Obserwacje Jowisza

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

PostKrzysztof_P | 31 Maj 2018, 22:47

Plama właśnie ucieka z tarczy Jowisza , oglądam teraz i w Krakowie całkiem przyzwoite warunki.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postrosomak19 | 31 Maj 2018, 23:00

Ja zacząłem dzisiaj obserwacje Jowisza około 20:45 i widok był super. Momentami obraz był zadziwiająco szczegółowy :shock: i najlepiej prezentował się w powiększeniu x186, wcp bardzo ładnie widoczna ,tak samo jak jego pasy i ich struktura. Niestety długo się nie cieszyłem ze stabilnej atmosfery, bo już 15 po 21 obraz zaczynał mocno pływać :roll: .
SW8''1200mm ,SP 25mm, TS Planetary HR7mm, ES 4.7mm GSO x2 2" ED ASI 462MC +ZWO L
Awatar użytkownika
 
Posty: 330
Rejestracja: 19 Sty 2007, 15:15

PostSebastian Ś. | 04 Cze 2018, 00:28

Dzisiaj obserwacje Jowisza robiłem pierwszy raz nowym SCT8. Tak trochę żartobliwie to zanim teleskop się ostudził, detal podobny do tego co w Maku 127 :D Obserwacje z SW WA 15 mm, czyli 135x, nie kombinowałem z innymi powiększeniami bo było naprawdę dobrze. Pasy równikowe pięknie widoczne z dobrą ostrością i ładnie zarysowane z widocznymi krawędziami. Bardzo dobrze widoczny północy pas i pociemnienia biegunowe. Dobrze widoczny ciemny punkt zaznaczony na zdjęciu, nie wiem czy to ma jakąś nazwę. Nabrałem ochoty na próby z większym powerem i dobrym ortho. Ogólnie akurat Jowisz był obrócony mało zróżnicowaną stroną.
Obserwacje Jowisza: Screenshot_2018-06-03-22-58-06-167_com.simulationcurriculum.skysafari5plus.png
 
Posty: 2358
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostSoczi | 04 Cze 2018, 00:47

Nie no nawet nie mów. SW serii 66* to dość słabe okulary i miękkie rysowanie. Nie dziwie się że wyniki podobne do MAK127. Wsadź tam dobrego Plossla albo Naglerka czy ES-a około 15mm to zobaczysz różnicę pod każdym względem.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1276
Rejestracja: 24 Sty 2011, 16:12

PostSebastian Ś. | 04 Cze 2018, 00:51

Soczi napisał(a):Nie no nawet nie mów. SW serii 66* to dość słabe okulary i miękkie rysowanie. Nie dziwie się że wyniki podobne do MAK127. Wsadź tam dobrego Plossla albo Naglerka czy ES-a około 15mm to zobaczysz różnicę pod każdym względem.


Nie no bylo duzo lepiej niz w Maku 127, smieje sie ze przy niewychlodzonym SCT podobnie ;) Oczywiscie kupie jakies co najmniej przyzwoite ortho. Te SW WA 15 sa do bino.
Ostatnio edytowany przez Sebastian Ś., 04 Cze 2018, 08:24, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 2358
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

Postlolak89 | 04 Cze 2018, 08:14

Odradzasz SW SWA, które akurat nie są złe jeśli chodzi o ostrą kreskę na osi a polecasz wieloelementowe ESy i Naglery, których domeną nie są obserwacje planet :wink: Nie róbmy tutaj tematu okularów bo wyraźnie kolega napisał, że tuba nie wychłodzona pokazywała nie wiele :)
Wczoraj, przynajmniej w Lubelskim, nie był czas na Jowisza, mżył i zmieniał sam sobie ostrość co chwilę, przyzwyczajony do super seeingu jaki mieliśmy przez cały ostatni miesiąc nie mogłem się nadziwić jak kiepsko było widać. Jedynie przy 100x i powiedzmy 60x obraz był znośny.
Sebastian a próbowałem parki plossli 25 w bino?
lolak89
 

PostSoczi | 04 Cze 2018, 11:11

___
Ostatnio edytowany przez Soczi 04 Gru 2019, 04:42, edytowano w sumie 2 razy
Awatar użytkownika
 
Posty: 1276
Rejestracja: 24 Sty 2011, 16:12

Postlolak89 | 04 Cze 2018, 11:53

Może i racja, mi tam dobrze rysowały ale miałem je krótko i nie porównywałem z niczym w tej ogniskowej. Tutaj problem był inny i żaden okular tu nie pomoże.
lolak89
 

