Co mozna poogladac przez maly refraktor?

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

PostKerad | 09 Lis 2005, 14:10

Witam wszystkich.

Dzieki uprzejmosci znajomego od tego piatku przez pare dni bede mial okazje pobawic sie jego teleskopem, ktory w swej dobroci mi pozyczy:D. Jest to refraktor o srednicy 100 czy 150mm(nie jestem nawet pewien :oops: ). Doswiadczenia z astronomia praktycznie nie mam, oprocz "obserwacji" poteznym sprzetem jakim jest lornetka 10x50. I mam do Was pytanie: Jakie obiekty nadaja sie do obserwacji przez taki teleskop? Oczywiscie popatrze sobie na Marsa, Plejady, Ksiezyc i....no wlasnie, co proponujecie? Wydaje mi sie, ze dla takiego teleskopu najlepsze beda jakies duze gromady kuliste? Prosilbym o propozycje. Ze znalezieniem na niebie podanych przez Was obiektow nie powinienem miec problemow: mam mapki nieba, Starry Nighta i lornetke ;).

**********
Re down:

Dzieki bardzo za pomoc, oby tylko niebo bylo bezchmurne, a temperatura znosna:D
Ostatnio edytowany przez Kerad 10 Lis 2005, 18:29, edytowano w sumie 2 razy
 
Posty: 1
Rejestracja: 09 Lis 2005, 13:57

PostMizar | 09 Lis 2005, 18:03

Ależ 100mm to całkiem sporo jak na refraktor - nie mówiąc już o 150mm! Pamiętaj że taka setka powinna dać bardzo dobre obrazy i jej sprawność optyczna będzie większa od Newtona o podobnej aperturze. Z pewnością sprawdzi się on doskonale do planet i Księżyca. T tej chwili oprócz Marsa musisz koniecznie zobaczyć Saturna, a także możesz próbować "złapać" Urana, Neptuna i Wenus. Z obiektów mgławicowych w takim refraktorze dobrze powinny być widoczne zwarte obiekty - jak gromady kuliste, niektóre mgławice planetarne i gromady otwarte. Jest tego naprawdę sporo. Mogę Ci polecić na początek np. M22, M11, M2, M15, M27, M57, M39, M34, Plejady, M44 i wiele, wiele innych. Jeżeli znasz już trochę niebo, to powinienieś je znaleźć z pomocą atlasu lub np. Starry Nighta. Jedynym ograniczeniem może być Księżyc w okolicy pierwszej kwadry oraz ew. jasne tło nieba tam skąd obserwujesz.
Orion SVP 80ED, Kronos 20x60
 
Posty: 24
Rejestracja: 30 Lip 2005, 12:55
Miejscowość: Wa-wa

PostGregory | 10 Lis 2005, 20:36

Przez taki refraktor zobaczysz juz bardzo wiele. Spojrz np. ile mozna dostrzec przez MTO:

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=168

Lustrzany Maksutow o srednicy 100 mm, czynnej bedzie z 80 - 90 mm. :)

Pozdrawiam.
Gregory
Gregory
 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 50 gości

AstroChat

Wejdź na chat