Jak zacząć obserwować niebo? :) Lornetka Nikon 10x50 CF

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

Postkspi9 | 09 Lip 2013, 16:04

Witam dzisiaj kupiłem lornetkę Nikon 10x50 CF bo długich godzinach śledzenia różnych for zdecydowałem się właśnie na tą.

I tu pojawia się moje pytanie co mi potrzebne aby zobaczyć nawet najzwyklejsze ciała galaktyki?
Z tego co się dowiedziałem potrzebny jest atlas.
Prosiłbym o wskazówki :)


Pozdrawiam
 
Posty: 3
Rejestracja: 07 Lip 2013, 16:10

 

PostBlondas | 10 Lip 2013, 12:40

Przede wszystkim, żeby zobaczyć galaktykę lornetką potrzebujesz dobrego nieba, przy jasnym nie ma szans. Poguglaj tabela wimmera, atlas panasmarasa, szkicowy katalog Messiera, zainstaluj np Stellarium
Pozdrowienia
Piotr
Columbus 330 mm, ES 30 mm, Nagler T4 22 mm, ES 14 mm, ES 8,8 mm, ES 6,7 mm, ES 4,7 mm, filtr 2" DGM Optics NPB, 2" Lumicon OIII, Orion polaryzacyjny 1-40%, 1,25", Nikon EX 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 499
Rejestracja: 30 Sie 2011, 15:00
Miejscowość: Gaj czyli prawie Kraków

 

Postgronki | 10 Lip 2013, 13:00

Taką lornetką pod ładnym niebem jest mnóstwo zabawy.

1. Ściągnij sobie dobry program - nie Stellarium - lepiej Cartes Du Ciel lub Nocnego Obserwatora J.Wilanda (ja korzystam z tego drugiego - jest wolniejszy, ale dla mnie bardziej przejrzysty)
2. Wydrukuj sobie dobry atlas. Jest wiele atlasów, ja polecam TriAtlas w wersji A: http://www.uv.es/jrtorres/triatlas.html Mam wydrukowaną wersję B w formacie pionowego A3, zszytą, spiętą listwami zaciskowymi i zalaną kropelką. Są też inne atlasy, ja akurat używam Triatlasu, ale Koledzy Ci może zaproponują inny - to kwestia gustu. Mnie to kosztowało około 20zł, więc koszt żaden. Zadbaj też o czerwoną latareczkę diodową oraz krzesełko.
3. Pojedź z lornetką pod dobre niebo. Gdzie jest dobre niebo, sprawdzisz na przykład tutaj: http://www.avex-asso.org/dossiers/pl/europe/a/ . Pamiętaj, że w nocy po lesie lubią chodzić zwierzątka, szczegolnie jeśli człowiek jest sam.
4. Lornetką szukaj głównie większych mgławic, gromad otwartych, kulistych i asteryzmów. Zobaczysz też jaśniejsze galaktyki. Planety raczej nie będą się prezentować okazale.

Sam mam niezły teleskop, ale 50% czasu obserwacji i tak spędzam przy lornetce, więc dokonałeś bardzo dobrego wyboru kupując lornetkę :)
http://flickr.com/photos/gronki
TS65Q, Atik 414EX, HEQ5 belt mod, TAŁ 100 RS, DMK 21.618
Fedora Linux + RPi3
 
Posty: 938
Rejestracja: 12 Lis 2010, 18:05
Miejscowość: Wrocław / Warszawa

PostbiałoNiebieski | 10 Lip 2013, 13:08

ja wczoraj przez celestrona 15x70 obserwowałem galatkykę andromedy (widoczne jądro galaktyki) miałem ją nad rozswietlonym niebem przez 40tys miasto sam byłem 8 km od miasta. Oprócz tego pięknie prezentowały sie "chichotki" lepiej niz w syncie 8" w kitowym 25mm. M13, dzika kaczka. Więc na lornetke jest duzo fajnych obiektów. Nie wolno sie tylko steresować jak nie udaje sie odrazu odnaleźć szukanego obiektu :) Nauka nieba to fajna sprawa. Ja korzystam z mobilnego SkySafari na androida i stellarium w domu do planowania obesrwacji.

