowiedniej litratury ,wymienionego Zeissa (oczywiście nie koniecznie!) i spędzeniu na początek paru nocy w celu dobrego rozeznania się w gwiazdozbiorach. Bez problemu z lornetki 10x50 możesz też wstępnie zaobserwować i nauczyć się lokalizować wiele obiektów z katalogu Messiera. Przy następnym kroku jakim zapewne będzie zakup teleskopu będziesz miał już solidne fundamenty na polu astronomii wizualnej a może i astro-fotografii. :wink:
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostCygnus_A | 05 Sie 2005, 10:01

Js używam kupionej w Lidlu MEADE 10x50, Jest baaardzo delikatna ale za cenę 90 zł naprawdę rewelacyjna jakość/cena. Przy tym ma rzadką cechę - duże tzw. LER czyli odległość okularu od oka, pozwala mi to używać lornetki bez zdejmowania okularów ("patrzałek").

Pozdrawiam - Miłek

P.S.
Dla moich rąk już powiększenie 10 x wymaga raczej oparcia o coś stabilnego. Albo obserwacji z leżaka!
U-ptisan 114/900, SkyLux, Rubinar 10/1000, Tair 4.5/300; Nikon 8x40, Meade 10x50, SkyMaster 15x70, Nikon D90 i kilka zacnych szkiełek.
Zainteresowanie teoretyczne: ASTROFIZYKA.
 
Posty: 20
Rejestracja: 28 Lip 2005, 22:42
Miejscowość: Lublin, Bognor Regis

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 65 gości

AstroChat

Wejdź na chat