PostKrzysztof_P | 04 Cze 2018, 13:58

Panowie jak chcecie ładnego rysowania to TV Plossle i jest The Best , pobiją każdego Esa , Naglera , itp.Nie wspominając już o dobrych Orto: BGO , Antares czy UO.Tutaj Naglery , Esy i inne wieloelementowce widocznie wypadają słabiej , posiadam wymienione szkiełka i najlepsze rezultaty z łapaniem subtelnego detalu są z tymi szkiełkami.
W Krakowie wczoraj było coś w powietrzu , więc dałem sobie spokój , ale może dzisiaj coś się uda.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postlolak89 | 04 Cze 2018, 14:52

Nie było mowy o obserwacjach wczoraj pomimo prawie bezchmurnego nieba a Plossle TV faktycznie są fajne ale to nie temat do dyskusji tutaj : :wink:
lolak89
 

Postrosomak19 | 04 Cze 2018, 15:26

Przepraszam za mały offtop, czy dał by ktoś luknąć przez orciaka, jeśli ktoś jest z okolic powiatu Włodawa? Chciał bym zobaczyć jak w nim wygląda np.Jowisz.
SW8''1200mm ,SP 25mm, TS Planetary HR7mm, ES 4.7mm GSO x2 2" ED ASI 462MC +ZWO L
Awatar użytkownika
 
Posty: 330
Rejestracja: 19 Sty 2007, 15:15

PostKrzysztof_P | 04 Cze 2018, 23:15

Ach co dzisiaj widziałem swoim Makiem Intesa 8" F10 na Jowiszu z Kolegą Zbyszkiem ZP53 to trudno opisać , taka ilość detalu , chmury , czarny-rdzawy owal , wszystko jak i białe chmury pięknie widoczne poprzyklejane do pasów , dolne pociemnienie podzielone jasną strefą na pół a ta szara połówka bliżej równika przecięta cienkim białym pasem , tyle detalu to jeszcze nigdy nie widziałem w żadnym sprzęcie , jakość nie do uwierzenia , najpiękniejszy i najbogatszy obraz Jupka jak do tej pory , Orciaki i TV Plossle poszły w ruch jak i RKE Edmunda , wszystko wytestowałem a Jowisz Bajka , Zbyszek ZP53 sam przyznał że może raz w życiu widział podobnie , aby na Kudłaczach w sezonie tylko Seeing dopisał.Właśnie wschodzi WCP jaki ma ładny pomarańczowy kolorek w ORTO 12,5mm Antaresa , oglądam teraz na balkonie i warunki w Krakowie całkiem dobre. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postdark | 05 Cze 2018, 08:18

Krzysztof_P napisał(a):Ach co dzisiaj widziałem swoim Makiem Intesa 8" F10 na Jowiszu z Kolegą Zbyszkiem ZP53 to trudno opisać , taka ilość detalu , chmury , czarny-rdzawy owal , wszystko jak i białe chmury pięknie widoczne poprzyklejane do pasów , dolne pociemnienie podzielone jasną strefą na pół a ta szara połówka bliżej równika przecięta cienkim białym pasem , tyle detalu to jeszcze nigdy nie widziałem w żadnym sprzęcie , jakość nie do uwierzenia , najpiękniejszy i najbogatszy obraz Jupka jak do tej pory , Orciaki i TV Plossle poszły w ruch jak i RKE Edmunda , wszystko wytestowałem a Jowisz Bajka , Zbyszek ZP53 sam przyznał że może raz w życiu widział podobnie , aby na Kudłaczach w sezonie tylko Seeing dopisał.Właśnie wschodzi WCP jaki ma ładny pomarańczowy kolorek w ORTO 12,5mm Antaresa , oglądam teraz na balkonie i warunki w Krakowie całkiem dobre. :wink:

Potwierdzan wczorajsze widoki. Choć u mnie do 22.00 atmosfera falowała to potem uspokoiła się nieco.
W moim teleskopie widoki mam odwrotnie więc plama wschodziła od prawej a pas górny miał trzy zawirowania. Ewidentnie dolny przecięty jasną wstęgą rozdzielającą go na szerszą i wąską część. Potem jeszcze kilka pasów mniej lub bardziej widocznych ku dolnej części Jowisza. Zrobiłem też doświadczenie z filtrami UHC i UB. Fajne niebieskie i zielone widki za to pasy jeszcze wyraźniejsze.
GSO 12 i kilka ESów.
SW Flex 14"
Okulary:
Pentax XW30, XW20, XW10, XW5
Lumikony OIII/2" i UHC/2"
Astronomik H-Beta/2"
Orion H-Beta/2"
C6D, C7D Sigma 150-600/4.5-6.3, Canon 24-105/4L, Canon 24-70/2.8L
Canon 28-135/3,5-5.6
Tamron 70-300/4-6,3
Awatar użytkownika
 
Posty: 1743
Rejestracja: 19 Paź 2008, 19:46
Miejscowość: Sieradz (Rossoszyca)

PostKrzysztof_P | 05 Cze 2018, 09:40

Cześć.

Jak filtry na Jowiszu to polecam Ci sprawdzić działanie jak posiadasz filtra Baadera UHC-S i spójrz na WCP a sam się przekonasz jak działa na nią ten filtr , efekt Piorunujący. :D Stwierdzone przez przypadek i zabawę z różnymi filtrami na Jupku , nawet tymi z całkiem innym zastosowaniem.

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postdark | 05 Cze 2018, 16:09

Krzysztof_P napisał(a):Cześć.

Jak filtry na Jowiszu to polecam Ci sprawdzić działanie jak posiadasz filtra Baadera UHC-S i spójrz na WCP a sam się przekonasz jak działa na nią ten filtr , efekt Piorunujący. :D Stwierdzone przez przypadek i zabawę z różnymi filtrami na Jupku , nawet tymi z całkiem innym zastosowaniem.

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:

UHC-S niestety nie posiadam. Ale mam OIII o którym całkiem zapomniałem. Może dzisiaj coś sprawdzę.
SW Flex 14"
Okulary:
Pentax XW30, XW20, XW10, XW5
Lumikony OIII/2" i UHC/2"
Astronomik H-Beta/2"
Orion H-Beta/2"
C6D, C7D Sigma 150-600/4.5-6.3, Canon 24-105/4L, Canon 24-70/2.8L
Canon 28-135/3,5-5.6
Tamron 70-300/4-6,3
Awatar użytkownika
 
Posty: 1743
Rejestracja: 19 Paź 2008, 19:46
Miejscowość: Sieradz (Rossoszyca)

PostKrzysztof_P | 05 Cze 2018, 16:15

Cześć.

Z Filtrem Baadera UHC-S WCP tak wyskakuje że nawet Laik nie wiedzący o niej by ją zobaczył , efekt niesamowity , ciekawe że tak działa na nią ten filtr.
Dzisiaj w Krakowie padało i nadal chmury , może na noc coś się przejaśni ,wczoraj było rewelka na Jowiszu i dzisiaj też bym z miłą chęcią powtórzył wczorajszy rajd.

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostSebastian Ś. | 05 Cze 2018, 16:25

Może dlatego że kolor WCP jest podobno dzięki fosforowodorowi, a uhc-s przepuszcza H beta.
 
Posty: 2358
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostKrzysztof_P | 05 Cze 2018, 22:09

Jowisz w Krakowie piękny z WCP która już ucieka , piękny detal , Seeing średni dlatego nie szaleję ponad 210X. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postkurp | 05 Cze 2018, 22:27

Cześć. Widok dzisiaj dobry, dobrze widoczna WCP, która niestety opuszcza już pole widzenia. Widoczne wiele pasów na tarczy Jowisza i gdyby nie wiatr targający teleskopem to było by nawet bardzo dobrze. Natomiast na koniec, już przy ściemniającym się niebie spojrzałem na Jowisza przez Maxvisiona 28/2" i to był strzał w dziesiątkę . Widok bajka - piękna, krystaliczna kulka planety wraz z księżycami zawieszona w ciemnoniebieskiej przestrzeni natkanej jasnymi diamencikami gwiazd. Można było rozróżnić wielkość księżyców ( trochę problemu z Io i Europą ). Warto było spojrzeć przez ten okular. :wink:
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1572
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Postlolak89 | 06 Cze 2018, 09:27

