* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 732 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 26, 27, 28, 29, 30
 Temat postu: Re: Obserwacje Jowisza
PostWysłany: Nie Cze 17, 2018 9:00 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Wieś koło Łukowa, Lubelskie
Hej, od 22:00 do 24:00 patrzyłem na Jupka na przemian z Saturnem i M13. Zła pasa seingowa ciągnie się nadal. Planeta falujaca okropnie, w chwilach stabilniejszej atmosfery widać było cienkie pasy na południowej części planety.
Najlepiej wypadł w 25 mm kitowych okularach dających około 100x, wtedy był stabilny i przez większość czasu można było dostrzec super ilość detalu.

Profil E-mail  

PostWysłany: Nie Cze 17, 2018 8:58 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Wrocław
Przed dwiema minutami (21:55) z radością zauważyłem Jowisza na jeszcze nie ciemnym niebie o kolorze .... dokładnie takim jak tło naszego forum. :)

Złapałem za lornetkę Nikon Aculon 10x50

http://www.astrokrak.pl/lornetki-nikon/2705-aculon.html

i stwierdziłem że faktycznie Jowisz bo na lewo od tej "niby gwiazdy" były jeden czy dwa ledwo widoczne punkciki.

Ale stwierdziłem też, że bez statywu lub żurawia to nie robota. Księżyc(e) te skaczą mi jak szalone mimo podpierania rąk, a nawet lornetki o parapet (w tym celu musiałem usiąść na podłodze).

Oczywiście miło wspominam obserwacje z ręki niektórych obiektów ale tu akurat niemiło.

Takie cudeńko jednak i do 10x może mieć sens IMHO

http://www.astrokrak.pl/195-uraw-lornet ... ywem-.html

Pozdrawiam
p.s.
EDIT:
Sprawdziłem w stellarium (darmowy program - polecam) to był tylko jeden - najjaśniejszy z nich: Ganimedes tylko mi skakał "za dwóch" :)
...
A Io właśnie tranzutuje na tle tarczy Jowisza i jeszcze rzuca cień. Ale to już nie na lornetki.

Załączniki:
io_on_j.jpg
io_on_j.jpg (13.46 KiB) Obejrzany 522 razy

PostWysłany: Czw Cze 21, 2018 7:46 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Wieś koło Łukowa, Lubelskie
Ależ wczoraj był Jowisz krótko po zachodzie słońca, normalnie masakra. Przetestowałem Zeissy w bino i nie mogłem uwierzyć własnym oczom. Obraz ostry jak żyleta, planeta jakby odrysowana cyrklem na kartce papieru. Pełno pasów, zgrubień, nieregularności. Nawet ten obszar pomiędzy dwoma pasami równikowymi był jakby to jasny to ciemny, brakowało większego lustra i co za tym idzie rozdzielczości żeby pokazać te ciemne mini chmurki w pełnej krasie.
W pasie równikowym (chyba północny choć u mnie był na południu), w tym w którym są poprzyklejane czarne kłaki i wybrzuszenia, za jednym z takich czarnych kłaków był biały bąbel, taki biały owal jak bąbelek powietrza na szklance z gazowanym napojem:)

W pociemnieniu biegunowym południowym (u mnie w bino widziałem go na północnej części) widziałem biały owal, normalnie widoczny na wprost, był tak jakby w pierwszym pasie tego pociemnienia.

Pewnie niektórym wyda się to dziwne ale te 40 letnie mikroskopowe Zeissy podczas szarówki nieba dały mi ostrzejszy obraz niż BCO 18!!!.
Dopiero jak się porządniej ściemniło i planeta zrobiła się jaśniejsza BCO dogoniło Zeissy w ostrości. Nie mogłem w to uwierzyć, co ja wczoraj przeżywałem w swojej głowie to tylko ja wiem:) Czysta Euforia, seeing cudowny, przejrzystość też niczemu sobie.
Niestety trwało to może 1h30min, potem przyszły chmury i wszystko zaczęło pływać.

Co prawda te mikroskopowe okularki użyteczne pole mają około 20" z 40" własnego pola widzenia, ponieważ od mniej więcej tego momentu na Tarczy pojawiał się kolorek wokół, jakaś abberacja ale nie wiem jaka.

Konkluzja? Brakuje mi jeszcze lustra, chciałbym dorwać się do Maka 180 albo SCT8. Tam to muszą dziać się cuda.
Zdecydowanie apertura 150 mm może być w pełni wykorzystana w Polsce do obserwacji planetarnych.

Jeszcze jeden wniosek, podczas szarówki zobaczyłem tak na prawdę jak wyglądają "tarcze" Księżyców Galileuszowych przy 170x kiedy to były jeszcze na tyle ciemne, że nie robiły wkoło siebie żadnych krążków świetlnych.
Toż to są ledwie ulotne mini szpileczki, jedynie Ganimedes może być wg mnie rozpoznany po rozmiarze, reszta wygląda praktycznie tak samo. Stąd wniosek, że rzekoma rozpoznawalność Księżyców raczej wynika z ich jasności. Samemu wydawało mi się, że nawet przy 140 widać i rozmiary i przede wszystkim "tarcze". No właśnie wydawało mi się bo w ciemnościach nocy świecą jak głupie a w szarości zmierzchu dopiero pokazują jakie są to mikrusy.

Pozdrawiam
Łukasz

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Cze 21, 2018 8:34 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Ławy
Potwierdzam, wczoraj około 20.45 -21.30 obraz Jowisza to była żyleta. Cała planeta pokryta pasami o różnej szerokości i odcieniu. Dolny pas rozdzielał się na mniejsze składowe. Jeden z lepszych widoków Jowisza ostatnimi czasy. Księżyc też powodował opad szczęki.

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Cze 21, 2018 9:55 am 

Miejscowość: Świdnik
Wczoraj do obserwacji wciągnąłem sąsiada i efekt jaki na niego wywarł Jowisz, Księżyc i Słońce był piorunujący, plus taki, że to pół-amator fotograf i już złapał bakcyla na astrofotogrfie :). Z moim zestawem trochę to utrudnione, bo nie ma prowadzenia mechanicznego, ale od czegoś trzeba zacząć :).

Jowisz potwierdzam - widziany spod Świdnika/Lublina ok 22.10 piękny - dysponuję okularem 9mm UV z polem 66st. - niemniej pasy było widać. Księżyc pięknie się prezentował, potem już na lekko zmęczonym oku próbowałem Saturna obserwować, nie porywał, ale był za nisko więc i tak jestem zadowolony :D .

Profil E-mail  

PostWysłany: Nie Lip 01, 2018 6:16 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: okolice Szczecina
Wczoraj obserwowałem około 22:00-23:00 Jowisza, przez SCT 8 + bino + BCO 18, powiększenie około 145x. Trzy pasy widoczne bez problemu ale warunki fatalne. Obraz non stop falował. Czasami tylko widoczne największe zawirowanie na jednym z pasów.

PostWysłany: Wto Lip 31, 2018 7:26 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Solec Kujawski
Wczoraj o 21:14 na środku tarczy znajdowała się WCP i miałem zamiar oglądać to zjawisko do momentu jej zejścia. Niestety falująca atmosfera zweryfikowała moje plany i skończyłem po pięciu minutach. Plama owszem była widoczna, o dziwo nawet w 30mm okularze udało mi się ją zlokalizować, niestety im wyżej z powerem tym gorzej, nie dało się wyostrzyć więc nie miałem zamiaru katować wzroku na rozmytym placku. :roll:

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 732 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 26, 27, 28, 29, 30

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 17 gości