Pozdrawiam
Synta 8, kilka okularów, ND5 na słoneczne dni... EOS 350D, Pentacon 4/200. Cieżki montaż EQ pod synte w trakcie budowy (;
 
Posty: 14
Rejestracja: 18 Cze 2013, 12:10
Miejscowość: Sanok

 

Postwestham | 10 Lip 2013, 14:43

obrotowa mapka nieba się przyda, żeby się gwiazdozbiorów nauczyć itp. Ja np biorę sobie na tapetę 1 czy 2 gwiazdozbiory (prawie zawsze około zenitu) i sprawdzam co tam jest dostępne dla lornetki. Później próbuje to znaleźć, choć zazwyczaj mi się nie udaje bo niebo z domu mam takie że widzę Wielki Wóz i kawałek Łabędzia w tym momencie :) Ale cierpliwość trzeba mieć!
Fajną sprawą jest też statyw, bo najzwyklejszy sporo poprawia komfort obserwacji. No i jak coś wylookasz to możesz komuś dać popatrzeć itp :)

pozdrawiam
 
Posty: 12
Rejestracja: 28 Lip 2012, 10:29
Miejscowość: Kraków

 

Postniquitinsk | 30 Paź 2013, 13:59

Cześć.Jeśli jesteś początkującym powinieneś odłożyć lornetkę i gołym okiem zacząć szukać najważniejszych gwiazdozbiorów.Na początku poszukaj Wielkiego Wozu na północy,później Małego Wozu z Gwiazdą Polarną,Gwiazdozbioru Kasjopeji,Gwiazdę Arktur na zachodzie z Gwiazdozbiorem Wolarza,Andromedę wraz z Pegazem i bardzo łatwy do znalezienia trójkąt letni z gwiazdami Altair,Deneb i Wega.Później możesz zacząć obserwacje mgławic przez lornetke.Najważniejsze to Mgławica Andromedy,Galaktyka Trójkąta i Mgławica w Orionie. Nie wiem czy jesteś początkujący czy już coś wiesz .
 
Posty: 1
Rejestracja: 30 Paź 2013, 13:45

 

PostAndrew525 | 31 Paź 2013, 17:00

Dla początkujących zalecany jest program Stellarium a nie Nocny Obserwator, który wymaga już sporej wiedzy.

Mapki, atlasy to wszystko na samym początku jest nieczytelne. Można się nauczyć nieba bez tego.
Awatar użytkownika
 
Posty: 95
Rejestracja: 10 Kwi 2012, 18:49
Miejscowość: Bielsko-Biała

Posttensyriusz | 31 Paź 2013, 17:04

Też zaczynałem od Stellarium i tak jak Pan wyżej pisze, pozostałe rzeczy były dla mnie nieczytelne. Dopiero po jakimś czasie wszystko ogarnąłem. Tak więc Stellarium na start i tyle.
 
Posty: 2
Rejestracja: 31 Paź 2013, 16:54

 

PostMichał M. | 02 Lis 2013, 15:36

westham napisał(a):obrotowa mapka nieba się przyda, żeby się gwiazdozbiorów nauczyć itp. Ja np biorę sobie na tapetę 1 czy 2 gwiazdozbiory (prawie zawsze około zenitu) i sprawdzam co tam jest dostępne dla lornetki


Okolice zenitu są bardzo niewygodne przy obserwacjach lornetkowych o ile nie masz leżaka z oparciem na łokcie albo statywu/żurawia. Lepiej/wygodniej jest wybierać gwiazdozbiory, które w danej chwili są ok 40-60 stopni nad horyzontem przemawia za tym komfort obserwacji i mały wpływ ekstynkcji atmosferycznej. Łatwiej jest również utrzymać w miarę stabilne (oczywiście lekką lornetą) pole widzenia.
Czemu nie czytelne? Jasne, że na początku by się na niebie odnaleźć trzeba poznać gwiazdozbiory. Pocket Sky Atlas jest bardzo czytelny i przeznaczony (zasięgiem Mag) właśnie dla lornetek, zawiera całkiem sporo DSO dostępnych dla binokli :)
N8" R3.5"
Awatar użytkownika
 
Posty: 108
Rejestracja: 04 Lis 2010, 17:59
Miejscowość: 52°48'9" N, 21°54'20" E

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 55 gości

AstroChat

Wejdź na chat