kurp napisał(a):Cześć. Widok dzisiaj dobry, dobrze widoczna WCP, która niestety opuszcza już pole widzenia. Widoczne wiele pasów na tarczy Jowisza i gdyby nie wiatr targający teleskopem to było by nawet bardzo dobrze. Natomiast na koniec, już przy ściemniającym się niebie spojrzałem na Jowisza przez Maxvisiona 28/2" i to był strzał w dziesiątkę . Widok bajka - piękna, krystaliczna kulka planety wraz z księżycami zawieszona w ciemnoniebieskiej przestrzeni natkanej jasnymi diamencikami gwiazd. Można było rozróżnić wielkość księżyców ( trochę problemu z Io i Europą ). Warto było spojrzeć przez ten okular. :wink:


Oczywiście miałeś na myśli, że rozróżniasz Księżyce po sile ich blasku a nie po ich "wielkości". Nieprawdaż :?: :wink:
lolak89
 

Postkurp | 06 Cze 2018, 09:48

Możliwe, że to po sile blasku bo przy takim powiększeniu w zasadzie tarcz nie powinno być widać. Natomiast piszę tak bo wiele razy tu pisano, że podczas obserwacji nie można rozróżnić księżyców, -można. Chociaż Maxvision przy tym powiększeniu w ED-ku z łatwością rozdziela i to mocno samego Mizara czym byłem mile zaskoczony.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1572
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostKrzysztof_P | 06 Cze 2018, 15:36

Przy pow. od 150X wzwyż spokojnie można dostrzec różnice w wielkości tarcz poszczególnych Księżyców , warunkiem są dobre warunki Seeingowe i sprzęt to Refraktor lub Mak , Newton spajkami psuje obrazy tarczek a w tych maszynkach są pięknie widoczne już przy mniejszych powiększeniach , dlatego Newton wymaga użycia większych powiększeń aby dostrzec widoczne tarcze poszczególnych Księżyców.W moim Vixenku 100S przy 160X pięknie widać je tak ostro zarysowane że różnice w wielkości są dostrzegalne od razu a tarczki to ostro zarysowane koła różnej wielkości a nie kropki.W Maku Intesa 8" też je widzę ładnie , ale tu potrzeba lepszych warunków Seeingowych ze względu na większą Aperturę :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 06 Cze 2018, 22:27

Tranzyt Europy już się zaczął , większa połowa Księżyca na Tarczy Jowisza. W Krakowie przechodzą chmury , ale są większe dziury , choć Seeingowo trochę marnie. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 06 Cze 2018, 22:40

Już cała Europa na tle tarczy Jowisza i odróżnia się jako świecąca jasna kula na tle pociemnienia biegunowego. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostPoszukiwacz15 | 06 Cze 2018, 23:26

To musi być bardzo ładny widok :)
Ja ostatnio niestety nie mam za bardzo czasu na obserwacje, więc wrzucę taką krótką relacje z 31 maja.
31.05.2018 o godzinie 00:20 trafiłem na okres dobrego seeingu, widać było masę detali. Idąc od dołu, na biegunie znajdowało się jednolite pociemnienie biegunowe. W miejscu gdzie pociemnienie się urywało znajdował się subtelny pas, co jakiś czas można było go wyraźnie zobaczyć. Nieco wyżej znajdował się dolny pas równikowy, miał dość intensywny kolor w porównaniu z innymi pasami. Posiada kilka zgrubień, które rzucają się w oczy. Obszar pomiędzy pasami nie ujawnił żadnych detali. Miał biały kolor. Górny pas równikowy był szeroki i dość blady. Wydawał się być poszarpany. WCP była pomarańczowa, owalna i zdawała się oddzielać od pasa równikowego. Wyżej znajdował się bardzo cienki pasek. Na górnym biegunie widać bardzo wyraźne pociemnienie biegunowe.

Tarczę księżyców również były widoczne, jako małe kropeczki otoczone białą poświatą.
Sprzęt to Synta 12" i okular HR 7mm
 
Posty: 184
Rejestracja: 01 Paź 2017, 12:59
Miejscowość: Sosnowica

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 74 gości

AstroChat

Wejdź na chat